Популярні приколи

відео

хочу сюди!
 

Наталі

50 років, телець, познайомиться з хлопцем у віці 45-53 років

Русь

Спочатку і титул <всія Русі>, і назви Мала Росія та Велика Росія вживалися лише в церковній практиці й не поширювалися на світське діловодство. У сфері державного управління і суспільних відносин протягом X-XIII ст. Руссю вважалася лише Наддніпрянська Русь. Як видно з тогочасних літописів, якщо хтось із Новгорода, Ростова чи Суздаля вирушав до Києва, Чернігова або Переяслава, це сприймалося, що він <їде на Русь>. Таким чином, на території майбутньої Московщини під поняттям <Русь> розуміли сучасну територію України. Новгородщина, Залісся та деякі інші провінції Київської імперії, оскільки ними управляла руська князівська та церковна адміністрація, вважалися <руськими землями>, але самі вони Руссю ніколи не називалися.

Водночас, з XVI ст. назва Україна вживається тільки в значенні ''країни або держави, заселеної українцями''.


Одним із чисельних, документально засвідчених, фактів того, що в XVI столітті Московське царство ще не було ні Руссю, ні Росією, є те, що у требніку Петра Могили підпорядкована йому територія називається Росією, у той час, коли Москва з прилеглими землями у церковну підпорядкованість Київського митрополіта не входила.

Іноземці (Павло Алеппський, А. Мейерберг, А. Олеарій та ін.), які у XVII ст. побували на землях, що нині називаються Росією, бачили Московію і Україну різними державами, населеними відмінними народами, кожний із своєю власною мовою, побутом, правами, про що і описували у своїх замітках. У Великому князівстві Литовському, а також у Річпосполитій вживалися тільки терміни “Московська держава”, “Московське князівство”, “Москва”, з ознакою того, що зовсім іншою країною була Рутенія, тобто – Русь, або Україна.

У XV-XVII ст. українські книжники й високі церковні ієрархи стали вживати термін <Росія> і плутати його з назвою <Русь>. В офіційних документах того часу засвідчені такі титули: <Митрополит Кіевского престола и всея Росіи> (митрополит Мисаїл, 1476 р.), <митрополит Киевъский, Галицький и всея России> (митрополит Іпатій Потій, 1605 р.) та ін., а русини (українці та білоруси) іноді називали себе <російським> або <роським> народом, підкреслюючи тим самим свою національну відмінність від московських <русских>.

Самоназвою людей Московщини було "православниє", рідше "русскіє". Іван Аксаков в листі до письменника Ф. Достоєвського пише: “Мудра річ написати заклик до русского народу, як його пишуть в інших країнах: “французи” або “британці” — “Русские!” не годиться, сама мова не терпить. А на всіх сходках щоденно по всіх просторах Росії виголошуються промови із закликом: “Православные”. Ось як російський народ визначає свою національність...”.

Книжною формою слова самоназви було "московит". Термін "русский" було введено спочатку у письмову форму. Першими його стали вживати поляки. Наслідуючи їх, в окремих випадках, головним чином через цензурні міркування, стали вживати полонізм "росіянин" українські та білоруські автори.

Цікаво, що слова - українець, русин (карпатський українець) білорус, половець, татарин, монгол і т.д. - іменники, а „русский” – прикметник. Це є додаткове свідчення того, що "руські" (русские) означає людей, які комусь належать. А точніше, мають належність до Русі , у тому значення - як воно було у дійсності, а саме - Великі Київські князі посилали своїх синів та дружинників завоювувати і обживати нові північні землі, а їх народ робити руським...

Аж до XVIII ст. не було в Московщині приватних власників на землю. Вся земля (разом з людьми на ній) належала цареві, він „жалував" (давав право користуватися) її своїм боярам, дворянам за їхню службу. Це й віддзеркалилося в московській мові. Всяка стала платня (від держави, громади чи особи) називається „жалование", себто ласка. Це також відбилося в мові. Москвини – аристократи і мужики – називали себе „царскими людьми" до XVIII ст., а потім – „русскими". Всі європейці свою народність висловлюють в іменниковій формі (ХТО): українець, поляк, чех, серб, хорват, словак тощо. Москвини ж уживають прикметникову форму „русский", тобто ЧИЙ. Москвин психічно не міг сприйняти іменникової форми „русин" (Штепа Павло: "Московство його походження, зміст, форми й історична тяглість").

