Як чудо-богатир сам себе переміг

  • 18.11.20, 12:42

Військо, яке наступає, повинно мати чисельну перевагу (у 2-3 рази) над супротивником. Непогано, коли при цьому у атакуючого більш сучасне і в більшій кількості озброєння. Це аксіома перемоги.

Отже, для перемоги у війні достатньо зібрати якомога велику армію та озброїти її, як то кажуть, до зубів. Так?

Так, та не так. Припустимо, прийняли ми рішення про мобілізацію, почали забирати в армію чоловіків та жінок, а ворог, дізнавшись про це, теж розпочинає призов до армії. Бажаючи випередити ворога, ми прискорюємо процес мобілізації, але клятий ворог не відстає.

Але хай там як, та зібрали ми величезну армію. Та от халепа – зброї на всіх не вистачає, та й та, що є, більшою частиною застаріла. Не підготувались ми як слід, а отже, вирішальної перемоги можемо і не отримати. До того ж, наші солдати належним чином не навчені користуватись навіть тією зброєю, що є.

Добре, почнемо з виготовлення більш сучасної, ніж у нашого ворога, зброї. Звісно, така зброя коштує недешево, але як хочеться перемогти, як хочеться розірвати на шматки, розтоптати, розтерти у порох зненависну ворожу армію разом із ворожою державою. Тому ми все більше витрачаємо бюджетних коштів на озброєння, все тугіше затягуючи при цьому паски на освіті, охороні здоров’я та інших соціальних програмах.

Та знову халепа. Ворог, дізнавшись про наші дії, теж розпочав розробку нового озброєння, і теж не шкодує грошей.

І ось і ворог, і ми починаємо розкручувати маховик гонки озброєнь. Але ворог теж не ликом шитий, і явної переваги жодній із сторін досягти не вдається, незважаючи на все більші витрати. Час іде, зброї все більше, сховища забиті, як кажуть, до стелі, але толку від цього немає.

І тоді ми вирішуємо схитрувати. Ми не збільшуємо кількісний склад армії, навіть трохи зменшуємо, подаючи це як прагнення до миру, але поступово, майже непомітно починаємо збільшувати чисельність внутрішніх військ, прикордонників, військових формувань служби безпеки; нарешті – поліції, насамперед її частин спеціального призначення.

І от років через п’ять-сім ми маємо достатньо велику чисельність збройних формувань, щоб вже почати планування майбутньої воєнної кампанії. Крім того, щороку ми проводимо масштабні навчання, для чого призиваємо із запасу, тобто відриваємо від виробництва, все більше і більше працівників. При цьому ми плекаємо надію, що нам вдалося обдурити ворога, що він не узяв до уваги наші приховані приготування до війни.

Можливо, таким чином ворога нам і вдасться надурити, але кого ми точно не обдуримо, так це власну економіку.

Багаторічна світова практика стверджує, що у мирний час в армії будь-якої держави не може одночасно знаходитись більше одного відсотка її населення. Адже кожного солдата необхідно кормити, одягати, лікувати, вчити, розважати, а це все гроші, гроші і гроші. Перебуваючи у лавах збройних сил, солдат перетворюється з виробника на дармоїда. Крім того, солдату потрібна зброя, а це знову гроші, це десятки і сотні тисяч, а то й мільйони робочих рук, які працюють на війну, це також вчені, інженери, агрономи, винахідники, що теж працюють на війну.

У такий «хитрий» спосіб хотів надурити капіталістів Радянський Союз. Збройні сили СРСР на кінець 80-х років нараховували біля 4 млн. чоловік; ще понад 400 тис. чоловік служило у Внутрішніх військах та ще 220 тисяч – у Прикордонних військах КДБ. Чисельність співробітників КДБ у 1990 році становила понад 3 мільйони.

Отже, не рахуючи міліції, у збройних формуваннях СРСР на початку 90-х років перебувало 7,6 мільйона чоловік, що становило понад 2,6 відсотка від чисельності населення (289 мільйонів у 1990 році). Так само робить і путінська Росія. 

Економіка СРСР не витримала непосильного тягаря у вигляді величезної армії та накопичених запасів зброї, яку кожні 7-10 років потрібно було замінювати на більш сучасну або модернізувати. Ніжки держави підломилися, і вона гепнулась та розсипалась, розваливши при цьому вщент весь соціалістичний табір. Схожий історичний віраж зараз повторює і Путін, поступово заганяючи свій народ у цивілізаціний тупик. 

Історія вчить Росію тому, що вона нічому не вчить, тим більше сучасна історія, яку переписують майже кожен рік на догоду можновладцям. 


Джерело: https://censor.net/ru/blogs/3231701/yak_chudobogatir_sam_sebe_peremg_taka_sob_ne_duje_starovinna_kazochka?fbclid=IwAR2SHHf1h63c2fSNekS506CDmXhoH0ErLH5T_zhOTpMyUg30XnNlk_YWVNs

Президент Украины поздравил нового президента Молдовы

  • 17.11.20, 16:36

Президент Украины Владимир Зеленский поздравил с победой на прошедших 15 ноября президентских выборах в Молдове лидера партии «Действие и солидарность» Майю Санду, известную своими проевропейскими взглядами.

Так, Майя Санду во втором туре набрала более 57%, опередив более чем на 10% действующего пророссийского президента страны Игоря Додона.

На официальной странице в Twitter Президент Украины Владимир Зеленский отметил, что ждет укрепления отношений между Украиной и Молдовой, выразив уверенность в евроинтеграции двух народов.

Однако, необходимо отметить, что не все страны довольны результатами выборов в Молдове. Анализ информации из открытых источников свидетельствует о подготовке «белорусского сценария», который заключается в использовании российскими спецслужбами политического противостояния в Молдове для хаотизации социально-общественной обстановки.

Российская пропаганда распространяла информацию о вмешательстве «третьей стороны» в избирательный процесс. В частности, в преддверии выборов пророссийские СМИ распространяли фейки о том, что якобы украинские боты, созданные специально для дестабилизации Молдовы, проводят разного рода деморализующую рассылку в социальных сетях накануне второго тура выборов.

Несмотря на многочисленные манипуляции и масштабное «долгосрочное финансирование пророссийского курса» Молдовы, а также учитывая заявления Владимира Зеленского, Украина поддерживает выбор граждан Молдовы и дальнейший проевропейский курс страны.

