хочу сюди!
 

Ліда

50 років, водолій, познайомиться з хлопцем у віці 46-56 років

Що таке націоналізм, фашизм, нацизм, шовінізм... Без емоцій

  • 11.06.13, 23:05
                                                             (продовження)
Термін "шовініст" виник, коли Франція вела завойовницькі війни в Африці, і можна зрозуміти, чому з"явилася ідея про винятковість великодержавницьких націй. Були ідеологи й прихильники цього виду патріотизму. У Франції войовничим патріотом був наполеонівський солдат Шовен, від якого й пішла ця назва. Тут доречно зауважити, що саме шовіністична імперська політика породжує націоналізм, а не навпаки. Отже, ототожнювати націоналізм з патріотизмом не слід. У незалежній неімперській мононаціональній державі нема грунту для націоналізму ні в доброму, ні в поганому його тлумаченні. Але за такою логікою виникає питання: чому ж тоді в суверенній Україні, яка вже не в імперії, є націоналісти? Причому є законні націоналістичні партії. Більше того, Україна - унітарна держава, в якій біля 80% населення - етнічні українці. Мабуть, справа в тому, що Україна не стала ще справді незалежною державою. В ній існують постімперські синдроми і є сили, ноги яких зав"язли в імперському минулому. Є й колишні шовіністи - солдати вчорашньої імперії, які не визнають України як окремої держави. Отже, є й сили, які прагнуть утвердити національну державу. Вони й називають себе націоналістами. Якби Українасправді була незалежною державою, то в ній більшість громадян стояли б за українську націю, українську культуру, українську мову як основу культури і як засіб єднання всіх громадян. Як це є в Німеччині, Польщі, Чехії, Швеції та інших демократичних країнах. Але в Україні є політичні сили, які називають націоналістів фашистами. А що ж таке фашизм, який ідеологи і політики ототожнюють з нацизмом? Чому німецьких солдатів Другої світової війни в Радянському союзі називали, а тепер в Україні якось аж затято й далі називають і фашистами і нацистами одночасно? Слово "фашизм" італійського походження і формально означає "вязка хмизу", а по суті символізує згуртованість людей певного типу. Як ідеологія фашизм означає, що нацією мають правити особливі люди. Може б, воно й нічого, бо ж і ми намагаємося вибирати у владу особливих, найкращих людей. Але біда в тому, що фашисти самі себе вважають особливими і самі себе вибирають. Вони створюють організацію орденського типу, а це призводить до диктатури і тоталітаризму з усіма негативними і страшними наслідками. Характерно, що фашизм властивий для будь-якої спільноти і може виникнути в будь-якій країні. Перед війною фашизм розвинувся в Італії. Правда, якось не довелось чути чи читати про створення італійськими фашистами таборів смерті і фізичного знищення євреїв, як це робили німецькі нацисти. Хто ж такі нацисти? Якщо фашисти вважають, що спільнотою мають правити особливі люди, то нацисти пішли значно далі - вони були переконані, що світом мають правити особливі нації. Звичайно ж, для них такою винятковою була їхня нація. Як бачимо, нацизм вже має расові особливості, Попри все це зауважимо, що і фашисти і нацисти теж були патріотами своїх держав.Так що ототожнювати націоналізм з патріотизмом не слід.
       Отже, до відповіді на питання, що таке націоналізм - добро  чи зло - кожен об"єктивно може підійти сам. Для цього треба відповісти самому собі на паралельне питання: чи потрібно нації відстоювати право на власний розвиток? Якщо таке право міжнародною спільнотою надається, то питання націоналізму взагалі відпадає. Сили, які не визнають права нації на свою національну державність, активізують націоналізм.
      А як же бути у мононаціональній державі представникам інших етносів, які у меншості? У демократичних країнах представники інших націй є рівноправними громадянами і мають право вільного розвитку своєї культури, мови, звичаїв. У Коституції України також право вільного розвитку гарантується всім громадянам, якого б походження вони не були. Тобто держава у вибір способу життя громадян не втручається. У демократичній державі є лише одна вимога до всіх своїх громадян - жити за законом країни.

                                                     Богдан СУСЬ, професор національного                                                         технічного університету України "Київсь-
                                                      кий політехнічний інститут", доктор                                                               педагогічних наук 

    ДЕНЬ №87-88 П"ЯТНИЦЯ-СУБОТА, 24-25 ТРАВНЯ 2013 
0

Останні статті

Коментарі

112.06.13, 09:43

"А як же бути у мононаціональній державі представникам інших етносів, які у меншості?"
Як-як...- ЗАХВАТУВАТИ ВЛАДУ - І КЕРУВАТИ!
Що і діється в Україні: чим малочисельніша група б-г-обраних - тим більше її представників біля "владного корита"!

    212.06.13, 11:54Відповідь на 1 від Богдан Ляшко

    На жаль ті "богообрані" не такі малочисельні, а біля корита через те, що священною книгою для них є "48 законов власти". Ну і першочергово через те, що національна більшість живе, якщо не по-хуторянськи, то по-кочубеївськи. Але, якщо судити за коментами до новин, суспільна думка змінилася, порівняно з думкою 2-3 річної давнини. І то в національний бік!
    Не все так погано в нашому домі
    То Мойсей не поспішав і міг хоч 400 років блудити, а при сучасних темпах 40 років - ціла епоха. З молодими варто працювати, їх національно виховувати. Тільки не тих, кому вже 30-35; ті в основному на гроші присаджені, а 10-15 річних.