Представляем стенограмму чата с Владимиром Лановым.
підприємець: Уровень наполнения рынка товарами отечественного производства стабильно понижается. Спрос компенсируется импортом. Дефицит платёжного баланса растёт. Прошу оценить тренд и спрогнозировать результат. Другими словами: как карта ляжет, и чем сердце успокоится?
Владимир Лановой: У нас проимпортная экономическая политика. На самом деле рост импорта поддерживается правительством. Импорт даёт основную часть наполнения доходов бюджета, в отличие от экспорта, который требует расходов бюджета на возмещение уплаченного НДС. Бесконечные внешние займы создают финансовую основу для оплаты нарастающего, как вал, импорта. Кто будет конечным плательщиком этого импорта и долгов? Население. Правительство напечатает гривны, а люди потеряют стоимость своих накоплений из-за падения курса гривны и рост цен. Правительство ничего не предпринимает для изменения этой ситуации. Мы находимся в долговой ловушке, и финансовый провал является неизбежным. К сожалению, все правительства из-за своего краткосрочного пребывания у власти даже не замечает цикличности подобных срывов. А те, кто попадаются на горячем, сваливают все на предшественников.
2001: Пан Лановой, как, Вы, киевлянин, могли стать руховцем? Вам, что, нравится бандеро-нацизм? Вы русский язык забыли или нет? Галицкие и украинские бандеро-нацисты ведут Украину в пропасть. Вам, пан Лановой, с ними по дороге?
Владимир Лановой: Как легко мы склонны проглатывать дешёвую наживку, которую нам подбрасывают те, кто считает Украинское государство ошибкой истории. Не поддавайтесь, не ловитесь на эти наживки.
Александра: Здравствуйте, Владимир! Объясните, пожалуйста, как можно решить вопросы энергосбережения в Украине? Ведь газ – товар! Чем больше и дороже его продашь, тем больше заработаешь! Мне кажется, что если вдруг утеплят все дома в Украине, то продавцы газа начнут разматывать изоляцию теплотрасс! И еще. Как Вы считаете, в Украине налогообложение или продразверстка? Не в этом ли причина ухода в тень, зарплаты в конвертах, использование оффшорных зон? И третье. Не кажется ли Вам, что реформы нужно было бы начинать с реформы госслужбы? Ведь ненормально, что полковник Вооруженных сил получает пенсию меньше, чем бухгалтер Собеса! Я не говорю о пенсиях врачей-реаниматологов... Спасибо.
Извините, более подробно ответить в режиме конференции не могу.
RayaOdessa: Доброго дня, пане Лановий. Я – бухгалтер. Вас вважаю економістом, який знає економіку країни, починаючи з економіки підприємства. Тепер питання: які видатки бюджету можна скоротити, щоб не просити у РФ знижки на газ і провести модернізацію ГТС за рахунок України?
Владимир Лановой: ГТС нищівно експлуатується і не відновлює свого стану через заниження вартості транспортних послуг – тарифів. Крім того, виручка від продажу цих послуг має зосереджуватися на рахунках самої ГТС. На жаль, зараз доходи від транспортування перерозподіляються на інші витрати і покриття збитків НАК «Нафтогазу України». Якщо ліквідувати це спотворення реального господарства, то прибутки і амортизація ГТС будуть достатніми для фінансування її модернізації. Питання – в ліквідації «Нафтогазу» і переході його підприємств на самофінансування.
С архивом предыдущих чатов «Главреда» вы можете ознакомиться здесь.
Николай Козырев: Уважаемый Владимир Тимофеевич! Сейчас природную ренту в основном присваивают частные лица. То есть, захвачена основная часть народного богатства страны, которая должна идти либо в бюджет, либо на личные счета всех граждан. Можно ли исправить эту материальную базу олигархата?
Владимир Лановой: Вы правы. Абсолютная рента, связанная с добычей природных ископаемых, производством энергии и эксплуатацией земли бесплатно присваивается теми, кто распоряжается этими богатствами. Нужны специальные налоги, которые ограничивают бесплатное присвоение ренты. К сожалению, парламент является исполнителем воли тех, кто получает и абсолютную ренту, и политическую ренту. Нам нужно осознать, что без борьбы с этими кланами в нашей жизни ничего не изменится.
Зацікавлений: Пане Володимире! Моє питання в деякій мірі доповнення, того, що вже тут було (від користувача підприємець). Скажіть, будь ласка, хоч один уряд за роки незалежності роглядав питання відродження української промисловості. Я не маю на увазі видобувні галузі. Я питаю про наукоємкі дослідження та виробництво. Дякую.