СБУ блокувала діяльність інтернет-агітатора

  • 13.11.20, 15:36

Кіберфахівці Служби безпеки України викрили та блокували у Києві діяльність інтернет-агітатора, який за завданням російських кураторів пропагував тоталітарні режими.

Оперативники спецслужби встановили, що киянин є членом проросійської організації «Регіональний громадський рух русофілів «ПАРУС», яка координується з РФ. За завданням кураторів зловмисник розміщував у забороненій соціальній соцмережі провокативні матеріали. Напередодні місцевих виборів з одних акаунтів він пропагував комуністичну ідеологію, з інших нібито від імені українських правих – нацистську. За задумом «замовників», це мало загострити суспільну ситуацію в країні під час виборчого процесу.

Кіберфахівці СБУ також зафіксували, що зловмисник активно коментував у вигідному для кураторів ключі резонансне рішення Конституційного суду України.

Наразі перевіряється версія про співробітництво зловмисника з спецслужбами РФ через проросійську організацію.

Під час санкціонованих обшуків, у межах кримінального провадження розпочатого слідчими ГУ Нацполіції за ч. 1 ст. 436-1 Кримінального кодексу України, правоохоронці виявили на комп’ютерній техніці та засобах зв’язку докази протиправної діяльності.

Наразі тривають слідчі дії, приймається рішення про повідомлення фігуранту про підозру.

 

Разведка России координировала проект с фейками о MH17

  • 12.11.20, 19:00

Главное управление Генштаба Вооруженных сил России (известное как ГРУ) координировало деятельность медиапроекта Bonanza Media, распространявшего фейки о крушении на востоке Украины малайзийского "Боинга", выполнявшего рейс MH17. Об этом говорится в совместном расследовании The Insider и Bellingcat, сообщает Радіо Свобода.

Bonanza Media — проект бывшей сотрудницы телеканала RT Яны Ерлашовой и голландского блогера Макса ван дер Верффа, продвигающий альтернативные версии катастрофы рейса MH17. Под брендом Bonanza вышло несколько фильмов о крушении, а также публиковались секретные документы из архивов Объединенной следственной группы.

Как выяснили The Insider и Bellingcat, деятельность Bonanza Media курировал полковник ГРУ Сергей Чебанов. Издания изучили биллинги звонков и переписку Чебанова, предоставленные им хакерами, и пришли к выводу, что в начале января 2020 года он организовал поездку Ерлашовой к подконтрольной группировке "ЛНР" для съемок фильма о катастрофе.

 

В феврале 2020 года Ерлашова также согласовывала с Чебановым по почте промо-пост к другому фильму о MH-17, а в мае – статью сотрудничающего с RT голландского журналиста о судебном процессе по делу о катастрофе.

В феврале 2020 год Bonanza Media опубликовало закрытые материалы уголовного дела о крушении MH17, после чего пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что они подтверждают российскую позицию по поводу крушения лайнера о том, что российский "Бук" не сбивал самолет. На самом деле в опубликованных документах таких утверждений не было.

Ван дер Верфф написал в твиттере, что даст свои пояснения по поводу расследования на выходных.

 

Объединенная следственная группа по итогам расследования пришла к выводу, что самолет был сбит сепаратистами из установки "Бук", которую доставили из России. Суд по делу о крушении начался в Нидерландах в марте 2020 года, обвинения предъявлены трем россиянам и одному украинцу. По версии следствия, обвиняемые предпринимали совместные действия для получения зенитно-ракетного комплекса из России.

Жертвами катастрофы "Боинга" стали 298 человек. Большинство были гражданами Нидерландов, поэтому международное следствие велось под эгидой прокуратуры Нидерландов, и в этой же стране – как договорились участники следственной группы – идет судебный процесс.

Российские власти неоднократно заявляли о непричастности к катастрофе. Один из обвиняемых, бывший главарь группировки «ДНР», российский гражданин Игорь Стрелков (Гиркин), заявляет, что подчиненные ему люди не сбивали самолет, а на вопрос, кто его сбил, отвечать отказывается.

 

Подробнее: https://ru.krymr.com/a/news-fejki-o-mh17-sozadavala-rossijskaja-vojennaja-razvedka/30944695.html?fbclid=IwAR3nv46E71UrutvabwDkSiMJB3d57h7RzDkXNSFxs5GOhw9kngOAlH6e8aw

Страх - безвідмовна зброя

  • 06.11.20, 15:26

Для когось, Росія – це ведмідь, горілка, балет, балалайка, Достоєвський! Для когось – Путін, війна, страх, тероризм. Завдяки несусвітнім хворобливим проявам імперської активності Кремля, останніх стає все більше. Страх! Саме страх з’являється там, де колись виникали посмішки та зацікавленість. І цей страх небезпідставний! Три літери, які змінювали Світ за часу "холодної війни" - КДБ. Три літери, які зараз впливають на звичний стан речей, на спокій та безпеку життя практично в цілому світі – ГРУ. Головне Розвідувальне Управління. Якого взагалі-то формально не існує…

У 2010 році після реформи армії військова розвідка стала називатися Головним управлінням Генштабу Міноборони. У листопаді 2010 офіцери управління, святкуючи професійне свято в "Крокус-сіті", піднімали тости за "світлу пам'ять ГРУ", в якого Сердюков (на той час міністр оборони РФ) "вкрав одну літеру". Але як не змінюй букви у назві – суть від цього не зміниться.

ГРУ зараз – це та сама пресловута "рука Москви", яку Кремль використовує незважаючи ні на міжнародне право, ні на будь які цивілізаційні норми моралі та здорового глузду.

З 2017 – початку 2018 років, незважаючи на жорстку конкурентну боротьбу із ФСБ, СЗР та іншими силовими структурами ГРУ стає практично "Головною скрипкою" імперського Кремля. Агресія стосовно України, початок якої проходив під "курацією" вихідців із ФСБ, врешті решт теж перейшла під контроль ГРУ. Доступ до необмеженого фінансового ресурсу, який з’явився у розвідників за підтримки Суркова та Путіна, розставив усі крапки над "І" у питанні, "хто головний?".

У 2018 році головною російською абревіатурою - і всередині країни, і за її межами - стало ГРУ. Співробітників розвідслужби звинувачують у зламі серверів Демократичної партії США і спробі вплинути на американські вибори; в атаках на антидопінгові агентства і Міжнародний арбітражний суд; в спробі зламати мережеві ресурси Організації по забороні хімічної зброї в Нідерландах. Крім того, цю ж спецслужбу звинувачують в спробі отруїти в Великобританії Сергія Скрипаля - колишнього полковника ГРУ, перевербованого британцями. Виходячи з усього, двоє чоловіків, які приїхали з цією метою в Солсбері під іменами Олександр Петров і Руслан Бошіров, на справді є співробітниками ГРУ Олександром Мишкіним і Анатолієм Чепігою.

