Популярні приколи

відео

хочу сюди!
 

Юлия

45 років, козоріг, познайомиться з хлопцем у віці 36-45 років

Історія епідемії "свинячого грипу"

Ця стаття - перша із задуманного мною циклу "Хроніки Тимошенко", спрямованого перш за все на відновлення політичної пам'яті у громадян України про події, в принципі не такі вже й далекі, але тим не менш, давно уже замінені політтехнологічною міфологією. Це взагалі цікавий феномен, коли у в принципі вменяємих людей, які не страждають на якісь психічні відхилення, начисто відбиває пам'ять і замість того, аби пригадати, як воно насправді було, вони повторюють... слогани політтехнологічних кампаній. 

На початку цикл повинен був бути хронологічним - починаючи з історії бартера. Однак, кілька днів тому відбулась дуже цікава бесіда в приваті, в якій піднялась проблема епідемії грипу в Україні в 2009 році. Тому я вирішив змінити концепцію, і статті будуть виходити в тому ж порядку, в якому мені "підкидатимуть" теми фейсбучні дискусії. Тому першу статтю я присвячую саме цьому випадку.

* * *

Аналізуючи аргументацію по випадку "епідемії свиного грипу 2009 року", я виокремив наступну групу аргументів:
- Тимошенко влаштувала масову "розводку" із свиним грипом, а насправді його не було;
- лікарям не давали можливості заявити, що ніякої особливої епідемії немає;
- інформація по епідемії давалась не спеціалістами в області статистики, а тільки чиновниками, і більш конкретно - тільки Тимошенко;
- Тимошенко мала долю в аптечному бізнесі і наварилась на продажу просроченого і шкідливого таміфлю;
- Тимошенко піарилась на хворобах простих людей;
- розводка була ретельно спланована ще навесні, а тому всі на неї повелись.

В основі всіх цих аргументів лежить одне-єдине неявне допущення - що епідемія грипу була ТІЛЬКИ в Україні, а закупки таміфлю теж були ТІЛЬКИ в Україні, а інформація поступала ТІЛЬКИ від Тимошенко. Тільки за цієї умови епідемію грипу можна оголосити "розводкою від Тимошенко". Фактично же ці аргументи повторюють в загальних рисах статтю С. Лямця ""Свинячий грип" в Україні: брехня лікарів, піар і відмивання 5,5 мільярдів", надруковану в "Українській Правді" 2 листопада 2009 року. Вона так і не була ніким фактажно спростована, адже на носу були вибори, а тому й стала одним із зручних джерел політтехнологічних міфів.

Давайте перевіримо, чи все це так.

Спочатку перевіримо, чи існує взагалі такий вірус, адже один із вищевикладених аргументів спекулює тим, що ніякої "особливої епідемії" не було. Насправді, є. Те, що ми помилково називаємо "свиним грипом", насправді є одним із штаммів віруса, який спричинив пандемію гриппа в 1918 році. Цей зв'язок зовсім не був виявлений в 2009 році. Вперше штамм грипу, яким одночасно хворіють і люді і свині, було зафіксовано в роботах 1930-х років. Це легко перевірити ось по цій книзі [1], яка вийшла в 2005 році, за 4 роки до пандемії A(H1N1). Або ось в цій науковій статті Кристофера Ольсена 2002 року [2]. Більше того, епідемія, котра виникла в 2009 році, була далеко не першою. Локальні епідемії були зафіксовані в 1976 році в Сполучених Штатах, в 1998 році там же, та в 2007 році на Філіппінах. Відрізнялись вони тільки незначними відмінностями, які можна пояснити різницею штаммів.

