Популярні приколи

відео

хочу сюди!
 

Наталия

49 років, рак, познайомиться з хлопцем у віці 35-55 років

Великі злочини маленького містечка


Як украсти мільйони і уникнути відповідальності



Донедавна маленьке затишне містечко Шпола, що на Черкащині, було відоме широкому загалу лише як географічний центр України. Але у 2022 році воно прогриміло на всю країну як епіцентр масштабної фінансової афери з сотнями потерпілих та сумою завданих збитків у мільйони доларів. Але про все по порядку.

З 2002 року в місті Шпола діяла Кредитна спілка «Гарантія» (код ЄДРПОУ 26157087). В даній спілці приймалися вклади від населення під доволі високі відсотки, а також спілкою здійснювалося кредитування фізичних осіб. «Гарантія» працювала на території району понад 20 років, і до кінця 2022 року жодних проблем із виплатою коштів вкладникам за весь період її діяльності не було. Офісне приміщення спілки знаходиться в приміщенні районної ради за адресою: Черкаська обл., Звенигородський район, м. Шпола, вул. Лозуватська, буд. 60. При цьому, вкладниками спілки була досить велика кількість місцевого населення, у тому числі чиновники, їх родичі та звичайні місцеві жителі. А враховуючи те, що саме містечко має менше 20 000 населення, то сміливо можна стверджувати, що практично всі вкладники, були особисто знайомі із керівництвом спілки, а багатьох навіть пов’язували з очільниками спілки доволі дружні відносини.

Крім того, депозитні вклади у гривні, приймались під досить високі відсотки, які не знизились і після початку збройної агресії рф відносно нашої держави.

Та в кінці 2022 року відбулися зміни в керівництві «Гарантії» і 02.09.2022 року на посаду Голови спілки замість Берестового Григорія Івановича було призначено заступника голови правління Коваленко Оксану Олександрівну (див. фото вгорі). Дивний збіг обставин, який судячи з усього не є випадковим.

Оксана Коваленко почала приймати від фізичних осіб вклади в іноземній валюті під досить привабливий відсоток, котрий значно перевищував середній ринковий. Це само по собі викликає подив, але відмінна 20-річна репутація «Гарантії» нівелювала сумніви інвесторів.

І невдовзі стався «вибух». Наразі достеменно відомо, що з жовтня місяця 2022 року, працівники кредитної спілка «Гарантія», почали із затримкою видавати кошти своїм вкладникам, а в лютому 2023 року, виплати припинились взагалі.

Різні джерела називають кілька варіантів сум грошових коштів, на які ошукали вкладників. Офіційні джерела інформації повідомляють про суму в понад 2 мільйони доларів США, також у ЗМІ фігурує сума в 5 мільйонів доларів США, за нашою ж інформацією ця сума є близькою до 10 мільйонів доларів США.

Вказана подія не залишилась поза увагою місцевих ЗМІ та правоохоронних органів, до яких майже кожного дня звертаються із заявами потерпілі. Не зважаючи на суспільний резонанс навколо цієї ситуації та те, що правоохоронці понад місяць розслідують відповідне кримінальне провадження, у цій історії залишається досить «білих плям» та питань, відповіді на які хотіли б дізнатися ошукані вкладники.

Під час власного журналістського розслідування, ми спробували розібратися та проаналізувати уже відомі широкому загалу факти, а також звернути увагу на ті моменти, котрі потребують перевірки та з’ясування, в першу чергу правоохоронними органами.

Після припинення виплат, дехто із вкладників ще сподівався на диво, проте багато хто звернувся із відповідними заявами до органів Національної поліції. Справа в тому, що багато вкладників не мають відповідних документів, які підтверджують передачу грошових коштів, тобто кошти передавались виключно на підставі усних домовленостей із Оксаною Коваленко. Отже, наразі пошуками викрадених коштів та безпосередньо пані Коваленко займаються потерпілі, правоохоронці та ряд осіб, які в офіційному та неофіційному полі, за певну грошову винагороду, готові сприяти у поверненні викраденого. Особливу активність у пошуках Коваленко приймають представники тих вкладників, які не мають можливості підтвердити свої вклади документально.

Потерпілі намагаються відшукати справедливість за допомогою правоохоронних органів, а також звертаються до органів державної влади та місцевого самоврядування.

