Тернопільське сміття
- 09.07.13, 23:12
ЧИ БУДЕ ХАТА У «СВІТЛИЦІ»?
Можливість розташуватися на території бази-готелю МДЦ «Артек» редакція «Кримської світлиці» отримала за особистого сприяння Президента України Л. Кучми і появи у березні 2002 року президентського Доручення про створення належних умов для функціонування в Автономній Республіці Крим україномовної державницької просвітницької газети.
Всі попередні роки редакція експлуатувала надані приміщення на умовах комерційної угоди, за якою розраховувалася з власником бази-готелю — МДЦ «Артек». Після перереєстрації газети у 2006 році і введення до складу співзасновників «Кримської світлиці» Міністерства культури і туризму України всі зобов’язання з утримання редакції були передані Державному підприємству «Газетно-журнальне видавництво Мінкультури і туризму України» (нині — ДП «Національне газетно-журнальне видавництво»). І ось тут виникла правова колізія, через яку «Кримська світлиця» може опинитися на вулиці!
Річ у тім, що Видавництво не може продовжувати розраховуватися з власником бази-готелю, де розташовується «Кримська світлиця», за комерційною угодою — Держказначейство не дозволяє такі угоди між державними підприємствами. Тим часом, власник приміщення — Державне підприємство України МДЦ «Артек», яке належить до Державного управління справами, як нам пояснили, не має права укладати договори оренди.
Здавалося б, логічний вихід із цієї патової ситуації — підшукати нове приміщення і власника, який підпише необхідну угоду. Але поки що спроби редакції знайти такого власника успіхом не увінчалися. Зрештою, понад 10 років тому лише за сприяння вищого керівництва держави «Кримська світлиця» змогла знайти у Криму пристойний дах над головою.
Сподіваючись тоді, що ця проблема на державному рівні вирішена надовго, редакція свого часу вклала значні кошти в облаштування наданих приміщень і створення належних умов для повноцінного функціонування газети, яку вважають духовно-інформаційним «обличчям» держави у Кримській автономії. Зокрема, було зроблено ремонт у трьох редакційних кімнатах, настелено лінолеум, встановлено кондиціонери (з функцією обігріву), штори-жалюзі, підвісну стелю, металопластикові «євровікна» — на загальну суму понад 50 тисяч грн. До слова, ця сума за нинішніх цін покриває щонайменше річне перебування редакції на території бази-готелю, але власник приміщення, якому все це дістанеться, коли «Світлиця» змушена буде звільнити облаштовані за власний кошт кімнати, відмовляється навіть говорити на цю тему. «Підбити», викинути на вулицю «Світлицю» і заволодіти її добром?! Ніби й не війна, а хіба ж не відгонить все це мародерством?
Читачі «Кримської світлиці» звикли до нинішнього зручного розташування редакції, як, зрештою, й до того, що коли проблеми державницької газети вирішуються на державному рівні, то це справді «серйозно й надовго». Тому навряд чи додасть державним чиновникам авторитету зайвий ажіотаж довкола газети, що виник буквально на рівному місці через те, що дві державні структури ніяк не знайдуть спільної мови. На нашу думку, ДПУ МДЦ «Артек» міг би, як виняток, укласти тимчасову угоду оренди трьох кімнат для «Кримської світлиці» — в усякому випадку, до тих пір, поки для державної газети не буде знайдено пристойне і «довговічне» приміщення. Можливо, це буде у давно очікуваному Українському домі в Криму, де розмістилися б не лише «Кримська світлиця», але й ДО «Всеукраїнський інформаційно-культурний центр», який нині тулиться в напівпідвалі, Товариство «Просвіта», ГО «Українська громада Криму», кримські філії Наукового товариства ім. Шевченка, Всеукраїнського об’єднання ветеранів та інших громадських, культурницьких організацій (і не лише національних українських!), які сприяють зміцненню та розбудові Української державності на теренах Криму. Невже до того часу, поки це станеться, не можна спокійно, цивілізовано, без опечатувань і блокад владнати ситуацію з газетою? Чи колективу «Кримської світлиці» треба знову звертатися до Глави держави з проханням продовжити дію Доручення, підписаного одним з його попередників?
Редакція вже офіційно звернулася до кримської влади, сподіваючись, що її мудре, авторитетне сприяння у вирішенні цієї проблеми зможе, зрештою, стати ще одним містком довіри й поваги громадян до влади взагалі.
