Федералізація - єдиний спосіб зберегти Україну
- 04.09.12, 22:00
http://www.octpib.info/Articles.aspx?id=14754
4.9.2012 Рубрика ПОЛІТИКА
Чи з'явиться на адміністративній мапі Галицько-Волинський федеральний регіон?
За лічені місяці правління нові господарі Банкової досягли хіба того, що значна частина українського суспільства і політикуму відчула себе чужими серед своїх. Бульдозерна деукраїнізація освіти й переписування історії, тиск на свободу слова, численні поступки Росії в економічній сфері не залишають сумніву, що у сценарії майбутнього від команди Віктора Януковича для прихильників національно-демократичної, орієнтованої на Захід України гідного місця немає. А де воно тоді - це місце? Якщо це місце - не вся Україна, то, може, якась її частина? В Україні знову спалахнули дискусії про федералізацію.
Розмови про доцільність федеративного устрою України найчастіше починалися в Криму та на Сході. А нерідко - навіть за східним кордоном країни.
Нинішня опозиція - БЮТ, рештки «Нашої України», «Свобода» та інші - застерігають: федералізація України - лише спосіб поділити її, послабити і поглинути частинами. В Західній Україні, де ці політсили і сьогодні мають найбільшу підтримку, унітарність устрою країни не підлягала сумніву так само, як суверенність. У Галичині федеральна ідея ніколи не була чимось більшим, ніж своєрідний інтелектуальний откутюр і епатаж.
Та Януковичу не треба було багато часу, аби змусити місцевий політикум і частину «просунутої» публіки серйозно обговорювати доцільність автономізації. Спільнота «Галицько-Волинський федеральний регіон» в соціальній мережі Facebook вже об'єднала сотні учасників, серед яких політики, громадські активісти, журналісти, підприємці, митці, науковці, студенти. Хто б що не казав, а це таки симптом, точніше - лише один із них.
«Чи не станеться так, що за відчайдушним прагненням зберегти унітарність ми втратимо саму українськість?» - довелося почути недавно з вуст одного депутата ВРУ, вихідця з Прикарпаття.
Щоправда, в цих дискусіях більше питань, ніж відповідей, а федералізація найчастіше розглядається як крайній засіб, останній редут, який мав би захистити українську ідентичність від політики нинішньої влади. До обговорення моделей федерації - німецької, швейцарської, російської - ще не доходить. Здебільшого йдеться про потребу самоорганізації громад, просвітницьку роботу, підтримку української преси, бізнесу, підготовку нових лідерів тощо.
Чи справді федералізація - єдиний на сьогодні спосіб зберегти країну й примирити Схід і Захід?
Остаточну відповідь може, згідно з Конституцією, дати тільки сам народ. На разі, за різними соціологічними опитуваннями, суспільство демонструє значно більшу єдність, ніж політики. Так, згідно з результатами опитування Міжнародного агентства IFAK від лютого 2010 року, за федеративний устрій України на референдумі проголосували б 35% респондентів, стільки ж проти, решта - або утрималися б, або досі не визначилися. А згідно з висновками дослідження соціологічної групи «Рейтинг», більшість - майже 70% - мешканців і Заходу, і Центру, і Сходу, і Півдня України чітко ідентифікують себе громадянами України й українцями.
«Як би того не бажали політики, але Україна не є розділена... Головне ототожнення для України є українське, і жодне інше з ним не може конкурувати, - аналізує результати опитування історик, професор Ярослав Грицак. - Одна частина України виразно ідентифікує себе в національних категоріях, а інша - в соціальних. Це радше боротьба між двома різними версіями України. Певною мірою це внутрішньосімейна суперечка. Сім'я - одна, вони це усвідомлюють, різняться радше образи, якою вони хочуть бачити цю Україну».
Невже ці версії майбутнього настільки різні, що вберегти сім'ю можна лише, розвівши родичів у різні кімнати федерального дому? Чи з'явиться на політично-адміністративній мапі «Галицько-Волинський федеральний регіон»?
Тарас Прохасько, письменник:
Передовсім, окрім різних рецептів і прийомів щодо власне федерального устрою (бо є кілька моделей такого устрою), треба виходити з того, що на сьогодні в Україні живе дві політичні нації. І не потрібно від цього втікати.
Ми настільки різні між собою - історично, ментально - що не слід боятися про це сказати відкрито: ми не просто трохи різні, ми цілком різні у сенсі політичної нації. Це зумовлено тим, що в період, коли формувалася політична нація, українці були розділені між двома принципово різними системами. І тому наше найбільше внутрішнє непорозуміння полягає у взаємному несприйнятті й зневазі до орієнтирів одне одного. І найбільша наша суперечка між Сходом і Заходом побудована власне на постколоніалізмі різних типів. На тих моделях націєформування, які пройшли в одній і другій частинах України. Якраз у той вирішальний момент, коли в 19-20 століттях остаточно формувалися нації в Центральній і Східній Європі, ми йшли за різними взірцями. Тому тепер поєднати в якусь конструктивну єдність дуже важко, я сказав би, що насправді неможливо.