Владимир Лановой: Українські уряди є продовженням радянської управлінської традиції, за якої потреби суспільства на останньому плані. А скасування системи партійного нагляду розв’язало їм руки. Більшість високопосадовців ставили собі за мету за короткий термін збагатитися. Потім вони канули в Лету, і їх не цікавила доля держави. В установи набиралися виконавці, які не відзначалися ініціативою і нетрадиційним мисленням. Зараз бюрократичний клан дуже укріпився і в основному визначає стан, в якому ми перебуваємо. Більшість політиків навіть не замислюються про те, що наближається розвал промисловості України. Такі слова для них, як сніг на голову. Одне втішає – економіки не зазнають краху, вони обов’язково відроджуються. Найгірше – величезна поляризація доходів багатих і бідних. Це руйнує основи нашого суспільства.
shahmatist09: Добрий день! Чи готові Ви стати Премєр-міністром України?
Владимир Лановой: Готовий.
A: Владимир Тимофеевич, когда-то Вы очень серьезно занимались реформой налоговой системы с целью ее упрощения и снижения общего налогового давления. Теперь мы получили Налоговый кодекс, с которым мы успешно занимаем одну из последних позиций в рейтингах Всемирного банка. Как Вы считаете, не пора ли всё-таки начать реформу налоговой системы? Возможно ли это в обозримом будущем? Кто в состоянии сделать это? И одна и другая власть уже показали, что могут только создавать видимость реформ.
Владимир Лановой: Для бизнеса и инвестиций нужна принципиально другая налоговая система с равенством прав налоговиков и налогоплательщиков, с устранением карательного характера налоговой машины, с устранением двойственных толкований норм, которые позволяют налоговикам издеваться над подателями налоговых отчетов. Кроме того, у нас в старую советскую систему сбора платежей в бюджет введены и продолжают вводиться новые налоги капиталистической эпохи. В результате взращён монстр, который пожирает всю людскую активность. Без изменения этой системы народ будет бедным, а взятки составлять большую часть для миллиона, который пристроился в государственных инстанциях.
prokop1: Уважаемый, только, пожалуйста, не уходите от ответа и ответьте по сути. Предприниматели на упрощенной системе налогообложения (фиксированный, единый) должны заплатить страховые взносы в пенсионный фонд за третий и четвертый квартал 2010 года или нет?! Ведь Указ Президента 727/98 был отменён только 20 октября 2011 года. Уж будьте так добры, ответьте! Спасибо.
Владимир Лановой: То, что у нас происходит, можно назвать сдиранием шкуры с предпринимателей. Они не должны, по сути, платить взносы в солидарный пенсионный фонд. Естественным является формирование предпринимателями накопительных пенсионных счетов. Все другие пояснения и аргументации – лживы. И, конечно, задним числом менять законодательные нормы – это нарушать Конституцию. Хотя кто у нас обращает внимание на Конституцию?
Vit2011: Чи можете ви назвати ті галузі еконономіки, які зараз можна взяти за основу в розвитку України, і чому саме їх, якщо можна аргументуйте? Яких людей ви вважаєте у світі та/чи Україні такого роду економістами, менеджерами, управлінцями, які могли б на сучасному етапі ефективно працювати над створенням нових можливостей розвитку світової економіки та реалізувати проекти із розвитку вищеназваних галузей економіки України і здійснювати загальну координацію дій у економічній сфері? Спасибі за відповідь. Владимир Лановой: У сьогоднішньому світі виживають лише ті економіки, які здатні швидко пропонувати споживачам новітні товари і послуги. Таких економік мало, і Україна далеко не в їх числі. У нас домінує протекціонізм традиційним виробництвам радянської епохи, а за цих умов наша економіка не може зростати, збільшувати свою експансію у світі. Не можна піднятися лише за рахунок природних ресурсів чи освідченості громадян. Не треба себе заспокоювати. За тих тенденцій, що у нас домінують, відбуватиметься лише згортання економічної активності й зниження рівня життя більшості громадян. Щоб здійснити перехід до сучасної моделі, треба кардинально змінити фінансові механізми. Це – центральний пункт. У нас недостатньо спеціалістів, які усвідомлюють домінуючі тенденції і бачать методи перебудови. Хоча, я впевнений, якщо політично заявити про необхідні зміни, суспільство висуне потрібних носіїв сучасних ідей. В першу чергу це люди з сучасною освітою і вільним мисленням.
Vit2011: Наскільки ефективним, на вашу думку, є сучасний розподіл надхожень до державного і місцевих бюджетів з огляду на вимогу гарантування фінансової самостійності місцевого самоврядування та ефективність управлінської діяльності центральних та місцевих органів влади? Чи потрібно щось у цій сфері змінювати, і якщо потрібно, то що саме і яким чином?