Звертаємося також до вас, «світличан», наших читачів і щирих шанувальників: підкажіть, де могла б «Кримська світлиця» у Сімферополі знайти, нарешті, постійну, надійну, довговічну СВІТЛИЦЮ, яка світилася б вікнами для ваших душ, і щоб ніхто й ніколи не міг погасити в тих вікнах світло...
Від імені трудового колективу «Кримської світлиці» –
Віктор КАЧУЛА,
головний редактор
ТИМ ЧАСОМ...
Днями, довідавшись про «квартирні» проблеми «Кримської світлиці», до редакції, на дверях якої ще видно сліди недавнього «опломбирования», завітали стривожені активісти кримської української громади. Голова ГО «Українська громада Криму» Владислав Хмеловський, голова Кримської філії Наукового товариства ім. Т. Шевченка Петро Вольвач, голова Кримського відділення Всеукраїнського об’єднання ветеранів Анатолій Іванов, голова Кримського центру ділового та культурного співробітництва «Український дім» Андрій Щекун, заступник голови Кримського відділення Міжнародного товариства зв’язків з українцями за кордоном Василь Стефанюк, голова Кримського відділення благодійного фонду ім. Свідерського Василь Овчарук, голова громадської організації «Фронт Змін» у Криму Анатолій Ковальський, голова Кримського республіканського осередку міжнародного громадського об’єднання «Волинське братство» Іван Фролов вирішили негайно колективно звернутися до органів кримської і центральної влади з вимогою не допустити загострення ситуації в Криму, що може виникнути через блокування роботи єдиної україномовної кримської державницької газети. Настав час повернутися до питання про створення у Сімферополі Українського дому, де українські громадські, культурницькі організації не почувалися б вічними «квартирантами», говорилося, зокрема, на зустрічі в редакції.
Шановні читачі! Ви також можете долучити свої голоси до звернення Української громади! Конт. телефони: (067) 650-14-22, (050) 957-84-40, електронна адреса:[email protected]
P.S. Кримчани просять висловити свою підтримку на сайті газети у книзі відгуків а також на електронну пошту Ради Міністрів Криму [email protected]
Міфологія, пов’язана з війною сталінського Радянського Союзу проти гітлерівської Німеччини, до сьогодні є тим, на чому чималою мірою ґрунтується панування чинних владних еліт і в Росії, і на значній частині пострадянського простору. Ще чверть століття тому керівна і спрямовуюча сила радянського тоталітарного суспільства в особі КПРС справляла свій ідеологічний ґешефт, доводячи уже вкотре всім, що перемога над нацизмом означає силу і правоту комуністичної ідеології, «єдність партії й народу», велич комунізму, занепад капіталізму тощо. У нинішній Росії, незважаючи на спроби комуністів приватизувати перемогу, путінський режим зумів вписати «Велику Вітчизняну війну» в контекст сучасного російського націонал-шовінізму, який прагне, щоб уся Європа та й весь світ визнавали саме Росію благодійником усього людства, перед яким треба завжди стояти на колінах. Практично не змінився офіційний історичний міф, що й сьогодні виступає засобом актуальної політичної боротьби, що й сьогодні покликаний навіювати суспільству вигідний для влади варіант тлумачення тих уже далеких у часі подій.
В офіційних джерелах навіть тепер розповідають про «мирний СРСР», що, мовляв, став жертвою раптового неспровокованого нападу з боку нацистської Німеччини (насправді — свого головного стратегічного союзника, про що воліють не згадувати). Розповідають про величезну перевагу німецького Вермахту, кількісну та якісну, в літаках, танках, живій силі, артилерії тощо (що є нахабною брехнею), що причиною поразки Червоної армії влітку 1941 року була нестача набоїв, мін, паливо-мастильних матеріалів і таке інше (що також є брехнею). Дещо обережніше і майже пошепки кажуть про те, що рівень воєнного мистецтва червоних генералів «трохи» поступався рівню професіоналізму німецьких колег.
