Єрмолаєв проти пам’ятки

  • 12.04.21, 14:32
Вадим Єрмолаєв, будучи засновником «БФ« Єврейське майбутнє», виступає проти статусу пам’ятки архітектури та містобудування, будинку на вулиці Виконкомівській, 17
Вадим рмолаєв разом з сином Артуром є засновниками благодійної організації «БФ «Єврейське майбутнє», яка виступила проти статусу пам’ятки архітектури історичної будівлі в м. Дніпро. Благодійна організація, засновниками якої є обидва Єрмолаєви, захотіла позбавити статусу пам’ятки архітектури та містобудування місцевого значення будинок на вулиці Виконкомівській, 17. Будівля знаходиться у середмісті Дніпра, де Вадим Єрмолаєв веде активну забудову.

Більшість дніпрян переконані, що практика забудови середмістя Дніпра фірмами Вадима Єрмолаєва часто буває пов’язана із руйнуванням історичних будівель нашого міста. Будівлі, які були зведені у позаминулому столітті йдуть у небуття під приводом розбудови міста. Тому мало хто візьметься гарантувати, що будівля на вулиці Виконкомівській, 17 не буде знесена, якщо буде позбавлена статусу пам’ятки архітектури місцевого значення.

Будинок на вулиці Виконкомівська, 17 зведено у 90-ті роки ХІХ століття. Побудовано у катеринославському цегляному стилі. Статус пам’ятки архітектури та містобудування місцевого значення будинок на Виконкомівській, 17 отримав на підставі Розпорядження голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Розпорядження № 158-р від 12.04.1996 мало впорядкувати справи обліку, охорони і збереження історико-культурної спадщини Дніпропетровської області. В переліку пам’яток об’єкт нерухомості, що розташований за адресою: м. Дніпро, вулиця Виконкомівська, 17 знаходиться під охоронним номером 9.

Пам’ятка архітектури місцевого значення розташована на земельній ділянці за кадастровим номером 1210100000:02:381:007. Цю земельну ділянку площею 0,1345 гектари Дніпровська міська рада рішенням № 281/61 від 23.09.2020 передала в оренду БО «БФ «ЄВРЕЙСЬКЕ МАЙБУТНЄ» (ЄДРПОУ 43639697).
Право власності БО «Благодійний фонд «Єврейське майбутнє» на пам’ятку архітектури на вулиці Виконкомівська, 17 підтверджується договором купівлі-продажу від 24.06.2020. Право власності зареєстровано 24.06.2020 за номером 37029607. Це підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 07.07.2020, індексний номер витягу 215208717.

Згідно статті 23 Закону України «Про охорону культурної спадщини» усі власники пам’яток, щойно виявлених об’єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об’єкти зобов’язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір. Відсутність охоронного договору не звільняє особу від обов’язків, що випливають із Закону України «Про охорону культурної спадщини».

Стаття 24 Закону України «Про охорону культурної спадщини» визначає, що власник або уповноважений ним орган, користувач зобов’язані утримувати пам’ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору. Також згідно Закону України «Про охорону культурної» спадщини використання пам’ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує як найменших змін і доповнень пам’ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Виходить, що повністю знищити будинок на Виконкомівській, 17 заради новобудови нові власники не могли. А тому руйнувати будівлю за допомогою будівельної техніки не стали. Втім Вадим Єрмолаєв разом із сином пішли проти пам’ятки архітектури в інший спосіб.

У випадку із будинком на Виконкомівській, 17 БО «БФ «Єврейське майбутнє» звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду. Позивач просив визнати протиправним та скасувати Розпорядження голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 12.04.1996 №158-р. БО «БФ «Єврейське майбутнє» просила суд скасувати не все Розпорядження, а лише його частину, яка стосувалася будинку на вулиці Виконкомівська, 17, охоронний номер 9.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач дізнався про віднесення будинку на вулиці Високовольтна, 17 до пам’яток архітектури та містобудування місцевого значення з листа Управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради від 13.07.2020 року №8/7-19.

Хоча таке «незнання» видається в певній мірі дивним. Адже, згідно з науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план. Визначення меж, режимів використання, режимів регулювання забудови історичних ареалів м. Дніпра», будівля на вулиці Виконкомівській, 17 є пам’яткою архітектури місцевого значення – «Доходний будинок», охоронний номер 9.

