хочу сюди!
 

Альона

36 років, телець, познайомиться з хлопцем у віці 30-40 років

Кривий шлях до «Великого діалогу»

або Дещо про причини поразки українства у сучасних цивілізаційних змаганнях

Наявність такого явища, як змагання цивілізацій тепер вже майже ніхто не заперечує. Навіть у провінційних вишах ця теорія знайшла своїх гарячих і відданих послідовників. За ті десятиліття, що минули від «світової прем’єри» класичної праці Самюеля Гантінґтона «Конфлікт цивілізацій», розцяцькована планетарна мапа міжцивілізаційних конфліктів стала звичною окрасою лекцій з політології і культурології. Дехто вже навіть вважає цю схему науково банальною. Проте, визнаний у 2009 році європейськими лідерами крах ліберальної «політики мультикультурності» додав схемі Гантінґтона і певної пікантності і, воленс-ноленс, нового формату актуальності. При застосовуванні її до української історії останніх 20-ти років виявляються цікаві закономірності та відкриваються певні свіжі ракурси (і ресурси) бачення. З’являється можливість знов спробувати діагностувати ту загадкову «українську хворобу» яка так фатально спричинилася до більшості нашихгеополітичних поразок.

Територією України, як відомо знавцям згаданої схеми, проходить один із так званих «розломів Гантінґтона» історично обумовлений кордон між західноєвропейським (ЗЄ) і православним (П) цивілізаційними масивами, які поступово сформувалися на континенті після релігійних війн сімнадцятого та національних революцій дев’ятнадцятого і двадцятого століть. Умовно цей розлом можна провести уздовж старого кордону Австро-Угорщини. Підкреслюю – «умовно». Тому що, наприклад, Закарпаття і частина Буковини сьогодні відносяться радше до «П-масиву», аніж до тої України, яка сформувалася під впливом Римо-католицької церкви і класичного європейського права.

Розлом за радянських часів перебував у «придушеному» стані і, відповідно, вплив розлому не означався у публічних суспільних і культурних практиках. Він «активізувався» у 1988-1991 рр., і з того часу потужно впливав на всі політичні, культурні, соціальні, мистецькі і ментальні процеси, що відбувалися в країні. Помітна частина різноманітних українських «суспільних модераторів» (від професійних політиків до  популярних рок-співаків) активно паразитувала на «пробудженні» розлому і поглиблювала його, інша – не менш помітна – частина також активно паразитувала, але вже на «боротьбі з розломом» або ж на впертому заперечуванні самого факту його існування. 

Розлом за 20 років поступово набув ознак рамкової ситуації, обріс власною феноменологією, розгалузився,

4

Коментарі