Профіль

Мольфар

Мольфар

Ангуїлья, Сомбреро

Рейтинг в розділі:

"День тиші" – що можна, а що ні?

Тарас ШевченкоСпівголова Ради Реанімаційного Пакету Реформ, директор Центру демократії та верховенства права.
"День тиші" – що можна, а що ні?30 березня 2019, 14:14

Субота в Україні "день тиші". Що можна, а що не можна в цей день? За законом, вся агітація припиняється опівночі з п'ятниці на суботу. Агітація – це будь-яка діяльність з метою схилити інших проголосувати за певного кандидата чи не голосувати за певного кандидата. Під заборону потрапляє лише агітація, а не будь-які згадки кандидатів.

І закон забороняє займатися агітацією всім: і кандидатам, і ЗМІ, і громадянам, у тому числі агітувати у Фейсбук чи в інших соціальних мережах.

Разом з тим слід пам'ятати! 

1) Обмежується лише агітація (діяльність з метою когось схилити) – ЗМІ не заборонено повідомляти про кандидатів у новинах чи інших програмах (у деяких країнах заборонені всі згадки про кандидатів, але вкрай рідко).

2) Закон розмежовує право громадян обговорювати кандидатів та власне агітацію. У день тиші забороняється лише агітація. Натомість не існує заборони цитую закон: "вільно і всебічно обговорювати передвиборні програми кандидатів на пост Президента України, політичні, ділові та особисті якості кандидатів".

3) Вірогідність, що поліція прочитає ФБ допис і обвинуватить вас у порушенні правил ведення агітації та випише штраф за статею 212-10 Кодексу про адміністративні правопорушення мізерна. Хоча теоретично це можливо. Для прикладу, у Словенії до 2016 року штрафували за приватні публікації у Фейсбук позитивних або критичних коментарів щодо кандидатів у день тиші.

І останнє – закон про "день тиші" дещо застарів. Світ рухається до відміни таких законів або принаймні до зменшення обмежень. Ідея дня тиші була в тому щоб дати громадянам спокійно без навязливої інформації подумати про свій вибір. Однак з розвитком інтернету цей спокій забезпечити забороною більше неможливо. Тому країни скасовують неефективні обмеження. Це питання активно обговорюється зараз в Індії, де також відбуваються вибори.

У США, де стандарт свободи слова дуже високий, агітувати можна і в день виборів. Єдиний допустимий виняток, визначений судовою справою Burson v Freeman – допустимою є заборона в день виборів агітувати на відстані ближче 30 метрів до виборчої дільниці і на самій дільниці.

фанатам кунілінгуса шоколадних яєчок!!!

Поліція викрила схему підкупу виборців за "кандидата П"
17067 ПЕРЕГЛЯДІВ
 
П'ятниця, 29 березня 2019, 18:56

Національна поліція заявляє, що зафіксувала "на гарячому" підкуп виборців у Черкасах представниками одного з кандидатів у президенти.

Про це йдеться у повідомленні на офіційному сайті 29 березня.

Зазначається, що наряд патрульної поліції, виїхавши за викликом, виявив на вулиці Святотроїцькій велику кількість громадян у "живій" черзі біля одного з офісних приміщень.

"У будівлі, де, за попередньою інформацією, роздавали грошові кошти – в обмін на зобов’язання віддати свій голос 31 березня за кандидата П., патрульні поліцейські виявили обладнане офісне приміщення з комп’ютерною технікою та коробками грошей на столах", – йдеться в повідомленні.

 
НАЦПОЛІЦІЯ

Поліцейські виявили великі суми грошових коштів, здебільшого номіналом по 500 гривень, а також документацію з персональними даними громадян.

 
НАЦПОЛІЦІЯ
 
НАЦПОЛІЦІЯ

Зокрема, відомості зі списками громадян, навпроти прізвища яких значилися суми грошових коштів в еквіваленті від 2 до 4,5 тисяч гривень.

Повідомляється, що наразі на місці працює слідчо-оперативна група, вилучають речові докази, а також опитує громадян, які перебували в офісному приміщенні і біля нього.

Найближчим часом правоохоронці обіцяють надати події правову кваліфікацію.

За даними поліції, на місці було виявлено і вилучено гроші в сумі понад 1,6 мільйона гривень та майже 12 тисяч доларів США.

Зокрема, вирішується питання про внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань інформації про кримінальне правопорушення, передбачене ст. 160 (Підкуп виборців) Кримінального кодексу. 

Водночас ГО "Солідарність" у Черкаській області оприлюднила заяву, в якій назвала події в Черкасах спробами провокації з боку голови обласного партосередку ВО "Батьківщина" міського голови Черкас Анатолія Бондаренка напередодні виборів президента.

Нагадаємо:

  • Штаби кандидатів у президенти лідери "Батьківщини" Юлії Тимошенко та чинного президента Петра Порошенко звинувачують одне одного в підкупі виборців.
  • Генпрокурор Юрій Луценко у березні заявляв про викриття правоохоронцями двох випадків із "чорною готівкою" для мережі підкупу виборців "кандидата Ю".