хочу сюда!
 

Anna

49 лет, дева, познакомится с парнем в возрасте 45-60 лет

В той час, як гуси рятували Рим від кельтського вторгнення,

один "датчанин" упорався зі своєю останньою у житті трапезою...


           Данські науковці реконструювали останню їжу Людини з Толлунда, яка жила приблизно 2400 років тому: незадовго до смерті чоловік міг їсти кашу з ячменю, насіння льону та інших диких рослин із невеликою кількістю риби. На це вказує дослідження скам'янілостей та молекулярних слідів у вмісті кишківника болотяної людини. Відповідна стаття про це доступна в журналі Antiquity.

Що за болотяна людина?

          Кисле середовище торф'яних боліт сприяє доброму збереженню органічних решток. Через це при добуванні з них торфу неодноразово випадково знаходили природно муміфіковані тіла людей. У деяких випадках вони настільки добре збережені, що в них майже цілими наявні шкіра, волосся, нігті, а іноді й внутрішні органи, як-от кишківник. Такі останки, що їх називають болотяними людьми, або болотяними тілами, дають унікальну можливість дізнатися нові деталі про побут древніх людей, включно з їхнім одягом, дієтою, здоров'ям та навіть ритуалами.

            У період залізної доби життя тисяч людей закінчувалося в болотах північно-західної Європи. Як показує вивчення тіл, деякі з них опинялися у в'язкій пастці випадково, однак інших закидували до боліт навмисно. Оскільки у той час болота використовувалися і для ритуальних заховань, то певна частина болотяних людей могли бути жертвами ритуальних дій. Дослідники з Музею Сількеборга припускають, що це ж могло статися із Людиною з Толлунда.

Хто така Людина з Толлунда?

              Людиною з Толлунда називають муміфіковані рештки чоловіка, які знайшли у болоті біля Сількеборга, Данія, ще в 50-х роках минулого століття.


              Дослідження тіла показало, що він жив у 405-380 роках до нашої ери, на початку ранньої данської залізної доби, а помер у віці 30-40 років. Ймовірно, він був повішеним, а через деякий час похований у болоті у позі людини, що спить. Людина з Толлунда відома за свою чудову збереженість: на голові чоловіка й тепер помітні дрібні зморшки та щетина, а в тілі залишилися відносно цілі внутрішні органи, зокрема легені, печінка та травна система.


У новій роботі вчені провели детальне вивчення вмісту травної системи болотяного чоловіка. Вони звернули увагу як на рештки рослин та паразитів, які вивчалися і десятиліття тому, так і на сліди білків та інших молекул, що раніше не ставали предметом досліджень через брак технологій.

Якою була остання їжа болотяної людини з Толлунда.

             Майже весь матеріал містився у товстому кишківнику чоловіка, зокрема рештки злаків, пилку та трохи тваринних залишків. Скоріше за все, останньою його їжею, за 12-24 години до смерті, була каша. Приблизно на 85 % вона складалася з зерен ячменю (Hordeum vulgare), на 5 відсотків — із насіння льону (Linum usitatissimum), а ще 9 відсотків припадали на насіння гірчака шорсткого (Persicaria lapathifolia). Ще приблизно один відсоток припадав на залишки приблизно 20 інших видів рослин. Науковці також знайшли у вмісті кишківника рештки тваринних білків, радше костистої риби, можливо, вугра. Калорійність такої страви оцінили приблизно в 5380 кДж, що становить десь половину добової потреби чоловіка, тому не можна сказати, що він голодував.

            Окрім залишків їжі, у кишківнику болотяної людини були присутні білки та яйця різних паразитів — волосоголовця (Trichuris), ціп'яка (Taenia) та аскариди (Ascaris). Їх чоловік міг підхопити, поїдаючи недостатньо термічно оброблене м'ясо та випиваючи забруднену воду незадовго до смерті.

             Вчені підсумовують, що загалом остання страва людини із Толлунда досить типова. Однак увагу привертає відносно велика частка в ній диких насінин, яких також знаходили у деяких інших болотяних тілах. Це наводить на думку, що подібна добавка могла застосовуватися лише в окремих випадках, можливо, при жертвоприношеннях. Утім, не виключено, що насінини додавалися з метою збагачення поживності або покращення смаку страви.

4

Комментарии

18.08.21, 21:53

гусь очень вкусный с яблоками , но его долго мариновать перед этим , а вот с гречкой и черносливом ваще капец

  28.08.21, 21:56Ответ на 1 от DANAH

  коли я голодний, мені смачне все, і кулінарні деталі мене цікавлять менше всього

   38.08.21, 22:05Ответ на 2 от Sisyphus

   коли я голодний, мені смачне все, і кулінарні деталі мене цікавлять менше всьогоа где тут про детали . наоборот куча вариантов фантазнуть . то ли с корицей и гвоздикой , то ли с черным перцем и лаврушкой , то ли с красным и кинзой....

    48.08.21, 22:19Ответ на 3 от DANAH

    фантазувати про їжу -- взагалі не моє, моє -- це швиденько втамувати голод і фантазувати про щось конструктивніше, аніж про те, що через кілька годин після потрапляння в організм стає, самі знаєте чим

     58.08.21, 23:08

     было интересно

      68.08.21, 23:50Ответ на 5 от Кат*Ери*На

       78.08.21, 23:53Ответ на 5 от Кат*Ери*На

       )))


       тобто

        88.08.21, 23:59Ответ на 7 от Sisyphus

        )))


        тобто
        история интересная, что-то такое по телику видела

         99.08.21, 00:30

         Щось мені жутковато
         Колись я була у музеї медакадемії... Там були мумії та мумії тварин... Не дуже приємно...
         Я розумію що цікаво зазирнути у минуле... Але... Якось мені не пособі..

          109.08.21, 06:11

          Не хотелось чтобы мои останки тоже попали в историческое исследование
          Доброе утро!

           Страницы:
           1
           2
           3
           предыдущая
           следующая