Наші дорогі "кроти".
- 28.08.17, 00:01
26 серпня в Україні святкують професійне свято день шахтаря.
Свято з'явилось з часів стахановського руху, хоча перші шахтарі були ще у древній Греції. Святкується в сотанню неділю серпня.
Gazeta.ua зібрала цікаві факти про дану професію.
Канарки
Кожна зміна у шахтах 18-19 ст несла з собою клітку з канарками Пташки чутливі дуже чутливі до газів, в тому числі метану та чадного газу, і гинуть навіть від незначної домішки його в повітрі. Пташки постійно цвірінькали, що було звуковою сигналізацією: поки чувся спів, можна було працювати спокійно. Крім цього в шахті жили коні, які тягали вагонетки та щурі.
Табакотруси
В обов'язки табакотруса входило перевіряти кишені шахтарів перед спуском в шахту на предмет тютюну і сірників. Через вибухонебезпечний газ метан, будь який відкритий вогонь в копальнях заборонений. Гірника, за те що забув викласти ці предмети могли вигнати з шахти, а в СРСР, щей посадити у в'язницю.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На підземних роботах жінки становили 43%
Ручна робота
Вугілля добували за допомогою кирки. До кінця XIX століття почали використовувати динаміт, а вже після відбійні молотки. Великі шматки вугілля дробили кувалдами. Зараз все це замінили видобувні і прохідницькі комбайни.
Найстаріша шахта
Найдавніша діюча шахта знаходиться в Нідерландах. Вугілля в ній почали добувати в 1113 році. Ця шахта досі експлуатується, і до недавнього часу в ній здобували значну частину голландського вугілля.
Глибина
Найглибші шахти в світі є в Південній африканській республіці - "Тау-Тона", "Вітватерсранд", глибина яких більше 4,5 км. В Україні найглибшою копальнею є шахта "Гвардійська" в Кривому розі - 1635 м.
Трагедії на шахтах
18 листопада 2007 року на шахті імені Засядько в Донецьку від вибуху метану на глибині 1070 метрів загинув 101 чоловік, а під час рятувальних робіт - ще 5 рятувальників. Усього на цій копальні було сім вибухів. Забрали життя 272 людей. За роки незалежності в копальнях загинуло 900 гірників. Три аварії трапилися в копальні "Суходільська-Східна" в місті Суходільськ на Луганщині. Загинули 97 шахтарів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Шахтарі за Україну": в окупованому Донецьку з'явилася низка проукраїнських написів
Шахтарський торт
Складається тільки з шоколаду та горіхів. По суті, цей кулінарний вироб – одна велика шоколадка, яка досить довго зберігається і часто використовується як подарунок з Донбасу. Раніше Шахтарські торти виробляла фабрика АВК в Луганську. У компанії говорять, що з літа 2014 року призупинили роботу. Зараз знайти в Києві торт складно і тільки під замовлення у приватних кондитерів.
Скільки їх в Україні?
Станом на 2017 рік Україна контролює 35 шахт, з них повноцінно працюють – 24. На шахтах зараз працюють близько 51 тис. осіб. З них 12 тис. працюють на шахтах західної України. На початок 2014 року в Україні працювало 150 шахт, з них 90 – державні, інші – приватизовані.
Професійні хвороби
Через постійну роботу в замкнутому просторі, у шахтарів розвиваються хвороби легень - пневмоконіози, хронічні і пилові бронхіти, силікози. За даними деяких лікарів, в легенях гірники носять до 1 кг вугільного пилу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Забастовка під землею: шахтарі вимагають зарплату
3 березня о 12:46 на одній з ділянок копальні Степова, що під Червоноградом, Львівська обл, на глибині 550 м стався вибух метану. Обрушилася гірська порода. На аварійній ділянці працювали 34 шахтаря. Восьмеро загинули: Микола Бєлоусов, Іван Бігун, Олександр Клак, Тарас Коліда, Володимир Лозинський, Ярослав Мелешко, Василь Михнич і Тарас Старошельський. Решту на поверхню дістали рятувальники. Постраждалі отримали опіки.
Коментарі