Популярні приколи

відео

хочу сюди!
 

Наталя

42 роки, лев, познайомиться з хлопцем у віці 38-48 років

Розстріли в’язнів у червні — липні 1941 року Як це було (фото)

  • 24.06.11, 21:39

Автор — Ігор Дерев’яний

Такого не робили ані поляки в 1939-му, ані нацисти в 1944 році. Радянська міліція розстрілювала масово — з автоматів, через віконця для передачі їжі. Або кидала в камери гранати. Деякі з цих камер довелося замурувати — і ексгумацію провели вже взимку.

Червень 1941 року запам’ятався на Західній Україні не тільки нападом нацистської Німеччини, але й кривавими розправами, вчиненими нібито своєю ж державою в тилу.

Йдеться про досі нечуване явище, навіть у практиці Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВД) СРСР — масові розстріли політичних в’язнів у тюрмах Західної України протягом кінця червня — початку липня 1941 року.

«Історична Правда» наводить приклади трьох таких розправ: у тюрмах Львова, соляних шахтах Саліни і в тюрмі Луцька. Сьогоднішній текст присвячено масовим убивствами у Львові. 

Перша сторінка розстрільного списку в’язниці № 3 у Золочеві

Перша сторінка розстрільного списку в’язниці № 3 у Золочеві. Чітко видно написи на документі — винесення вироку начальником слідчої частини УНКГБ по Львівській області Шумаковим та накладання санкції до виконання вироку прокурором Львівської області Харитоновим. Двоє осіб вирішили долю тисяч... Архів Центру досліджень визвольного руху (ЦДВР)

На прикладі Львова можна достеменно показати криваву діяльність «доблесних борців із контрреволюцією».

У самому Львові було три в’язниці: № 1 — на Лонцького, № 2 — Замарстинівська та № 4 — Бриґідки. Тюрма № 3 перебувала у замку м. Золочева, що близько сімдесяти кілометрів від Львова — сюди відправляли в’язнів, коли львівські тюрми були переповнені (а таки були переповнені: у тюрмі на Лонцького при ліміті 1500 осіб перебувало 3638 в’язнів).

Ліва частина попереднього документу. Напис червоним олівцем, зроблений рукою слідчого Шумакова: «Приговор как врагов народа расстрелять». І прізвища — Баренлейм (?), Дідух, Крачковський, Цверлінг, Бондар, Мазурчак, Котик...

У тюрмах Львівщини станом на 22 червня 1941 року було 5424 в’язні. Більшості інкримінували злочини за статтею 54 карного кодексу УРСР, тобто — контрреволюційну діяльність.

Негайними офіційними заходами у вирішенні проблеми переповнення в’язниць стали наказ № 2445/М наркома державної безпеки Меркулова від 23 червня 1941 р. та наказ начальника тюремного управління НКВД УРСР капітана державної безпеки Філіппова від 23 червня 1941 р.

Права частина попереднього документу. Напис чорними чорнилами — дозвіл на страту — написаний рукою прокурора Львівської області Харитонова: «Расстрел как врагов народа санкционирую»

У першому документі йшлося про терміновий облік усіх в’язнів у тюрмах та розподіл на тих, що підлягають депортації в концтабори ГУЛАГУ, і тих, кого необхідно розстріляти (це завдання покладалося на місцеве керівництво НКГБ).

У другому документі йшлося про евакуацію в’язнів, до нього додавався «План евакуації», згідно з яким депортації з Львівської області підлягало 5 тисяч арештантів. Для цього виділялося 204 вагони.

Згідно з інструкцією НКВД СРСР від 29 грудня 1939 р., один вагон ешелону вміщував тридцять депортованих осіб, отже вказаних вагонів вистачало б на евакуацію 6800 в’язнів. Проте евакуювали лише 1822 із 5000 запланованих.

Сташинський Петро Васильович (1904—1941)

Сташинський Петро Васильович (1904—1941), уродженець с. Борщовичі Ново-Яричевського р-ну Львівської області. Заарештований 9 жовтня 1940 р.

Член Просвіти, організації «Сила» та ОУН. Обвинувачений за ст. 54 пп. 6, 11 КК УРСР. Розстріляний у в’язниці №1 м.Львова на вул.Лонцького 26 червня 1941 р.

Фото довоєнних часів, зроблене на площі Ринок у Львові. Архів ЦДВР

3602 людини залишились у тюрмах Львова. А куди поділися ешелони — документи мовчать.

Самі ж екзекуції розпочалися 22 червня — розстріляно засуджених до смертної кари. Із проміжного звіту начальника тюремного відділення УНКВД Львівської області Лермана відомо, що станом на 24 червня у тюрмах Львова та Золочева було розстріляно 2072 особи.