Отже, вірус існує. Тепер задамось іншим питанням: чи існувала сама епідемія, і чи існувала вона в Україні. Перше повідомлення про масове захворювання на "свиний грип" датується 24 квітня 2009 року [2]. Саме цим днем датовано перший прес-реліз Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я, в якій зафіксовано перші сім захворювань на цей різновид грипу в Каліфорнії (США) та 12 потверджених випадків в Мексиці. 1 травня 2009 року в прес-релізі уже нараховується 331 випадок з 11 різних країн, при цьому було зафіксовано і потверджено 10 смертей саме від цієї інфекції [4]. Починаючи з цього дня інформація по поширенню свиного грипу стала щоденною, що означає, що поширення хвороби стало надзвичайно швидким - що і є основною ознакою епідемії. Вибірково: на 10 травня 2009 року зафіксовано 4379 випадки свиного грипу, 49 смертей. На 15 травня 7520 випадків, 65 смертей. На 25 травня 12 515 випадків, 91 смерть. 1 липня 17 410 випадків, 115 смертей. Бажаючі легко можуть побудувати графік, і самі пересвідчитись в тому, що поширювалась хвороба надзвичайно швидко. Саме тому, 1 липня 2009 року ВООЗ оголосила "пандемічну тривогу". На той момент захворіло 77201 чоловік, з них 332 померло [5]. В тому ж повідомленні було зазначено, що в Україні є потверджений хворий на "свиний грип". Перевірка по іншим релізам свідчить, що цей хворий з'явився 17 червня, а в статистиці за 5 червня (повідомлення про що наводить С. Лямець) Україна відсутня. Тому, датою появи в Україні "свиного грипу" є саме 17 червня, а не повідомлення В. Князевича від 30 жовтня [6]. Для довідки: епідемія завжди починається з "нульового пацієнта", тобто першої людини, яка заразилась цим штаммом хвороби. Слід зауважити, що це не лишилось непоміченим вітчизняними спецслужбами, і про це було вчасно попереджено перших осіб країни [46].

Повідомлення Князевича, втім, потверджене і розміщене як офіційний реліз на сайті ВООЗ [7]. Тобто, це не було вигадкою Князевича, яка ні на чому не базувалась, як заявляв Лямець, і як свідчить один із аргументів, винесених на початок статті. Епідемія була. І саме в Україні. Більше того, згідно того ж прес-релізу, в Україну була спрямована спеціальна група експертів, яка повинна була допомагати уряду впоратись із хворобою. До її функцій входили: а) лабораторні аналізи; б) епідеміологічні дослідження; в) координація заходів з охорони здоров'я. Особливо зверніть увагу на останню функцію експертної групи. Таким чином, робимо перші висновки:

- "свиний грип" існує і його епідемія дійсно мала місце в Україні восени і взимку 2009 року;
- першим, хто повідомив громадськість про наявність епідемії, був міністр охорони здоров'я Василь Князевич;
- рішення по заходам по запобіганню хворобі приймались в контакті з експертною групою ВООЗ.

В дужках зазначимо, Василь Князевич був призначений в уряді Тимошенко за квотою "Нашої України", був особистим лікарем Віктора Ющенка, а також є Заслуженим Лікарем України. Звідки ми робимо ще один висновок:

- перша інформація по епідемії "свиного грипу" поступила безпосередньо від людини із лікарською освітою, що остаточно вибиває основу з-під твердження, що "епідемія свиного грипу" була "состряпана" Юлією Тимошенко. 

Однак чи були підстави для оголошення епідемічної тривоги. Повідомлення ВООЗ [7] свідчить, що були, адже експертну групу не надсилають, якщо підстав нема. Аргумент, що спритний Князевич "розвів" ВООЗ не витримують критики, тому що існує офіційний реліз від 3 листопада 2005 року [8], де записані наступні цифри: хворих на грип налічується 250 000, 235 - важких випадків. Там же сказано, що спеціалістами були знайдені зразки пандемічного вірусу "свиного грипу" і - зверніть особливу увагу - саме це є підставою для ВООЗ зробити висновок, що інші випадки грипу теж були спричинені A(H1N1). Що остаточно ставить крапку:

- остаточний висновок про епідемію "свиного грипу" в Україні був зроблений не В. Князевичем, не Ю. Тимошенко, а безпосередньо Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я.

Малопоміченим також пройшов звіт того ж таке ВООЗ від 17 листопада 2009 року, де мовиться про те, що незалежний аналіз зразків потвердив ідентичність грипу в Україні із зразками "свиного грипу". Т. ч. вже 17 листопада 2009 року існували прямі підстави оголосити ситуацію в Україні епідемією, засновуючись на трьох показниках: а) велика кількість хворих на грип; б) наявність в країні зразків пандемічного віруса, який уже довів свою здатність до швидкісного поширення; в) найкраще запобігання епідемії - не очікування переходу епідеміологічного порогу, а спроба удавити її в зародку.