"Слід ГРУ", явний чи опосередкований, з’являється практично у кожній "темній" справі, пов’язаній з вбивствами, погрозами, підкупом, махінаціями, тероризмом. Структура ГРУ охопила своїм "павутинням" практично весь світ.
1-е управління - розвідка в Європі, 2-е управління – США, 3-е управління – Азія, 4-е управління - Близький Схід і Африка, 5-е управління - оперативна розвідка, 6-е управління - радіотехнічна розвідка, 7-е управління - інформаційно-аналітична служба, 8-е управління – диверсії, 12-біс - інформаційна війна. Безглузді імперські амбіції Довічного керманича не залишають жодне з цих управлінь без роботи. 24/7. Лицарі "плаща та кинджала" працюють без вихідних та будь-якого відпочинку. Та чи можна їх називати "лицарями"? Які принципи захищають ці "лицарі"? Чиї інтереси відстоюють?

Історія розвивається по спіралі.
Розпочавши війну на Донбасі та анексувавши Крим, Кремль зрозумів, що привернув увагу усього світу як "Країна –агресор". Кремлівська політика – це, в першу чергу, боротьба за фінансові потоки та ресурси. Якісь примарні "національні інтереси", "захист скреп" та інші казочки лише прикривають хворобливу жадібність Довічного керманича та його оточення. А гроші люблять тишу. Негативна увага до дій Кремля останньому не потрібна. Тому потрібно фокус уваги перенести на інший об’єкт. Будь якою ціною. Тим більше, що є в наявності такий потужний інструмент, як ГРУ. Який виконує будь які завдання будь в якій країні світу.

З 2015-го по 2018-й містами Європи прокотилася хвиля терористичних актів, які були вчинені особами, що були пов’язані з ісламським світом. Простий збіг чи спецоперація по відволіканню уваги на інший об’єкт з жахливими наслідками? Загальна кількість загиблих більше 100, поранених – близько 1000.

2020 рік. І знову Кремль у "зоні ризику".
Регіональні конфлікти практично взяли Росію у "кільце". Білорусь, Молдова, Грузія, Киргизія, Нагорний Карабах… І знову по території Євросоюзу прокотилася хвиля терактів. Знову збіг? Простий збіг, який активізує антиісламську риторику європейських лідерів, тим самим полегшивши становище Кремля у протистоянні з Туреччиною на вірмено-азербайджанському фронті.

Сьогодні "лицарі" ГРУ відзначають своє професійне свято. Без гучних поздоровлень та промов. Розвідка, як і гроші, любить тишу. Сьогодні багатьом "лицарів" отримають високі нагороди Кремля. Без маршів та тостів. Тишком-нишком. Скільки з тих нагород буде "За Париж", "За Ніццу" та "За Відень"? Источник: https://censor.net/ru/b3229500

Больше всего хакерских атак совершается из России

  • 06.11.20, 15:12

Хакеры часто атакуют органы энергетической отрасли, связи и телекоммуникации.

Об этом рассказал глава Государственной службы специальной связи и защиты информации Украины Юрий Щиголь, отмечает Укринформ.

Наибольший интерес злоумышленники проявляют, в первую очередь, к объектам критической инфраструктуры, а также к ресурсам, на которых обрабатываются персональные данные.

По словам главы Госспецсвязи, география кибератак разнообразна, однако больше всего таких вмешательств фиксируется из Российской Федерации.

"Понятно, что основная причина проблем – страна-агрессор, она активная в разрезе хакерских атак и взломов сети. Но географические данные относительно аномалий сетей сложно структурировать, потому что часто определить настоящий источник атаки невозможно. Не обязательно они происходят из, скажем, территории России. Непосредственные исполнители могут работать из любой точки земного шара, и страны, из которых работают хакеры, не всегда за это ответственны", – рассказал Юрий Щиголь.

Напомним, Украина призвала международное сообщество усилить давление на Россию из-за её злонамеренных действий в киберпространстве.


Юрій Щиголь, голова Держспецзв’язку

  • 05.11.20, 18:02

Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України – дуже специфічна установа. Настільки, що не кожен українець пояснив би, чим вона займається. Та нещодавно про неї почули всі – щоправда, в контексті скандалу. Служба підписала меморандум з компанією «Хуавей Україна» для співпраці у сферах кібербезпеки, кіберзахисту та телекомунікацій, опублікувала новину про це на своєму сайті й потрапила під суспільний осуд.

Китайська корпорація – під санкціями США, де не схвалюють, що Huawei надто тісно співпрацює з комуністичною владою Китаю, а отже, рахують, її обладнання може використовуватися в інтересах офіційного Пекіну. Тому американським компаніям заборонено мати справи з Huawei, під тиском Штатів від обладнання корпорації відмовляються у Великобританії і того ж чекають від інших країн Європи.

Чому українська установа все-таки вирішила піти на співпрацю, пояснює очільник Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації Юрій Щиголь. А ще він розповів Укрінформу, скільки кібератак відбивають його «бійці» щотижня і чому спецзв’язківців переманюють.

ОСНОВНЕ ДЖЕРЕЛО АТАК – КРАЇНА-АГРЕСОР

- Юрію Федоровичу, бачу, щотижня публікуєте на сайті оперативні дані щодо захисту державних інформаційних ресурсів, і ось в останньому звіті йдеться про зафіксовані 1 млн 134 тис. підозрілих подій. Що це за страшна цифра? Які ресурси найбільше цікавлять зловмисників?

- У нас фіксуються будь-які прояви нетипової роботи мережі, й тому виходить таке велике, на перший погляд, число подій. Але це не кількість кібератак, а лише дані про підозрілі події й всі проблеми, які виникають у мережі. Власне, кібератаки – це 0,5-1% від усіх зафіксованих аномалій мережі. Найчастіше атакують об’єкти енергетичної галузі, зв’язку, телекомунікації. Інтерес для хакерів становлять перш за все ресурси, на яких обробляються персональні дані і об’єкти критичної інфраструктури.

- А можна визначити географію походження цих атак?

