Мандрівний фронтовий Музей плакату України
- 12.05.16, 08:20
Музей плакату України при журналі “Музеї України” – єдиний у світі офіційно зареєстрований спеціалізований музейний заклад, що збирає, створює і вивчає сучасний український плакат.
Розпочався музей у 2011 році на базі Національного музею-заповідника “Битва за Київ у 1943 році” у селі Нові Петрівці Вишгородського району Київщини, де і легалізований виконавчим комітетом Новопетрівської сільради.
Перша резонансна виставка “Плакати Майдану” відкрилася 27 лютого 2014 року, одразу після Євромайдану, в якому активісти музею брали участь як Плакатна сотня. Національний музей народної архітектури і побуту України (Пирогів) виділив Музею плакату частину будинку в експозиції Сучасне село, де за кілька тижнів почалася виставка “Крим – це Україна!”. Ці дві виставки буквально законсервували настрої того часу…
https://musplakat.wordpress.com/
МПУ має філію на столичному масиві Троєщина – Музей української пропаганди, де започатковано першу експозицію про АТО. Велика виставка плакатів, у тому числі експозиція “Надія Савченко”, розгорнута у центрі КУН на площі Слави у Києві.
Однак, найбільше виставок патріотичного плакату розгорнуто в зоні проведення Антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях. Велику підтримку надало Управління культури і туризму Донецької ОДА. Нині у всіх основних музеях Донеччини є наші плакатні виставки! У прифронтовій Костянтинівці навіть встановлено рекорд – відкрито найбільшу виставку сучасного українського плакату зі 102 робіт! Не даремно, Музей плакату називають фронтовим – аби відвідати кілька наших виставок, треба заглибитися у Першу лінію оборони, проїхавши дорогами, що обстрілюються снайперами і артилерією російських терористів… І таких доріг музейники пройшли чимало…
Особлива роль у розвитку сучасного плакатного мистецтва належить арт-директору МПУ Юрію Неросліку.Нині колекція музею складається в основному, з його робіт. Влітку 2014 року, Юрій став добровольцем, потрапив у 92 бригаду ЗСУ, їх підрозділ намагався пробитися до Іловайська, але був фактично знищений артилерією регулярної російської армії. Кілька днів пробивалися до своїх з боями. Потім бойові будні під містом Щастя. І нині, після демобілізації, Юрій постійно буває в АТО вже як волонтер, організовує виставки.
Плакати Юрія Неросліка стали міжнародним графічним символом як Євромайдану, так і війни за Донбас. Протягом 2014-16 років Юрій і активісти Музею плакату відкрили виставки вздовж всієї лінії фронту – Станиця Луганська, Щастя, Новоайдар, Северодонецк, Торецьк, Костянтинівка, Мар`їнка, Новомихайлівка, Сартана, Маріуполь, Широкіне… Часто виставки розміщуються просто в бліндажах, в штабах, світлицях на “передку”…
Є і десятки виставок у державних музеях, у тому числі Національних, у багатьох регіонах України. Саме плакати Юрія Неросліка потрапляють у кадр провідних телеканалів та інформагенцій, коли українська діаспора протестує проти російської агресії у багатьох каїнах світу, зокрема, під ООН…
Творчість Юрія Неросліка під забороною у Росії, після “антирашистської” серії… Хоча, для школярів розроблено спеціальну підбірку…
Мандрівний фронтовий Музей плакату України продовжує активну виставкову діяльність як прифронтовою зоною, так і багатьма регіонами держави.
Підготував Віктор Тригуб, директор Музею плакату України, редактор журналу "Музеї України", Почесний працівник туризму України
Коментарі