Як бактерії пояснили економіку краще за Нобелівських лауреатів
- 10.11.24, 17:26
Датські вчені створили дивовижний експеримент.
Вони помістили звичайні ґрунтові бактерії Bacillus subtilis у спеціальне середовище, де ті утворили плівку на поверхні рідини. Щоб утриматися на поверхні, де є кисень, бактерії разом будують спільний захисний “плот” - кожна виробляє спеціальні молекули, які створюють міцну плівку. Виснажлива робота, але без цього колективного щита вся колонія потоне.
Серед бактерій з'явилися "ледарі" – мутанти, які перестали виробляти захисні молекули, але продовжували користуватися спільним щитом. Вони почали розмножуватися швидше, бо не витрачали енергію на "суспільні потреби".
Що ж зробили звичайні бактерії? Вони почали виробляти ще більше захисних молекул.
На якийсь час це спрацювало.
Але в довгостроковій перспективі все пішло шкереберть. Працьовиті бактерії виснажилися, кількість "розумників" зросла, і більшість колоній просто потонули.
І тут найцікавіше.
Цей експеримент показує те, про що економісти бояться говорити: система, де зростаюча кількість членів спільноти живе за рахунок перерозподілу ресурсів все меншої кількості працюючих, приречена на колапс.
Найточнішу модель краху соціальної держави створили не економісти, а бактерії у лабораторній чашці
P.s. Люди на відміну від бактерій набагато продуктивніші. Наш запас міцності більше і на відміну від бактерій ми не тонемо, а просто гальмуємо в розвитку
4
Коментарі
adamas
111.11.24, 12:56
Просто у бактерій час плине швидше.
За час екперименту змінилось декілька поколінь.