Задамось наступним питанням, чому саме таміфлю, а не який-небудь інший препарат. 

Діючою речовиною цього препарату є озельтамівір, антибіотик. Так от рекомендація використати саме його міститься... в звіті ВООЗ від 3 листопада 2009 р. [8]. Причому, там же вказано, що його рекомендують приймати навіть якщо нема лабораторного потвердження, що у людини "свиний грип". Причому там же зазначається, що це "загальна практика". Отже:

- ідея масової закупки та застосування таміфлю як засобу проти "свиного грипу" належить не Юлії Тимошенко: це рекомендація ВООЗ, яка нічим не відрізнялась від таких самих для інших країн.

Можна, звичайно, ставити під сумнів висновки всесвітньої організації, наприклад, наводити дані по резистентності віруса і всьому такому, але це не змінить сам факт того, що таміфлю було закуплено не тому, що так захотілось Юлії Тимошенко (чи навіть Василю Князевичу), а тому, що цей препарат входив до списку рекомендованих засобів боротьби із "свинячим грипом".

Окремо зауважимо, що криклива стаття С. Лямця, з якої ми почали розгляд питання, вийшла 2 листопада 2009 року. А звіт, який ми розбираємо, був виданий 3 листопада, а незалежна експертиза "свиний грип" потвердила 17 листопада. Відповідно, її не можна наводити як аргумент не лише тому, що вона оперує не фактами, а емоціями, а й тому, що автор володів неповною інформацією, а відтак його висновок про "придуманість епідемії" є звичайним голослівним домислом.

Тепер проаналізуємо причини, чому вантаж із закупленого "в пожарному порядку" таміфлю зустрічала саме Юлія Тимошенко, і чому знадобився такого масштабу піар по телебаченню. Звісно, можна сказати, що все це сталось тому, що Юля любить красуватись перед телекамерами... але в даному випадку причини існують, і вони значно серйозніші, ніж здається на перший погляд. Давайте простежимо ситуацію по датам. Отже, ось хронологічно перше повідомлення: [9], від 29 жовтня 2009 року.

Тут говориться про те, що в країні було зареєстровано 30 летальних випадків внаслідок захворювання на грип. Причому цю інформацію також потвердив "5 канал", який вказав на смертельні випадки і в інших областях, крім тих, які були зазначені в звіті Міністерства Охорони Здоров'я. З чого ми уточнюємо зроблений вище висновок, і додаємо до аналізу наступний факт:

- причиною оголошення епідеміологічної тривоги було не волюнтаристське рішення В. Князевича, а об'єктивна ситуація, коли від грипу, звичної для України сезонної хвороби, почали вмирати люди.

Заодно додамо, що інформація в той час йшла не лише через МОЗ, а й через регіональну пресу [10], як наприклад, в Дрогобичі, чи у Львові [11]. Зверніть увагу в останній новині, що автором розпорядження про збільшення медичного персоналу було дано Андрієм Садовим, в чиєму професіоналізмі немає підстав сумніватись, при цьому в ньому уже міститься повний набір заходів при масовій епідемії.

Таким чином, вже на 29 жовтня існували підстави для: а) відповідного засідання Кабміну; б) відповідних слухань в Парламенті. Якби вони були призначені перед повідомленнями про смертність від грипу, а до нього, можна було б говорити про "состряпаність" грипу. Однак, повідомлення про засідання комісії Кабміна [11] з'явилось ввечері 29 жовтня (тобто ПІСЛЯ потвердження з місць про масове захворювання), а синхронно із ним була подана заявка на слухання в Парламенті [12]. Особливо зверніть увагу на авторів постанови ВРУ - це Леся Оробець (тоді ще Єдиний Центр - яскраво антитимошенківська фракція в парламенті), а також М. Полянчич (представник НУНС). Т. ч., можна зробити ще один висновок:

- дії українського уряду та українського парламенту були закономірною реакцією на повідомлення про смертність від грипу з місць та введення фактичних умов карантину в тому ж Львові. Те, що відповідні ініціативи виходили від ворогуючих по факту політичних сил, свідчить про відсутність загальної змови.

