Спроби відновити позитивну динаміку у останній торговий день тижня не призвели до радикальних змін на фондовому ринку України: ведмеді були налаштовані досить суворо. Загальний зовнішній негатив зіграв свою важливу роль у формуванні настроїв інвесторів.
За підсумками минулого тижня індекс ПФТС втратив
1,78% , впавши до рівня
1070,87 пп , у той час як індекс Української біржі UX відступив на
0,31% до позначки
2768,48 пп. Варто зауважити, що у вівторок обидва індекси опинилися нижче важливих психологічних рівнів:
1000 пп та 2700 пп відповідно.
Новини України:
Серед головних подій минулого тижня варто звернути увагу на офіційне повідомлення про те, що протягом січня-лютого 2011 року негативне сальдо зовнішньої торгівлі товарами на Україні збільшилося у 3,5 рази – до 2,08 млрд. доларів у порівнянні до 595,1 млн. дол. За аналогічний період 2010 року. Експорт товарів протягом січня-лютого 2011 року склав 9 млрд. 366,5 млн. дол. (збільшився на 46,8%), а імпорт - 11,447 млрд. дол. (збільшився на 64,1%).
Представники Міністерства фінансів України заявили, що Україна розраховує на отримання траншу МВФ у розмірі 1,5 млрд. доларів у червні 2011 року за підсумками роботи у Києві місії фонду з 10 по 20 травня. Але деякі експерти мають сумніви щодо позитивного рішення місії.
Між тим, МВФ переглянув прогноз дефіциту поточного рахунку платіжного балансу України у 2011 році у бік зменшення до 3,6% ВВП. Але оцінка зростання ВВП у поточному році залишилася на рівні 4,5%. Згідно зі Світовим економічним прогнозом у 2012 році очікується збільшення дефіциту до 3,8% ВВП з його скороченням до 2,9% ВВП у 2016 році. У попередньому прогнозі дефіцит оцінювався у 1,3% ВВП. Але згідно з прогнозами агенції Standard & Poor`s, ВВП України у поточному році збільшиться максимум на 3,8%.
Також минулого тижня стало відомо про рішення кабінету Міністрів України №310 про те, що у 2011 році продажу підлягають державні пакети акцій енергогенеруючих компаній, включно з «Дніпроенерго» та «Західенерго» у розмірі 25% та 45,1% відповідно. Також продажу підлягають 25% акцій «Київенерго», 45% «Крименерго» та пакети акцій ще 7 обласних компаній.
Серед статистичних даних також варто сказати про те, що зростання промислового виробництва на Україні протягом трьох місяців 2011 року склало 9,7% у порівнянні до аналогічного періоду минулого року. Виробництво у добувній промисловості збільшилося на 5,2%, у переробній – на 12,3%, у хімічній та нафтохімічній – на 18%, у машинобудуванні – на 26,8% та в легкій промисловості – на 17,4%.
На ПФТС, зрозуміло, найбільш помітними аутсайдерами стали Укрсоцбанк (USCB) (-6,88%), Центренерго (CEEN) (-6,91%), Мотор Січ (MSICH) (-5,95%) та майже не змінилася ситуація з акціями Укрнафти (UNAF).
На Українській біржі у центрі уваги були акції таких емітентів: Укрнафта (UNAF) (+0,42%), Банк Аваль (BAVL) (-1,15%), Мотор Сич (MSICH) (-3,79%) та Єнакіївський металургійний завод (ENMZ) (-3,82%). Акції Азовсталь (AZST) зросли майже на 7% на очікуванні рішення сплати дивідендів на запланованих зборах акціонерів 22 квітня.
Світові події:
На світових ринках одностайності не спостерігалося. За підсумками минулого тижня фондові ринки Азії опинилися за бортом. Чергова низка інфляційних даних з Китаю знов породила спекуляції відносно подальшого підвищення ставок Пекіном, у той час, як головна відсоткова ставка Японії залишається на історичному мінімумі (0,1%).