- Зрозуміло, що основна причина проблем – країна-агресор, вона найактивніша в розрізі хакерських атак і зламів мережі. Але географічні дані щодо аномалій мереж складно структурувати, бо часто визначити справжнє джерело атаки неможливо. Не обов’язково вони відбуваються зі, скажімо, території Росії, безпосередні виконавці можуть працювати з будь-якої точки земної кулі, й країни, з яких працюють хакери, не завжди за це відповідальні.

НАВІТЬ БАЗА ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ МОЖЕ СТАНОВИТИ ІНТЕРЕС ДЛЯ ЗЛОВМИСНИКІВ

- Якби всі ці кібератаки не були визначені й нейтралізовані, якими могли бути наслідки?

- Починаючи з викрадення даних і аж до порушення сталого функціонування органів влади та інформаційно-телекомунікаційних систем, які відповідають за життєдіяльність держави. Навіть база Пенсійного фонду, як великий реєстр персональних даних, може становити інтерес для певної групи осіб. У кожного інтернет-зловмисника свої завдання, але в основному – це перешкоджання життєдіяльності державних органів і послаблення держави як самої інституції, компрометація її систем захисту (негативним є сам факт доступу сторонньої особи до інформації – ред.).

- За оцінками експертів і на вашу думку – наскільки надійна система захисту України? Якщо об’єктивно.

- Технології захисту не стоять на місці, але й інструментарій тих, хто їх намагається зламати, теж. Треба визнати – наш кіберзахист не на досить високому рівні, його треба посилювати, над чим зараз і працюємо. Щодо окремих секторів – багато залежить від власників інформації. Хтось приділяє цьому більше уваги і знаходиться на вищому рівні захищеності, хтось менше, вважаючи, що кібербезпека – не головне. Що казати, основна проблема в органах держвлади – недостатність фінансування, коштів завжди не вистачає. Хоча вони виділяються на ці потреби постійно, та не завжди ефективно витрачаються отримувачами.

- У липні цілий ряд сайтів держорганів одночасно загальмували через перебій з живленням серверів Держспецзв’язку (таким було пояснення). Це взагалі нормально?

- Дійсно, був перебій на нашому об’єкті, але це не становило безпосередньої кіберзагрози. А ось місяць тому відбувся ряд атак на органи держвлади, і це скомпрометувало нашу систему захисту й показало існуючі в сфері проблеми. Основна з них – відсутність колективної відповідальності. Ми основний орган в системі кіберзахисту, але без надійної співпраці з його об’єктами не здатні захистити всіх одразу. Потрібна колективна робота на результат і розуміння, що захист даних – це відповідальність, у першу чергу, власника інформації.

МЕМОРАНДУМ З КОМПАНІЄЮ «ХУАВЕЙ УКРАЇНА" ЛИШАЄТЬСЯ ЧИННИМ

- Ще у березні ви розробили законопроєкт "Про безпеку інформації та інформаційно-комунікаційних систем", який враховував стандарти НАТО та ЄС у цій сфері. Яка його доля?

- Він з’явився в процесі постійного вдосконалення законодавства. Кабмін наразі вже ухвалив важливе рішення щодо визначення об’єктів критичної інфраструктури, і це перший вагомий крок до того, щоб ми хоча б розуміли – що повинні захищати. Держспецзв’язок визначили відповідальним за створення системи і реєстру об’єктів критичної інфраструктури, і ми вже почали цю роботу. Це такий перший визначальний етап до розбудови національної системи кіберзахисту, далі, як-то кажуть, буде. Поки що вдосконалюємо нормативну базу для покращення наших стандартів до рівня світових.

- Щодо покращення стандартів – розкажіть про нещодавній інцидент з «Хуавей Україна». На думку експертів, меморандум з цією компанією суперечить політиці чистого інтернету, що просувається США, але в той же час сприяв би інтересам української кібербезпеки. Якими мотивами керувалися ви?

- Оператори зв’язку в майбутньому можуть стати об’єктами критичної інфраструктури відповідно до вищезгаданої постанови Кабміну. А 50-60% телекомунікаційного обладнання операторів побудовано Huawei або з використанням технологій цієї корпорації та інших китайських виробників. До слова, система 4G на станціях столичного метрополітену нещодавно з’явилася винятково на обладнанні китайської компанії. Враховуючи це, нам треба розвивати приватне партнерство з компаніями, що працюють на ринку України. Тому уклали меморандум з компанією «Хуавей Україна» щодо обміну інформацією про інциденти кібербезпеки та для вивчення її технологій можливостей.

Ринкові умови такі, що українським системам захисту вигідно співпрацювати зі світовими виробниками високотехнологічного обладнання. Ми як держорган, відповідальний за захист інформації, й раніше підписували подібні меморандуми: з американською Cisco Systems (у нас проходить навчання за їхніми програмами), наприклад, з USAID (Агентство США з міжнародного розвитку), зі структурами ЄС.

- Тобто меморандум з Huawei чинний попри те, що повідомлення про його підписання зникло з сайту Держспецзв’язку?

- Так, меморандум чинний.

- Міністр закордонних справ Микола Кулеба в інтерв’ю виданню НВ заявляв, що вам варто було б порадитися з МЗС перед прийняттям рішення. Міністерство якось потім намагалося вплинути, висловити свою позицію?

- Меморандум не є міжнародною угодою, він підписаний у рамках повноважень Держспецзв’язку з компанією, яка надає послуги на українському ринку. Щодо погодження рішень… У майбутньому, враховуючи резонанс, будемо погоджувати, але ніяких міжнародних чи українських норм меморандумом з Huawei порушено не було.

- А чому тоді з сайту зняли повідомлення?

- Бо подана на сайті інформація не зовсім відповідала суті підписаного меморандуму. Знаєте, відсутність нормальної комунікації – проблема всіх державних органів. Але спільну роботу з китайською корпорацією не припинили, а звернулися до МЗС за роз’ясненнями щодо їхнього бачення цієї співпраці.

- Як відреагували на це китайці? Зокрема, на піднятий в українському суспільстві хайп?

- Офіційної реакції щодо всього негативу, звісно, не було, ми всі розуміємо, що справа у складових міжнародної політики. На сайті компанії інформація про меморандум нікуди не зникала й її плани не мінялися. Та що там – у Huawei підписані меморандуми з різними державними органами, в минулому реалізовані різні проєкти.

- Ви якось використовуєте міжнародну співпрацю для підвищення професійного рівня своїх фахівців, стажувань?

