Український прапор над окупованими територіями

  • 17.09.20, 07:39

Прапори в небо здіймали спочатку з центра Бахмута, а потім з КПВВ “Майорське”, в бік окупованих територій.

Таку ідею придумали активісти громадської організації “Прогресивна молодь Донбасу”.

“Ми хочемо, щоб цей прапор побачили наші українці, які проживають на тимчасово-окупованій території”, — розповідає Вільному радіо керівниця ГО “Прогресивна молодь Донбасу” Оксана Судак.

Прапори розміром 1,5 на 1 метр. Щоб підняти синьо-жовтий стяг у небо, активістам знадобилося десятки кульок. Вони також були жовто-синього кольору.

СБУ викрила організоване угруповання на викраденні коштів

  • 16.09.20, 19:37

На Запоріжжі співробітники Служби безпеки України блокували діяльність організованого угруповання, учасники якого викрадали кошти з рахунків клієнтів приватних та державних банківських установ в Україні та за її межами.

За даними слідства, злочинну схему організували троє мешканців Мелітополя. У центрі міста вони обладнали підпільний колцентр, де «працювало» 54 оператори. Вони, видаючи себе за працівників банків, телефонували клієнтам фінустанов і шахрайським способом отримували від них інформацію про CVV-код, номери і пін-коди платіжних карток. Після отримання доступу до клієнтських рахунків зловмисники переводили кошти на підконтрольні банківські рахунки.

Для «роботи» з банківськими клієнтами з інших країн зловмисники використовували незаконну маршрутизацію міжнародного телефонного трафіку.  

За оперативною інформацією, діючи за такою схемою, учасники угруповання викрадали щомісяця понад 3  мільйони у гривневому еквіваленті.

Під час обшуку в приміщенні кол-центру правоохоронці вилучили 124 одиниці комп’ютерної техніки, 6 телекомунікаційного обладнання, майже 60 тисяч гривень, мобільні телефони і чорнові записи, які підтверджують незаконну діяльність.

Наразі вилучене обладнання передано для проведення відповідних експертиз.

У межах кримінального провадження, відкритого за ч. 1 ст. 361 (несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислюваних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку) та ч. 3 ст.190 (шахрайство) Кримінального кодексу України, вирішується питання щодо оголошення про підозру організаторам злочину.

Викриття зловмисників проводилось спільно з Департаментом кіберполіції Нацполіції під процесуальним керівництвом прокуратури.

Джерело: https://ssu.gov.ua/novyny/na-zaporizhzhi-sbu-vykryla-orhanizovane-uhrupovannia-na-vykradenni-koshtiv-iz-bankivskykh-rakhunkiv?fbclid=IwAR3QQUJfjDrEBjcPJ3wMZz-i7avyJE_q_QuD9ERV1IYObffYik1LuTZ87ho

Теорія брехні та практика маніпуляцій: як РФ закидає фейки

  • 16.09.20, 18:53

Коли минулого тижня під час рейтингового політичного ток-шоу народний депутат України Андрій Ніколаєнко цілком серйозно посилався на поширений у соцмережах російський фейк (причому неодноразово спростований) про дівчину 25 років, яка нібито обійняла генеральську посаду в апараті СБУ (насправді сайти-смітники поширюють фото тезки співробітниці СБУ), я вкотре замислився над проблемою, про яку багато говорять, але дуже мало роблять для її вирішення.

Хтось із класиків сучасної політичної думки якось влучно зазначив: «В умовах демократії інформація відіграє таку саму роль як насилля в умовах репресивних режимів».

Важко не погодитися, бо маємо чимало прикладів, коли вміло використовуючи інформацію, можна вплинути на людську поведінку нічим не гірше, ніж використовуючи безпосереднє насилля чи погрози його застосування. Більше того, за допомогою інформації можна впливати на поведінку значно більшої кількості людей, ніж за допомогою безпосередньо фізичного насилля і коштує це значно дешевше, бо утримання репресивного апарату – недешеве задоволення. А головне, на відміну від насилля, ніхто не сперечатиметься щодо легітимності використання таких інструментів.