Серед негативних факторів також варто сказати про те, що Міжнародний Валютний Фонд (МВФ) понизив прогноз економічного зростання Японії, а оператор АЕС «Фукусима-1» - Tokyo Electric Power Co. – повідомив про те, що трагедія на АЕС наразі може стати для світи більш масштабною, ніж події у Чорнобилі у 1986 році.
За підсумками тижня індекс MSCI Asia Pacific Index відступив на 0,6% після зростання протягом трьох останніх тижнів через поновлення виробництва японськими компаніями після руйнівного землетрусу та цунамі 11 березня, а також на тлі пожвавлення економічного зростання у США.
Також втрати приніс минулий тиждень для європейських фондових індексів. Такому перебігу подій сприяв песимістичний старт нового сезону квартальної звітності, а також побоювання щодо боргових проблем деяких країн ЄС. Це призвело до збільшення спреду дохідності між грецькими та німецькими державними облігаціями до рекордних 1,000 пп.
Міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойблє заявив у інтерв’ю виданню Die Welt, що Греція може біти вимушена вести перемови з кредиторами щодо необхідності проведення аудиту у червні, щоб виявити спроможність країни сплачувати крдити. Після такого повідомлення португальські та грецькі бонди впали, що призвело їх дохідність до історичних максимумів.
Акції найбільшого у Казахстані виробника міді Kazakhmys Plc та чілійської Antofagasta Plc втратили більш ніж 7% вартості через значне падіння цін на мідь протягом останнього місяцю. Акції Commerzbank AG впали на 16% після проведення банком низки заходів щодо збільшення свого капіталу. Акції National Bank of Greece SA подешевшали на 8,1% через зменшення попиту на грецькі бонди. Індекс Stoxx Europe 600 Index протягом тижня втратив 1,4%.
Між тим, індексам Уолл-Стріт вдалося виправити ситуацію та закінчити тиждень з невеличким плюсом, незважаючи на слабкі квартальні звіти Google та Bank of America. Однак індекс S&P 500 зіткнувся з сильним рівнем у районі 1321-1322, що призвело до скорочення здобутків тижня до 0,6%.
Не справдив очікувань інвесторів Bank of America, який повідомив про прибуток за підсумками першого кварталу у розмірі $2 млрд., або 17 центів на акцію. Аналітики ж прогнозували 27 центів на акцію. Акції Google лише у п’ятницю впали на 7,8%. Компанія повідомила про квартальний прибуток, котрий збільшився у порівнянні до минулого року, але виявився меншим за прогнози експертів.
Статистичні дані показали зростання загального показника споживчої інфляції у березні на 0,5% м/м та 2,7% р/р. Базовий показник збільшився усього на 0,1%, що нижче прогнозів у +0,2%. Між тим, індекс настроїв споживачів США, розрахований Reuters/Michigan у квітні склав 69,6 пп (за попередніми даними) проти прогнозу 66,5 пп. Показник також перевищив попереднє значення у 67,5 пп.
Більш ніж 100 компаній індексу S&P 500 будуть звітувати про квартальні здобутки на поточному тижні. Це також може вплинути на загальну динаміку торгів на світових біржах. Зокрема не варто випускати з фокусу події у Європі, бо боргові проблеми не вирішаться за один день. Також варто збалансувати очікування подальшого вірогідного підвищення ставок у ЄС через занадто високий інфляційний тиск.
Індекси України можуть продовжити корекцію. У такому разі торговий діапазон для індексу ПФТС може обмежитися рівнями 1050/80 пп, а для індексу UX діапазон біль значний – 2650/2780 пп. На український фондовий ринок також можуть вплинути нові події щодо чергового траншу МВФ, місія якого очікується у травні.
Пiдготовлено: Олена Злобіна, аналітичний відділ TeleTRADE, м. Київ
Сайт компании: http://www.teletrade.com.ua/
Коментарі