Більш того, на замовлення попереднього орендаря земельної ділянки ТОВ «Надлан-33» (ЄДРПОУ 34657108) у 2018 році було розроблено проєкт охорони «Зони охорони пам’ятки архітектури місцевого значення («Доходний будинок, охор. № 9) за адресою: м. Дніпро, вул. Виконкомівська, 17». Проєкт було затверджено Управлінням культури, національностей та релігій Дніпропетровської облдержадміністрації.

Тобто попередній власник знав про статус пам’ятки архітектури стосовно будівлі на земельній ділянці, яку взяв в оренду.
При цьому зміна власника будівлі, як зазначають в Дніпропетровській облдержадміністрації, пройшла з порушенням вимог законодавства про охорону культурної спадщини. Так згідно положення статей 6 та 18 Закону України «Про охорону культурної спадщини» обов’язковим є погодження зміни власника на пам’ятку зі спеціально уповноваженим в сфері охорони культурної спадщини підрозділом облдержадміністрації.

БО «БФ «Єврейське майбутнє» у Дніпропетровському окружному адміністративному суді наполягала, що голова Дніпропетровської обласної державної адміністрації не мав повноважень для прийняття Розпорядження №158-р від 12.04.1996 згідно якого будинок на вулиці Виконкомівська, 17 було віднесено до пам’яток архітектури місцевого значення. Також позивач зазначав, що відсутні підстави вважати об’єкт нерухомою пам’яткою історії та культури.

Відповідач в особі юридичного департаменту Дніпропетровської обласної державної адміністрації в ході судового засідання наполягав, що голова Дніпропетровської обласної державної адміністрації мав повноваження для прийняття розпорядження №158-р від 12.04.1996. Таке право голові обласної адміністрації гарантувало чинне на час підписання розпорядження законодавство України.

Також відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що доводи позовної заяви про відсутність правових підстав вважати будинок по вулиці Виконкомівська, 17 пам’яткою архітектури місцевого значення є особистою думкою позивача. Та не спростовують належності даного об’єкта до культурної спадщини місцевого значення як пам’ятники архітектури. Приналежність об’єкту до пам’яток архітектури визначено ще в 1988 році спеціальним науково-реставраційним проектним інститутом «Укрпроектреставрація», що описано позивачем у позовній заяві.

        До розгляду адміністративного позову були долучені треті особи, які не заявляли самостійних вимог щодо предмета спору. Так Управління культури, національностей і релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради просили відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Залучити та опитати в якості спеціаліста завідувача юридичного відділу Дніпропетровського обласного центру з охорони історико- культурних цінностей Дніпропетровської обласної державної адміністрації суддя Надія Сліпець відмовилась. Хоча такий спеціаліст міг би детально пояснити на яких законних підставах будинок на вулиці Виконкомівська, 17 отримав статус пам’ятки архітектури місцевого значення.

Також суддя Надія Сліпець відмовила відповідачу у залученні до справи Управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради. Хоча цей учасник, напевно, також зміг пояснити безпідставність вимоги, щодо визнання протиправним та скасування Розпорядження № 158-р від 12.04.1996.

За даними аналітичної системи YouControl Благодійна організація «БФ «Єврейське майбутнє» (ЄДРОУ 43639697) була зареєстрована наприкінці травня 2020 року. Засновниками юридичної особи є відомий у Дніпрі девелопер Вадим Єромлаєв та його син Артур, який є президентом Федерації кіберспорту України. Очолює БО «БФ «Єврейське майбутнє» саме Артур Єрмолаєв. Юридична адреса благодійної організації – місто Дніпро, вулиця Собінова, 1. За цією адресою зареєстровано також багато інших юридичних осіб, до яких має відношення Вадим Єрмолаєв.

Чи реставрують будівлю власники, як того вимагає законодавство, або на місці історичної споруди виросте чергова бетонна коробка?!
Втім розгляд судової справи завершився на користь БО «БФ «Єврейське майбутнє». Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Надія Сліпець задовольнила позов. І своїм рішенням виключила будинок на вулиці Виконкомівська, 17 з переліку пам’яток архітектури та містобудування місцевого значення. Протистояння «Єрмолаєв проти пам’ятки архітектури» завершилося на користь першого.

Варто зазначити, що до Розпорядження голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 12.04.1996 року № 158-р через суд вже вносилися зміни. Так у 2017 році з переліку пам’яток архітектури та містобудування місцевого значення зникла Лікарня Червоного Хреста, що на вулиці Короленка, 22. Зараз на цьому місці будується житловий комплекс «Женева», який багато хто в місті пов’язує з Геннадієм Корбаном та Геннадієм Гуфманом.