Зауважимо, піару поки що немає. Є звичайна процедура при виникненні епідемічної ситуації.

А наступного дня якраз і почались ті події, які й призвели до того вечірнього ефіру із зустрічанням "таміфлю". А саме: 30 жовтня, паралельно із засіданням урядової комісії, президент Віктор Ющенко збирає РНБО, але за його підсумком... видає чисто піарне повідомлення із вимогою до Тимошенко надати план боротьби із грипом [13]. При цьому точно знаючи, що цей план УЖЕ розробляється, виходячи з [11]. Логіки в такому повідомленні ні на гріш... якщо тільки не пригадати наступне його повідомлення [14], де Тимошенко оголошується "вчорашнім днем" . Таким чином, робимо перше спостереження:

- піаром на епідемії почав займатись саме Віктор Андрійович Ющенко, який своїми діями бажав створити ілюзію, що вироблені урядовою комісією заходи [15] є результатом його вимог, а Тимошенко недієздатна.

А далі ми бачимо іще одне цікаве повідомлення. Анатолій Гриценко робить фантастичну заяву - виявляється, для того, щоб впоратись з епідемією, треба задіяти... війська [16]. Але війська застосовуються лише у випадку небезпеки національного рівня. А Віктор Янукович тут же звинуватив Тимошенко в тому, що вона... завезла в Київ людей, хворих на "свинячий грип" [17]. В той же самий день член Партії Регіонів Інна Богословська в прямому ефірі у Савіка Шустера заявила, що... в Західній Україні - епідемія легеневої чуми [18]. Що цікаво, це сенсаційне повідомлення, яке прозвучало на всю країну, тут же була дезавуйоване Раїсою Богатирьовою [19], але це повідомлення пройшло непоміченим. Так само, як і більш пізнє повідомлення, що паніка про легеневу чуму нагніталась свідомо [45].

- фактичними авторами паніки були Віктор Ющенко, Анатолій Гриценко, Віктор Янукович та Інна Богословська. 

А Тимошенко якраз говорила про те, що не варто політизувати епідемію грипа і перетворювати її на шоу [20]. 

Однак решта політичних фігурантів уже відчули, що на цій темі можна зробити добрячий політичний капітал. Особливо старався Віктор Ющенко. Він дав доручення Міноборони розгорнути військові шпиталі [21], оприлюднював статистику смертності [22], вимагав встановити "повний контроль" [23], а в РНБО навіть давали поради, як вести себе під час грипу... і нащось рекомендували вакцинацію [24]. При цьому, як виявилось трохи пізніше, саме Віктор Андрійович Ющенко свого часу заветував постанову про поставку в Україну сучасного діагностичного обладнання [29].

На фоні цього галасу якось загубилось те, що робила Тимошенко. А вона:

- виділила 500 млн. грн. на боротьбу з грипом [25];
- закликала всіх слухатись лікарів (на це особливо зверніть увагу, адже одним із пунктів критики Тимошенко є те, що вона лікарям рот затикала) [26];
- розпочала домовлятись про поставки ліків [27].

Тобто, з усього українського політикума де вимагали, заявляли і звинувачували, Тимошенко піарилась НАЙМЕНШЕ. Навпаки, вона робила те, що необхідно, для того, щоб впоратись із епідемією. Тільки ввечері 31 жовтня, тобто майже через добу після нагнітання ситуації, вона була змушена звернутись до народу України, щоб заспокоїти паніку, яку викликали безвідповідальні заяви решти топ-політиків [28].

Вони, до речі, не припинялись. Бо 1 жовтня 2009 року у Ющенка знову почали давати Тимошенко "ценниє указанія" [30].

А тепер головний сюрприз цієї розвідки. Виявляється, про поставки "таміфлю", як і про "пандемічну ціну" (яку потім оголосили завищеною, і звинуватили в цьому Тимошенко) домовлявся... Петро Порошенко. Причому це не особливо приховувалось, новина про це датована тим таки 1 жовтня 2009 року [31], а потім це потвердив заступник міністра охорони здоров'я В. Лазоришинець [32]. Таким чином, робимо іще один висновок:

- до завищених цін на таміфлю Тимошенко має лише опосередковане відношення.