Проте є речі, що й сьогодні на всьому пострадянському просторі є справжнім табу, причому не лише в Росії. Про ті речі не заведено говорити, ніби їх не було. А вони були. Справді, куди протягом двох-трьох місяців літа 1941 року зникла 5-мільйонна Червона армія? Куди зникли вісім мільйонів мобілізованих до неї у ті ж місяці? За німецькими джерелами (що виявилися, врешті-решт, цілком об’єктивними) тоді майже чотири мільйони радянських військових потрапили в німецький полон. Ще приблизно стільки ж так-сяк намагалися тримати лінію фронту. А куди ж поділася решта? Загинули в боях? Але ж тяжкі позиційні бої з найбільшими втратами у той час розгорталися лише на окремих ділянках фронту. Можна скільки завгодно говорити про технічні чи суто воєнні проблеми, та коли армія хоче воювати, то таких величезних втрат військовополоненими й тими, хто зник без вісті, не може бути за визначенням. То що ж сталося?
Як відомо, армія є частиною суспільства, і всі суспільні процеси не можуть її обминути. Комуністичний терор, Голодомор в УРСР і на Кубані, геноцид казахів, розкуркулювання, злидні й безправність не могли не позначитися навіть на свідомості офіцерського складу, не кажучи вже про свідомість мільйонів мобілізованих робітників та селян. До цього ще варто додати й ледь замасковане національне гноблення у формі боротьби проти всіляких «буржуазних націоналізмів», що на практиці часто-густо означало боротьбу проти мови, культури, традицій і національної гідності того чи іншого народу. Внаслідок цього ці люди не мали великої мотивації вмирати за «непереможні ідеї Леніна — Сталіна».
Крім того, вся пропаганда в СРСР того періоду будувалася на інтернаціональних мареннях «визволення міжнародного робітничого класу від жахів капіталістичної експлуатації», що мало бути найактуальнішим питанням для напівголодних «щасливих» громадян Країни Рад. Натомість чимало людей в СРСР очікували війни як визволення і розраховували, що німці врятують їх від терористичного режиму більшовиків. Ось чому не тільки в окупованих Москвою країнах Балтії, Західній Україні та Західній Білорусі, в Молдові та на Північному Кавказі, а й у Києві та Харкові, а також у Центральній Росії Вермахт спочатку зустрічали хлібом-сіллю. Такі настрої цивільного населення не могли не поширюватися й у військових колах з огляду на те, що Червона армія була масовою, багатомільйонною.
Хіба не про це свідчить той факт, що лише Західний фронт лише за перші 17 днів війни втратив полоненими й дезертирами понад 300 тисяч бійців? І це при тому, що умови природи театру військових дій (Білорусь) дають ідеальні можливості для оборони та партизанської війни... Як розповідали місцеві жителі, «наприкінці червня 1941 року район шосе Волковиськ — Слоним було завалено кинутими танками, автомашинами, що згоріли, розбитими гарматами так, що прямий рух і рух в об’їзд транспортом був неможливий... Колони полонених сягали 10 км завдовжки...» Дуже часто колону полонених червоноармійців, що становила 5—10 тисяч людей, охороняли три-п’ять німецьких солдатів із гвинтівками, а інколи вони рухалися в німецький тил взагалі без будь-якої охорони...
Тоді ж розпочалася масова втеча партійного начальства і керівного складу НКВД — НКГБ, що також не дуже прагнуло віддавати своє життя за ідеали комунізму. Величезна перевага Сталіна в танках негайно «розтанула» через те, що, як з’ясував і довів чіткими розрахунками російський історик Марк Солонін, радянські танки масово кидали їхні екіпажі. Мільйони військових вирішували за краще рятувати власні життя, а не лягати трупом за московське Політбюро...
На значній частині території СРСР 1941 року розгорнулося щось подібне до справжньої громадянської війни, яка точилася в різних формах: збройних, як масове дезертирство, саботаж, втечі, перехід на бік противника тощо. Помітним було небажання мільйонів людей воювати за сталінський режим. Генерал О. Владімірський у книжці «На киевском направлении» (М., 1989) визнав, що «командний і технічний склад запасу, мехтранспорт і водійський склад, приписаний зі східних областей, також не прибули до армії...» Дещо раніше генерал нарікав на провал мобілізації в західних регіонах України.
