Заява МЗС ставить крапку на визані Заходом виборів в Україні
- 25.09.12, 20:42
— Реакція українського Міністерства — відверто хамська, — вважає аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач, 42 роки. — Половина рішень нинішньої влади містить таку агресивну риторику. Це стиль нинішнього керівництва МЗС та його прес-служби. Рік тому подібна реакція була на резолюцію Європарламенту та щодо посла Франції в Україні. МЗС не може діяти емоційно.
У заяві МЗС зазначено, що "друзі команди Тимошенко вплинули на рішення США". Як це розуміти?
— Таке пояснення українські чиновники "напрацювали" за останній рік. Його суть — причиною всіх проблем України є не дії влади, а заяви опозиції за кордоном. Це радянська стилістика дипломатії за принципом "сам дурак". Але ж українська держава не має того економічного і політичного ресурсу, що мав СРСР. Подібні заяви з вуст речників українського МЗС виглядають карикатурно.
Чому наші дипломати дозволяють собі такий тон?
— Це радянське номенклатурне виховання. Вони зневажливо ставляться до простих смертних, опонентів та всіх іноземців. З іншого боку їх припирає безвихідь — українській владі більше нічого сказати.
Чому Міністерство закордонних справ критикує процедуру прийняття резолюції?
— Ухвалення рішень європейськими чи американськими парламентаріями проходить по-іншому, ніж в Україні. Але говорити про "порушення" нашій дипломатії непристойно, адже весь світ бачить, як голосують вітчизняні депутати — один за десятьох колег.
Як у США та Європі розтлумачать емоційність українського Міністерства закордонних справ?
— Заява МЗС ставить крапку на можливості визнання Заходом чесних парламентських виборів в Україні. Ніхто за кордоном не довірятиме їхньому результату, хоч би яким він був. Усі розуміють резолюцію сенату США так: українські чиновники обирають міжнародну ізоляцію.
Кого стосується заклик заборонити видачу віз "відповідальним за ув'язнення Тимошенко та погане поводження із нею"?
— Тих людей, які брали участь у справі засудження Тимошенко — політиків і суддів. Це ті люди, які організовували і супроводжували цей процес. У проекті резолюції були й конкретні прізвища — Віктор Янукович, генпрокурор Віктор Пшонка, його заступник Ренат Кузьмін. Не пам'ятаю, чи був там суддя Родіон Кірєєв. Логічно, якби був. В остаточний текст ці прізвища не ввійшли.
"Треба повернутися до нормальної взаємодії зі світом"
Реакція українського Міністерства закордонних справ засмучує, каже керівник українського зовнішньополітичного відомства в 2007-2009 роках Володимир Огризко, 56 років:
— Найбільше схвилював проект резолюції перед її схваленням. Він містив кілька жорстких речей стосовно України, що не потрапили в остаточний текст документа. Сенатори закликали НАТО припинити співпрацю з Україною, Державний департамент США ввести візові обмеження для конкретних політиків, відкликати американського посла. Це виняткові речі. За нормального спілкування між країнами такого бути не може. Таких пунктів у резолюції нема, але вони можуть з'явитися знову. Вони не голослівні, а можуть бути застосовані.
Коли з вами не спілкуються — це найгірший сценарій, що тільки можна уявити. До нього ми активно просуваємося. Україна буде ізгоєм серед цивілізованих країн. З нами не підпишуть Угоду про асоціацію, з нами не розмовлятимуть. Треба повернутися до нормальної взаємодії зі світом. Не робити заяв, що викликають дипломатичний опір і здивування. Хіба що влада бажає ізоляції держави. Адже такі заяви МЗС компрометують не тільки саму владу, а й усю Україну.
Наші політики не розуміють усієї серйозності справи, якщо дозволяють собі такі відповіді. Їм не вистачає здатності оцінити ситуацію. Іншого розумного пояснення знайти не можу.
Коментарі
gatyla
127.09.12, 16:47