26 червня затвердили розстрільні списки — ще 2068 осіб підлягали знищенню. Їх вбили протягом 24–28 червня.

Трупи розстріляних в'язнів у камері в'язниці на Лонцького. м.Львів, 1 липня 1941 р.

Трупи розстріляних в’язнів у камері в’язниці на Лонцького. м.Львів, 1 липня 1941 р. Деякі такі камери німцям довелося замурувати, щоб уникнути епідемії. Повторну ексгумацію провели в лютому 1942 р., коли вдарили морози. Архів ЦДВР

Таким чином у Львівській області було розстріляно 4140 в’язнів. Проте підрахунки не узгоджуються: залишилося у тюрмах 3602 особи, а розстріляли більше.

Відповідь на це питання дає доповідна того ж таки Лермана: тут йшлося також про надходження нових ув’язнених. Тюремні документи на цих людей належним чином не оформлювали.

У більшості випадків навіть не викладали звинувачень, проте упевнено називали причетними до ОУН, шпигунами, диверсантам — тобто особами, котрих належить розстріляти.

Процес ексгумації розстріляних в'язнів у тюрмі. 3 липня 1941 р., м. Львів.

Процес ексгумації розстріляних в’язнів у тюрмі. 3 липня 1941 р., м. Львів. Для проведення цих робіт німці примусово зігнали львівських євреїв. Архів ЦДВР

Це лише один фрагмент трагічної статистики, поняття, розділеного Сталіним. Справжня картина розкривається, коли поглянути на всю карту Західної України — близько 24 тисяч вбитих.

Спочатку застосовували звичну для НКВД практику: індивідуально, у спецкамері, постріл у потилицю. Коли наближався фронт, а плани не було виконано — розстрілювали масово: зганяли в’язнів до камер підвалів та через дверцята для передачі їжі стріляли з автоматичної зброї.

Віконечко відкривалося — і в’язень, замість їжі для підтримки життя, бачив засіб знищення... останнє, що бачив у житті).

Львів'яни шукають серед розстріляних своїх рідних у подвір'ї в'язниці № 1. м.Львів, 3 липня 1941 р.

Львів’яни шукають серед розстріляних своїх рідних у подвір’ї в’язниці № 1. м.Львів, 3 липня 1941 р. Архів ЦДВР

А в останні дні — кидали до камер гранати. Або відкривали двері камер, в’язні виходили в коридор, гадаючи, що їх звільняють, та в цей момент їх розстрілювали з автоматичної зброї.

Тіла вивозили вантажівками та ховали у спецмісцях, котрі сьогодні поступово відкривають археологи.

Проте перед самим приходом німців чекісти, поспішаючи, ховали вбитих у подвір’ях та підвалах тюрем. Згодом розкопки цих гекатомб стали матеріалом для нацистської пропаганди — звісно не з міркувань людяності.

Відбувалися також й знищення евакуйованих в’язнів в центрально-східних областях України — у пересильних тюрмах Умані, Києва та Харкова. Ці міста були так званими проміжними пунктами етапування, де відбувалося перемішування в’язнів, щоб уникнути повстань та масових втеч під час депортації.

Напис німецького кореспондента Губнера на фото наслідків масових розстрілів в’язнів

Нацистська пропаганда розстріляних у тюрмах — здебільшого українців, поляків та євреїв — називала фольксдойчами. Напис німецького кореспондента Губнера на фото наслідків масових розстрілів в’язнів. Архів ЦДВР

Окремо заслуговує на спомин Заліщицька трагедія на Тернопільщині, коли з тактичних міркувань було зруйновано залізничний міст через Дністер, а з обох боків надійшли два ешелони по сім вагонів із в’язнями (14 вагонів кожен із 50–70 арештованими).

НКВД вирішив проблему швидко: вагони облили пальним, підпалили та скинули у ріку. Береги Дністра тут дуже високі та стрімкі — ніхто не вижив.

Звісно, радянська пропаганда «повісила» всі ці злочини на нацистів (як, зрештою, і розстріли польських військовополонених), і, на жаль, ці міфи привидами ходять навіть у сьогоденні.

Подив і жах на обличчі львів’янки, котра щойно зайшла у двір тюрми. 3 липня 1941 р., м. Львів

Подив і жах на обличчі львів’янки, котра щойно зайшла у двір тюрми. 3 липня 1941 р., м. Львів. Архів ЦДВР

Західноукраїнська громадськість пережила шок від побаченого. Адже такого не робили поляки на початку Другої світової в 1939-му (тоді в’язниці відкрили та звільнили всіх політичних в’язнів; і навіть попереджали: рухатися суто на схід, оскільки у прифронтовій зоні колишніх в’язнів можуть і розстріляти). 