Сама лікарня Червоного Хреста знесена.

         В Дніпропетровській обласній державній адміністрації вже подали апеляційну скаргу на рішення судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Надії Сліпець.


Резонансное дело опг экс-начальника гсбэп дгу булькача с.п..

Председатель Антикоррупционного правозащитного Совета Александр Снисарь принял участие в итоговом выпуске (за 15.11.15) журналистских расследований программы Люстратор 7.62. 

Подробнее http://com1.org.ua/blog/rezonansnoe_delo_opg_ehks_nachalnika_gsbehp_dgu_bulkacha_s_p/2015-11-15-66


Антикорупційна правозахисна Рада 


Порушення законодавства з боку господарства депутата облради

Порушення землевпорядного, фінансового законодавства на території Петропавлівського району Дніпропетровської області ФГ «Ковальський» (власник – депутат Дніпропетровської обласної ради Ковальський В.Р.).

Детальніше http://com1.org.ua/blog/porushennja_zakonodavstva_z_boku_fermerskogo_gospodarstva_deputata_dnipropetrovskoji_oblradi/2015-10-31-64


Антикорупційна правозахисна Рада

Незаконное отчуждение земель металлургической академии

Злоупотребляя служебным положением, должностные лица Национальной металлургической академии Украины, Госземагентства в Новомосковском районе, Новомосковской райгосадминистрации передали часть земельного участка спортивно-оздоровительного лагеря «Дружба» семье и.о. заместителя мера г. Днепропетровска для осуществления индивидуального дачного строительства. В последующем, на данном земельном участке, и на незаконно захваченной соседней территории  была построена база отдыха «Росинка Казацкое Село». 

Подробнее http://com1.org.ua/blog/nezakonnoe_otchuzhdenie_zemel_metallurgicheskoj_akademii_v_polzu_semejnogo_biznesa_i_o_zamestitelja_mehra_dnepropetrovska/2015-10-06-63


Антикорупційна правозахисна Рада

Суд намагається звільнити екс-начальника дсбез дму Булькача

До Антикорупційної правозахисної Ради надійшла інформація, про підготовку винесення завідомо неправомірного оправдального вироку суду по  резонансному кримінальному провадженню, розпочатому відносно начальника відділу ДСБЕЗ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області Булькача Сергія Петровича, ст. о/у ВДСБЕЗ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області Хохлова Андрія Вікторовича, о/у ВДСБЕЗ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області Лозового Артема Віталійовича, слідчого СВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області Антонова Дмитра Валерійовича, слідчого СВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області Левицького Олександра Станіславовича, та інших. Винесення завідомо неправомірного оправдального вироку по зазначеному кримінальному провадженню, унеможливить ведення досудового розслідування іншого пов’язаного кримінального провадження, відкритого відносно  суддів.   

Детальніше http://com1.org.ua/blog/sud_namagaetsja_zvilniti_eks_nachalnika_dsbez_dmu_vid_kriminalnoji_vidpovidalnosti/2015-10-02-62


Антикорупційна правозахисна Рада

Відеоспостереження російською компанією на території укаїни

До Антикорупційної правозахисної Ради надійшла інформація про спробу ввійти на ринок технологій м Дніпропетровська та області великої російської компанії, діяльність якої може бути спрямована на шпигунство шляхом розміщення пристроїв для здійснення цілодобового спостереження на території України, у тому числі в державних, адміністративних, режимних будівлях з метою передачі відеоінформації в ФСБ РФ. Найближчим часом планується розміщення пристроїв відеоспостереження на території міста Дніпропетровська в рамках програми "Безпечне місто".  


Детальніше http://com1.org.ua/blog/videosposterezhennja_rosijskoju_kompanieju_na_teritoriji_ukajini/2015-09-10-61


Антикорупційна правозахисна Рада

Злоупотребление властью днепропетровским облсоветом

В Антикоррупционный правозащитный Совет поступила информация о злоупотреблении властью, служебным положением со стороны должностных лиц Днепропетровского областного совета, которые путем заключения заведомо противозаконных кредитных, ипотечных договоров для получения кредита в размере 100000000,00 (сто миллионов) грн. для фиктивной (нецелевой) закупки зерна, передали в ипотеку коммунальное недвижимое имущество, в том числе здания и сооружения относящиеся к объектам национального культурного наследия. С целью проверки вышеизложенной информации, фактов заключения аналогичных заведомо незаконных кредитных, ипотечных договоров по которым были переданы в ипотеку банку здания и сооружения других коммунальных учреждений, предприятий ДОР, Антикоррупционным правозащитным Советом, Люстрационным общественным советом Днепропетровской области при содействии народного депутата Украины Немировского Андрея Валентиновича, будут подготовлены и направлены в соответствующие обращения, запросы. Также будет проверена информация, о соблюдении норм действующего законодательства в процессе закупки зерна за полученные кредитные средства. 