- Ось нещодавно закінчилися спільні навчання з Cisco Systems – це були дві програми в сфері захисту інформації та побудови систем мережевої безпеки на базі нашого державного центру кібербезпеки. Через пандемію всі тренінги проходили зазвичай в онлайн-режимі, але були й офлайн-курси в стінах українських найкращих вишів. Їх влаштовують як для наших спеціалістів, так і для випускників цих вишів.

МИ ВСЬОМУ МОЖЕМО НАВЧИТИ, ГОЛОВНЕ, ЩОБ У ЛЮДИНИ БУЛО БАЖАННЯ РОЗВИВАТИСЯ

- Коли в Україні створювалася кіберполіція, говорили про те, що складно буде найняти спеціалістів-айтішників вищого класу на державну зарплату. Хто працює у вас, скільки в середньому платите?

- Проблема підготовки кадрів і оплати праці для держорганів є такою загальною проблемою, тут у нас справи не кращі, ніж у Кіберполу. Основа нашої команди – фахівці з кібербезпеки, підготовлені нашим Інститутом захисту інформації Держспецзв’язку при КПІ ім. І.Сікорського. Аналогічні факультети є і в НАУ, й у ХНУ ім. В.Н. Каразіна, в Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова. У кожного свій профіль, і хоч наш відомчий інститут найкраще підходить, намагаємося підшукувати кращі кадри в усіх сферах. Єдина проблема – хочеться пропонувати їм конкурентні зарплати. Працюємо над тим, щоб вони були вищими, в найближчий час будуть зрушення.

- А скільки можете запропонувати, скажімо, новачку? І хто взагалі має шанс отримати роботу в такій специфічній держслужбі?

- Для молодих фахівців це буде 13-15 тисяч. Не те що недостатньо, а й не витримуємо конкуренцію на ринку праці взагалі. Хоча це проблема світового масштабу – в приватному секторі зарплати набагато вищі, ніж у державних структурах. Фактично, готуємо на своїй базі майбутніх співробітників приватних компаній, які постійно намагаються переманити у нас людей.

При цьому ми ще й вимогливі. Нехай навички будуть елементарними – всьому можемо навчити, але обов’язково, щоб у людини було бажання розвиватися, щось змінити на краще в своїй галузі, і, хоч трохи пафосно звучить, бути корисним Батьківщині й українцям. Зрештою, кіберзахист – не просто красиве слово, саме завдяки йому громадяни безпечно користуються послугами в сфері освіти, охорони здоров’я і навіть комунальних послуг.

Тетяна Негода. Київ

Фото: Олена Худякова

Позиція Грузинської Церкви

  • 03.11.20, 17:02

Коли аналітики і спостерігачі розмірковують про позицію помісних церков щодо Православної Церкви України, то Грузинську Церкву завжди розглядають окремо. Якщо в двох словах, то ми не чекаємо від неї швидкого визнання, але віримо, що якоюсь частиною вона з нами. Тут багато чинників і церковного, і не зовсім церковного порядку. Це і авторитет Грузинського Патріарха, і …

Коли аналітики і спостерігачі розмірковують про позицію помісних церков щодо Православної Церкви України, то Грузинську Церкву завжди розглядають окремо. Якщо в двох словах, то ми не чекаємо від неї швидкого визнання, але віримо, що якоюсь частиною вона з нами.

Тут багато чинників і церковного, і не зовсім церковного порядку. Це і авторитет Грузинського Патріарха, і давні щирі відносини наших народів, і спільні драми, і взаємна допомога в різних ситуаціях і конфліктах. Згадаймо, що в самий розпал автокефального процесу близько тридцяти теологів і журналістів Грузії підписали лист на підтримку народу України, який бажає отримати Томос.

І все ж, достовірні знання краще інтуїтивних гіпотез.

Ми вирішили поговорити про позицію Грузинської Церкви щодо ситуації, яка склалася у світовому православ’ї з ректором вищого філософсько-теологічного навчального закладу – Університету Нової Грузії, професором, доктором філософії, головою департаменту Грузинської Патріархії з видавництва і рецензування, митрополитом Потійським і Хобським Григолі.

Я ВІТАЮ СПРОБИ ВСЕЛЕНСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ ЗАЛІКУВАТИ РАНИ НА ЖИВОМУ ТІЛІ ЦЕРКВИ

– Владико, зараз православні України (об’єднаної Церкви) дивляться на помісні православні Церкви з надією. Ми розуміємо, що Православній Церкві України потрібно визнання. Але ми також добре розуміємо, що не можемо розраховувати на Церкви, які перебувають в орбіті Росії і під впливом Росії. Скажіть, яке місце Грузинської Церкви на такій міжнародній мапі?

– Мені зрозумілі бажання і очікування з боку пастви і не тільки щодо Православної Церкви України і визнання її автокефалії, оскільки паства пов’язує з цими подіями ідею духовної єдності на загальнонаціональному рівні, і розуміє, що це створило б міцні духовні передумови державної незалежності України.

Так само зрозуміло і те, що цього важко досягти в умовах розділеної Церкви, коли православні громадяни однієї країни, розділені і розсіяні по різних Церквах православної орієнтації (з різними центрами – ред.), не визнають канонічність один одного і не мають між собою євхаристійної єдності.

Наскільки мені відомо, такий стан справ був до встановлення автокефальної Церкви і, в певному сенсі, такий стан триває донині. Саме такою бачу ситуацію в Україні на сьогоднішній день.

Я вітаю спроби Вселенського Патріархату (і будь-яких помісних церков) залікувати рани на живому тілі Церкви Христової і повернути в лоно канонічної Церкви своїх чад, які з різних причин опинилися поза канонічних кордонів. У Церкві існує принцип ікономії, що дає можливість повернення “блудного сина до батька”. Думаю, що Константинопольський Патріархат керувався саме цим принципом, коли приймав і розглядав апеляції релігійних громад України. Московський Патріархат поставив під сумнів канонічність як даного процесу, так і висвячення приєднаних.

Протистояння з Константинопольським Патріархатом дійшло до того, що Московський Патріархат порвав з ним євхаристійне спілкування і це ще більш загострило і без того непросту ситуацію.

Новостворена Православна Церква України, яка отримала від Константинополя грамоту дарування автокефалії 6 січня 2019 року, на сьогодні офіційно визнана Елладською та Олександрійською Православними Церквами. (Під час підготовки цього інтерв’ю стало відомо, що на літургії митрополит Кіпрський Хризостом пом’янув українського митрополита Епіфанія – ред.).

