Під час проведення археологічного нагляду за земляними роботами у с.Пересопниця Рівненської області (будівництво історико-археологічного комплексу "Пересопниця") виявлено культурний шар епохи бронзи, ранньослов'янського часу, доби Київської Русі та пізньосередньовічного періоду.
Під час робіт на давньоруському городищі для розміщення і обслуговування муляжуфортифікаційної споруди древнього княжого міста було закладено шурф розмірами 7квадратних метрів. В ході цих робіт було виявлено об'єкт та культурний шар добиенеоліту, культурний шар доби раннього заліза, періоду Київської Русі тапізнього середньовіччя, окремі знахідки XVIII-ХІХ ст. Виявлено фрагменти ліпноїта гончарної кераміки: ліпна представлена розвалом амфорки, фрагментами вінецьта стінок з типовими для енеоліту та доби ранньої бронзи технологічнимиознаками, фрагментами кераміки та фрагментом пряслиця доби раннього заліза.Гончарна кераміка представлена фрагментами сіроглиняної кераміки, виготовленоїіз якісного тіста, інколи вкрита поливою, має якісний випал і датується ХІІІ -ХІХ ст. Також було виявлено металеві (бронзові та залізні) вироби, крем'янівідщепи та остеологічні залишки.Під час робіт на території урочища "Пастівник" для розміщення іобслуговування муляжу садиби ХІІ ст. було виявлено могильник, об'єкт такультурний шар періоду Київської Русі, пізнього середньовіччя та окремізнахідки XVIII-ХІХ ст. Грунтовий могильник знаходиться поблизу кам'яногохреста, розташованого в північній частині ділянки. На відстані 3,8 м напівнічний схід від останнього розчищено дві вирізаних з вапняку плити розмірами2,15х0,61-0,66х0,19-0,25 м та 1,88х0,58-0,69х0,25 м. Плити лежалиперпендикулярно одна на одній у формі хреста. Верхня плита була зсунутабульдозером і знаходилась на рівні сучасної поверхні, нижня - на глибині 0,3 м.Приблизно за 1,6 м на південь від нижньої плити виявлено два випростанихпоховання та нижня частина третього, орієнтовані по лінії схід-захід, головамина захід. Поховальний інвентар відсутній.Сильно зруйнований об'єкт ХІ-ХІІІ ст. зафіксовано на території муляжу садибипід час встановлення робітниками частоколу. Шурфом розміром 3х1 м розкритозалишки глиняної печі та заглиблення, заповнене фрагментами давньоруськогогончарного посуду.Нагляд на всій площі будівництва продовжується і нині. Окрім керамічних виробівзібрано значну колекцію металевих виробів, печаток та монет.
Дослідження могильника на "Пастівнику"
Знахідки з могильника
Дослідження енеолітичного об'єкту на городищі
Амфора з городища
Орнаментований кистень ХІІ-ХІІІ ст. Бронза.
Зооморфна накладка ХІІ-ХІІІ ст. Бронза.
Зооморфна накладка на шкіру. ХІІ-ХІІІ ст. Бронза
Ризький солід Сигізмунда ІІІ. XVI-XVII ст.
Ризький солід Сигізмунда ІІІ. XVI-XVII ст.
Фрагменти давньоруських дзвоників. Бронза
Давньоруська нашивка. Бронза, позолота.
Торгова пломба ХІІ-ХІІІ ст. Свинець
Іконка з кіотним зображенням Св. Григорія. ХІІ-ХІІІ ст. Бронза
Іконка з кіотним зображенням Одигітрії. ХІІ-ХІІІ ст. Бронза, позолота
Підвіска (хрест в колі). ХІІ-ХІІІ ст. Бронза
Княжа печатка. ХІІ-ХІІІ ст. Свинець
Натільний хрестик ХІІ-ХІІІ ст. Олов'яниста бронза.