Для нас, західняків, Україна завжди була якоюсь утопією, мрією - мрією про Велику Україну. Ця мрія вже перетворилася в певний комплекс, коли нам здається, що так мусить бути, як ми вважаємо. Насправді, треба змиритися з думкою, що такого ніколи не буде. Тобто не буде такої України, про яку говорили наші ідеологи, як ми звикли думати - великої, єдиної, ідеальної, щасливої. Бо процес загального зближення українського Центру й Сходу до російської ментальності, на мою думку, вже є незворотним.
Навіть якщо Україна зуміє стати самостійною монолітною фігурою в європейській геополітиці, все одно орієнтир буде тяжіти до східного напряму і все одно у мовному, ментальному сенсі це не буде так ніколи, як уявляє собі класична українська ідея, яку представляємо поки що ми.
Тому, виходячи з цього, мені здається, що розмови й ідеї федералізації не є пустими. Правда, знаючи, як у нас все робиться, можна собі передбачити, що й проект федерації буде малоефективним. Тобто щось буде недороблене, щось зробиться не так... Але разом з тим не слід боятися думки про можливу автономізацію цих частин України і не треба боятися втрати Центру, столиці, якщо йдеться про збереження найприроднішої речі - українського мовного середовища. Бо в іншому разі, мені здається, воно не протриває надто довго і на нашій території.
Галичина як суб'єкт федерації - це перспектива у разі вмілої організації федерального устрою: коли єдність і автономність збалансовані, коли кожен регіон міг би провадити бодай свою гуманітарну політику, не дратуючи інший регіон. Для цього в нас ще замало політичної культури і практичного інструменту. Але, мабуть, навіть одна думка про федерацію в публічному обговоренні вже би могла стати певним полегшенням. Це як жити в шлюбі, знаючи, що розлучення можливе, або можна пожити трохи окремо, надуматися, одуматися.
Бо якщо проскочити момент вмілої федералізації, то наступним кроком може бути або тотальне знищення української ідентичності, причому навіть не насильницьке, або якісь ексцеси зі створенням нових державних чи псевдодержавних утворень. Словом, частинам України потрібен грамотний шлюбний контракт. Продуманий, прописаний і доведений до відома суспільства. Це найголовніше.
Причому не йдеться про два суб'єкти федерації. Їх може бути й більше. Можна згадати і проект Чорновола, де йшлося про різні регіони. В кожному разі не йдеться про поділ на дві частини, я просто веду мову про два орієнтири. Бо що робити з Поділлям, Київщиною, Черкащиною, яким чужа ідеологія Заходу чи Сходу? Крім того, федералізація дуже би пом'якшила дію двох «найінфікованіших» регіонів - Донбасу і Криму, які є гангреною для Української держави. Це, на мою думку, свідомо збережена гангрена, яка завжди буде джерелом усіляких хворобливих ситуацій в Україні.
Коментарі
Опал58
14.09.12, 22:20
Взяли бы перевели. Не все же знают мову.
Опал58
24.09.12, 22:22
Я так поняла, что человек правильно понял, что на лжи долго не поездишь, потому мол, надо поджать хвосты и не выпендриваться, а находить точки соприкосновения. И тогда все будет хорошо.
Новоросс
34.09.12, 23:48Відповідь на 1 від Опал58
Такие статьи легко понятны.Особенно последние предложения.
Новоросс
44.09.12, 23:50Відповідь на 2 від Опал58
Всё хорошо к сожалению не получится . Слишком мы разные.Горцы хотят рулить всеми. Маленькое, но злобное, затерянное в горах племя, как говорят люди в минобразования.
Q2
54.09.12, 23:59
правильно, надо додавливать свидомых на федерацию используя их русофобию ))
Новоросс
65.09.12, 00:19Відповідь на 5 від Q2
100%, а иначе всех их примем в пионеры и комсомольцы .
Q2
75.09.12, 00:28Відповідь на 6 від Новоросс
они уже были - не помогло. с русофобией должны бороться профессионалы - психиатры
Опал58
85.09.12, 01:16Відповідь на 6 від Новоросс
а лучше в коммунисты, они к ним ближе всего, и методы у них большевистские.
Гість: Итить
95.09.12, 09:06
И шо это за мова такая? Не розумію
eksi
105.09.12, 14:21
Ну шо, всё верно. Одно бесит - опять Донбасс с ярлыком остался. Теперь это "навязанная гангрена". Бля, где бы были эти умники с ЗУ в конце 90-х, да и сейчас, если бы не деньги от гангрены?