хочу сюди!
 

Лилия

41 рік, скорпіон, познайомиться з хлопцем у віці 35-50 років

Трагедія у Запоріжжі від підриву «Дніпрогесу» у 1941 році.



До 75 річниці трагедії у Запоріжжі.

18 серпня1941 року під натиском армії нацистської Німеччини радянські війська, що відступали, підірвали греблю «Дніпрогесу» у Запоріжжі. Це обернулось справжньою трагедією для тисяч жителів міста, які жили на берегах Дніпра, та біженців, що переправлялись того дня через річку. Історики та старожили кажуть, що хвиля, місцями десятки метрів заввишки, горнула все на своєму шляху. Пересічні запоріжці сьогодні нічого не знають про ту трагедію. Роками радянська комуністична влада приховувала це, місцеві комуністи також замовчували правду тієї трагедії.

Близько 20-ї години вечора 18 серпня 1941 року Запоріжжя здригнулось від потужного вибуху. За кілька хвилин величезна хвиля дніпровської води накрила нижню частину Хортиці та південні райони міста. У водах потонули за різними підрахунками від 20 до 100 тисяч людей. Серед них місцеві жителі, які жили на берегах Дніпра та солдати Червоної армії, котрі того вечора переправлялись на лівий берег.
Пізніше стало відомо, що вода здійнялась після вибуху на «Дніпрогесі», який влаштували червоноармійці Борис Епов та Олексій Петровський виконуючи наказ вищого керівництва. Наслідки затоплення жителів місцевості нікого з вищого керівництва не цікавило, про підрив «Дніпрогесу» вони не повідомили ані місцеве населення, ані військових, які форсували річку. І такий випадок не був останнім.
Свідків тієї трагедії майже не залишилось. У 1999 році корінний запоріжець Олексій Доценко в інтерв’ю для телеканалу «1+1» розповів: події тієї ночі він запам’ятав на все життя. Тоді Дніпро став пеклом для людей та тварин.
«І крики були, і спасайте, і рятуйте. Корови ревли, свині кричали, а люди по деревах лазили. Ну, а що він, мокрий, виліз, довго там не просидить» – згадує Олексій Доценко.

Історики кажуть, що це була спецоперація НКВС. Документально доведено: наказ на знищення «Дніпрогесу» віддав особисто Йосип Сталін. Для здійснення вибуху у греблі було закладено 20 тонн вибухівки, яку напередодні доставили двома літаками з Москви, але з часом початку операції прорахувались. Війська «Вермахту» не збирались захоплювати Запоріжжя, у місто вони увійшли на два місяці пізніше. Ранній підрив «Дніпрогесу» без попередження спричинив багаточисельні жертви не тільки серед населення, а і військових, завадивши нормальній евакуації через греблю. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода розповів кандидат історичних наук Владислав Мороко.

У Запоріжжі нічого не нагадує про ту трагедію. Поблизу «Дніпрогесу» стоїть лише пам’ятник артилеристам, які охороняли його у перші дні війни. Це обурює запорізьких істориків та краєзнавців. Владислав Мороко звертався до міської влади з проханням вшанувати загиблих земляків, але відповіді так і не отримав, тому що суть комуністичної влади не змінилася.
Останні роки у Запоріжжі громадськість намагається вшанувати пам’ять загиблих від вибуху на «Дніпрогесі». 18 серпня 2013 року запоріжці встановили пам’ятний хрест на честь потонулих співвітчизників. І ця масштабна трагедія щільно переплітається з геноцидом українців 1933 року. Продовження цієї конви повторилося через два роки у листопаді 1943 при звільненні Києва від німців. Тоді, десь біля 300 тисяч молодих українських новобранців Жуков відправив у домашньому одязі з цеглиною замість зброї, форсувати на плотах Дніпро і визволяти Київ. Звичайно, німці значну більшість перестріляли і вода у Дніпрі забарвилася у червоний колір. Жуков свідомо послав на смерть українців бо дав вказівку Ватутіну не давати одяг і зброю. Рано чи пізно гірка правда і про цю трагедію проб’ється через комуністичну завісу.

Організатори спорудження пам’ятника сподіваються достукатись до сердець пересічних громадян, які роками не мали можливість почути правду про масштабну трагедію у Запоріжжі 18 серпня 1941 року.


5

Коментарі

Гість: lyo Dnepr

115.09.16, 19:57

Вперше чую

    215.09.16, 21:14

    И я об этом не знала.....

      315.09.16, 21:55Відповідь на 1 від Гість: lyo Dnepr

      Бабця мого чоловіка розповідала нам про це.. Казала, що то був самий страшний жах, коли вибухнуло, а потім все стало водою заливати. Дуже багато тоді потонуло мешканців сел та армійців, затопило плавні повністю. Коли я мешкала у Запоріжжі, то читала, що це зробили німці, але бабця казала, що це зробили комуняки. Вона їх до останньої своєї години ненавиділа.

        415.09.16, 22:22Відповідь на 1 від Гість: lyo Dnepr

        Десятки мільйонів полягло українців від орди за багато століть. Так, саме орди.
        Мабуть тобі невідомо, що до кінця 15 століття вся Росія називалася Золотою Ордою. Це була держава Золота Орда поділена на 14 улусів. Татари були домінуючими в управлінні державою, а про монголів -- вигадка. Офіційна мова у державі була інгурська (тюрська). Ніякого нашестя татаро-монгол у 1240 році не було, а було захоплення теріторії Русі (України) сусідами, Золотою Ордою. І ще важливий фактор -- правляча церква на всій теріторії у Золотій Орді була православна, яка мала великий вплив, в тому числі і на правителів.

          515.09.16, 22:33Відповідь на 2 від лопухастик

          И я об этом не знала.....Про це мало хто знає, тому що ординці історію сфальшували, а президенти в Україні всі були зрадниками інтересів України на користь москалів.

            615.09.16, 22:39Відповідь на 3 від ViktorиЯ

            Бабця мого чоловіка розповідала нам про це.. Казала, що то був самий страшний жах, коли вибухнуло, а потім все стало водою заливати. Дуже багато тоді потонуло мешканців сел та армійців, затопило плавні повністю. Коли я мешкала у Запоріжжі, то читала, що це зробили німці, але бабця казала, що це зробили комуняки. Вона їх до останньої своєї години ненавиділа.До тих пір, поки в Україні будуть обирати президентом зрадників, а не патріотів, офіційна правда буде замовчуватися.

              анонім

              715.09.16, 23:23

              Це відома інформація для багатьох. Українців суки топили.