Згодом, у 1944-му такого не стали робити й нацисти (адміністрація залишала живими в’язнів концтаборів перед приходом союзників). І це страшне у своїй безглуздості масове убивство арештованих стало одним із головних чинників укорінення антирадянських позицій тогочасного та наступних поколінь.

Щороку львівська громада приходить до тюрем, пом’янути загиблих, а в колишній тюрмі №1 на Лонцького нині діє музей-меморіал пам’яті усіх жертв окупаційних режимів.

Ігор Дерев’яний — історик, науковий співробітник Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького»

Джерело: Історична правда

Додано 24.06.2011

7

Коментарі

125.06.11, 10:11


По християнськи катів треба прощати...
по людськи цих покидьків, що ще живі, хочеться роздерти на шмаття!..

    225.06.11, 10:26Відповідь на 1 від Perovdupu

    Сумніваюся що живі. Таке не минає безслідно. Автору величезна подяка за роботу.

      325.06.11, 19:41

        426.06.11, 10:10

        Комунiзм=фашизм...

          Гість: burtka

          524.07.11, 11:10

          Ложь тут присутствует. Нет свидетельств, чтобы фашисты где-либо отпускали заключенных при отступлении. Советская власть отпускала всех, осужденых по бытовым статьям, т.е. не представляющих опасности для власти. Любой начальник тюрьмы был бы повешен, еслиб его поднадзорные попали во вражеские подразделения. Стремительное наступление немцев не оставляло шансов для эвакуации заключенных. Кстати, фото со следами свежих пыток - это свидетельство деятельности немцев, т.к. у НКВД для этого попросту не было времени.

            624.07.11, 13:23Відповідь на 5 від Гість: burtka

            Ще до приходу німців люди почали самі відкривати тоюрми, шукаючи своїх родичів. А знаходили купи трупів.
            О це ваші "освободітелі" які знищили по всій Західній Україні 22 тис людей.
            І сотні тисяч вивезли в Сибір.

              724.07.11, 13:30Відповідь на 5 від Гість: burtka

              http://www.territoryterror.org.ua/

                Гість: burtka

                824.07.11, 13:47Відповідь на 7 від УСС

                http://www.territoryterror.org.ua/Я видел фотографии изрезаных людей. Потом представил, сколько времени понадобиться, чтобы так замордовать сотню людей. НКВДшники ВСЕ были озабочены перевозкой документов и др. имущества. Тратить столько времени на истязания у них не было, вот кинуть напоследок гранату в камеру - это вполне вероятно. Читал воспоминания львовского еврея, который разгребал тюрьму от трупов. Ему дал убежать немец-начальник, которому он оказал какую-то услугу, все остальные были убиты. Я не удивлюсь, если их истерзаные трупы были на фото рядом с вынесенными ими из тюрьмы. У немцев на это было время и вдохновение нахтигалевцев.

                  924.07.11, 15:36Відповідь на 8 від Гість: burtka

                  Людей в тюрмах катували ще до початку війни. А з початком війни почали масово вбивати. Львів взяли тільки 30 червня. Час щоб вимордувати людей був.
                  За спогадами очевидців сморід від трупів був такий сильний, що прийшлося включити двигуни автомобілів щоб вони перебили трупний запах. Потім у Львові декілька днів ховали людей.
                  А з Нахтігальом не сходиться тому, що до Львова прибула спеціальна айзенцкоманда для вбивства євреїв. Є звіти в яких говориться що до їх приїзду до Львова ніхто євреїв не вбивав, єврейських погромів не було. та й по датам там теж не все сходиться.

                    Гість: burtka

                    1024.07.11, 16:46Відповідь на 9 від УСС

                    На фотках видны абсолютно свежие раны, а не недельной давности. За неделю посреди лета трупы были бы съедены червями. Для меня очень неестественно выглядят вздувшиеся трупы (это 2-3 дня) рядом с изуродоваными невздувшимися, а судя из надписи, все они из одной камеры. Еслиб людей в камере всех расстреляли, то они и выглядели бы одинаково.
                    Видел я фотки немцев, которые вошли во Львов через неделю после Нахтигаля. Балконы увешаны трупами, вдоль тротуаров - трупы ... В биографии Оберлендера (командира Нахтигаль) тоже есть свидетельство, что он был озабочен психическим состоянием своих подчиненных, что послужило одной из причин расформирования батальона.

                      Сторінки:
                      1
                      2
                      3
                      попередня
                      наступна