Навечір’я Богоявлення
- 18.01.14, 21:42
Навечір’я Богоявлення
До V століття було прийнято згадувати народження і хрещення Сина Божого в один день - 6 січня, і називався це свято – Богоявленням, що говорило про прихід Христа у світ і про явлення Трійці на водах Йорданських.
Перенесено святкування Різдва Христового на 25 грудня вже пізніше, в V столітті. Так було покладено початок новому церковному явищу - святки, що закінчується навечір’я, або святвечором свята Хрещення. Слово навечір’я означає переддень церковного торжества.
Зважаючи на важливість наступаючої події в житті Ісуса Христа, Церква встановила піст.
У святвечір, після вечірньої з Літургією Василія Великого, у храмах здійснюється велике освячення води. Водосвяття називається великим за особливу урочистість обряду, яка є спогадом євангельського події, що стала не тільки первообразом таємничого обмивання гріхів, але і дійсним освяченням самого єства води через занурення в неї Бога во плоті. Вода ця називається – водохресною або - йорданською.
Під впливом Єрусалимського статуту з ХІ-ХІІ століття водоосвячення відбувається два рази - і у Водохресний святвечір, і безпосередньо у свято Богоявлення. Освячення в обидва дні відбувається таким самим чином, тому вода, освячена в ці дні, нічим не відрізняється. Є традиція кропити в цей день водохресною водою своє житло зі співом тропаря Богоявлення. Водохресну воду весь рік вживають у невеликих кількостях.
Священномученик Теопемпт, єпископ Нікомидійський і мученик Теона
Святі мученики Теопемпт і Теона постраждали в Нікомидії в 303 році. Святий Теопемпт був єпископом у Нікомидії за цісаря Діоклетіана.
Виступаючи проти ідолопоклонства, він захищав віру в Ісуса Христа. Покликаний до царя, Теопемпт відмовився виконати його вимогу – поклонитися ідолу Аполлону. Святого Теопемпта кинули в розжарену піч, але він силою Божою залишився живий. Вночі цар із загоном воїнів пішов до печі і побачив, що святий живий і молиться до Бога. Розлютившись, Діоклетіан наказав морити святого Теопемпта голодом і спрагою протягом 22 днів, але й тут волею Божою мученик був збережений.
Тоді цар покликав до себе відомого чарівника Теона. Теон приготував для святого Теопемпта отруту і, змішавши з їжею, запропонував з’їсти її. Отрута анітрохи не пошкодив святому Теопемпту. Теон вдруге випробував на мученикові дію ще сильшішої отрути, але святий Теопемпт знову залишився неушкодженим, тож Теон сам увірував у Христа. Його кинули в темницю разом зі святим єпископом, який охрестив його, давши йому ім’я Синесій.
Вранці Діоклетіан закликав святого Теопемпта і знову переконував відректися від Христа, але зрозумівши, що віра Теотемпта непохитна, наказав вбити його. Святий мученик Теон, що також відмовився принести жертву ідолам, був живим закопаний у глибокий рів. Це сталося в Нікомидії в 303 році.
Преподобна Синклітикія Олександрійська
Преподобна Синклітикія родом з Олександрії, дочка багатих батьків, прекрасна собою, з юних років вела богоугодне життя. Полюбивши чистоту дівоцтва, вона відмовилася від шлюбу і увесь час проводила в пості й молитві. Після смерті батьків роздала майно жебракам і разом зі своєю сліпою сестрою, прийнявши чернецтво, зникла в одній з гробниць, що належали її родичам. Слава про її подвиги швидко поширилася в околицях і багато благочестивих дів прийшло до неї, щоб жити під її керівництвом.
Впродовж свого подвижницького життя свята старанно словом і ділом повчала сестер. На 80-му році життя її спіткала важка хвороба. Преподобна з християнським терпінням переносила послане їй випробування.
Померла свята близько 350 року у віці 83-х років.
Написав Бр. Григорій Яремчук ЧСВВ
5
Коментарі
анонім
119.01.14, 06:21