Владимир Лановой: У нас немає місцевого самоврядування ні в містах, ні в районах, ні в селах. Воно неможливе без місцевого самофінансування, тому місцеві громади не в змозі покращити місцеві умови життя. В Києві тривають будівельні процеси за рахунок державних вливань, а тому кияни не впливають на будівництво об’єктів, впорядкування територій, прикрашання міста. Місцева влада сьогодні, скоріше, маріонеткова, обіцянки жителям є пустими, більше часу мери проводять у кабінетах Мінфіну. А для урядовців пріоритетом є наповнення і збільшення вагомості лише центрального бюджету. Державні замовлення нахабно завищені: коли стільці для офісів купуються за чотири- й п’ятикратними цінами, водночас в містах вчасно не вивозиться сміття і не забезпечуються питною водою помешкання. Ми маємо здійснити практично соціально-економічну революцію. Без цього бюрократія не поділиться владою з місцевими громадами.
budj: Ваша оцінка Держбюджету на 2012 рік. Наскільки реалістичні показники закладені в нього? Дякую.
Владимир Лановой: Політика, що проводиться, погіршує умови для виробництва і прибутковості підприємств. А, отже, наповнення бюджету буде відносно меншим, ніж 2010 чи 2011 роках. Ситуацію може виправити лише штучне друкування грошей – бюджет переповниться, але гроші в наших кишенях зменшать свою вартість. Цей варіант не виключений. Адже уряд-банкрут, який не виконує ні соціальних зобов’язань, не гасить заборгованостей, гальмує виплату пенсій, фактично стає банкрутом. Щоб спасти себе, він може вдатися до горезвісної штучної емісії гривні. Тому макроекономічні показники є нереальними. В економіці подавлена внутрішня потуга, але бюджет може «вправно» виконуватися такими методами. На жаль, ми вже маємо досвід такого типу зубожіння людей на користь чиновницького фінансового свавілля.
небайдужий_: Пане Володимире, поділіться, будь ласка, Вашими прогнозами – що, на Ваш, погляд, буде відбуватися з основними валютами найближчим часом, як змінюватимуться курси? Що буде з гривнею?
Владимир Лановой: Сучасні грошові знаки не є ознаками їх цінності. Вартість валют є наслідком розподілу ресурсів у світі і динаміки цих процесів. Коли США динамічно розвивалися, а при цьому курс долару понижувався, деякі фахівці заявляли, що ця американська валюта буде і надалі втрачати свою вагомість. Питання – що відбуватиметься у світі, щоб тенденції співвідношення валют різко змінилися? Я не бачу таких карколомних зрушень. Потенціал Китаю ще надто малий, а внутрішня потуга економіки цієї країни є обмеженою. Хоча я сподіваюся, що валютні відносини у світі будуть більш прозорими і узгодженими між емітентами. Саме для цього Японія об’явила про створення аналогу МВФ в Азії. Сподіваюся, що світ буде більш збалансованим і вийде з-під диктату однієї країни. Ці процеси, однак, не впливають на гривню. Її рух є результатом нашої власної фінансово-економічної політики. А тому гривня буде втрачати свою вагомість. Втрачена вартість розподілиться як надприбутки уряду і фінансово-олігархічних кіл.
небайдужий_: І Ваш прогноз щодо інфляції гривні...
Владимир Лановой: Те, що робить уряд і Нацбанк, я відношу до вульгарного монетаризму. Уряд настільки боїться інфляції, що почав фізично скорочувати грошову масу в обігу і вилучати з грошової системи кошти банків. Наслідком стали неплатежі, скорочення коштів підприєммств на рахунках, стрибок процентних ставок за кредитами до неймовірних рівнів. І все це при достатньо поміркованій інфляції. Влада просто задушила економіку, вилучаючи гроші. Якщо так і буде продовжуватися, то економічна рецесія перейде на стадію падіння виробництва. Наповнення бюджету буде ще гіршим. Не можна давати техніку в руки аборигенів: вони борються з одним, але наносять шкоду іншому.
snus: Володимире Тимофійовичу, чи могли б ви виокремити найважливіші економічні події чи рішення 2011 року в Україні, а також в світі?
