zarvanycia.cc.ua Ікона Ченстоховської Матері Божої
- 25.08.14, 21:27
zarvanycia.cc.ua Ікона Ченстоховської Матері Божої
Як і Люрд у Франції, Фатіма у Португалії і Лорето в Італії, духовна столиця Польщі Ченстохова входить у союз п’яти найбільших релігійних центрів Європи. Щороку туди приїжджають близько шести мільйонів паломників.
Основна святиня Ченстохови — величезний монастирський комплекс Ясна Гура (у перекладі з польської — Ясна Гора), скарбниця цінних творів, що свідчать про історичне минуле народу, держави і польської культури. Перед святинею розбитий гарний парк, а далі височіє пагорб. На проповіді там збираються паломники.
Кінцева ціль паломництва, а заодно і чудотворний символ Польщі — ікона Пресвятої Богородиці з Дитятком. Поляки називають її також Чорною Мадонною. На руках у Богородиці сидить отрок – Христос. Ісус тримає в лівій руці книгу, а правою благословляє.
На образі досі зберігся напис: "Літ триста у Єрусалимі, 500 років у Царьграді, 500 - на белзькім замку...” Відомо, що колись ікона перебувала в Візантії. Згодом як дар потрапила на древньоруську землю. І аж тоді, після переділів земель, — у Ясну Гуру.
На розлогій території Ясної Гури, оточеній ровами й оборонними мурами, розкидані інші будівлі монастиря, особливої уваги з яких заслуговують Лицарський зал та Арсенал. Дари "сильних світу цього” — аристократів, президентів і прем'єрів — зберігаються окремо у музеї. Всі речі там — дуже коштовні: каблучки з діамантами, старовинні безцінні кольє.
Переможна оборона під час атаки шведів у 1655 році прославила й зміцнила віру в чудодійну силу Богоматері. Коли скандинави крокували переможною ходою через Польщу, на Ясній Гурі їх спинили. Попри двадцятикратну перевагу у військовій силі, ворогам не вдалося захопити монастир. Не інакше, як сталося диво: виснажлива облога Ченстохови повернула хід війни. Тоді король Ян Казимир віддав країну під покров Богородиці, а Ясна Гура стала символом народної свободи. Рівно через три століття після клятви Яна Казимира люди молилися за визволення кардинала Вишіньського, який перебував у сталінських катівнях. Через місяць він вийшов на волю.
Втім, в історії ікони Ченстоховської Матері Божої, або, як її називають в Польщі, "Чорної Мадонни”, загадок не менше. Цей чудотворний образ Богородиці, як свідчить один із переказів, належить пензлю євангеліста Луки. Апостол написав його у Назареті, на кришці столу з оселі Святого сімейства.
Ймовірно, що з Єрусалима до столиці Візантії ікону привезла свята Єлена. Там її й побачив древньоруський князь. Після служби в імператорському війську він отримав у дар цю ікону. Так чудотворний образ потрапив із Константинополя в Київську Русь. Як спадщина, ікона перейшла до князя Лева, сина короля Данила Галицького. Спочатку її зберігали у василіанському монастирі у Львові, а потім — у Белзькому замку. З останнім пов’язано безліч легенд. Якось на княжий замок напали монголо-татари. Коли стріла із лука ворогів поцілила у шию Богородиці, враз здійнялася буря. Татари налякалися й почали відступати. Так ікона врятувала людей від загибелі. Згодом Галичина, а разом з нею й місто Белз, потрапили під владу Польщі. Князь Владислав Опольчик відвіз ікону в Ченстохову і подарував монахам-паулінам.
Більше про святих та більше за адресою:
http://www.zarvanycia.cc.ua/
Зарваниця в соціальних мережах:
http://vk.com/zarvanycia ,
https://www.facebook.com/zarvanycia.net ,
http://www.odnoklassniki.ru/profile/533438398557 ,
https://twitter.com/Zarvanycia ,
http://blog.i.ua/user/6200557/ ,
https://www.youtube.com/embed/n-HS3f2ZvhA
3
Коментарі
Lzarichna
126.08.14, 14:44