Вилучення земель УДХТУ
- 15.07.21, 12:17
В місті Дніпро на протязі тривалого часу здійснюються спроби вилучення земель Українського державного хіміко-технологічного університету (УДХТУ), з метою будівництва житлових комплексів.
Керівництво Українського державного хіміко-технологічного університету в місті Дніпро неодноразово ставали героями скандальних подій. Але, за рішеннями «гуманних» судів уникають відповідальності. Деякі особи, навіть не зважаючи на результати перевірок, зазначали, що УДХТУ працює виключно для людей, керівництво, начебто, спрямовує свої зусилля на розвиток університету. Нас зацікавили непоодинокі спроби вилучення земель УДХТУ з боку бізнесменів, з метою подальшої забудови ділянок житловою, комерційною нерухомістю.
Так, наприклад, ще в далекому 2008 році постановою Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 05 грудня 2008 року у справі № 2а-578/2008 було зобов’язано Дніпропетровську міську раду здійснити вилучення земель Українського державного хіміко-технологічного університету на користь ОК «Мандриківська, 127».
Рішенням «Про передачу земельної ділянки по вул. Набережна Перемоги в оренду за рішенням суду» № 223/41 від 24.12.08 р., Дніпропетровська міська рада, зокрема, вирішила:
– затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
– вилучити земельну ділянку площею 0.2373 га (кадастровий номер 1210100000:03:231:0117), в Українського державного хіміко-технологічного університету і передати її ОК «Мандриківська, 127» в оренду строком на два роки. Для проектування та будівництва багатоповерхового житлового будинку, за рахунок земель, раніше наданих Українському державному хіміко-технологічному університету.
На виконання зазначеного рішення №223/41 було укладено та нотаріально завірено, договір оренди землі від 16.02.2009 р.. Земельна ділянка знаходиться за адресою: вул. Набережна Перемоги в районі будинку 40А, кадастровий номер 1210100000:03:231:0117. В подальшому, 21 грудня 2011 р. Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд частково скасував постанову Жовтневого суду. Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду вирішила, що суд першої інстанції перебрав на себе повноваження органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Постанову Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 05 грудня 2008 року у справі № 2а-578/2008 було скасовано в частині задоволених позовних вимог щодо вилучення земельної ділянки, визнання погодженими меж земельної ділянки. Також, рішеннями судів ОК «Мандриківська, 127» було відмовлено у позові, щодо зобов’язання Держкомзему вчинити певні дії.
Тобто, земельна ділянка (кадастровий номер 1210100000:03:231:0117) залишилась в складі земель, що передані в постійне користування Українському державному хіміко-технологічному університету. Та знаходиться в межах земель зазначених в Державному акті на постійне користування земельною ділянкою № 030510400073 від 16.11.2005 року.
Що ж бачимо по факту?! На сьогодні, за «невідомих» обставин змінилось цільове призначення зазначеної земельної ділянки та з’явився новий суб’єкт речового права. Тепер відомості у реєстрі визначають, що користувач – ОК «Мандриківська,127», а ділянка може використовуватись під зведення багатоповерхового житлового будинку. Незрозуміло, як саме земельна ділянка Університету отримала окремий статус? Які документи могли стати для реєстратора підставою внесення відповідних відомостей, що протирічать рішенням суду! Схоже, що чисельні рішення судів на користь збереження земель УДХТУ не спасають зазначену ділянку від вилучення та передачі забудовнику.
Схожа ситуація складається під час будівництва багатоповерхової будівлі, яке здійснює ОК «Фаворит» (ЄДРПОУ: 42621715), по вул. Набережна перемоги, 40 Д у місті Дніпро.
Раніше на земельній ділянці кадастровий номер 121010000:03:231:0151 розташовувався майданчик з продажу автомобілів. Зазначена територія площею 0,1317 га межує з землями УДХТУ та знаходиться на першій лінії від проїжджої частини вул. Набережної Перемоги.
Слід зазначити, що на невеликій площі зводиться будівля, якій присвоєно найвищий клас наслідків СС3! Зокрема, це передбачає ряд вимог до процесу будівництва та подальшої експлуатації, але про це пізніше…
10 квітня 2019 року між УДХТУ та забудовником було укладено договір про встановлення земельного сервітуту на частину земельної ділянки у розмірі 0,5822 га.. Тобто, для обслуговування ділянки площею 0,1317 га, забудовник отримав ділянку майже в 5 разів більшу (0,5822 га). Також, договір про встановлення сервітуту фактично наділив сторону правами власника, адже: відповідно до п.1 договору сервітут є безстроковим. Згідно п. 8 договору – земельний сервітут може бути відчужено, хоча ця норма є грубим порушенням законодавства, адже згідно частини 4 статті 403 ЦК України – сервітут не підлягає відчуженню.
Знову почались судові процеси. Суд першої інстанції вирішив, що договір потрібно скасувати, але апеляційна інстанція вирішила по іншому, надавши можливість забудовнику безстроково користуватися земельною ділянкою УДХТУ.
Навіщо забудовнику так потрібна земельна ділянка УДХТУ?
Можливо тому, що для розміщення величезної житлової будівлі катастрофічно недостатньо 0,1317 га.. Виходячи з інформації ОК «Фаворит» раніше отримував відмову у видачі дозволу на виконання будівельних робіт. Одними з підстав відмови зазначалося: «…перевищено відсоток забудови земельної ділянки, чим порушено вимоги табл.6.2 ДБН Б.2.2-12:2019; не надано результати оцінки впливу на довкілля (необхідно забезпечити більше 200 парковочних місць для авто), що суперечить вимогам Додатку 9-1 до Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою КМУ №466 від 13.04.2011.
Через три місяця, начебто, зазначені недоліки були виправлені, та ОК «Фаворит» було отримано дозвіл на виконання будівельних робіт. В нас виникає логічне запитання: як за три місяця могла збільшитися земельна ділянка забудовника, що надало можливість виправити порушення щодо вже здійсненого відсотку забудови ділянки та забезпечити розміщення 200 парковочних місць для авто!? Адже, нагадуємо, що ділянка ОК «Фаворит» площею 0,1317 га межує з землями УДХТУ та знаходиться на першій лінії від проїжджої частини вул. Набережної Перемоги. Можливо саме для цього забудовник зацікавлений в отриманні земель (площею майже в 5 разів більшу ніж його) УДХТУ?!
Також залишаються питання дотримання протипожежних, містобудівних норм та вимог ряду відповідних ДСТУ, ДБН України. Адже, зокрема, багатоповерхова будівля зводиться з мінімальним відступом від червоної лінії, проїжджої частини вул. Набережної Перемоги. Також при візуальному огляді можна зробити висновок, що відстань від новобудови до будівель Університету замала, що може призвести до виникнення ризиків в питаннях пожежної безпеки, порушення санітарних зон, тощо.
В статті викладено інформацію лише про відомі нам факти спроб вилучення земель УДХТУ, ми розуміємо, що можемо не володіти інформаціє про інші аналогічні випадки.
На даний час розпочато декілько кримінальних проваджень, в тому числі, щодо вилучення земель УДХТУ та забудови прилеглої території. Сподіваємося, що досудове слідство завершиться чисельними обвинувальними актами та дерибан земель Університету буде зупинено!
ЧИТАТИ НОВИНУ НА САЙТІ АНТИКОРУПЦІЙОЇ ПРАВОЗАХИСНОЇ РАДИ
Коментарі