В інших Церквах ставлення до даного питання неоднозначне, що ускладнює процес офіційного визнання новоствореної Церкви. Дана неоднозначність зумовлена різними факторами, такими, як: ситуація навколо Критського Собору (спроби його провалити), певне побоювання стосовно права розгляду апеляцій Константинопольським Вселенським Патріархатом і неприйняття, яке з цього виходить; критичне ставлення до канонічності свячення деяких ієрархів новоствореної Церкви (з причини їх, т.зв. «сумнівного походження»), неофіційні питання з різних сторін, типу, чому ж визнання відбулося саме сьогодні і зараз, коли нинішня реальність століттями віддалена від тієї історичної дійсності, коли Константинопольський Вселенський Патріархат дарував Москві право висвячення Київського Митрополита (1686 р.), а так само фактор Російської Православної Церкви, за якою стоїть державний апарат Росії.

Все це як аргументи наводять противники визнання новоствореної Православної Церкви України.

У питанні визнання нових Церков помісними найбільш проблематичним мені здається та обставина, що прийняття рішення без консенсусу серед членів Синоду (тобто простою більшістю) може викликати серйозну конфронтацію всередині Церкви, чого нікому не хочеться допустити. Саме тому процес просувається дуже повільно.

Що стосується згаданої вами т.зв. «російської орбіти», то це більше політичний термін і ми не можемо його використовувати з суто богословської точки зору. Якби це було так, то Православну Церкву України вже визнали б всі, т.зв. «Грецькі» патріархати, а цього досі не сталося.

А згаданою вами «орбітою» в православному світі є Єдина, Свята, Соборна і Апостольська церква, і статус першого серед рівних (тобто серед предстоятелів Помісних Церков) належить Архієпископу Константинополя і Нового Риму Вселенському Патріарху. Прояви ж протистояння канонічній церковній єдності, як нам показує історія Християнської Церкви, в кінцевому підсумку ведуть до розколу і самоізоляції.

ДО 1943 РОКУ РПЦ ЗАБОРОНЯЛА СВОЇМ ПАРАФІЯНАМ ВІДВІДУВАТИ ГРУЗИНСЬКІ ХРАМИ

– Я читала, що Синод Грузинської Церкви – це в основному проросійські ієрархи. З іншого боку, частина ваших територій окупована, і тут очевидна рука Росії, тому я не можу повірити, що ця проросійськість – їхній остаточний настрій.

Водночас вважається, що ваш Патріарх Ілля глибоко духовна людина. А глибоко віруючі люди незалежно від висоти сану не можуть не співчувати братам і сестрам у Христі. Яке ставлення у вашого кліру та ієрархів превалює до молодої Української Церкви? На чому воно ґрунтується?

– По-перше, я не згоден з таким формулюванням питання щодо наших ієрархів.

Вам потрібно врахувати, що специфічна обстановка в Грузії, як в політичному, так і церковному сенсі, з урахуванням агресивної (часом навіть нічим не прикритої) політики Росії щодо Грузії, змушує людей багато враховувати і брати до уваги.

І так само не можна забувати, що тоталітарний режим, який панував в Радянському Союзі протягом 70 років не міг не позначитися на свідомості людей. Чимало часу знадобиться, щоб подолати його наслідки.

Ви повинні знати, що в нас навряд чи знайдуться противники ідеї церковної незалежності України. Сподівання українського народу нам дуже близькі і зрозумілі. Українці — народ, який вічно бореться за свободу, зберігає вірність Православ’ю і шукає спасіння під покровом Пресвятої Богородиці. Уже доконаний факт, що Синодом Вселенського Патріархату прийнято історичне рішення, і цьому немає зворотного ходу. А далі – справа часу.

Чи знаєте ви, що починаючи з 1917 року, коли Грузинська Православна Церква відновила свою найдавнішу автокефалію (яку 1811-1814 роках скасувала РПЦ без згоди на те ГПЦ), Російська Православна Церква перервала з нею євхаристійне спілкування і навіть забороняла своїм парафіянам відвідувати грузинські храми, з огляду на те, що Грузинську Церкву вона вважала розкольницькою (схизматичною) і не визнавала її канонічність, і така ситуація тривала до 1943 року.

Взагалі-то, багатьох проблем і незручностей можна було б уникнути, якби Московська Патріархія сама виступила ініціатором присвоєння автокефалії Українській Церкві. Цей крок тільки посприяв би об’єднанню і згуртуванню українського суспільства.

ТЕ, ЩО ГРУЗИНСЬКА ЦЕРКВА НЕ ВИРАЖАЄ ОФІЦІЙНО СВОЄЇ ПОЗИЦІЇ ЩОДО ПЦУ, АБСОЛЮТНО НЕ ОЗНАЧАЄ, ЩО ВОНА ВІДКИДАЄ ЇЇ

– Згодна, я як колишня вірянка УПЦ Московського Патріархату, скажу, що ми були готові отримати автокефалію і з рук Московської Церкви, і багато років просили і чекали.

– Повертаючись до вашого запитання про те, що Грузинська Церква не висловлює офіційно своєї позиції щодо Автокефальної Православної Церкви України, це абсолютно не означає, що вона відкидає її. Про це ми міркували і на засіданні Священного Синоду, який відбувся 27 грудня 2018 року. Так, були висловлені різні думки, але це природний процес. Єпископат прекрасно розуміє бажання українського народу мати свою незалежну Церкву.

Священний Синод саме через це і не виніс остаточного рішення, і тимчасово відклав розгляд цього питання. Якби до Православної Церкви України було однозначно негативне ставлення, Синод офіційно заявив би про її антиканонічність, і його подальша реакція була б такою ж, як у Московській Патріархії, але як бачите, цього не сталося, Грузинська Церква не стала на цей шлях, що за теперішніх обставин треба оцінювати позитивно.

Події, які слідували за історичним рішенням Константинополя, змусили весь православний світ глибоко задуматися про долю Церкви в цілому. Я вважаю, що безпосередні переговори між Москвою і Константинополем вирішили б усі непорозуміння (якщо це тільки непорозуміння) і зняли б усі побоювання за єдність Православної Церкви.

Весь православний світ, помісні Церкви уважно спостерігають за процесами, що відбуваються в Україні. На жаль, не дивлячись на заснування об’єднаної Церкви, українські православні все ще не об’єдналися під один купол, що говорить про складність даного процесу.

