Коли Надія вишиває, буденна метушня не владна над майстринею
- 29.11.20, 20:00
У Надії Фартушняк українство забриніло натхненням вишивати ікони – Олег Володарський (відео)
В гармонії з вищою силою!
З давніх часів центральне місце в житлі кожної віруючої людини займали образи святих. Для ікон, які зображували Ісуса Христа, Богородиці Діви, Миколая Чудотворця, відводилося найпочесніше місце в домі. Вважалося, що тоді вони захищають господарів від негативного впливу злих сил. Шати ікон прикрашали перламутром, перлами або дорогоцінним камінням. Деякі умільці вишивали образи бісером. Цьому процесу передувало виконання ряду підготовчих ритуалів, які дозволяли очистити душі вишивальниць.
Вишивка бісером ікони займає особливе місце в мистецтві рукоділля. Сьогодні, як і століття тому, образи святих є найважливішими оберегами для сучасних людей. Створити ікону з бісеру — мрія кожної вишивальниці. Але для цієї роботи потрібне не лише творче натхнення. Вишивання ікони означає єднання людини з вищими силами Всесвіту. Важливо досягти духовної й естетичної гармонії. До роботи можна приступати з легким серцем і добрими думками. Тільки за таких умов образ буде виконувати роль духовного оберега.
Також не варто забувати, що вишивання бісером — це кропітка праця, для якої потрібен не лише певний настрій, але також терпіння та певні професійні навички. Щоб образ мав естетично привабливий вигляд, бажано використовувати схеми вишивок. У цьому разі не доведеться переживати стосовно правильності зображення, оскільки обличчя й руки святих друкуються на канві. Їх вишивати не потрібно. Бісером прикрашаються інші елементи образу, наприклад одяг чи німб.
Також ці образи стануть чудовим подарунком на Паску, Різдво, день народження чи будь-яке інше свято. Зображення святого, чиїм іменем було названо людину, буде з подвійною силою захищати її від хвороб та будь-яких інших бід. Ікони володіють надзвичайно могутньою енергетикою. Деякі з них допомагають позбавитися від важких, іноді невиліковних, хвороб. Легенди про неймовірні зцілення передаються від одного покоління до іншого. Сучасні лікарі рядять вагітним жінкам займатися вишиванням образів. Численні дослідження підтверджують, що спокійний ритм роботи, умиротворений настрій і естетичне задоволення позитивно впливають як на майбутню маму, так і на плід. Відомо немало випадків, коли жінки, які довго не мали дітей, після вишивання ікони змогли відчути радість материнства. Робота над деякими образами, наприклад «Молитва матері» або «Мати та дитя», допомагає вагітним жінкам духовно збагатитися. Така ікона не тільки має дуже привабливий вигляд, але й володіє надзвичайною силою.
Надія Фартушняк, вишивальниця
На краю українського села живе звичайна українка. Ми завітали до неї, а вона розгублено та схвильовано зустрічала нас, не розуміючи нашого до неї інтересу. Ми розташувалися в просторій світлиці, біля ікон, вишитих працьовитими руками Надії Фартушняк.
Отець Ростислав Процанін, настоятель парафії, до якої входить і це село, порадив нам звернути увагу на цю людину. І ми надзвичайно вдячні йому за пораду. Під час спілкування ми відкрили для себе цю натхненну майстриню зовсім інакшою.
Поки ми готувалися до програми та налаштовували техніку, Надія розповідала про ікони:
– Ви вишиваєте для себе?
– Так, – відповіла вона і посміхнулася, – вишиваю ікони для себе, для близьких і на подарунок друзям та знайомим, а також церкві.
– Ви віруюча людина?
– Я родом з Львівщини, у нас всі ще з діда-прадіда вірують в Бога. Віра мені передалася не просто з дитинства, а від народження.
Звичайна жінка. Мати. Дружина. Українка. Але скільки сил, скільки натхнення, терпіння та старання необхідно мати, щоб вишивати дрібним бісером образи святих. Одну з ікон з образом святого Назарія, покровителя її сина, на честь якого хлопчика і назвали, вона вишила для нього.
Ми завжди шукаємо щось, шукаємо самих себе. І забуваємо про те, що все, що нам необхідно віднайти, у нас вже є. Воно кличе до нас з глибин нашої української генетики, прагнучи нагадати нам, що найважливіше – це жити в гармонії з природою і Богом. Народна творчість – одна з неймовірно яскравих граней діаманту українства. Це частина сутності нашої Нації. Для нас творити, створювати, майструвати так само природно, як дихати.
У Надії українство забриніло натхненням вишивати ікони. Творити в молитві. Розмірена праця заспокоює тіло і розум, а молитва напуває душу. В такі миті буденна метушня не владна над майстринею, вона перебуває в іншому вимірі, відчути який дано не багатьом. Але такі люди, як Олексій Альошкін, Вікторія Ніколаєва, Віктор Козюк, Наталія Шпак-Косаківська та багато інших зможуть це зрозуміти.
Щоденна метушня та клопоти, квохкання галасливо-порожніх селебрітіз, котрих ЗМІ безуспішно намагаються видати за еліту суспільства, численні спроби нав’язати ті думки, котрі нам не потрібні – все це перетворюється на суцільний шум, за яким ми перестали чути себе. І лише залишаючись на одинці з собою і Богом ми здатні заглушити в собі той шум і відчути, хто ми є насправді. Стати СПРАВЖНІМИ.
На краю українського села, в затишній хаті я розмовляв з такою простою та СПРАВЖНЬОЮ українкою. На її долю випало чимало всього. Але вона зуміла пробачити людям та долі всі негаразди. Зуміла пробачити й стати щасливою тим тихим та сонячним щастям, яке можливе тільки там, де панує Бог і Любов. Як же це водночас складно і просто – уміти бути щасливими! І як же я прагну, щоб ми, українці, навчалися цьому в один в одного й у таких СПРАВЖНІХ українок, як Надія Фартушняк.
Авторська програма Олега Володарського «СПОВІДЬ». Герой програми — Надія Фартушняк, вишивальниця
Коментарі