Те саме стосується й ефективності використання інформації для досягнення цілей у зовнішньо-політичній діяльності. Причому, знову ж таки, порівняно з військовими діями, використання інформації як зброї дешевше, безпечніше, а подекуди й значно ефективніше. Погодьтеся, використовуючи військову силу, РФ навряд чи спромоглася б втрутитися у перебіг американських виборів.

Усвідомлення цього факту призвело до розробки та широкого використання методів, сукупність яких отримали назву «інформаційних і психологічних війн».

Після стрімкого розвитку засобів масової комунікації та інформаційних технологій «інформаційно-психологічні війни» набули самодостатнього значення. Причому їх почали застосовувати не лише в міждержавних відносинах, але й у внутрішньо-політичній боротьбі та бізнесі.

Дехто з дослідників, як наприклад, Пітер Померанцев, взагалі схильні вважати, що інформаційно-психологічний вплив вже давно вийшов за межі, які раніше окреслювалися поняттям «пропаганда» і набув тотального характеру. Близькі погляди висловлює й вітчизняна дослідниця Оксана Мороз, яка у свій книзі демонструє та аналізує окремі приклади того, «як інформація змінює мислення і поведінку українців».

Утім, ані усвідомлення важливості «інформаційно-психологічної діяльності», ані майже шестирічна пафосна риторика про «російську гібридну агресію, яка розгортається, зокрема й в інформаційній та гуманітарній сфері», ані гучні міжнародні скандали, які спалахували через «втручання росіян у вибори за допомогою інформаційних технологій», по суті, не потягли за собою фундаментального осмислення цього явища та розроблення й запровадження дієвих способів протидії.

Зважаючи на це, немає нічого дивного в тому, що гібридна агресія РФ проти України, яка включає великий пласт інформаційної війни, лише набирає обертів.

Насамперед це поширення фейків, за допомогою яких відбувається маніпулювання суспільною думкою, свідомістю людей, створення викривленої картини подій. За оцінками кіберфахівців, приблизно 70% деструктивних матеріалів про Україну просуваються саме з інформаційного простору РФ, зокрема, з російських соцмереж.

У РФ до розробки фейків залучають професійних психологів, політтехнологів та спеціалістів з НЛП. Їхня основна мета – побудова паралельної реальності, нав’язування власних цінностей та наративів. Для поширення фейків використовують різні види ЗМІ, соціальні мережі та месенджери, «агентів впливу» (афілійовані з Кремлем політики, журналісти, блогери), чутки.

Значний сплеск активності агітаторів, троле- і ботоферм в інфополі відбувається під час активізації внутрішніх політичних подій в Україні (вибори), напередодні колишніх радянських, сучасних українських чи релігійних свят. Найчастіше такі фейки мають ознаки посягання на територіальну цілісність та недоторканність України, дії, спрямовані на насильницьку зміну конституційного ладу чи захоплення державної влади, і навіть на створення терористичних груп.

Остання тенденція – поширення фейків, пов’язаних з карантинними заходами у період пандемії COVID-19. У такому разі вони спрямовані на дестабілізацію ситуації в країні, поширення панічних настроїв, а опосередковано знову ж таки підводять громадян до висновків про неефективність держави та провокують думки щодо доцільності зміни державної влади чи конституційного ладу.

За великим рахунком, єдиною відповіддю на «інформаційно-психологічну» агресію з боку РФ стало «блокування» російських телеканалів та соцмереж. Утім, і воно є таким, що легко обходиться навіть підлітками, не кажучи вже про більш просунутих користувачів.

Отже, навряд чи можна вважати ці заходи достатніми, оскільки масштаби «інформаційної агресії» незрівнянно більші.