Гудзики-"дробниці". ХІІ-ХІІІ ст. Бронза, емаль
Княжа печатка ХІІ-ХІІІ ст. Свинець
Княжа печатка ХІІ-ХІІІ ст. Свинець
Монета-"чашечка". Візантія ХІІ-ХІІІ ст. Мідь
Соліди Яна-Казимира. 1661-1666 рр. Мідь
Персні XV-XVII ст. Бронза, мідь, скло
ДОВІДКОВО. ПАМ'ЯТКИ АРХЕОЛОГІЇ НА ТЕРИТОРІЇ СЕЛА ПЕРЕСОПНИЦЯВ околицях села – майстернякрем’яних знарядь, виявлене наприкінці ХІХ ст. В околицях села – курганниймогильник городоцько-здовбицької культури, знищений оранкою у 30-х роках. Білякістяків знайдено глиняний посуд і намистинку. В уроч. Замостя в околицях села– ґрунтовий могильник стжижовської культури, досліджуваний у 1938 р. В окремихпохованнях виявлено по чотири кістяки, що лежали парами, звернуті ногами одиндо одного і орієнтовані головами в різні сторони світу. Біля кістяків знайденокістяні намистинки. Там же, на території згаданого могильника – поселеннякомарівської культури, досліджуване у 1936 р. На поселенні виявлено землянку, ав ній горщик, в якому знаходилась пара бронзових браслетів і сережок зіспіральних щитків. На полі поблизу села знайдена бронзова фігурка конямилоградської культури. На мисоподібному виступі берега р. Стубли – решткидавньоруського літописного міста Пересопниця – столиці удільногоранньофеодального князівства, вперше згаданого у літопису під 1149 р. Городище,площею близько 6 га, підвищується над заплавою правого берега річки на 2-3 м.Воно має неправильно-квадратну форму, розміри близько 220х220 м. і оточенетепер дуже пошкодженим валом до 3 м. заввишки. З напільного (північно-східного)боку городище було захищене широким, тепер знівельованим, ровом. В’їзд нагородище знаходився в його північно-східній частині. Пам’ятка відома з кінцяХІХ ст. була обстежена у 1961 р., а з 1975 р. по 1977 р. досліджуєтьсярозкопками В.С. Терського; Розкопано площу 350 м. кв., на якій виявленонапівземлянкове житло розміром 3,5х4 м., три печі виробничого призначення, двізернові ями і три вогнища, посуд, металеві знаряддя і прикраси. На північ відсела – давньоруський курганний могильник, що спочатку складався майже з 170насипів. У 1898 р. 40 курганів розкопала К.М. Мельник. Біля кістяків знайденоуламки посуду, залізні знаряддя, бронзові, срібні та сердолікові прикраси. Водному кургані виявлено поховання ювеліра з набором металевих знарядь длявиготовлення прикрас. На південний схід від села – могильник з підплитовимипохованнями часів Давньої Русі.Прес-центр ДП "Волинські старожитності"
Коментарі
Поговорим
129.07.11, 09:48
ну правда вот персни неприглядно выглядят
Луццкий
229.07.11, 09:49Відповідь на 1 від Поговорим
у каждого времени свои вкусы мы ж не едим скажем горох каждый день
Поговорим
329.07.11, 09:53Відповідь на 2 від Луццкий
дадим стране газ
Луццкий
429.07.11, 09:57Відповідь на 3 від Поговорим
и не только
пан РУСЛАН
529.07.11, 11:03
Луццкий
629.07.11, 11:40Відповідь на 5 від пан РУСЛАН
волиняночка
729.07.11, 16:35
Ви таку гарну справу робите.Молодці.
semiramida_o
829.07.11, 16:58
Al KazlOFF
929.07.11, 23:58Відповідь на 8 від semiramida_o
присоединяюсь -
преведЪ
semiramida_o
1030.07.11, 00:07Відповідь на 9 від Al KazlOFF
Саша, дароффЪкак погода в Кийове? я сейчас в Карпатах - у нас хонуно и доджик