500-річчя перемоги під Оршею
- 05.08.14, 10:57
- Просвіта
«У нас щороку відзначають річницю битви під Берестечком. І це, звісно, правильно. Але ця битва була програшною. Тим часом в історії України були перемоги. І про це також потрібно пам’ятати, відзначати, пишатися. По суті, те, що відбувалося під Оршею, це АТО ХVІ століття. І цілком можна провести паралелі з тим, що відбувається зараз», – вважає історик, мистецтвознавець Микола Бендюк.
8 вересня 1514 року 500 років тому об’єднане військо Великого князівства Литовського та Польського королівства, очолюване князем Костянтином Івановичем Острозьким, розбило армію Московського князівства. Сили були нерівними. Адже військо, яке вів Костянтин Острозький, було майже втричі меншим від армії супротивника і налічувало майже 30 тисяч воїнів. Одначе воно зуміло дати відсіч ворогові, підсумовує науковець.
«Російські історики нині намагаються знівелювати значення цієї перемоги. Та насправді ця битва була дуже важливою, і не лишень для України», – продовжує Микола Бендюк. Річ у тім, що тоді московський князь загарбав Смоленськ. Почалися набіги на інші території. Тож якби не битва під Оршею, така окупація тривала б. Натомість перемога війська, яке очолював князь Острозький, змінила хід подій.
Першу картину про цю переможну битву написали у ХVІ столітті. Тепер же, через п’ять століть, художники знову взялися за таку ж тему. «Це буде той самий князь Острозький, лише в осмисленні київського художника Юрія Нікітіна, який погодився працювати при увімкнених веб-камерах. Те, що процес транслюватимуть в онлайн-режимі, – дуже добре. Адже за таких умов буде обговорення мистецтвознавців, істориків та інших фахівців. Вони зможуть давати компетентні поради щодо деталей. Наприклад, пряжок на одязі чи взуття. Це все – історична достовірність», – переконує Микола Бендюк.
Для художника Юрія Нікітіна це експеримент. Річ у тім, що на написання батального полотна зазвичай витрачають чимало часу. Натомість автор спробує завершити роботу до 15 серпня. «Враховуючи, що сьогодні відбувається в Україні, створення такої картини про переможну битву є важливим», – вважає Юрій Нікітін.
Створення такого полотна є лише яскравим початком Східно-Європейського форуму «500-річчя перемоги під Оршею». Захід включатиме в себе наукову конференцію, круглий стіл на політичну тематику, зустріч послів Польщі, Литви, Білорусі, а ще фестивалі за участю реконструкторів, музикантів і серію презентацій. Зокрема й історичної картини. Географія дійства доволі широка – організатори планують задіяти міста, якими колись володіли князі Острозькі.
«Історія України має багато дат, про які варто знати. 500-річчя перемоги під Оршею хотілося б відзначити не лише культурно-мистецьким, а більш комплексним заходом. Саме тому й виникла ідея проведення такого форуму. Окрім цього, дійство матиме й благодійну складову», – пояснює директор Східно-Європейського форуму «500-річчя перемоги під Оршею» Анастасія Гайдукевич.
Доброчинні акції будуть спрямовані, зокрема, й на те, щоб допомогти українським військовим, що нині перебувають на сході.
Коментарі
SOKILDNISТЕR+
16.08.14, 12:33
ПАМЯТАЄМ про 500річчя славноі ПЕРЕМОГИ РУСІ Украіни над ордою МОСКОВЩИНИ !Би?тва під О?ршею була 8 вересня 1514 року між 30-тисячним військом під командуванням украінця християнина князя Костянтина Івановича Острозького, на той час Гетьмана Великого князівства Литовського,Руського та Жемайтійського, нащадка Рюриковичів,та 80-тисячним московським військом на чолі з воєводою Іваном Челядниним.
На той час Московське князівство вело війну проти Литовсько-Руської держави. Перша сутичка з московськими полками відбулась 27 серпня за Березіною, а потім основна битва була під Оршею, де війська Москви були розномлені й ганебно втекли до Смоленська. Ось антикацапська пісня про цю славну битву https://www.youtube.com/watch?v=0QCGNXwEsgs ЩЕ буде БОГОМ знищена МОСКОВІЯ! СЛАВА УКРАІНІ
Остап 88
26.08.14, 12:59
Francisk02
36.08.14, 13:04