І не тільки масово розбігалися червоноармійці та командири. Цілі частини (як, наприклад, полк майора Кононова) переходили на бік Німеччини. І до кінця 1941 року число тих, хто добровільно перейшов, налічувалося понад 100 тисяч. Забагато для морально-політичної єдності. І «сталінські соколи» перелітали на німецький бік. Із них німці сформували російську авіачастину під керівництвом полковника Мальцева, в якій служили й два Герої Радянського Союзу — капітан Бичков і старший лейтенант Антилевський. Тих, хто перейшов, німецьке командування називало «добровільними помічниками» — скорочено німецькою: «хі-ві». Загалом таких воювало на боці Німеччини близько 1 мільйона осіб, не рахуючи численних поліцейських формувань із місцевого населення на окупованих територіях. Німеччині довелося навіть створити спеціальне Управління східних військ на чолі з генералом Ернстом Кестлером, колишнім військовим аташе у Москві.
Як пише той таки Марк Солонін, «мільйони солдатів Червоної армії кинули зброю і розійшлися по лісах...» Сталінський терор перестав магічно впливати на його підданих на тлі нацистського терору, Сталін утратив дуже важливу монополію на терор. Створена ним надпотужна терористична машина вже не працювала так бездоганно, як у мирний час. Крім того, з’явився вибір — служити одному диктаторові, іншому чи спробувати взагалі нікому не служити.
Радянські військовослужбовці 1941 року однозначно проголосували проти сталінської диктатури. Нічого феноменального в цьому немає. Досить згадати, як «червоні кхмери», які захопили владу в Камбоджі й за три роки знищили три мільйони її населення з восьми, довели народ до такого стану, що під час вторгнення в Камбоджу в’єтнамських військ він не став захищати людожерський режим, хоча історично взаємини між кхмерами і в’єтнамцями були доволі складними. В’єтнамську армію зустрічали як визволительну.
Зважаючи на те, що відбувається, генерал фон Бок запропонував створити російський антисталінський уряд у Смоленську, але Гітлер відмовився. Більше того, нацисти почали проводити щодо мирного населення патологічно жорстоку політику. А масове знищення ними євреїв налякало й мільйони представників інших національностей, оскільки ті, хто здатен на таке звірство стосовно одних, навряд чи стримуватимуться щодо інших.
Як стверджують деякі історики на основі документів, після першого тижня війни Сталін впав на кілька днів у стан прострації й не з’являвся у Кремлі. Є підстави вважати, що це було від розуміння справжніх причин катастрофічної поразки Червоної армії. І коли радянська армія таки ж почала воювати, як слід (а це робилося поступово), Сталін також не мав ілюзій щодо причин цього. Під час виступу 6 листопада 1941-го Сталін прохопився, сказавши: «Дурнувата політика Гітлера перетворила народи СРСР на запеклих ворогів нинішньої Німеччини». Абсолютно правильно. Ті народи у складі збройних сил СРСР почали добре воювати, коли на окупованих територіях переконалися, що партайгеноссе Гітлер нічим не кращий від товариша Сталіна, побачили, що Гітлер не є альтернативою Сталіну. Але якби політика Гітлера була розумною, то що чекало би комуністичну партію і Радянський Союз? Усе закінчилося б для Сталіна й більшовиків за кілька місяців. Хоча, звичайно, то були би вже не Гітлер і не націонал-соціалізм з його расовою доктриною...
Та хоч би як там було, для України, Естонії, Латвії, Грузії, на відміну від визволених західними союзниками Бельгії, Данії, Норвегії, перемога 1945 року не стала перемогою свободи, демократії та національного суверенітету. Про це не слід забувати, слухаючи пропагандистські волання московських та вітчизняних ревнителів «Великої Перемоги». І 22 червня 1941 року для українців не був днем початку війни — для них вона розпочалася вранці 1 вересня 1939 року. І не лише для військових у складі польської армії, а й для цивільного населення: німецькі літаки запекло бомбардували Львів, Сарни, Рівне та інші західноукраїнські міста. А невдовзі й українські землі стали театром воєнних дій. Загалом же українці до 22 червня воювали (і, як свідчать сучасники, непогано) з нацистами у складі різних армій: Війська Польського, польських частин на Західному фронті, французького Іноземного легіону... Ті, хто воював, не страйкували подібно до червоноармійців улітку й восени 1941 року, бо над ними не стояв Сталін разом із каральними органами. А ті, хто у складі Червоної армії врешті-решт почав чинити опір нацистам і потім погнав їх на Захід, також воювали не «за Родіну, за Сталіна», а за свої родини і проти Гітлера.