Наприклад, лише протягом першого півріччя 2020 року СБУ:

  • припинила роботу близько 2,3 тис. вебресурсів, які використовувалися злочинцями для неправомірних дій;
  • зупинила діяльність понад 2,6 тис. спільнот та 385 інтернет-агітаторів, які поширювали різноманітні фейки про епідемію COVID–19. Аудиторія цих спільнот сягала близько 1 млн осіб;
  • заблокувала міжрегіональну мережу ботоферм із понад 10 тис. акаунтів, якою керували з Російської Федерації;
  • порушила 35 кримінальних проваджень за статтями 109 і 110 Кримінального кодексу України («Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади» та «Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України»). 21 особу притягли до кримінальної відповідальності за поширення антиукраїнської пропаганди;
  • нейтралізувала понад 300 кібератак і кіберінцидентів на об’єкти критичної інфраструктури.

І це лише верхівка айсбергу.

Зважаючи на це, мені особисто цілком очевидно, що Служба безпеки України, яка, реалізуючи весь комплекс заходів для забезпечення інформаційної та кібербезпеки держави, протидіє кібертероризму, кібершпигунству, блокує хакерські атаки, спростовує фейки тощо, все одно самостійно не може повністю вирішити проблему протидії «гібридній агресії», яка й далі активно проводитиметься РФ в інформаційному та кіберпросторі.

Для більш ефективної протидії необхідно не лише реформувати СБУ, з урахуванням нових викликів, але й переосмислити принципи і підходи до регулювання роботи ЗМІ, особливо цифрових. А головне, треба переорієнтувати систему освіти на розвиток критичного мислення та формування навичок безпечного поводження в океані інформації.

Валентин Гладких, спеціально для «Слово і діло»

Джерело: https://www.slovoidilo.ua/2020/09/15/kolonka/valentyn-hladkykh/polityka/teoriya-brexni-ta-praktyka-manipulyaczij-yak-rf-zakydaye-fejky-ukrayinskyj-infoprostir?fbclid

Сергій Пунь про реформу СБУ

  • 15.09.20, 19:47

Реформа Служби безпеки України надасть їй сучасний інструментарій для реагування на нові виклики. Про це розповів заступник керівника з питань реформування СБУ Сергій Пунь в ефірі одного з телевізійних каналів.

«Ми живемо у 21 сторіччі, у нас є нові виклики і загрози, які потребують ефективного інструментарію реагування. І власне, закон надасть Службі безпеки цей інструментарій», – зазначив Сергій Пунь.

За його словами, найбільш актуальними для України загрозами на сьогодні є гібридна війна та збройна агресія з боку РФ, корупція, кіберзлочинність, спрямована на об’єкти критичної інфраструктури, та тероризм. Відповідно спецслужба повинна бути забезпечена людськими і технічними ресурсами, щоб не реагувати на загрози постфактум, а запобігати їм.

Також він звернув увагу на такий важливий аспект реформи, як кадровий менеджмент.

«Кадри - це наш основний ресурс, ми повинні не лише його зберегти, а й створити необхідні передумови, щоб залучати кваліфікованих фахівців, наприклад, із кібербезпеки», – зазначив Сергій Пунь. Водночас, оптимізація штату в першу чергу торкнеться підрозділів, які не здійснюють оперативно-розшукову та контррозвідувальну діяльність.

Сергій Пунь підкреслив, що наразі в Україні наявні всі передумови для реформи, в тому числі політична воля.

Нагадаємо, що проект закону «Про Службу безпеки України» подано Президентом до парламенту 10 березня. Він містить системні нововведення, які дозволять українській спецслужбі перейти на якісно інший рівень у своїй діяльності.

У травні Верховна Рада розглянула законопроект і направила його на повторне перше читання. Наразі робота над текстом проекту закону триває на базі профільного комітету ВР із залученням експертних представників міжнародних партнерів і громадського сектору.