При цьому, Голова спостережної ради кредитної спілки «Гарантія» Струк Сергій Михайлович, який є головою Звенигородської районної ради, стверджує, що йому не було нічого відомо про те, що до спілки залучались необліковані кошти, у тому числі в іноземній валюті. Мовляв, він як тільки про це дізнався то разом з іншим членом спостережної ради, Різник Оксаною Семенівною, відразу вирушив до керівника поліції та повідомив усі відомі йому факти. Таку позицію особи, котра фактично поручилася за діяльність спілки власним іменем та репутацією, увійшовши до Спостережної ради, ми не будемо коментувати. Але на деяких набагато ближчих до спілки особах вважаємо за доцільне закцентувати увагу читачів.

Одна з таких осіб – бухгалтер спілки Поліщук Світлана Борисівна. Так, під час спілкування, пані Світлана повідомляє, що офіційно в кредитній спілці на кінець 2022 року обліковується 17 вкладників, від яких залучено кошти на загальну суму 1 100 000 грн. Важко собі уявити, що неофіційно спілкою було залучено вкладів на мільйони доларів США, а офіційно обліковано трохи більше мільйона гривень і про все це не знає головний бухгалтер, яка, до слова, також здійснила вклад своїх грошових коштів до неофіційної каси спілки. Важко напевно їй буде довести свою необізнаність щодо злочинних дій Коваленко Оксани. Сподіваємося час та слідчі дії правоохоронців розставлять все по своїх місцях та нададуть відповіді на усі запитання.

Та набагато більші сумніви у непричетності до афери викликає навіть не головний бухгалтер, а такий собі волонтер, котрий останнім часом настільки безоплатно допомагав спілці, що розжився новеньким спортивним автомобілем.

Цією персоною є Кажукало Валерій Васильович, 29.04.1970 року народження, який займає посаду ревізора.

Так, вкладники стверджують, що з числа співробітників спілки, Кажукало є найбільш обізнаною особою щодо махінацій пані Коваленко. Він постійно знаходився в одному кабінеті із Коваленко Оксаною, мав поруч із нею робоче місце, був свідком отримання коштів, які офіційно не обліковувались. Більше того, Кажукало мав безпосередній доступ до таких коштів, оскільки інколи повертав їх вкладникам за погодженням із Коваленко Оксаною.

Нещодавно місцеві мешканці Шполи могли бачити Кажукало Валерія на досить незвичному автомобілі, двері у якому відкриваються догори, в народі їх називають двері-«метелики». Досить незвичне придбання для рядового ревізора-альтруїста, який останнім часом працював у кредитній спілці без виплати заробітної платні. Досить зухвало та необачно з його боку було купувати та використовувати такий автомобіль, коли особа, з якою ти працював, ошукала людей на мільйони доларів.

Інші потерпілі стверджують, що Кажукала В.В. та Коваленко О.О. пов’язують не тільки суто робочі, а й дружні відносини, та вони навіть разом намагались проторувати собі дорогу в політичному житті, шляхом балотування до районних рад від однієї з політичних партій.

Усе викладене вище яскраво контрастує із тим, що офіційною позицією Кажукала В.В. є те, що він сам є потерпілим від шахрайських дій.

Колишні колеги щосили намагаються «перевести стрілки» на очільницю спілки, стверджуючи, що вони є лише жертвами афери. Проте, сподіваємося, що слідство розставить все на свої місця, але поки версії таких потерпілих ламаються об звичайний здоровий глузд.

Сама ж голова кредитної спілки «Гарантія» Коваленко Оксана Олександрівна в двадцятих числах лютого 2023 року, покинула межі країни, використовуючи при цьому звичайний паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Чому співробітники Державної прикордонної служби дозволили виїзд за межі країни, лише при наявності внутрішнього паспорту особі, яка зареєстрована на території області де не проходять бойові дії, питання залишається відкритим, та певно, що також відноситься до компетенції правоохоронців.

Дана схема шахрайства є досить типовою, так би мовити «класичною». Багато схожих історій можна знайти у ЗМІ. Уся відповідальність за злочин покладається на одну особу, яка зникає з поля зору та яку в подальшому оголошують у розшук, а далі пошуки тривають роками, решта причетних осіб «набирають до рота води» та вдають із себе потерпілих, обурені вкладники штурмують різні органи державної влади із вимогами допомогти розібратися із ситуацією, що склалася, допоки у них вистачає на це сил і терпіння.

