***
- 06.05.15, 14:46
- Просвіта
Червона армія з першого дня будувалася на підґрунті культу героїчної смерті та самопожертви. Причому масової смерті й самопожертви:
«Смело мы в бой пойдем
За власть Советов
И как один умрем
В борьбе за это!»
Що цікаво, під час Першої світової війни російські солдати співали цю пісню з не таким самогубним, хоча й достатньо жертвенним приспівом:
«И как один прольём
Кровь молодую.»
Такий самий приспів мала й офіційна версія маршу Білої армії. Неофіційна мала більш оптимістичний, а водночас і відверто антисемітський приспів. Утім, там були не менш віктимні рядки:
«Вот показались красные цепи.
С ними мы будем драться до смерти.»
Але з Білою армією ситуація зрозуміла – її вояки відчували програшність своєї справи (втім, як тій справі не бути програшній, коли у 1919 році Денікін послав на червону Москву тільки третину своїх сил, тоді як інша третина воювала у Чечні проти вільнолюбних горян, а ще одна третина – в Україні проти військ Петлюри і Махна?). Героїчним стоїцизмом – зі зрозумілих історичних причин – пройнята українська версія пісні:
Ми сміло в бій підем за Україну
І голови складем за Землю Рідну.
Але ж Червона армія йшла з піснею про власну тотальну смерть у наступ! Вона з нею здобувала перемоги – і стверджувала культ смерті у своїх лавах…
Коментарі