Детальніше: https://ssu.gov.ua/novyny/reforma-sbu-nadast-instrumentarii-dlia-reahuvannia-na-novi-vyklyky-serhii-pun?fbclid=IwAR2PANL0vSzftf3COwmM6c1FndWPxZIvGM3uLYRmaMcZAlVVG1UjoSM0zV0

СБУ блокувала масштабні незаконні поставки продуктів харчування

  • 15.09.20, 19:30

Співробітники Служби безпеки України блокували схему незаконної поставки продукції до терористичної організації «ДНР» на мільйони гривень.

За результатами проведених співробітниками СБУ заходів встановлено групу мешканців Харкова та області, які за схемою так званого «прихованого транзиту» відвантажували на адреси підставних іноземних фірм товари харчової промисловості. Після перетину державного кордону України ці товари незаконно потрапляли до тимчасово окупованої території Донецької області.

За попередньою інформацією, через вказану нелегальну схему було експортовано товарів на загальну суму понад 8,5 мільйона гривень. Збори та податки з реалізованої на території «ДНР» продукції сплачували на користь квазідержавних утворень терористичної організації.

У ході проведення правоохоронцями обшуків за місцями проживання фігурантів провадження, а також в офісах, складських приміщеннях та в транспортних засобах було вилучено комп’ютери, мобільні телефони, бухгалтерську документацію, чорнові записи, в яких містяться відомості про обставини здійснення вказаної протиправної діяльності.

У ході здійснення досудового розслідування кримінального провадження слідчими органів безпеки було затримано учасників протиправної схеми та повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченому ч. 1 ст. 258-3 (сприяння діяльності терористичної організації) Кримінального кодексу України. Судом одному із фігурантів обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із правом внесення застави у розмірі 4,5 мільйона гривень. Вирішується питання щодо повідомлення про підозру іншим учасникам протиправної діяльності.

Викриття та припинення протиправної діяльності здійснювали співробітники Управління СБ України у Дніпропетровській області спільно з Головним Управлінням контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБ України під процесуальним керівництвом прокуратури Дніпропетровської області. 

Детальніше: https://ssu.gov.ua/novyny/sbu-blokuvala-masshtabni-nezakonni-postavky-produktiv-kharchuvannia-terorystychnii-orhanizatsii-dnr-na-miliony-hryven?fbclid=IwAR2PANL0vSzftf3COwmM6c1FndWPxZIvGM3uLYRmaMcZAlVVG1UjoSM0zV0

СБУ попередила масштабні державні збитки

  • 15.09.20, 19:15

На Харківщині Служба безпеки України у взаємодії з регіональною філією «Південна залізниця» АТ «Укрзалізниця» попередила нанесення збитків державі на майже 2,6 мільйона гривень.

Оперативники спецслужби встановили, що у серпні цього року регіональна філія держпідприємства розпочала підготовку до відкритих торгів на закупівлю пересувної електротехнічної лабораторії. Загальна вартість оголошеного тендеру становила 2 мільйони 580 тисяч гривень. Під час аналізу документації співробітники СБУ виявили, що обидва учасники торгів не надали обов’язкових документів на підтвердження відповідності замовленої продукції.

Така ситуація могла призвести до постачання неякісної продукції та створювала потенційну загрозу виникнення надзвичайних ситуацій на залізничному транспорті.

Завдяки своєчасному втручанню Служби безпеки України, керівництво регіональної філії «Південна залізниця» прийняло рішення про відміну відкритих торгів, проведення яких могло завдати шкоди державним інтересам.

Детальніше: https://ssu.gov.ua/novyny/na-kharkivshchyni-sbu-poperedyla-masshtabni-derzhavni-zbytky-pid-chas-tendernykh-zakupivel-ukrzaliznytsi?fbclid=IwAR1cH9PPklzkKCoYeHpGTpXqO0XiJh5Du_lEHBt3rXK5nRLVrfnt4YRP-RE

СБУ підозрює чиновників ОРДЛО у постачанні продукції до РФ

  • 15.09.20, 19:04

Служба безпеки України повідомила про підозру у державній зраді голові правління підприємства з тимчасово непідконтрольної території Луганської області, який організував нелегальні поставки продукції для потреб військово-промислового комплексу РФ.

