Анатолійська гіпотеза
- 04.12.20, 21:40
- Наукова реальність
Прихильники
Теорію запропонував британський історик, лінгвіст та археолог Колін Ренфрю у 1987 році. Ренфрю пов'язував прабатьківщину індоєвропейців із розкопками поселення Чатал-Гююк (за 2000 років до вторгнення курганної культури в Європу). У міру зростання населення воно було змушене мігрувати через Середземномор'я в Центральну та Північну Європу.
У 2003 році, використовуючи статистичні моделі, новозеландські еволюційні біологи Рассел Грей і Квентін Аткінсон провели глоттохронологічне дослідження. Вони проаналізували споріднені слова 87 мов індоєвропейської групи, використовуючи лексико-статистичну базу даних, яку за списками Сводеша у 60-х роках створила Айсідор Дайєн. Результати, отримані вченими, вказують на вік праіндоєвропейської мови в інтервалі від 8000 до 9500 років, що узгоджується з анатолійською гіпотезою. Методи та результати Грея і Аткінсона зазнали серйозної критики. Проте вчені у 2006 році відповіли на критику. А в 2001 році спільно з Грінхіллом встановили, що два інші набори даних також узгоджуються з теорією.
Серед інших відомих прихильників - Баррі Канліфф.Критика
Девід Ентоні вказував, наприклад, на те що поява колеса в рамках даної гіпотези датується кількома тисячоліттями пізніше ймовірної міграції з Анатолії і розділення праіндоєвропейської мови. Але відповідні терміни в різних індоєвропейських мовах не є різнорідними, як би мало бути, а навпаки дуже схожі[5].
Деякі лінгвісти не відносять хетську (та інші анатолійські мови) до індоєвропейської мовної сім'ї. На їхню думку хетська та праіндоєвропейська - дві гілки, які йдуть від спільного стовбура (було відомо, що хеттська належить не до індоєвропейських мов, а до невідомої мовної сім'ї, але з таким поглядом я стикаюся вперше, тому то і занотував цей матеріал на правах майже повного копіпасту)Якщо ця точка зору є правильною, то анатолійська гіпотеза відповідає не формуванню саме індоєвропейців, а описує більш ранній етап.
Коментарі
NoTaRь
14.12.20, 21:48
Анатолійська гіпотеза, наскільки мені відомо, вже серйозно не розглядається, і має інтерес суто з історії цієї проблеми
Vad Al
24.12.20, 22:06
Про хетську мову, я давно читав, що вона індоєвропейська. Є теорія, що кельтський поход до Європи почався з Малої Азії.
Lulu
34.12.20, 22:16Відповідь на 2 від Vad Al
таааак!!! у цій теорії саме зараз я трохи "варюся", через що і ця замітка...Читав, що у розвитку хеттської мови був певний злам, пов'язаний із культурним вливом певного народу, після чого вона дуже змінилася граматикою і включенням у свій склад індоєвропейських слів. Стала схожа. А основа її т. зв. хуритська (семітська). Ніби так.
NoTaRь
44.12.20, 22:17Відповідь на 2 від Vad Al
Взагалі, пошуки початків мов індоєвропейської сім'ї помалу сходять на околицю інтересів історичної науки.
Між носіями хетської, кельтскої, грецької, словянської лежать тисячоліття. Реконструювати первинний виток , не те що проблемно, а в певній мірі безглуздо.
Lulu
54.12.20, 22:19Відповідь на 1 від NoTaRь
Ну, класичні теорії це ще Дністер-Дніпро-Дон-Волга і Вірменське нагір'я. Чи може, я ще щось прогавив? Щозараз серйозно розглядається, якщо Ви звісно на телефонному зв'язку з тими, хто розглядає?
Lulu
64.12.20, 22:21Відповідь на 4 від NoTaRь
Що значить безглуздо цікавитися зіркою, до котрої ніколи не досягнеш, чи якої вже і немає, більш безглуздо. Але ж цікавляться...
NoTaRь
74.12.20, 22:29Відповідь на 5 від Lulu
І ця курганна гіпотеза, вже не розумій куди її приткнути.Наразі по цій проблемі явний ступор.
Причому, вже очевидно, що матеріальна культура і мовна приналежність, а також расова- практично не корелюють історично. Взагалі. І це стосується не тільки євразійців
NoTaRь
84.12.20, 22:38Відповідь на 3 від Lulu
Ну уяви собі нашу українську мову, яка записана єврейською абеткою і з а правилами єврейсього правопису. Наскільки вона буде коректна??? І такі всі наявні писемні памятки, припустимо
А саме хетська записана семітмчним клинописом, до речі
NoTaRь
94.12.20, 22:44Відповідь на 6 від Lulu
Та цікавитися не грішно. Проте десятки міграцій і культурних революцій, ще до того як зявилися перші писемні памятки- затерли перші витоки, якщо вони взагалі були
Lulu
104.12.20, 22:48Відповідь на 7 від NoTaRь
Курганна сформульована ще на базі знань, отриманих до відкриття ранніх культур Анатолії (Чатал Гююк) і Близького сходу (в Ірані якісь зовсім свіжі розкопки, дійшли до шару 12000, почали із 8,5-9 тис років до Н. е.)
Ну, і може не варто шукати кореляції, поки її не видно, а просто гнати всі напрями незалежно
мені з певного часу засіла одна нав'язлива скапка про паралель між курганами і пірамідами (принаймні єгипетськими, котрі, як принаймні здається, теж мають функцію усипальниць правителів)