[Аналитика] На минулому тижні гривня по відношенню до долара...
На минулому тижні гривня по відношенню до долара корегувала падіння. Якщо на початку тижня курс національної валюти по відношенню до валюти американської складав 7.9732 , то наприкінці тижня він досяг позначки 7.9563 . В той же час офіційний курс було підвищено з позначки 7.9147 гривень за один долар США до 7.9207 .
Офіційний курс єдиної валюти також помітно просів з 11.1471 гривень за один євро до 10.8514 . Що ж стосується готівкового курсу, то він також подешевшав. Якщо в понеділок він складав 11.1006 , то наприкінці тижня – 10.8618 .
Національний банк України (НБУ) прогнозує стабільність курсу гривні в короткостроковій перспективі. Однак не виключається можливість незначних курсових коливань. Щоправда, не уточнюється, які саме коливання можна вважати незначними.
Експерти налаштовані менш оптимістично. На їхню думку, Національний банк не зможе стримувати курс національної валюти без коштів Міжнародного валютного фонду (МВФ). Вони вважають, що імпортуючи енергоресурси та розраховуючись за них валютою, країна не зможе сконцентрувати достатньої кількості валюти для стабілізації курсу гривні.
Весь час жити у борг та забезпечувати бюджет тільки у борг – це тільки тимчасова стабільність. Далі ми побачимо, що так жити не можна. 2012 рік стане критичним в цьому питанні, тому що на 2011 рік є валюта МВФ. Там буде приблизно 10 мільярдів гривень, які покриють дефіцит. Але таке штучне утримування курсу приведе до того, що через рік він провалиться значно глибше, аніж зараз.
Уряд і влада вчинять так, як буде визначено з точки зору мінімальних політичних втрат, підсумовують експерти.
У свою чергу, директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін також відзначає, що зараз в Україні спостерігається штучне стримування гривні.
Він вважає, що в Україні деформована внутрішня система ціноутворення. І розмови про те, що зараз потрібно ввести обмеження цін на всі споживчі товари першої необхідності свідчить про те, який курс точно утримується. Але курс національної валюти – це наслідок, а не першопричина. Причиною є те, що зовсім не працює економіка. Немає процесу відтворення, фактично не задіяні механізми та інновації. Якщо все буде продовжуватись в тому ж дусі – не буде розвиватися підприємництво, малий та середній бізнес, не буде місцевого самоврядування, - то в Україні буде вже не 8, а 10-12 гривень за долар.
В Нацбанку відзначають, що МВФ вважає доцільною більшу волатильність гривні, але поки що банк не дуже прагне відпускати гривню у вільне плавання. На думку Олега Соскіна, якщо зараз відпустити курс національної валюти, то буде 10, а якщо й надалі будемо стримувати, то може розгойдати аж до 12. Для запобігання таких наслідків, стверджує директор Інститут трансформації суспільства, є необхідним "припинити друкувати гривню, негайно скоротити дефіцит державного бюджету та перестати позичати кошти".
Також не виключається, що за результатами роботи з місією МВФ також можуть біти переглянуті цільові показники по кредитній емісії.
Що ж стосується перспектив валют на цьому тижні, то долар залишиться в діапазоні 7.95-7.98. Євро слідом за динамікою на світових валютних ринках може протестувати позначку 10.7.
Пiдготовлено: Куренна Оксана, аналітичний відділ TeleTRADE, м. Київ
Коментарі