Детальніше http://com1.org.ua/blog/zloupotreblenie_vlasti_dolzhnostnymi_licami_dnepropetrovskogo_oblastnogo_soveta/2015-09-06-60


Антикорупційна правозахисна Рада

Порушення закону дніпропетровською міськрадою на користь прокура

До Антикорупційної правозахисної Ради надійшла інформація про підготовку протизаконних проектів рішень виконкому Дніпропетровської міської ради, які планується винести та затвердити на засіданні виконкому, що буде проводитися 10.08.2015р. у будівлі Дніпропетровської міської ради. Спеціалістами Антикорупційної правозахисної Ради було встановлено, що посадові особи органів прокуратури, Дніпропетровської міської ради, в тому числі профільний заступник міського голови, відповідальні особи комісії при виконкомі міської ради з питань розподілу житлових приміщень, зловживаючи владою або службовим становищем, умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи іншої фізичної особи, використовуючи владу, службове становище всупереч інтересам служби, порушуючи охоронювані законом права та інтереси громади міста Дніпропетровська, намагаються незаконно передати житлові приміщення територіальної громади особам, які не мають право на отримання даного житла. 

Детальніше http://com1.org.ua/blog/porushennja_zakonu_dnipropetrovskoju_miskradoju_na_korist_prokuraturi/2015-08-06-59

Антикорупційна правозахисна Рада

Незаконне відчуження історичного особняку – пам’ятника історії

Антикорупційною правозахисною Радою, Люстраційною громадською радою  Дніпропетровської області за сприянням народного депутата України Немировського Андрія Валентиновича були проведені заходи  реагування на факти порушення діючого законодавства з боку посадових осіб Дніпропетровської міської ради, ЗАТ «Еколенд», ТОВ «Агат-Україна», та інших осіб, які  здійснили незаконне відчуження  історичної будівлі та земельної ділянки за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Урицького, 2А. Будинок, та земельна ділянка під ним належать до місцевих пам’ятників історії та архітектури. Всі зібрані документи з відповідним зверненням народного депутата України  направлено на ім’я  прокурора Дніпропетровської області. СВ ГУМВС України в Дніпропетровській області було розпочато кримінальне провадження, яке знаходиться на особистому контролі начальника ГУМВС України в Дніпропетровській області.  Залишається відкритим питання, що стосуються прийняття завідомо неправомірних рішень господарським судом Дніпропетровської області. Перевірка триває…                 

Детальніше http://com1.org.ua/blog/nezakonne_vidchuzhennja_istorichnogo_osobnjaku_pam_jatniku_istoriji_ta_arkhetekturi/2015-07-31-58

Антикорупційна правозахисна Рада

Корупція та сімейний підряд при будівництві доріг дніпропетровщи

До Антикорупційної правозахисної Ради надійшла інформація, щодо порушень антикорупційного фінансового законодавства з боку посадових осіб Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області, ДП «Дніпропетровського облавтодору», ПАТ «Трест Дніпродорбуд» та інших приватних комерційних підприємств. При перевірці наявної інформації спеціалістами Антикорупційної правозахисної Ради було встановлено, що впродовж декілька років основні тендери на ремонт та утримання автомобільних доріг Дніпропетровської області виграють ті ж самі суб’єкти господарювання, деякі з яких пов’язані з директором ДП "Дніпропетровський облавтодор" Костюченком Андрієм Сергійовичем. При підтвердженні вищезазначеної інформації, можна зробити висновок, що на території Дніпропетровської області тривалий час працює організована група осіб, які створили злочинну схему протизаконного привласнення коштів державного бюджету, шляхом завищення реальної вартості робіт, послуг з ремонту, обслуговування автомобільних шляхів Дніпропетровської області.  Збитки завдані державному бюджету можуть скласти сотні мільйонів гривень. Детальныше http://com1.org.ua/blog/korupcija_ta_simejnij_pidrjad_pri_budivnictvi_dorig_dnipropetrovshhini/2015-07-18-57 

Антикорупційна правозахисна Рада