хочу сюди!
 

Маша

50 років, козоріг, познайомиться з хлопцем у віці 37-65 років

Свято Покрови на експозиції «Закарпаття» 14.10.201

Свято Покрови Пречистої Діви Марії належить до найбільш пошанованого осіннього свята в честь Богородиці.

Воно встановлено в пам'ять чудесного врятування м. Царгороду в Греції від нападу сарацинів. Подібне сталось теж і в нашій історії, коли Пречиста Діва врятувала славний Почаївський монастир від нападу турків.

Запорізькі козаки, йдучи в похід, брали з собою ікону Божої Матері, яку вважали своєю заступницею. Церква Святої Покрови була головним храмом запорізьких козаків. 1775 p., йдучи за Дунай, козаки взяли з собою образ Пресвятої Покрови, яку дуже шанували.

Українська Повстанська Армія вважала Матір Божу своєю покровителькою і тому щорічно врочисто відзначала це свято.

На честь свята Покрови в Україні засновано чимало містечок, сіл і хуторів. У багатьох селах і містах на її честь будували і освячували церкви.

До Національного музею народної архітектури та побуту України в 1974 році була перевезена церква Покрови із с. Канори Міжгірського р-ну Закарпатської обл. Вона була побудована в 1792 році в с. Плоскому (тепер Свалявський р-н Закарпатської обл.), належить до лемківського типу церков, і є традиційним зразком народної монументальної архітектури, розповсюдженої на Закарпатті у XVIII ст.

Згідно традиції, в Музеї щороку 14 жовтня відбувається свято Покрови, яке розпочинається із святкової літургії, обходу церкви з хоругвами та водосвяттям.

Церкву на храмове свято прикрашають смерековими "китицями", гірляндами, вінками, хрестами, рушниками, стрічками та розмальованими свічками "трійцями".

Після служби Божої розпочинаються виступи фольклорних колективів. Згідно традиції храмові виступи розпочинають лірники та кобзарі. У їх виконанні звучать псалми, канти на честь Богородиці. Святковий настрій створюють, співаючи народні пісні, знамениті фольклорні гурти: "Лемки Києва" та «Червона калина» із с. Сімерки Закарпатської обл.та  колективи з Київа.

Храмові традиції на Закарпатті багаті і своєрідні. На храмове свято під церквою Покрови відбувається святковий "кермаш" - ярмарок. У Музеї під церквою Покрови можна придбати вироби народних майстрів: обрядове печиво "медівники", рушники, ікони та знамениті закарпатські мальовані свічки. На Закарпатті побутує і досі промисел - свічникарство. Місцеві свічкарі відливають церковні і храмові свічки прикрашаючи їх розписом. Особливо вражають вишуканою формою свічки "трійці", які виготовляють за особливою технологією.

Храмове печиво буде представлено на виставці «Празниковий медівник»: О. Білоус, Л. Прончук, Г. Бут, Грибан С.

Відкриття виставки «Свічка» студії іконографії Центру досліджень української сакральної культури Національного університету «Києво-Могилянська академія»(покровська ікона, весільні ікони, «парка»).

Відкриття персональної виставки ікони на склі Даниша В.С. «О радуйся,Маріє». На Закарпатті до 50-х рр. хх ст. побутував промисел-малювання ікон на склі. У селах Тюшка, Річка, Розтока Міжгірського р-ну Закарпатської обл. працювали народні майстри, які малювали ікони та малюнки на побутові теми. Народні картинки на склі відтворювали сюжети  за народними піснями: «Несе Галя воду», «Ой під вишнею, під черешнею», та малюнки на яких зображували церкви, каплиці, хрести, гірські пейзажі із постатями закарпатців у гуні.

Відкриття персональної виставки Рущак О. «Кукурудзяне диво» на садибі із с. Теребля закарпатської обл.(показ промислу плетіння з кукурудзяних шульок).

Святкування продовжується на виставці-ярмарку, у спілкуванні з народними майстрами, на майстер-класах з виготовлення народної закарпатської іграшки, кераміки, лозоплетіння та народними забавами у виконанні Закарпатського, Львівського, Івано-Франківського, Лемківського земляцтв, а також спілок молоді (СУМ), Пласту та дитячого фольклорно-етнографічного театру "Левенятко" Львівського земляцтва.

Таким чином, у проведенні свята Покрови відвідувачі можуть долучитися до звичаїв і традиції, характерних для проведення храмового свята на Закарпатті, глибше пізнати особливості народної культури цього краю.

У ці чудові осінні дні Ви зможете гарно відпочити у Музеї, на фоні мальовничих краєвидів.
Їхати тролейбусом № 11 від ст. м. «Виставковий центр», маршрутними таксі №№ 172, 156, 56-к.

 

 

2

Коментарі