Є НЕБЕЗПЕКА, ЩО ЦЕРКВА МОЖЕ ЛЕГІТИМІЗУВАТИ АГРЕСІЮ І НАСИЛЬНИЦЬКІ ДІЇ ДЕРЖАВИ

– Росія хоче бути єдиним уособленням так званих вічних цінностей і таким чином закріпити за собою перше місце. Чи не бачите ви небезпеки в тому, що країна-агресор, з якою зрослася її ж Церква, намагається постати головним захисником християнства?

– Недостатньо одного тільки бажання, щоб якась окрема Церква здобула собі ім’я захисниці «вічних цінностей». Так само, для першості недостатньо чисельної переваги пастви або великих матеріально-фінансових можливостей і, тим більше, формальної заяви деклараційного характеру.

У зазначеному вами конкретному випадку є небезпека, що Церква, тим чи іншим чином, навіть мовчанням, може легітимізувати агресивні і насильницькі дії держави. Хоча гіпотетично можна припустити і те, що Церква може бути заручником жорсткої і грубої державної політики.

– Який ступінь впливу на грузинське суспільство Грузинської автокефальної православної Церкви?

– У Грузії часто проводяться різні соціологічні дослідження, і всі вони свідчать, що ступінь довіри суспільства до Церкви періодично змінюється, однак залишається стабільно високим, в середньому 75-85%. Треба відзначити, що цей високий відсоток переважно обумовлений особистим фактором глави Грузинської Церкви – Святійшого Католікоса-Патріарха Іллі II.

Ступінь реального впливу Церкви на суспільство виражається в тому, наскільки сприймає суспільство благословення Церкви і наскільки вчення Церкви є реальним визначальним фактором повсякденної життєдіяльності цього суспільства. А ось ступінь такого впливу набагато нижчий від вищезгаданого процентного показника, хоча і такий вплив є, і він досить значний.

– Як відомо, пожертвування вірян складають основний (часом єдиний) дохід духовенства, а пастві сьогодні дуже важко. Як ви думаєте, чи повинен мати священник другу професію, щоб утримувати себе і свою сім’ю?

– У Православній Церкві Грузії священнослужитель, якщо не зайнятий паралельно в якій-небудь церковній структурі, то не має т.зв. зарплати; це означає, що його існування повністю залежить від пожертвувань прихожан. В нашій Церкві встановленої плати за виконання різних треб не існує, тобто за проведений обряд хрещення, відспівування, шлюб і.т.д. парафіяни виключно на свій розсуд роблять пожертвування, але часом і цього не відбувається (коли навіть нічого жертвувати, крім святої віри).

У сьогоднішньому секулярному суспільстві це питання проблематичне. Його ще ускладнюють наявні в пострадянських країнах економічні проблеми. Це позначається на важкому економічному становищі пастви. У Грузії це питання стоїть набагато гостріше, оскільки у багатьох священників багатодітні сім’ї. Згідно з церковним визначенням, священник не може перебувати на світській службі, але виходячи з принципу ікономії, особливо в закордонних єпархіях, місцевий архієрей дає священикам благословення працювати на інших роботах у вільний від Богослужіння час.

Ці роботи не повинні суперечити християнській моралі і етичним нормам. Якщо священик служить в селі (а таких багато), він може вести домашнє господарство або працює в єпархіальних господарствах (якщо є таке), але в будь-якому з цих випадків священникові все менше часу залишається для апостольського і пастирського служіння. Питання оплати праці священника вимагає дуже обережного підходу. Ця проблема в різних країнах і Церквах вирішується по-різному.

– Я чула, що якщо раніше в Грузії хтось несумлінно ставився до виготовлення вина і розбавляв його водою, його відлучали від причастя. Наскільки суворі сьогодні церковні покарання?

– Приклад з вином, скоріше, схожий на гумор. Церковне покарання може бути навіть суворішим, але потрібно пам’ятати, що в основі церковних законів лежить людинолюбство і його метою є лікування, звільнення людини від «рабства гріха». Про це свідчить широкий діапазон тривалості різних епітимій, визначених за різні гріхи віруючого. А також є відмінність між гріхами за тяжкістю і ступенем провини. Гріх без покаяння може абсолютно згубити людину.

ЦЕРКВА НЕ МОЖЕ БУТИ ЗАКРИТОЮ СИСТЕМОЮ

– Наскільки відповідає Грузинська Православна Церква сучасним викликам? Чи повинна бути Церква сучасною?

– Церква за своєю суттю позачасова, тобто час не владний над нею, але інституційно вона є релігійною організацією, яка здійснює свою місію в часі. Для цього Церква, з урахуванням конкретного часу, місця і проблем, ставить конкретні цілі і завдання. Місія Церкви, в першу чергу, свідчити про істину, а істина – це сам Бог – Пресвята Трійця, Творець всього видимого і невидимого. Засвідчення цієї істини в світі завжди було пов’язане з величезною духовною працею і мучеництвом. Відомо, що історія Церкви писалася, переважно, кров’ю мучеників.

Час змінюється і людина змінюється разом з ним, відповідно, змінюється і все суспільство. У житті людини з’являються нововведення, постійно удосконалюються матеріально-технічні можливості, розвиваються технології, з’являються нові досягнення в генній інженерії і не тільки; взагалі-то можна сказати, що ми вже живемо в епоху штучного інтелекту. Паралельно з цим з’являються нові цінності, які нерідко становлять небезпеку для сформованих в традиційних суспільствах цінностей; нові цінності намагаються зайняти місце колишніх. І за таких обставин людина повинна вміти відрізнити добро від зла, правду від брехні, корисне від шкідливого. Уявіть, які зусилля і вміння потрібні, щоб людина в таких обставинах не втратила Бога. І тут якраз величезну роль відіграє Церква – вона повинна своєчасно донести до своїх чад спасительне слово і відкрити двері тим, хто ще не прийшов і знаходиться в пошуку шляху спасіння.

Церква стоїть перед необхідністю відповідати на виклики часу, реагувати на нові проблеми, і приймати своєчасні рішення. Дивно було б говорити (або думати), що вже на все є відповіді і немає необхідності думати, міркувати про питання сучасного духовного життя і глобальні виклики. Ми живемо в сьогоденні, і завтрашній день залежить від того, як ми відреагуємо виклики і чи вчасно на них відповімо. Для цього не достатньо однієї лише т.зв. «голої віри», що часто штовхає людей до фанатизму.