Незаконні оборудки контррозвідники і слідчі СБУ викрили у жовтні минулого року. За даними досудового слідства, менеджмент одного із луганських машинобудівних заводів налагодив поставки комплектуючих для ремонту та обслуговування військової авіації, що перебуває на озброєнні спецслужб та Міністерства оборони країни-агресора. Аби приховати схему, деталі відвантажували на адресу фірми-прокладки і вивозили до Росії через неконтрольовану ділянку кордону.

Слідчі органів безпеки кваліфікували дії голови правління заводу за трьома статтями Кримінального кодексу України: ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 1 ст. 333 (порушення порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю) та ч. 3 ст. 110-2 (фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України). Його оголошено у розшук.

Раніше було повідомлено про підозру заступнику голови правління та керівнику фінансово-економічного відділу підприємства. Їм інкримінують вчинення злочинів, передбачених ст. 111 та ст. 110-2 ККУ.

Триває документування протиправних дій інших учасників схеми.

Викриття зловмисників здійснювалося Департаментом контррозвідки разом зі співробітниками ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, УСБУ в Харківській області під процесуальним керівництвом прокуратури.  

Детальніше: https://ssu.gov.ua/novyny/sbu-pidozriuie-holovu-pravlinnia-pidpryiemstva-z-ordlo-u-postachanni-viiskovoi-produktsii-do-krainyahresora?fbclid=IwAR1cH9PPklzkKCoYeHpGTpXqO0XiJh5Du_lEHBt3rXK5nRLVrfnt4YRP-RE

СБУ припинила протиправну діяльність інтернет-провайдера

  • 14.09.20, 17:46

Кіберфахівці Служби безпеки України викрили та припинили протиправну діяльність одного із інтернет-провайдерів, який працював на користь окупаційної влади так званої «ЛНР».

Оперативники та слідчі спецслужби встановили, що приватний підприємець є власником фірм з надання інтернет-послуг на Черкащині та на тимчасово окупованій території. Використовуючи спеціальне технічне обладнання, він організував маршрутизацію трафіку закритими каналами до терористичної організації «ЛНР». За можливість вести бізнес, зловмисник надавав безкоштовний інтернет окупаційним адміністраціям, установам, організаціям, воєнізованим формуванням та прокуратурі так званої «ЛНР». Сепаратисти отримали можливість не лише вільно користуватися якісним інтернетом, а й здійснювати кіберзлочини під виглядом українських користувачів.

Правоохоронці затримали власника інтернет-провайдера, згідно зі ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України, у Харкові після повернення з тимчасово окупованої території.

Під час обшуків у приміщенні фірми у Смілі правоохоронці виявили спецтехніку, електронні носії інформації, документальні матеріали, які підтверджують здійснення протиправної діяльності.

Наразі слідчі СБУ повідомили фігуранту про підозру за ч. 1 ст. 258-3 Кримінального кодексу України. Судом обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк до 2 місяців, без права внесення застави.

Операція із блокування протиправної діяльності проводилась Управлінням СБУ у Черкаській області у взаємодії із Департаментом кібербезпеки СБ України, спільно з Управлінням СБУ в Харківській області, під процесуальним керівництвом Черкаської місцевої прокуратури. 

Детальніше: https://ssu.gov.ua/novyny/sbu-blokuvala-diialnist-internetprovaidera-yakyi-nadavav-bezkoshtovnyi-trafik-na-terytoriiu-tak-zvanoi-lnr?fbclid=IwAR2PQJmTfpveys1m39YS8EFk58VY21vrTKUtmKNXjy8jPPBduvbjVoicQMs

СБУ викрила посадовців на оборудках із землею

  • 14.09.20, 17:34

Служба безпеки України викрила посадовців Козинської селищної ради та управління Держземагентства в Обухівському районі Київської області на багатомільйонних махінаціях із елітними земельними ділянками, розташованими у Конча-Заспі.

