450 років Пересопницькому Євангелію. Книга, яка вціліла чудом.
- 14.07.11, 22:11
- Історія України
Валентина Одарченко, Радіо Свобода.
"Це, по суті, був підручник. І його спалили. Бо він був написаний, як тоді висловлювались, "на южнорусском языке" - тобто українською. У 1690 році видається указ про знищення всіх книг, написаних руськими богословами.
У День слов'янської писемності віддалене від велелюдних шляхів невелике село Пересопниця на Рівненщині збирає прочан. Люди йдуть до старовинної Свято-Миколаївської церкви - ровесниці середньовічного Свято-Богородицького монастиря.
450 років тому тут народилося Пересопницьке євангеліє, на якому нині присягають українські Президенти. Якщо в минулі роки святкування організовували самі волиняни малими силами і коштами, то нині їх підтримав своїм указом президент. Кульмінація урочистостей із нагоди ювілею запланована на 29 серпня, а нині в селі, що ледве налічує сотню мешканців, розгорнуте будівництво. Тут заплановане відкриття пішохідного туристичного маршруту, який об'єднає копії старовинних будівель тисячолітньої давнини (самі будівлі не збереглися).
Пересопницьке Євангеліє |
Заступник голови Рівненської облдержадміністрації Олексій Губанов вважає, що після завершення будівництва Пересопниця оживе і перетвориться на туристичну Мекку. Для влади це важливий туристичний проект у рамках концепції "Західна брама".
Пітьма не здолала його...Чимало місцевих мешканців вважають, що починати потрібно було з відновлення монастиря, у стінах якого 450 років тому архімандрит Григорій та чернець Михайло вперше переклали Євангеліє зі староболгарської на українську. Нині на місці монастиря, як на козацькій могилі, - старовинний кам'яний хрест. Монастир знищили єзуїти, спорудивши з його каміння костел, розповідає автор книги "І пітьма не здолала його" Євген Шморгун.Свій роман письменник та ініціатор першого пам'ятника Першокнизі присвятив історії збереження Пересопницького євангелія: "Адже тоді в інквізиторських вогнищах горіло знаєте скільки книг? Я вираховував, хто міг би врятувати Пересопницьке євангеліє. Бо ж не потрапило воно до костелу - ті, хто його охороняв, знали йому ціну і вивезли. Я розповідаю там про Рівне, про випускників Острозької академії, які могли це зробити..."
Сторінка з іменем Мазепи. Саме Євангеліє створено на Волині (розпочато у Дворецькому монастирі князів Жеславських, продовжено - в Пересопницькому монастирі) в 1556-1561 рр. Основний писець - Михайло Василієвич із Сянока, син протопопа. Запис писця Михайла Василієвича, [1557 р.] |
Рівнянин Олександр Волощук переконаний: диво врятування Пересопницького євангелія сталося всупереч бажанню чужинців знищити на корені українську мову. У 1622 році цар Михайло, з подання патріарха Російської православної церкви Філарета, видав указ про спалення "Учительного Євангелія" Кирила Ставровецького, нагадує історію просвітянин.
"Це, по суті, був підручник. І його спалили. Бо він був написаний, як тоді висловлювались, "на южнорусском языке" - тобто українською. У 1690 році видається указ про знищення - і тут бере участь синод - і накладається анафема на адресу всіх книг, написаних Петром Могилою, Кирилом Ставровецьким та іншими богословами. Ці книги і в Росії, і в Україні переслідуються і спалюються.
1720 рік - Петро І своїм указом забороняє друк будь-яких українських книг...
Символ культурного відродження. Нині Пересопницьке євангеліє - більш ніж 9-кілограмовий раритет, фоліант у дубових палітурках, переплетених зеленим оксамитом, із пергаментними сторінками рукописного уставу - зберігається у київській бібліотеці імені Вернадського і потрапляє до Верховної Ради лише під час інавгурації українських Президентів.Із початку року бібліотекарі та музейники Рівненщини та Волині організовують виставки, наукові конференції і читання, присвячені Першокнизі-ювілярові. Факсимільні видання Пересопницького євангелія отримали Музей волинської ікони та Національний університет "Острозька академія".
На серпневі урочистості влада планує запросити українського, російського, білоруського, болгарського та сербського президентів.
Джерело: Радіо Свобода.
Коментарі
rosa19631
115.07.11, 07:00
анонім
215.07.11, 13:10
який такий президент і яка така церква? часом не овоч і секта МП? так від них треба берегти святиню як зіницю ока, вони ж виродки спалять її як тільки цидулка з кремля прийде
Вишиваночка
315.07.11, 18:38Відповідь на 2 від анонім
Мудрі слова
Росомон
415.07.11, 19:04Відповідь на 2 від анонім
А це іє перевіркою на зрілість громадянського суспільства.В даному випадку рівненчан. Нехай вийдуть масово з останніх оплотів МП і тоді там не буде можливості цим зайдам претендувати на будь-які наші святині. Це так само,як на території Національного музею історії України МП захопила територію,що перебуває під захистом ЮНЕСКО ще в 2006р. Так жодні звернення до тодішнього Президента з проханням навести лад і дати наказ на очищення тсвятої для українського народу території так і залишились без відповіді. Тож зараз активні кияни протистоять спробам рейдерів забудувати археологічно цінне місце *храмом*.
Francisk02
516.07.11, 01:15Відповідь на 2 від анонім
Теж так вважаю....Україну і все українське потрібно берегти від тих "вовків в овечій шкірі"