Владимир Лановой: Важко знайти події історичного масштабу в сьогоднішній Україні. Адже автобани будують лише в Межигір’я та Конча-Заспу. Характерною ознакою я б назвав те, що уряд фактично розписався в нездатності контролювати ситуацію, коли він почав робити державні запозичення в українських банків в твердій іноземній валюті. Отже, влада сама порушила свої рішення про заборону надання валютних кредитів. Хоча це не означає, що вона переосмислила всі свої економічні помилки.
snus: Як ви оцінюєте економічну політику України в 2011 році? І які наслідки минулорічних рішень ми відчуватимемо цьогоріч?
Владимир Лановой: В 2011 році почалося гальмування темпів відновлення економіки після кризи 2008 року. Ми ще не досягли передкризового рівня, а зростання виробництва вже прямує до нульової позначки. Це є наслідком централізації фінансових ресурсів країни в руках бюрократів і наближених до них бізнесменів. Всі інші суб’єкти життя витіснені з системи розподілу кредитів та інвестицій. Тобто відбувається звуження поля господарювання в країні. Гроші направляються на побудову визначених владою інфраструктурних об’єктів, які, на жаль, не дають ані прибутків, ані можливості працювати нашим безробітним. Згортається не тільки дрібний бізнес, а й виробництво на великих підприємствах. Це – зразок повернення до радянської економічної моделі з її гігантоманією, централізмом і нехтуванням потреб простих громадян.
4izhik: Що б ви, пане Лановий, порадили б змінити нинішній владі в її підходах до управління державою та в стилі ведення економічної політики?
Владимир Лановой: Я б порадив змінити погляди на життя, адже суспільство існує не для набивання грошима власних кишень. І зрозуміти, що громадська думка визначальна для прийняття політичних рішень. Треба хоча б цікавитися нею. Після такого усвідомлення керівники держави зможуть зрозуміти, що треба змінювати методи управління і перейти від нав’язування своєї волі суб’єктам економіки до заохочення їх до праці та інновацій.
свидомый: Что будет с украинской ГТС в ближайшее время, как думаете? Какими могут быть последствия принятия закона, который разрешает сдавать ее в аренду?
Владимир Лановой: Те или иные уступки в управлении и владении газотранспортной системой неизбежны. Они являются следствием политики попрошайничества у России, которую проводит нынешняя власть. Это есть потеря суверенитета в вопросах энергетики и даже безопасности страны. Нам нужно готовиться к такому исходу, и жизнь потребует новых решений в будущем российско-украинских отношений. В частности, нам нужно реформировать газовый сектор с тем, чтобы лишить НАК «Нафтогаз Украины» права подстраиваться под требования Москвы. Имею в виду переход к диверсифицированной среди нескольких участников закупке российского газа, что сделает невозможным бесконечные повышения внутренних тарифов, как происходит в настоящее время.
dollar: Финансовый кризис в мире в 2012 году, по вашим оценкам, будет углубляться или нет? Икакими будут его последствия для Украины?
Владимир Лановой: Финансовый кризис переходит на стадию экономической рецессии, снижения производственной динамики, уменьшения мирового товарооборота. И это показывает, что нужны серьёзные структурные изменения, а не просто латание долгов отдельных стран или банков. Даже Китай серьёзно замедлил темпы развития, и Запад не сможет опираться на него, как на локомотив прогресса. Для Украины 2012 год принесет ухудшение торгового баланса и валютной позиции. Наши экспортёры становятся всё менее конкурентоспособными, и инерция процесса приведёт нас к очередному срыву финансовых, ценовых и валютных показателей. К сожалению, правительство и Нацбанк явно не готовы к такому исходу.
dollar: Какие изменения возможны в еврозоне, учитывая непростую финансовую ситуацию, сложившуюся там? Как долго евро будет оставаться настолько же весомой валютой, как и сейчас?
Владимир Лановой: Уверен, что евро, как монетарная система, будет укрепляться и развиваться. Демагогия политиков, которые вместо реформ начали субсидировать обанкротившиеся банки, приведет к их политическим поражениям. Хотя следует признать, что сама конструкция экономики Европейского Союза является недостаточно конкурентоспособной в состязании с другими мировыми экономическими центрами: слишком много налогов, слишком много бюрократии, слабая финансовая ответственность за долги, низкая подвижность рабочей силы, а это влияет на хозяйственную отсталость ряда стран. Всё это подлежит серьёзному реформированию, иначе темпы роста и улучшения благосостояния в Европе будут ниже, чем в других конгломератах глобальной экономики.
Van_: Добрый день. Ваше мнение – надо ли Украине стремиться в ЕС, учитывая те проблемы, которые там сейчас существуют? И вообще, как будут складываться отношения Украины и Евросоюза, если учесть последние события, прежде всего – провал саммита 19 декабря? Спасибо за ответ.