Однак лишається питання, чому саме вона зустрічала літак. Насправді, вона там була не одна. Якось забулось, що там також була голова Секретаріату Президента Віра Ульянченко [31] і Петро Порошенко [32]. Це цілком відповідає процедурі для практично "пожежного" розмитнення товару. Значно пізніше Ульянченко та Порошенко були акуратно "викреслені" з історії, і з'явився політтехнологічний міф про те, як Юля вночі зустрічала таміфлю, і це був такий страшний-престрашний піар на хворобі. Не вірите? Ось джерело відомості про те, що Юля ОДНА зустрічала літак, і ним є... правильно, Віктор Андрійович Ющенко, який "забув", що там був його кум і голова Секретаріату [50].

При цьому дійсно майже героїчний вчинок Тимошенко, коли вона не побоялась приїхати в Закарпаття, де був найвищий рівень епідеміологічної тривоги [33], забувся взагалі.

А тепер задамось іншим питанням: звідки ростуть ноги у кампанії про "состряпаність" епідемії. І тут ми знову упираємось в Віктора Ющенка, який ще пару днів тому зчинив шумиху навколо епідемії. Він наслав перевіряти заходи Тимошенко по епідемії... Генпрокуратуру та СБУ [34]. І тим же вечором з'являється повідомлення головного санітарного лікаря О. Біловола, що... епідемії свинячого грипу взагалі нема [35]. Це як розуміти? Спочатку міністр охорони здоров'я першим заявляє про епідемію, а потім його заступник робить заяву, що ніякого свинячого грипу нема? За дивним збігом цей же Біловол в 2012 році був обраний до ВР як мажоритарник і вступив до фракції... правильно, Партії Регіонів. Іще одним "прозрілим" політиком, який говорив про те, що грип сфабрикований, був... "всім потрібний" Володимир Литвин [38], який уже наступного дня знову "прозрів" і уже вимагав надзвичайного стану [43].

Цього ж дня, помітимо, з'являється і злощасна стаття С. Лямця. І саме починаючи з цього почалось "викреслювання" з історії Ющенка, Порошенка та Ульянченко. Ще так недавно вони завзято боролись із епідемією, а тепер вони раптом зупинились. Я не маю права робити глобальні висновки, але таких фантастичних збігів в Україні не буває.

Зауважимо, що уже після "розвінчувального" повідомлення Біловола (що, до речі, ставить хрест на тому, що Тимошенко закривала рот лікарям) та доручення ГПУ по розслідуванню витрат на епідемію, до Ющенка поступали листи з проханнями ввести надзвичайний стан [36]. Це може свідчити про те, що розпочався тупий саботаж в той час, коли в країні ще не скінчилась кризова ситуація. Адже заявляти в розгар епідемії, що нічого насправді нема, а також займатись розслідуванням витрат, коли гроші-то ще не виділені [37] - це таки саботаж. Що цікаво, гроші були виділені, але не уряду, а... безпосередньо міністерству охорони здоров'я [39].

Зараз ми уже упевнено можемо сказати, що і Лямець, і Біловол відверто брехали. Звіт ВООЗ від 3 листопада потвердив, що у нас саме свинячий грип, тому й така височенна смертність від нього. Але з цієї брехні виріс цілий пласт політтехнологічних міфів.

Тимошенко навіть в таких умовах продовжувала діяти:

- розглянула питання термінової добудови інфекційної лікарні в Івано-Франківську (зауважимо, що це уже дії на перспективу, на випадок повторного сплеску) [40]
- вела перемовини про закупівлю антибіотиків широкої дії в Індії (в дужках зауважимо, що це теж вимога ВООЗ - вже після епідемії було наведено статистичні розрахунки, де показано, що таміфлю краще вживати в поєднанні із такими антибіотиками, менше небезпека ускладнення) [41];
- займалась поповненням резервів марлі в мобілізаційному резерві [42].

На фоні цього Ющенко продовжував звинувачувати Тимошенко в недостатньості зусиль, і прямо обзивав "сліпими кошенятами" [44]. Грошей при цьому не виділяли [47]. Тим часом кількість померлих вже наступного дня перевалила за 100 [48], а епідемічний поріг було перевищено в 4 областях [49]. А гроші не виділили і ще через день [50]. Ба більше, навіть ті гроші, що вона виділила, "зависали" через "процедуру освоєння" [52], а регіони криком кричали про недостатню фінансованість [53]. 