Аналізуючи подібні випадки, можемо прийти до висновку, що досить часто бенефіціарами (кінцевими вигодонабувачами) подібних схем, є особи, які залишаються в тіні. Часто це представники місцевих органів державної влади чи правоохоронці, частіше навіть колишні правоохоронці, які мають тісні зв’язки із діючими співробітниками.

На думку потерпілих, ситуація, яка склалась у Шполі, теж не є виключенням в розумінні «класичної» схеми шахрайства та має своїх беніфіціарів, оскільки Коваленко Оксана не в змозі була організувати все самостійно, вивезти викрадені кошти за кордон та «контролювати» ситуацію на місці.

Отже, за однією із версій потерпілих, нещодавно в Коваленко Оксани з’явився «бізнес-партнер», з яким її поєднували не тільки фінансові інтереси, а й романтичні стосунки, тому вона із такою легкістю передавала своєму партнеру грошові кошти, які збирала у вкладників спілки. Із самого початку наміри бізнес-партнерів були «благородні». Ідея полягала у тому, щоб зібрати у вкладників кошти, передати їх партнеру, який неофіційно роздасть їх в борг позичальникам і як наслідок швидко заробить на чужих коштах додатковий дохід для себе. Заздалегідь зрозуміло, що не так сталося, як гадалося. Кошти були віддані партнеру, а він їх не повернув, (чи то позичальники підвели, чи повернення взагалі не планувалось). Як наслідок не тільки прибутки не з’явились, а й основні кошти, передані партнеру (хоча цілком ймовірно, що спільнику) не повернуті, а розлючені вкладники почали тероризувати пані Коваленко. Коли ж вона почала їм відмовляти у видачі відсотків та поверненні основних сум коштів, незадоволення вкладників зростало в геометричній прогресії.

Подейкують навіть, що у даної пари з’явилась нерухомість за кордоном та що цей чоловік є досить відомою особою не тільки в Шполянському районі, а й у Черкаській області, а в минулому мав безпосередній зв’язок із правоохоронною системою.

Нам, звісно, не хочеться спекулювати на чужому горі, вигадувати різні конспірологічні теорії щодо зникнення Оксани Олександрівни та участі в афері невстановленого чоловіка у погонах, однак така версія явно заслуговує на увагу правоохоронців та може допомогти встановити істину у кримінальному провадженні, а також вкладникам, які намагаються з’ясувати, де ж насправді поділись їхні кошти.

Рано чи пізно, Коваленко Оксану, яку напевно уже оголошено в міжнародний розшук, знайдуть і доставлять в Україну, де вона опиниться на лаві підсудних. У цьому сумнівів не має. Усі це розуміють, та в першу чергу розуміють її спільники. І вони краще за інших також усвідомлюють, що людина, яка опиниться за гратами почне «говорити» і декому це не дуже сподобається. Тому, як би парадоксально це не звучало, потрапити до рук правоохоронців для Коваленко Оксани є не найгіршим варіантом. В той час як її спільники, на допомогу яких вона розраховує та тримається як за останню «соломину», невдовзі можуть стати для неї «могильною плитою».

Які фактичні обставини вчинення кримінального правопорушення насправді встановлено працівниками органів Національної поліції, нам не відомо, та й за законом, розголошення такої інформації належить виключно до компетенції правоохоронних органів.

При цьому хочемо зазначити, що жодним чином не намагаємося дискредитувати працівників органів національної поліції, які розслідують відповідне кримінальне провадження та органів прокуратури, які здійснюють у ньому процесуальне керівництво. Автори статті, як і потерпілі, сподіваються на об’єктивне та ефективне розслідування, з’ясування усіх обставин вчинення правопорушення, притягнення винних осіб до відповідальності. Журналісти видання закликають усіх, кому відомі будь-які факти з приводу протиправних дій шахраїв, повідомляти правоохоронні органи.

Викладена в даному матеріалі інформація сформована на підставі аналізу відкритих джерел, в тому числі інтерв’ю потерпілих від дій Оксани Коваленко, котра незаконно заволоділа чужими коштами та містить оцінку ситуації, що склалася з точки зору журналістів видання.

Ми будемо й надалі слідкувати за подіями, які пов’язані із розвитком цієї історії та збирати відповідну інформацію, а у разі підтвердження наших здогадок, обов’язково повідомимо читачам про спільників пані Коваленко.

P.S.: Сподіваємося що спільними зусиллями ми встановимо істину та з’ясуємо персону загадкового спільника та партнера Оксани Коваленко


0

Коментарі