Микола Вінграновський. Шлях від першої публікації до останнього
- 03.06.13, 10:34
- Ми любимо тебе, Україно!
Все почалося 7 квітня 1961 року, коли газета «Літературна Україна» на
всю четверту сторінку оголошувала: «Микола Вінграновський. З книги
першої, ще не виданої». Під цим промовистим заголовком йшли 15 віршів і
світлина самого Миколи Вінграновського, молодого й невідомого тоді
поета. Серед поезій публікувалися твори «Прелюд Землі», «Зоряний
прелюд», «Прелюд кохання» та інші, що згодом власне й увійшли до класики
української літератури.
Далі – 5 травня – «Літературна Україна» опублікувала «Вірші лікаря
Віталія Коротича», 18 липня — «Ніж у сонці. Феєрична трагедія в двох
частинах» Івана Драча, а 17 вересня вийшла «Зелена радість конвалій»
Євгена Гуцала...
Взагалі, шлях від першої публікації до останньої не завжди прямий та гладенький, він часто-густо усіяний всеможливими несподіванками долі та звивистими стежками, не завжди трапляються на цьому шляху пахучі квіти та трави, шир степів та вир космосу, буває, на цьому шляху й нерозуміння, неприємні зиґзази та глухі кутки... Але щоб там не казали, письменницький шлях завжди цікавий та несподіваний, адже завжди несе відкриття та плідну працю.
У випадку з творчим шляхом Миколи Вінграновського доля подарувала йому спробувати й розкрити свій
Миколі Вінграновському навіть пощастило знятися у ролі Івана Орлюка в картині «Повість полум’яних літ» Олександра Довженка, у твочій майстерні котрого він навчався у Московському інституті кінематографії (ВДІК). Тому сміливо можна сказати, що Миколі Вінграновському пощастило виразити свій творчий геній у всеможливих іпостасях мистецтва.
Оскільки він був чудовим кінорежисером, то можна також припустити, що він бачив світ, як кіно: один епізод змінювався іншим, а драматургічна канва долі вела його по світу, знайомлячи з цікавими людьми і даруючи неперебутні події. І все, що бачив, з ким зустрічався на своєму шляху Микола Вінграновський, він фіксував на папері, заримовуючи у вишукані рими та відтворюючи у прозових текстах. Так, наприклад, як яскравий повнометражний фільм сприймається його роман «Северин Наливайко», у якому постають реальні історичні особи та події. Читач немов на екрані бачить героїчні та трагічні моменти життя легендарного гетьмана. А кожен епізод складається в підсвідомий відеоряд, і читаючи, можна побачити й навіть відчути повітря кожного епізоду...
М. Вінграновський з кінокамерою |
Повістю статтю читайте на сайті ХайВей:
http://h.ua/story/377423/
Коментарі