Окремо слід сказати про аптечний бізнес, і те, що Тимошенко якимсь чином контролювала фінансові потоки через них. Мені чисто для себе цікаво, як вона могла це робити, якщо в цей час перевірками ціноутворення аптек займалось... СБУ, під керівництвом Наливайченка [46]. Більше того, закуплений Тимошенко таміфлю був цілком придатний для використання, що потверджується тим, що списали його... аж в 2011 році [54].

На щастя, вже з 10 листопада епідемія пішла на спад, і зрештою, все увійшло в звичну колію. Почались вибори, а разом із ними почали конструюватись і політичні міфи. Саме вони, через масовану кампанію і збереглись в пам'яті, тоді як факти свідчать про інше. І тому, підсумовуючи цю довгу статтю, ми можемо упевнено констатувати:

- епідемія "свинячого грипу" існувала, і дійсно мала місце восени 2009 року;
- з усіх політиків Тимошенко піарилась найменше;
- ніяким лікарям не закривався рот, більше того, Тимошенко радила всім притримуватись саме рекомендацій лікарів;
- інформація по епідемії всебічно розглядалась усіма зацікавленими сторонами, і навіть більше, ніж треба;
- Тимошенко не мала ніякої долі в аптечному бізнесі і не мала навіть теоретичної змоги контролювати фінансові потоки;
- Тимошенко змогла з честю впоратись із епідемічною ситуацією в умовах хронічного недофінансування, пристальної уваги ГПУ та СБУ, а також в умовах сильної інформаційної атаки на себе.

[1] http://books.nap.edu/openbook.php?isbn=0309095042&page=75
[2] http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0168170202000278?via=ihub
[3] http://www.who.int/csr/don/2009_04_24/en/
[4] http://www.who.int/csr/don/2009_05_01/en/
[5] http://www.who.int/csr/don/2009_07_01a/en/
[6] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4276249/
[7] http://www.who.int/csr/don/2009_11_01/en/
[8] http://www.who.int/csr/don/2009_11_03/en/
[9] http://life.pravda.com.ua/technology/2009/10/29/29758/
[10] http://zik.ua/ua/news/2009/10/30/202445
[11] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/29/4275772/
[12] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4275954/
[13] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4276530/
[14] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4276614/
[15] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4276916/
[16] http://www.grytsenko.com.ua/blog/view-paniku-zupynjat-efektyvni-i-rishuchi-diji.html
[17] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4276963/
[18] http://tsn.ua/ukrayina/bogoslovska-v-ukrayini-pochalasya-epidemiya-chumi-a-ne-gripu.html
[19] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4279090/
[20] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4277884/
[21] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4278317/
[22] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4278360/
[23] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4278854/
[24] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4278842/
[25] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4278720/
[26] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4278869/
[27] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/30/4278902/
[28] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/31/4280565/
[29] http://www.pravda.com.ua/news/2009/10/31/4279390/
[30] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/1/4282186/
[31] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/1/4281339/
[32] http://www.pravda.com.ua/rus/articles/2009/11/13/4513902/
[33] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/2/4283954/
[34] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/2/4284192/
[35] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/2/4285203/
[36] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/3/4287256/
[37] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/3/4287414/
[38] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/3/4286305/
[39] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/3/4286898/
[40] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/3/4287517/
[41] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/3/4287553/
[42] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/3/4287587/
[43] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/4/4291333/
[44] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/4/4290421/
[45] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/4/4290480/
[46] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/4/4288105/
[47] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/5/4292266/
[48] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/6/4294800/
[49] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/6/4295248/
[50] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/9/4301023/
[51] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/9/4300752/
[52] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/10/4302738/
[53] http://www.pravda.com.ua/news/2009/11/10/4304717/
[54] http://news.tochka.net/98821-kuda-devalsya-tamiflyu/7

Коментарі

127.03.14, 15:53

Дякую.

    228.03.14, 09:19

    Дійсно, це так і було. Мало того, ПР самі підігрівали скандал навколо грипу. Майже в усіх аптеках зникли маски, зате їх масово роздавали благодійники від ПР.