Совковий багаж українського генералітета

21 січня, у щовечірній передачі «На слуху» в ефірі ТРК «Ера» військовий експерт Олексій Арестович, торкаючись причини загибелі українських військових в останній день оборони терміналу Донецького аеропорту, зробив висновок, що причина усіх поразок українських військ на донбаському фронті пояснюється одним реченням: «Хлопців мали відвести, але не відвели».  І з цим справді не можна не погодитись.

Якщо ж згадати історію, можна побачити, що цим же самим реченням можна пояснити і ряд крупних поразок Червоної Армії під час Другої світової війни. Так, в серпні-вересні 1941 р. виникла загроза оточення угрупування радянських військ в районі Києва. Існувало дві можливості: або відвести війська, або продовжувати оборонятись. Було обрано другий варіант: «Триматись до кінця!». Наслідок: кільце оточення замкнулось (зараз я не торкаюсь того, що оточення взагалі можна було уникнути – це тема окремої розповіді), в гітлерівський полон потрапило 665 тис. радянських солдат і офіцерів. «Треба було відвести, але не відвели».  

Навесні 1942 року радянські війська розпочали наступ з Барвенківського виступу в напрямку на Харків. Південніше, в районі Словянська,  німецьке командування почало зосереджувати ударне угрупування, щоб вдарити в тил наступаючим радянським військам. Слід було припинити наступ і відійти, щоб уникнути оточення. Радянське командування, яке за словами німецького воєнного історика Курта Тіппельскірха, мало звичай «вперто дотримуватись раз поставленої мети», цього не зробило. Більше того – воно не зробило цього і тоді, коли 17 травня почався німецький наступ. І тільки наступного дня, коли німецькі війська, просунувшись уперед, своїм лівим флангом досягли міста Ізюм, чим фактично позбавили радянські війська можливості відійти на лівий беріг Сіверського Дінця, було віддано наказ припинити наступ. Але було вже запізно – значна частина військ, що брали участь у наступі (а це було 20 стрілецьких і 7 кавалерійських дивізій, 14 танкових бригад) були оточені. В полоні опинилось за радянськими  даними  70 тис., за німецькими  - 240 тис. людей. «Треба було відвести, але не відвели».

Приблизно в той же самий час, в травні-червні 1942 р.,  різко погіршилось становище радянських військ, що обороняли блокований Севастополь.  Панування в повітрі німецької авіації зробило неможливим перевезення усього необхідного для оборони транспортними суднами – тепер це завдання виконували  бойові кораблі. Тут і слід було б подумати  командуванню про можливу евакуацію захисників міста. Але про це тоді не подумали. Не подумали ні 7 червня, коли  розпочався 3-й штурм міста, ні 17 червня, коли німцям  ціною величезних втрат вдалось зайняти пункти, з яких вони могли прострілювати Північну бухту. Тепер постачання обложеної бази могли здійснювати  тільки підводні човни. Що більше – замість евакуації останнім рейсом великого надводного корабля радянське командування відправило в Севастополь 142-гу стрілецьку бригаду (1264 чол.). Не поставили питання про евакуацію і тоді, коли німцям вдалось переправитись через Північну бухту. І тільки коли пав Малахів Курган і становище стало безнадійним, командуючий Чорноморським флотом віце-адмірал П. С. Октябрський, котрий керував обороною, звернувся у ставку Верховного Головнокомандування з проханням дозволити евакуацію на Кавказ … тільки не гарнізону, а «200-300 відповідальних працівників і командирів» (звичайно, із собою включно). Літаками і підводними човнами було вивезено не більше тисячі осіб вищого і старшого командного складу і партактиву міста. Евакуація решти солдат, матросів і офіцерів не передбачалась взагалі. Близько двох тисяч чоловік змогли вирватись з покинутого міста на різних плавзасобах. Інших його захисників  чекала або загибель, або полон. В полон потрапили за німецькими даними близько 100 тис. військовослужбовців, за радянськими – 78230. Знову – «треба було відвести, але не відвели». Навіть і не намагались.

Прикладів подібних  цьому –  безліч. А якщо додати, що подібні проколи командування, приховані героїзмом рядових  вояків,  траплялись і в дорадянській Росії – можна сміливо братись за написання присвяченої цьому книжки. Тепер, у війні, яку  незалежна Україна веде за свою територіальну цілісність, ця історія, нажаль, повторюється. Втім, воно і не дивно – вийшовши із «совка»,  наша молода незалежна держава не могла не винести з нього його хронічних пороків, принаймні – деяких з них.

