Той самий день
- 02.02.17, 05:59
День Бабака (англ. Groundhog Day) — одна з найпопулярніших традицій США, що полягає у визначенні тривалості і погідності весни за поведінкою спеціально «призначеного» бабака.
Відзначається щороку 2 лютого.
ІсторіяКоріння традиції визначення погоди за поведінкою тварин притаманне культурам багатьох народів світу. Схожі традиції на День бабака в Європі сягають сивої давнини. Так, ще в Римській імперії 2 лютого відзначали День їжака. Древні римляни будували свій метеорологічний прогноз на поведінці розбудженого їжака, який бачив чи не бачив свою тінь і відповідно реагував[1]. У Німеччині роль їжака відігравав борсук[2]
Вихідці з Німеччини завезли цю традицію до США (зокрема, до штату Пенсильванія). Але роль "головного метеоролога" в Америці перейшла до бабака, бо їжаки та борсуки там не дуже поширені.
Римський звичай визначати майбутню погоду на початку лютого також перейшов у християнські традиції, адже 2 лютого за Григоріанським календарем святкують Стрітення Господнє. Саме тоді західноєвропейці святкують Candlemas — «День свічок». Згідно з прикметою, якщо 2 лютого погода була ясною і сонячною, друга половина зими буде холодною. Цього дня освячені в церкві свічки роздавали людям, щоби ті захищалися від зими. До речі, християни східного обряду того ж календарного дня, але за старим стилем (тобто на Стрітення) теж святять свічки.
День бабака в УкраїніЗгідно українських традицій бабак прокидався від зимової сплячки на свято Явдохи (14 березня). Він виходить на світ, свище три рази, а потім знову лягає на другий бік і так спить аж до Благовіщення. І ховрашок, кажуть, перевертається на інший бік. Отож люди виходили в поле, особливо в степовій Україні, щоб почути той посвист. [1] [2]
В Україні зараз «діють» два бабаки-"метеорологи" — слобожанський Тимко (живе на біостанції Харківського національного університету ім. В.Каразина в с. Гайдари, Харківщина[2]) і галицький Мишко (з 2009 р. живе у Львівському дитячому еколого-натуралістичному центрі )[5].
Попри випадковість прогнозів бабаків-метеорологів, популярність цього свята з кожним роком зростає.
Коментарі
Nech sa paci
13.02.17, 17:38
А ще є депутатка Альона Бабак.
Дождь!
23.02.17, 20:03Відповідь на 1 від Nech sa paci
На фотці вона є?
Nech sa paci
33.02.17, 20:33Відповідь на 2 від Дождь!
https://www.google.com.ua/search?q= Альона+Бабак&source=lnms&tbm=isch&sa=X
Nech sa paci
43.02.17, 20:33Відповідь на 2 від Дождь!
Сам порівняй.