Владимир Лановой: Европейский Союз показывает пример наиболее свободного открытого объединения разных стран и экономик. Никто не главенствует, власть поочередно переходит разным странам-членам, законодательство высоко цивилизационное, не допускает ущемления прав граждан. Недавно ЕС заявил о санкциях против Венгрии за то, что там введено законодательство, ограничивающее права журналистов оценивать деятельность правительства. Можно ли найти другие примеры интеграции, которые бы базировались на таких демократических и суверенных для отдельных стран нормах? В какой-то мере такая свобода и гибкость стали причиной сегодняшнего снижения платежеспособности евро. Выводы будут сделаны. А нам нужно догонять то отставание в нравственности, культуре, государственном устройстве, причиной которого стало пребывание в Советском Союзе. Европейцы видят наше отставание. Наше же руководство рассматривает евроинтеграцию как торговлю для отдельных отраслей и выгоду для отдельных компаний. Тут этическая и интеллектуальная несовместимость. Хотя я вижу, что даже в таком состоянии Украина становится все более серьезным фактором динамики европейского процесса.
pidpryemec: Як змінився інвестиційний клімат та інвестиційна привабливість України за останній рік?
Владимир Лановой: Минулого тижня світова рейтингова компанія Moody’s понизила оцінку платоспромоджності України з «негативної» до «високо ризикованої». Отже, ніхто – ні держави, ні банки, ні підприємства – не спроможні отримувати сьогодні кредити. Прямі інвестори відвернулися вівд України в наслідок, по-перше, проросійської орієнтації (а, значить, неможливості вирішення суперечок в Україні за європейськими стандартами й нормами), а, по-друге, весь світ бачить, що держава грає в інтересах декількох фінансово-промислових кланів, займається їх протекціонізмом, передачею їм об’єктів, що підлягають приватизації, наданням їм державних замовлень. А, отже, перед іноземцями поставлений високий бар’єр.
klaud: Чи вдасться за нинішньої влади Україні зберігати економічну незалежність від Росії?
Владимир Лановой: Такі загрозі, як втрата незалежності, існують. Вони пов’язані з величезним зовнішним боргом, який владою нарощується, і цей борг концентрується в руках Російської Федерації. Зокрема, домовленність про розрахунки за газ в рублях є спробою уряду отримати необмежені позички від нашого східного сусіда, без яких фінансова ситуація в Україні вибухне, і влада буде змушена за продовження термінів повернення російського боргу віддавати стратегічні об’єкти і поступатися політичною волею і економічним суверенітетом. Контроль над економікою буде переходити до Росії. Сьогоднішні заяви урядовців про те, що вони зменшать закупівлю газу в два рази, є черговою виставою для внутрішнього споживання для заспокоєння нашої громадськості. Насправді цього не буде.
Igor_Sumy: Пане Володимире, що думаєте про ситуацію з ЮВТ?
Владимир Лановой: Режим Януковича збирається утримувати Тимошенко у в’язниці тривалий час, можливо, навіть необмежений. Метою є побудова однопартійної системи і авторитарного режиму, який не терпить опозиції, демократії, незалежного бізнесу, свободи слова. На нас чекають ще гірші часи, оскільки вибори в парламент можуть значно посилити владу Януковича через різного типу зловживання з метою привести 300 депутатів, підпорядкованих йому. Тому політична перспектива дуже похмура. Хоча не безнадійна. І надії пов’язані з неспроможністю сьогоднішнього правлячого класу керувати державою і відповідати на складні внутрішні й зовнішні виклики. Це стане першопричиною фіаско чинної влади.
prokop1: Дополнение к вопросу, на который, наверное, так и не получим ответа. От этого ответа уже ушли провластный Хомутиник и Горина, «оппозиционные» Томенко, Шевченко и Королевская. По закону должны или нет «единщики» заплатить в Пенсионный фонд взносы за третий и четвертый квартал 2010 года?
Владимир Лановой: Мой ответ не повлияет на решение проблемы. Всё начинается с судов, их компетентности и быстроты принятия решений. Чтобы так стало, нужен другой политический класс в Украине. Я думаю, что при любом моём ответе суды Вам откажут, не тешьте себя иллюзиями.
Источник: "Главред"
Коментарі
анонім
117.01.12, 11:10
С интересом прочитал и подумал, а у проффисиАНАЛА базарова в стране все зашибись. Когда уже настанет время что у руля будут действительно специалисты, а не бандформирование и когда экономика и политика будут разъединены.
viktor67
217.01.12, 14:41Відповідь на 1 від анонім
проблема в тому, що Ланового окрім нас з вами і ще невеличкої купки людей більш ніхто не слухає. Україною править зомбібачення.