І якщо  пан Арестович, не тикаючи пальцем, говорив про особисті риси людини, яка приймала такі рішення, то мені (хоча пояснення пана Олексія я не відкидаю),  причина бачиться  саме в «совковій» спадщині. Адже не секрет, що коли не усі, то принаймні переважна частина тих, з кого складається нинішнє вище військове керівництво нашої країни,  розпочинали свою військову кар’єру в збройних силах Радянського Союзу. В Радянському Союзі вони навчались у військових училищах і академіях, і, як мені здається, дехто з них (на щастя не всі), разом зі спеціальними військовими знаннями засвоїли і те, про що в училищах і академіях не говорили, але що завжди, в тому числі  і з допомогою «героїчної» міфології, насаджувалось  не тільки в радянському, але й у дорадянському (царському, імператорському) війську: ставлення до солдата, як до «гвинтика», як до засобу реалізації амбітних намірів генералів, маршалів і самого «государя-імператора» (неважливо, коли сидів він на своєму троні:  до чи після 1917 року ). І причина тут не в особистих рисах як царських, так і радянських генералів, адміралів і маршалів. Адже чи могло бути по-іншому в державі, де «гвинтиком», засобом осягнення «історичних завдань», що стояли як перед «Третім Римом», так і перед «батьківщиною світового пролетаріату», була кожна людина: солдат чи маршал, військова чи цивільна, чоловік чи жінка. Тому і вчились царські і радянські офіцери і генерали досягати виконання поставленого завдання за будь-яку ціну, не рахуючись з втратами, яких нерідко можна уникнути. А як навчились  - так і приймали рішення.

Доказ цьому  - співвідношення втрат Росії (дорадянської і радянської) і її противників майже в усіх війнах, які вона коли-небудь вела, незалежно від того перемогою чи поразкою вони завершувались.

Коли ж уникнення або, принаймні, мінімалізація втрат займає другорядне місце, полководець, приймаючи рішення, менш за все боїться допустити помилку, яка може привести до невиправданих втрат. Куди більше страху, мабуть, викликає можливість прийняти таке рішення (може й не помилкове), яке покаже полководця у невигідному світлі – м’якотілим, недостатньо жорстким і недостатньо рішучим. Чи не тому ані царська Росія, ані Радянський Союз ніколи не воювали «малою кров’ю» - не важно, чи перемагали, чи терпіли поразку? І чи не тому «геніальні» царські і радянські полководці часто з можливих варіантів дій вибирали той, де результат досягався ціною найбільших втрат? Чи не тому і в царській Росії, і в Радянському Союзі найбільшою пошаною користувались саме ті полководці, які поклали найбільше своїх солдат? 

Я, звичайно, не пропоную «люструвати» особи вищого командного складу ЗСУ тільки тому, що вони починали військову службу і отримали військову освіту ще в Радянському Союзі. Я також не намагаюсь міряти однією міркою всіх українських генералів і адміралів. Хочеться вірити, що переважна більшість з них – це здібні, високоосвічені, віддані Україні і її народу професіонали своєї справи, котрі вміють воювати «малою кров’ю» і для котрих збереження життя підлеглих – один з головних пріоритетів.

Але факт є фактом: тягар «совкової» ментальності залишається і у військовій сфері. І його треба позбуватися. І у військовій, і в усіх інших сферах. Чим скоріше – тим краще.

Благодійний фонд "Сестри премоги" - допомога 55-й артбригаді

Проект "Сестри Перемоги"

Реквізити:

Приват:

5169 3305 0754 8953 (загальна карта фонду)

5169 3305 0754 8946 (55 Арт Бригада)

5169 3305 0556 8227 (40 Арт Бригада)

5169 3305 0666 2318 (Аеророзвідка Сестер Перемоги)

5169 3305 0551 0039 (Спецназ ВСУ та НГУ)

Отримувач: Ганна Морозова

Призначення платежу: Благодійна допомога

PayPal:

[email protected]

[email protected] (55 ОАБр)

[email protected] (40 ОАБр)

[email protected] (Аеророзвідка)

[email protected] (Спецназ)

Контакти:

Заявки приймаються:
(098) 908 68 68

Плетіння кікімор:
(096) 181 53 21

Наш офіс:

Київ, Арсенальна, 15, кв. 16 (пн-нд 12:00-19:00)

Безготівка:

Отримувач: ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ДОПОМОГИ КРАЇНІ "СЕСТРИ ПЕРЕМОГИ"

ЄДРПОУ 39654316

Р/р № 26009052753420

ПАТ КБ "ПриватБанк" м. Києва. МФО 300711

Призначення платежу: Благодійна допомогаИсточник:http://censor.net.ua/n365094

Благодійний фонд "Крила Фенікса"

А вы знали?
Помочь проектам фонда, принять участие можно через Приват24.
На стартовой странице Приват24 есть раздел "Благотворительность" и в выпадающем меню выбрать пункт "Крылья Феникса".
Всё очень просто, не вставая из-за компьютера.

КТО ЕСЛИ НЕ МЫ?!
Вы с нами?