Однак, тут не допоможе і одне лише «голе знання»! Зміцнення і утвердження у вірі вимагає хорошої освіти. У цьому сенсі ми можемо згадати патристичну традицію пізньої античності, яскраві представники якої (каппадокійські отці, бл. Августин та ін.) добре розбиралися в наукових системах античності і добру освіту, з урахуванням давньогрецьких наукових традицій, вони вважали інтегральною частиною своєї віри. Коли ми говоримо про великий ідеал гармонії віри і знання, духовенства і мирян, то ми повинні пам’ятати, що коріння цього ідеалу передусім – у великій патристичній традиції.

У цьому мінливому світі людина потребує живого благодатного і повчального слова, яке здатне принести світло в його душу і розум. Сьогодні людина з головою занурена в океан інформації, і це дуже сильно тисне на неї.

Значення спасіння ми повинні осмислити не тільки в контексті майбутнього життя, але і в сьогоденні, де людині доведеться протистояти багатьом спокусам і пристрастям, боротися з випробуваннями. І допомогти їй в цьому якраз і є одне з головних завдань, що стоять сьогодні перед Церквою.

Церква уособлює собою традицію і зберігає їй вірність; вона намагається твердо стояти в служінні вічним цінностям, а це не виключає, а навіть вимагає з її боку більшої відкритості до суспільства і його проблем, щоб не віддалитися від людей і не стати якоюсь закритою системою, що було б великою небезпекою для самої Церкви, оскільки саме до неї звернені повні надії погляди віруючих.

Ще раз повторюся, члени Церкви можуть по-різному сприймати і оцінювати явища, що відбуваються навколо і це природно, але разом з цим, ми повинні добре пам’ятати, що нас об’єднує благодать Духа Святого, віра в Єдину, Святу, Соборну і Апостольську Церкву, і в цьому лоні духовної єдності ми повинні спробувати знайти шляхи та відповіді на проблеми та виклики, які неодмінно виникають і більшість з яких, на жаль, не завжди можливо розгледіти заздалегідь.

Православній Церкві зараз, як ніколи раніше, необхідно проявити мудрість, терпіння, обережність і розум, щоб продовжити гідно долати труднощі як у сьогоденні, так і майбутньому.

Лана Самохвалова, спеціально для «Релігійної правди»

Спеціально для тих, хто вважає КСУ винним у «провалі»

  • 03.11.20, 11:35
Цей пан Неговєлов є яскравим свідчення того, що проблема не у рішенні КСУ, а у, з одного боку, недолугих правових підставах, які стали результатом «кооперації» невігласів-активістів, яким банально бракувало компетентності для реального втілення своїх ідей у правове поле, та державотворців-корупціонерів, які, дорвавшись до влади після Революції Гідності насправді були геть незацікавлені у створенні дієвої системи запобігання корупції та боротьби проти корупціонерів, бо спокуса конвертувати владу у власність виявилася непереборною; з іншого боку, майже номінального існування так званих антикорупційних органів, які за роки свого існування, крім гучних «справ», що завершувалися нічим, уславилися хіба що захмарними зарплатами, скандалами та війною між собою.
Кумедно, що саме цю ганьбу і відверту профанацію Петро Олексійович чомусь назвав «дієвою системою антикорупційних органів», яку він та його команда «передала нинішній владі».
Словом, щодо дієвої системи боротьби проти корупції, яку команда П’ятого Президента «передала нинішній владі», навіть не хочу зайвий раз говорити. Що передали, те і маємо наразі.
А ось кадри однозначно передали.
Як там у пісні: «Не стареют душой ветерани» — чувака потурили з СБУ, де раніше він під керівництвом Грицака і Семочка мабуть якраз і демонстрував «ефективність створеної командою Петра Порошенка системи боротьби проти корупції», а він знайшов собі інше місце…
Правда, є один нюанс: за функціонування потужної системи створенних командою Петра Порошенка антикорупційних органів Неговєлов разом зі своїми патронами багатів, а нині в умовах «повного колапсу антикорупційного законодавства та розвалу системи антикорупційних органів» його затримують і притягатимуть до відповідальності… Ні у кого цей факт не викликає дисонансу?
Скілько ще таких неговєлових — «досвідчених професіоналів» доведеться позбутися для того аби державні органи почали нарешті працювати в інтересах суспільства, а не «патронів», які, замість виконання своїх безпосередніх функцій збирають стаціонарну корупційну ренту.
П.С. саме через таких персонажів, які використовували надані їм повноваження винятково для самозбагачення, виникають лякалки про «кошмарення бізнесу», що тягне за собою щире бажання окремих надмірно емоційних і вразливих «реформаторів» боротися за позбавлення державних органів багатьох важливих функцій.
І в принципі я розумію чому так стається, бо як там кажуть: «опікшись на молоці води боїшся». Хоча як на мене боротися треба не за позбавлення, наприклад, СБУ багатьох важливих функцій, а за те аби СБУ виконувла ці функції ЕФЕКТИВНО. На жаль, цей важливий нюанс чомусь не потрапляє до фокусу уваги нинішніх активістів та політиків з середовища вчорашніх активістів, яким замість пафосних промов варто було б поміркувати над своєю роллю у провалі антикорупційної політики.

СБУ викрила схему нелегального збуту пального

  • 02.11.20, 18:54

Служба безпеки України задокументувала факти незаконного продажу підакцизних товарів нафтопереробної галузі у промислових масштабах на території різних регіонів країни.

За попередніми даними слідства, представники одного з нафтопереробних підприємств у Кіровоградській області налагодили збут автомобільного пального без сплати акцизного податку. Для реалізації оборудки вони підпільно виготовляли бензин і дизельне паливо на виробничих потужностях заводу.

Готову продукцію ділки реалізовували під виглядом розчинників та інших компонентів, які не підлягають акцизному збору, через мережу підконтрольних автозаправних станцій у Київській, Чернівецькій, Вінницькій, Івано-Франківській та Кіровоградській областях.

За оцінками експертів, через схему фігурантів державний бюджет недоотримав понад 8 мільйонів гривень.

Під час слідчих дій правоохоронці виявили на території виробництва 540 тонн підпільно виготовлених нафтопродуктів на суму майже 13,5 мільйонів гривень, понад 2 мільйони гривень та 22 тисячі доларів США готівки, ймовірно одержанні незаконних шляхом. Також виявлено комп’ютерну техніку, печатки, документацію і чорнові записи із доказами протиправної діяльності.

У межах кримінального провадження за ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків) Кримінального кодексу України тривають слідчі дії для притягнення до відповідальності всіх винних осіб. 

Викриття схеми проводилось спільно з податковою міліцією Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області під процесуальним керівництвом обласної прокуратури.