Слід відзначити, що з часом придворні російські майстри від філології та історії, в угоду царських величностей, спромоглися доводити, що русский, у бажаному для них значенні, то є вже не прикметник…

Цікаве морфологічне підтвердження спадкоємності України від Русі, що полягає у використанні в російській мові прийменників "на" і "в". Так, по відношенню до "Русі" та "України" вживають прийменник "на", і не вживають його по відношенню до Росії. Порівняйте: "на Руси" , "на Украине" і "в России".

Як би там не було, але дійсно, що жителі Московщини називали себе православними, а також "русскими", маючи на увазі своє відношення до Русі - тобто до тієї території яка від них них починалася південніше Смоленщини. Відношення Московії до Русі на чолі з Києвом, у певний час, можна порівняти з відношенням нової території до метрополії.

Після монголо-татарського нашестя і дроблення Київської Русі на окремі незалежні князівства Русь зберігається як назва історичних земель, але Московський цар, об'єднавши під своєю владою Новгородські, Володимирські, Суздальські та Московські землі, офіційно зветься «великим князем Московським». А задовго до того як слово Русь стали приладнувати до своїх титулів московські царі, ним скористався правитель Литовського князівства «Великий Князь Литовський і Російський». Саме на переговорах з представниками Литовського князівства в 1493 році московський цар Іван III вперше включив у свій титул вираз "Всія Русі".

Ця звичку використовувати все західне проявлятимуть і подальші московські правителі.

http://patent.net.ua/intellectus/facts/24/ua.html

28

Коментарі

18.03.13, 12:00

Напевно, що все саме так і було... Але як би там не було ми тривалий час не мали своєї державності, а росіяни (московити) мали... Може і добре, що вони не знищили назву Русь, а вкрали її в нас і це є приводом замислитися над історією...

    28.03.13, 12:09Відповідь на 1 від _R

    мислити не шкідливо...

      38.03.13, 12:32Відповідь на 2 від Sunny Side

      От уявіть якби вони називали себе московитами, не брали нічого доброго з культури Київської Русі і були диким північним народом, який займається загарбницькими війнами і займалися знищенням руського (українського) населення так, як вони це робили... Можливо про Русь взагалі б ніхто зараз і не згадував... Їхня крадена назва виявилась підводним каменем для них самих...

        48.03.13, 12:50Відповідь на 1 від _R

        Напевно, що все саме так і було... Але як би там не було ми тривалий час не мали своєї державності, а росіяни (московити) мали... Може і добре, що вони не знищили назву Русь, а вкрали її в нас і це є приводом замислитися над історією...Питання.
        А чому ми б не мали своєї державності?
        У нас вона була ще до москвинів! Її так само вкрали, як і назву "Русь"!

          58.03.13, 12:53Відповідь на 4 від Julia Taneta

          Якби Ви уважно читали, то помітили б і слова "тривалий час"

            68.03.13, 13:02Відповідь на 5 від _R

            рекомендую піти за ссилочкою, і прочитатати повністю статтю.

              78.03.13, 13:03Відповідь на 5 від _R

              Якби Ви уважно читали, то помітили б і слова "тривалий час"Тоді так: " ми тривалий час не мали своєї державності (яку у нас вкрали москвини), а росіяни (московити) мали те, що на тривалий час взяли покористуватися, при цьому "порнографічно" переписавши під себе НАШУ ІСТОРІЮ, НАШ РОДОВІД, НАШЕ МИНУЛЕ!

                88.03.13, 13:06Відповідь на 6 від Sunny Side

                Та читав трохи... все дуже заплутано і переплетено в нашій історії...

                  98.03.13, 13:10Відповідь на 8 від _R

                  так як і у всіх.
                  нашим фахівцям ще є багато роботи

                    108.03.13, 13:13Відповідь на 7 від Julia Taneta

                    І що Ви пропонуєте?
                    Наша історія була в значній мірі в їхній державі... Тому до певної міри це і наша історія... Наші люди помагали рости російським просторам, збагачувати російську культуру та науку... Але все ж це була в основному історія їхньої держави... так склалося історично і ми нічого змінити не можемо... Зараз у нас є своя держава і є шанс формувати свою історію...

                      Сторінки:
                      1
                      2
                      3
                      4
                      6
                      попередня
                      наступна