До 91-річниці звитяжного бою на Трубежі
- 06.02.10, 22:09
- Ми любимо тебе, Україно!
На початку лютого виповнюється 91 рік відтоді, як козаки Вороньківської, Бориспільської й Баришівської сотень прийняли нерівний бій проти більшовицького війська на Трубежі.
Іван Черпак посередині
"Довгий час про цю подію часів національно-визвольних змагань 1917-1921 рр. згадувати було небезпечно, адже 70 років радянська пропаганда називала всіх повстанців, які боролися проти неї, бандитами. Тому навіть удови й матері загиблих боялися розповідати своїм дітям та онукам правду про подвиг і героїчну смерть їхніх батьків. Але свято берегли про них пам’ять."
"На початку лютого 1919 року командир Вороньківської сотні Іван Черпак одержав наказ зайняти оборону на лівому березі річки Трубіж, щоб хоч на декілька днів зупинити просування червоних військ до Києва, поки звідти евакуюються на захід українські установи. Про відбиття наступу, тим паче про другі Фермопіли не йшлося. Бо що, крім рушниць, шабель і двох кулеметів могли протиставити козаки кільком десяткам тисяч більшовиків, які мали на озброєнні бронепоїзди й гармати? Перед самою річкою повстанці пошкодили залізницю-познімали рейки з насипу і з мосту з надією, що це залишиться непоміченим для машиніста і перший ворожий потяг, на великій швидкості зійшовши з колії, впаде у воду, а вагони поскочуються в довколишні болота. І в результаті цього буде на декілька днів перекрито шлях на Київ наступним поїздам. Але серед оборонців знайшовся зрадник, який сповістив більшовиків про небезпеку. Тому перший їхній бронепоїзд зупинився перед мостом і почав обстрілювати українців з гармат. Два дні тривав нерівний бій, більшість оборонців загинули або дістали поранення. Скориставшись нічною темрявою, вцілілі козаки відступили, забравши поранених і по можливості загиблих своїх товаришів..... вістку про розгром сотні приніс в Іванків молодий гімназист, мабуть учасник бою, бо під кожушком у нього була закривавлена вишиванка. На запитання дружини одного з повстанців, де її чоловік, юнак відповів: «На дні Трубежа». ... учасники бою на Трубежі повторили подвиг героїв Крут."
Коментарі
ПИВОМАН
16.02.10, 22:33
Perovdupu
26.02.10, 22:39Відповідь на 1 від ПИВОМАН
Скільки ще належить розкопати інформації з історії України(!) Поле непахане.
ПИВОМАН
36.02.10, 22:40Відповідь на 2 від Perovdupu
Саме так...
Гість: Мадж
46.02.10, 23:03
Героям слава
Гість: Ingrey
56.02.10, 23:39
Слава Перемозі!
Білотур
67.02.10, 02:27
Героям Слава!!!
Гість: Lasius
77.02.10, 07:38
Погибнуть в щенячем возрасте по приказу мудаков которые потом свалят забугор и проживут там долго-долго - это подвиг, пример для будущих поколений? А еще мне интересно какой нехороший человек придумал называть всю ту кровь, грязь и поломанные судьбы "национально освободительными соревнованиями"? "Гражданская война" звучит как-то честнее и понятней.
Пошук
87.02.10, 07:54Відповідь на 7 від Гість: Lasius
Війна всередині суспільства однієї держави може називатися громадянською.
В даному випадку йдеться про відбиття зовнішньої агресії.
Гість: Lasius
97.02.10, 09:41Відповідь на 8 від Пошук
Смотря с какой стороны посмотреть. На момент взятия Киева войсками Украинской Советской Республики не прошло и года с момента распада РИ и образования Украинской Народной Республики. То есть в друг-друга стреляли те кто еще год назад жил в одном государстве, более того, обе стороны пользовались поддержкой местного населения. Это и есть гражданская война. На "отбитие внешней агрессии" больше подходят события происходившие тогда же в Финляндии. Там фин в фина не стрелял, все как один поддержали Маннергейма и дружно накостыляли сунувшимся большевикам.
KIA81
107.02.10, 11:39
Слава героям
Мені ще бабуся розповідала про цей бій (спадчена від її матері)