Вид:
короткий
повний

Просвіта

***

  • 19.06.13, 11:54
Самое естественное, что есть в этом мире, — перемены. Живое не может быть застывшим.

Історичне опитування

  • 19.06.13, 11:19
Цікава ідея. Напишіть відповідь на наступні два питання: назвати до 10 імен чи подій з історії України від найдавніших часів до 1991 року, якими Ви пишаєтеся, на друге — стільки ж імен чи подій, за які Вам соромно або прикро. 

Як позбутися радянської спадщини в топонімії

  • 19.06.13, 11:10

Лариса Масенко

• Варто нагадати, що радянська практика масових перейменувань населених пунктів мала на меті не лише стерти історичну пам’ять і впровадити культ правлячої партії та її вождів, а й уніфікувати топонімію міст та сіл у межах усього СРСР.
Перейменування назв населених пунктів більшовики започаткували ще в 1920-х роках, але масового характеру вони набули після утвердження культу Сталіна. Країною прокотилась хвиля масових перейменувань міст та сіл, вулиць та площ, заводів і фабрик на честь «батька народів». Тоді ж поширилися й назви, призначені «уславлювати» інших партійних і державних діячів — Калініна, Кірова, Куйбишева, Ворошилова, Жданова, Орджонікідзе та інших. Зокрема, від прізвища Кіров було утворено 150 назв населених пунктів СРСР, від прізвища Калінін — 100 назв, наймення Куйбишева отримало 40 міст та сіл.

Історик провів опитування серед студентів університету. Цікавими для нашої теми є відповіді на два запитання. На перше студенти мали назвати до 10 імен чи подій з історії України від найдавніших часів до 1991 року, якими вони пишаються, на друге — стільки ж імен чи подій, за які їм соромно або прикро. Дослідження показало, що студенти віднесли Мазепу до переліку постатей, якими вони пишаються, а Катерину ІІ і Леніна — до тих історичних діячів, через яких їм соромно і прикро.

Про бидло...

  • 14.06.13, 10:10

Про якого Яника ми говоримо, коли він є відображенням свого бидляцького електорату. "Разруха в галавах!"


  У Боярці кілька місцевих мешканців вимагають викопати з могил воїнів Армії УНР

Епідемія

  • 12.06.13, 11:56
Михайло Потупчик, завідуючий сектором охорони культурної спадщини Управління культури і туризму Вінницької ОДА, під час круглого столу на тему "Обговорення проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії нелегальним розкопкам та обмеження цивільного обігу археологічних предметів" (реєстр. № 2616)", що відбувся у Верховній Раді України 11 червня 2013 р., оприлюднив дані, згідно яких на кожен населений пункт області припадає по 2-3 металодектори.



«Ще 10 років тому на території Вінницької області такої проблеми як «чорна археологія» майже не існувало. Були поодинокі випадки, проте, то були не «наші», а «зальотні». Металодетектори – то була якась диковинка. Зараз, на нинішній момент, «чорна археологія» набула епідемічного характеру. Якщо раніше були спроби пограбування курганів і вони були поодинокі та досить наївні, то тепер чітко видно, що використовується пошукова техніка. Адже виходять чітко на поховання і ні на міліметр в сторону. І таких випадків навіть не десятки, а сотні. Якщо раніше метало детектор коштував до 1000 доларів, то тепер у Вінниці на базарі металодетектор кустарного виробництва можна купити буквально за 300. В кожному селі, повірте мені, яке нараховує понад 300 жителів, є як мінімум 2-3 металодетектори. Крім «чорної археології», є ще й так звана «військова археологія». Тому необхідно обов’язково ліцензування використання металодетекторів. Це не панацея, але з проблемою необхідно щось робити. Тому я вважаю, що необхідно підтримати цей законопроект – він конче необхідний для збереження нашої культурної спадщини».

Дія

  • 12.06.13, 11:44
Расти в силе каждый день. А для этого научись действовать, а не ждать, творить, а не собираться с духом. Действие, действие и действие — вот путь труда земли.

Но свою вечную силу ты не можешь сделать ни хуже, ни лучше сейчас, если вчера жил только мечтами о действиях. А действовали другие, рядом с тобой шедшие, огонь духа которых был, быть может, много меньше твоего. Но они действовали, а ты думал, как будешь действовать, и упустил в бездействии свою вечную силу, потеряв летящее "сейчас" без пользы и смысла.

Антарова, Две жизни

До чого тут ви?

  • 11.06.13, 19:02
Раніше повідомлялося, що Глава Російської православної церкви патріарх Кирил заявив, що міжнародні урочистості з нагоди 1025-річчя Хрещення Русі відкриються в липні в Москві.