Популярні приколи

відео

хочу сюди!
 

Лариса

52 роки, близнюки, познайомиться з хлопцем у віці 38-57 років

Лялька-мотанка - просто лялька, чи оберіг?

 • 05.01.11, 13:27

Лялька-мотанка здавен була оберегом в українській родині.Кожна матір робила для своєї дитині ляльку, щоб та гралась.

Лялька буває різної форми - великою й маленькою. Вважають, що лялька є посередником між живими й тими, кого на цьому світі вже чи ще немає. Обличчя як такого у ляльки немає, воно досить символічне. Вважається, що лялька-мотанка повинна бути безлика, а та, яка служить берегинею - ще й з хрестом замість обличчя. Не можна малювати обличчя ляльці, вона не повинна ні на кого бути подібна, щоб не завдати шкоду. Її робили для того, щоб пішов або, навпаки, припинився дощ. Або для того, щоб забрати хворобу від людини. Залежно від події робили різні ляльки. Якщо для шлюбу, то ляльки виготовляли дуже ретельно. Ляльку вбирали в український стрій, як молоду, робили великий віночок, чи корону, на голову також до ляльки -молодої обов'язково робили пару - молодого, і що ж за весілля без дружб... Також дівчата часто разом з рушниками та сорочками в скриню до посоха робили ляльок. Коли ж дівчина виходила заміж, то в родині чоловіка дозволялось, допоки в молодят немає діток, гратись лялькою, і чим більше, тим швидше, і тим здоровіші будуть діти. А коли вже народжувалась дітвора, то , звісно, лялька віддавалась їй. Існувало повір'я, що якщо діти дуже часто і довго бавляться лялькою-мотанкою, то сім'я скоро чекатиме не поповнення. Якщо ж їх робили діти, вони часто робили собі товариша і порадницю. Лялька повинна бути одягнена у світлу вишиту сорочечку, під'юпник (або нижня спідничка т.з. галька) і запаску - підібрано все в традиціях Подільського краю. Всі елементи одягу є оберегами: спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи - минулий, теперішній і майбутній; обов'язковими атрибутами є вишиванка та намисто, які уособлюють достаток. Також повинен бути головний убір - очіпок, стрічка чи хустка - що символізує зв'язок з небом. Символічним є те, що лялька-мотанка не шиється, а робиться лише за допомогою ниток, стрічок, шляхом намотування. Раніше кожна дівчинка повинна була вміти робити цей оберіг, тому дівчата до цього ставились так само відповідально, як і до вишивання шлюбного рушника.

Насправді ляльку -мотанку може зробити кожен. Для цього необхідно лише трішки часу, фантазія, та мінімальні знання вишивки свого регіону. І пам'ятайте, лялька, зроблена власними руками, значно тепліша та добріша, ніж куплена-пластмасова, адже вона наша- автентична...лялька-мотанка!

http://garbuz.org.ua/Narodni-zvichai/2009-02-05-14-32-34.html

Шануймося!

12

Коментарі

15.01.11, 13:44

  25.01.11, 13:45

  В Неті є майстер-класи по виготовленню, якщо маєтет хороший лінк розмістить будь-ласка, сюди

   35.01.11, 14:01

   Останнім часом маю дуже сильне бажання власноруч зробити ляльку. Але, нажаль, не вистачає знань. Та й вишивати я не вмію, щоб зробити їй сорочечку.

    45.01.11, 14:43Відповідь на 3 від Золото 750*

    ось посилання на простенький майстер-клас http://garbuz.org.ua/Remesla/ljalka-motanka-ce-prosto.html. Як вишивати хрестиком - в інтернеті є багато пояснень

     55.01.11, 14:44

     Друзі, зараз розробляю ще один майстер-клас, трішки потерпіть.

      анонім

      66.01.11, 09:02

      Дуже цікавий історично-культурний момент.Не знав про це.Фахівці вважають що Україна втратила свої традиції після голодомору.Традиції саме на селі,де вони й визначали українців,як націю,як народ.Український народ було кинути в жертву,заради злиття з руССкими нелюдами.

       76.01.11, 12:41

        Гість: Милочка

        811.01.11, 23:24

         Гість: Милочка

         911.01.11, 23:25Відповідь на 8 від Гість: Милочка

         Краса!

          1025.01.11, 04:31

          Дякую за цікаве повідомлення та корисні лінкі!

           Сторінки:
           1
           2
           попередня
           наступна