Співробітники спецслужби встановили, що чиновники, зловживаючи службовим становищем, передали в оренду на 49 років одній із київських приватних структур земельні ділянки рекреаційного призначення площею понад 27 гектарів.

За оцінками фахівців середня ринкова вартість цієї землі перевищує 600 мільйонів гривень. На майже половині з них розташовувались бази відпочинку АТ «Укрпошта».

У межах розпочатого кримінального провадження правоохоронці провели низку обшуків у приміщеннях селищної ради та нотаріуса, який сприяв проведенню оборудки. Під час обшуку вилучено документацію, що стала підставою для незаконної передачі в оренду землі.

Триває досудове слідство за ч. 2 ст. 364 (зловживання владою) Кримінального кодексу України.

Наразі вживаються заходи щодо повернення земельних ділянок у власність територіальної громади. За рішенням суду на зазначені земельні ділянки накладено арешт та встановлено заборону на їх відчуження.

Операція із викриття оборудки проводилась Головним Управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБ України спільно із ГУ Нацполіції у м. Києві, під процесуальним керівництвом Київської міської прокуратури.

Детальніше: https://ssu.gov.ua/novyny/sbu-vykryla-posadovtsiv-na-oborudkakh-iz-zemleiu-vartistiu-ponad-600-milioniv-hryven-v-elitnii-konchazaspi?fbclid=IwAR2PQJmTfpveys1m39YS8EFk58VY21vrTKUtmKNXjy8jPPBduvbjVoicQMs

У Хмельницькому СБУ затримала угруповання наркоторгівців

  • 14.09.20, 17:22

Діяльність організованого злочинного угруповання, яке займалося виготовленням та збутом амфетаміну, блокували співробітники Служби безпеки України у Хмельницькому.

За даними досудового слідства, організували наркобізнес восьмеро місцевих мешканців, у тому числі судимі за аналогічні злочини. Психотропи зловмисники синтезували у підпільній нарколабораторії, розташування якої постійно змінювали. Для конспірації кожні 2 місяці ділки перевозили «виробництво» у нове місце, а вхід до лабораторії заміновували. Сировину для виробництва амфетаміну вони закуповували у постачальників із усієї України. Клієнтів підшуковували переважно серед місцевих наркозалежних осіб. Товар покупцям доставляли кур`єри, або збували через систему закладок. Щодня зловмисники реалізовували до 30 доз наркотиків, а щомісячні обороти становили понад 200 тисяч гривень.

Оперативники задокументували 11 фактів продажу наркоторгівцями психотропних речовин.

Затримали учасників угруповання одночасно у різних частинах Хмельницького під час збуту «товару». У ході обшуків за місцями проживання ділків та у підпільній нарколабораторії правоохоронці вилучили понад 5 кілограмів амфетаміну, 100 літрів прекурсорів, канабіс, коштовності, гроші, мобільні із даними про наркотрафік. Загальна вартість вилучених наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів становить майже 3,5 мільйона гривень.

Наразі організатору та двом активним учасникам угруповання повідомлено про підозру за ч. 2 ст. ст. 307 (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів) Кримінального кодексу України. Готується вручення підозр та обрання запобіжних заходів іншим фігурантам справи.

Тривають слідчі дії.

Заходи із протидії наркоторгівлі проводилися спільно зі слідчими та співробітниками Департаменту боротьби з наркозлочинністю Національної поліції України.

Детальніше: https://ssu.gov.ua/novyny/u-khmelnytskomu-sbu-zatrymala-uhrupovannia-narkotorhivtsiv?fbclid=IwAR2PQJmTfpveys1m39YS8EFk58VY21vrTKUtmKNXjy8jPPBduvbjVoicQMs