Горячая линия:
(044) 364-50-60,
(067) 778-54-66
Адрес склада и офиса: г. Киев, пр. Московский, 21,
здание "Медаппаратура", склад 1.
———————————————
Реквизиты благотворительного фонда Крылья Феникса:
ЄДРПОУ: 395 32 919
ПАТ КБ "ПриватБанк" м. Києва.
МФО: 300711
р/р ГРН: 2600 3052 7548 01
Ознака неприбуткової організації - 0005.
———————————————
Почему вы верите в нашу победу?
https://www.youtube.com/watch?v=luLHDvQlChI
———————————————
ВСЕ РЕКВИЗИТЫ : http://wings-phoenix.org.ua/vse-rekvizity

Для переводов через PayPal: [email protected]
Сообщение получателю: Charity donation
———————————————
Отчеты о проделанной работе: http://wings-phoenix.org.ua/
———————————————
Сводный фотоотчет: https://www.facebook.com/wings.phoenix.foundation
Англоязычная страница:
https://www.facebook.com/phoenix.wings.foundation?fref=ts
——————————————
Чем еще помочь?

Очень помогут репосты, приглашение друзей подписаться на страницы, перепечатывание в другие социальные сети и онлайн ресурсы.
Підтримай країну!

Реабілітаційний центр для бійців АТО в Харькові

В Харькові силами волонтерів створено реабілітаційний центр для учасників АТО. Більш докладно:http://24tv.ua/ru/volontery_sozdajut_reabilitacionnyj_centr_dlja_bojcov_ato_n627405

Реабілітаційний центр для бійців АТО в Харькові

В Харькові силами волонтерів створено реабілітаційний центр для учасників АТО. Більш докладно:http://24tv.ua/ru/volontery_sozdajut_reabilitacionnyj_centr_dlja_bojcov_ato_n627405

Для учасників АТО, що повертаються в м. Хмельницький

  • 24.10.15, 14:28
Учасникам АТО і демобілізованимвійськовослужбовцям, які повертатимуться в м. Хмельницький, а також членам їх родин: в цьому місті є реабілітаційний центр для учасників АТО та членів їх родин при Римо-католицькій парафії Христа Царя Всесвіту, на проспект Миру 55 (Виставка). Тел: 067-2658915.

Для бійців, що повертаються з АТО в м. Хмельницький

Учасникам АТО і демобілізованимвійськовослужбовцям, які повертатимуться в м. Хмельницький, а також членам їх родин: в цьому місті є реабілітаційний центр для учасників АТО та членів їх родин при Римо-католицькій парафії Христа Царя Всесвіту, на проспект Миру 55 (Виставка). Тел: 067-2658915.

Паління вбиває, а неспалена пачка цигарок може врятувати

Відмовившись від паління на один-два дні або зменшуючи протягом якогось часу денну кількість спалених цигарок, кожен з нас (кажу з нас, тому що сам палю) може легко заощадити одну пачку, а гроші, що складають її вартість, віддати або перерахувати для допомоги військовим в зоні АТО (адже, не дивлячись на відносне затишшя, наші воїни на передовій потребують допомоги) або для лікування поранених, допомоги біженцям або родинам загиблих, на інші доброчинні заходи і проекти. Якщо це зроблять тисяча курців – грошей вистачить, на придбання бронежилета, який може врятувати чиєсь життя, п’ять-шість тисяч – на придбання тепловізора, десять-п’ятнадцять тисяч – на реабілітацію і протезування пораненого, що став інвалідом, двадцять тисяч – на придбання радіолокаційної станції для рятувального судна ВМС України.  

Дорогі курці! Скористаймося можливістю допомогти тим, хто цього потребує, і зробити свій внесок в нашу спільну перемогу, в справу досягнення миру на нашій землі, у процвітання нашої країни! Нехай пачка цигарок з того, що вбиває, перетвориться в те, що рятує життя!

Паління вбиває, а неспалена пачка цигарок може врятувати життя

Відмовившись від паління на один-два дні або зменшуючи протягом якогось часу денну кількість спалених цигарок, кожен з нас (кажу з нас, тому що сам палю) може легко заощадити одну пачку, а гроші, що складають її вартість, віддати або перерахувати для допомоги військовим в зоні АТО (адже, не дивлячись на відносне затишшя, наші воїни на передовій потребують допомоги) або для лікування поранених, допомоги біженцям або родинам загиблих, на інші доброчинні заходи і проекти. Якщо це зроблять тисяча курців – грошей вистачить, на придбання бронежилета, який може врятувати чиєсь життя, п’ять-шість тисяч – на придбання тепловізора, десять-п’ятнадцять тисяч – на реабілітацію і протезування пораненого, що став інвалідом, двадцять тисяч – на придбання радіолокаційної станції для рятувального судна ВМС України.  

Дорогі курці! Скористаймося можливістю допомогти тим, хто цього потребує, і зробити свій внесок в нашу спільну перемогу, в справу досягнення миру на нашій землі, у процвітання нашої країни! Нехай пачка цигарок з того, що вбиває, перетвориться в те, що рятує життя!

Сторінки:
1
2
попередня
наступна