Председатель ЦК организации Коммунисты Петербурга и Ленобласти депутат Сергей Малинковичпрокомментировал информацию о возвращении Анатолия Тимощука в "Зенит":
"Еще один блудный сын вошел в родные Невские берега, опустив глаза. Ну что, Толя, несладкой оказалась немецкая каша?! А ведь как уходил, нос задрав, презрительно хмыкая на упреки товарищей и русских патриотов. Игра за Германию - страшный грех, ведь в "Баварии" собрались ненавистники России, реваншисты-абверовцы. Но, как и всякий предатель, Тимощук быстро стал не нужен. Его заставляли у германцев мыть полы и выносить мусор. И вот он прибежал с готовностью играть за "Зенит". Безусловно, Тимощук талантливый игрок, ноги крепкие, но вот с совестью дела гораздо хуже. Мы, коммунисты, уже не раз, в случае с Аршавиным и Тимощуком, говорили, что уход за длинным долларом и маркой в западные клубы выглядит отвратительно, что наказывать за это надо, что назад таких лучше не брать. Но вот взяли! И мальчишки, влюбленные в "Зенит", чьи деды воевали с фашистами, будут думать, что это нормально - гулять из русской команды в немецкую, английскую и наоборот. Мы такими примерами портим наших детей!
Да и с чем пришел Тимощук?! Нет ли у него спецзадания от Ангелы Меркель, подсыпать касторки в суп игрокам "Зенита" перед решающим матчем? Или будет радировать в Берлин ночью, из-под одеяла, о секретах тактики предстоящей игры?! Коммунисты Петербурга призывают игроков "Зенита" подвергнуть Тимощука процедуре трехмесячного карантина, быть с ним сухими и сдержанными, лишнего при нем не болтать, да и присматривать - куда пошел, кому звонил. Ну, а болельщики наверняка встретят возвращение Тимощука едкими презрительными насмешками. Ты разберись, Толя, что тебе ближе - русская береза и гимн "Зенита" или кружка мутного баварского пива и вульгарная Лили Марлен!
Пресс-служба Центрального Комитета КП
СБУ не знайшла в Україні жодного фашиста, однак навела низку фактів, які, на її думку, є проявами фашизму.
Про це йдеться у відповіді СБУ на депутатське звернення нардепа Геннадія Москаля з проханням надати список фашистів в Україні, передає прес-служба нардепа.
«Повідомляємо, що згідно з Великою актуальною політичною енциклопедією (видана під загальною редакцією А.Белякова та О.Матвейчева) фашизм (італ. Fascismo, от fascio – пучок, зв’язка, об’єднання) – це загальна назва соціально-політичних рухів, ідеологій та державних режимів правоекстремістського спрямування, які відрізняє войовничий расизм, ксенофобія стосовно «чужих» національних і соціальних груп, шовінізм, котрий переходить у геноцид, містичний вождізм, культ тоталітарної держави та ін. У більш вузькому значенні, фашизм – ідейно-політична течія в Італії 1920-40-х рр., започаткована Б.Муссоліні», – йдеться у відповіді з СБУ.
На думку Служби безпеки України найбільш кричущими фактами фашизму в Україні є такі події (витяг з відповіді СБУ):
«Зокрема, у серпні 2012 року у м. Львові невідомими особами вночі було розбито вікна у будівлі колишньої синагоги та на стіні цеглою намальовано фашистську свастику. Водночас, у серпні 2012 року у с.Вербяж Воловецького району Закарпатської області було зафіксовано факт пошкодження пам’ятного знаку на честь переходу угорських племен через Карпатські гори, на якому фарбою було нанесені написи «Тут Україна», «Смерть мадярам» та хрести у формі фашистської свастики. У квітні цього року у м.Полтаві було пошкоджено пам’ятник Скорботної матері (встановлений на місці масового розстрілу євреїв) шляхом нанесення фашистських символів та написів ксенофобського характеру – «Негр – це мавпа», «Смерть жидам».
«Яке відношення мають наведені факти до фашизму – незрозуміло, адже це чіткі прояви ксенофобії та антисемітизму. Які, до речі, до сьогодні так і не розкриті. Тому Партії регіонів замість того, щоб зганяти всю міліцію на «антифашистські» мітинги, краще скерувати особовий склад правоохоронців на розкриття подібних злочинів.
Між іншим, жодної особи, яку можна б ідентифікувати, як фашиста, СБУ в своїй відповіді так і не вказала», – прокоментував Москаль.