хочу сюди!
 

Alisa

39 років, водолій, познайомиться з хлопцем у віці 34-46 років

«масниця. колодій»

Весняний цикл традиційних свят українців розпочинає Масниця. Це неповторне, веселе, колоритне свято, сповнене народних ритуалів та обрядів. У народі Масниця має такі назви: Масляна, Сирниця, Сиропусний тиждень, Пущення, Колодій, Туриця, Бабський тиждень. Це останній тиждень перед Великим Постом в ці дні їли переважно молочні страви: вареники з сиром, гречані млинці, присмачені маслом або сметаною. 
Одним з найпоширеніших звичаїв на Масницю був звичай «справляти колодку». Колодій – це давнє божество – символ родючості та шлюбу. З часом, жінки у понеділок, стали збиралися в корчмі колодкувати. Ой колодка, яка ж ти солодка, цілий рочок тебе ждали, щоб на тебе погуляли.
Святкували цілий тиждень, бо у понеділок колодка народилася, у вівторок – хрестилася, у середу – женилася, у четвер колодка помирає, в п’ятницю її хоронять, а в суботу оплакують. Увесь тиждень заміжні жінки ходили по селу і як кару в’язали «колодки» матерям до ніг, які «не пошлюбили» своїх дітей до Дмитра. Все це робилося з жартами, сміхом, відкупом та співами. Весь цей тиждень жінки мало працювали по господарству, а всі чоловіки мали беззаперечно виконувати забаганки своїх жінок.
Дівчата прив’язували колодку парубкам до лівої руки. Її прикрашали стрічками, паперовими квітами. Прив’язуючи примовляли: «Я на тебе, Колодію, маю ще надію!». 
З часом колодку замінили букети квітів, пояси, стрічки, вишита хусточка, яку дівчата прикріпляли хлопцеві на грудях. Гарному, роботящому парубку дівчата могли причепити і 2-3 хусточки, а декому не перепадало жодної.
В цей день молодь жартома чіпляла маленькі колодочки на шию старим парубкам, щоб вони скоріше женилися. А перебірливій дівці, що вже була на порі і все ще перебирала парубками, дівчата чіпляли велику колодку до клямки вхідних дверей знадвору, соромлячи її, що вона досі не одружена. Так завершувалося святкування Колодки.
У п’ятницю – частунок тещі. Зяті урочисто возили тещ до себе в гості і пригощали аби добрі були «щоб її горло не пересихало», тобто щоб не була сварлива. 
На Масницю в селах України майже кожного вечора збиралися вечорниці. 
Святковий тиждень завершувався днем Прощення або Пущення, коли односельці ходили в гості один до одного, пригощалися і просили вибачення за заподіяні раніше кривди.
Цього року у Національному музеї народної архітектури та побуту України 26 лютого о 13.00 год. розпочнеться свято Масниці. 
На свято запрошені фольклорні колективи, що відтворять для відвідувачів давній обряд Колодія та заспівають народних пісень. Гостей розважатимуть традиційними народними забавами, запросять до танцю, пригощатимуть смачними стравами: варениками, млинцями та узваром.
Кульмінацією свята о 16.00 год. стане обряд спалювання «Кострубатого діда», що уособлює злі сили зими. Свято завершиться о 17. 00 год.

На згадку про свято Колодія гості зможуть придбати собі незабутні сувеніри – вироби народних майстрів України.
1

Коментарі