Музей з Першої лінії оборони
- 14.02.16, 03:10
Українці – культурна нація! Навіть у розстріляних прифронтових селах зберегли музеї і розвивають!
Отже, рейд на Новомихайлівку.
Музейна експедиція журналу "Музеї України" в АТО. Їдемо з начальником Управління культури і що особливо надихає - туризму Донецької ОДА Аліною Певною і Світланою Чупєєвою - начальником відділу культури Мар`їнської РДА.
Розбита дорога від Мар`їнського блок-посту. Вчора там підірвався бусік. Чимало загиблих і постраждалих.
Навпроти, на териконах, люблять полювати на людей "слухачі школи снайперів днр" - вчаться стріляти по рухомим мішеням. Окопи-бліндажі першої лінії оборони. Все вздовж дороги заміновано. А може ні? Позначок нема. Йди перевір - одна нога тут, інша там... Не фотографую - заборонено. Можна реально влетіти під трибунал...
Наш блок-пост. "Куди?" "В музей на екскурсію. З Києва теж!" Пауза. "Класний музей - були. Щасливо!" Сміється.
Повертаємося. "Пропускай - то екскурсанти!"
Незрівнянний гумор передової...
Ось і легендарна Новомихайлівка. Гігантський корпус сільського музею. Завідувач музею – Шаповалова Катерина Василівна, зустрічає. Повна назва - Комунальний культурно-освітній заклад “Народний музей історії села Новомихайлівки”. Відділ культури оплачує одну ставку. Завідувач все робить сама. І формує експозицію, веде екскурсії, оформлює папери. І самостійно прибирає 700 метрів. Добре, що допомагає чоловік, син, красуня-донька Яна, дипломований фахівець з міжнародних відносин з престижним дипломом університету. Безробітня.
Опалення нема. Холодно. Чимало вікон забиті целофаном - скла не вистачає. Будемо вдячні, як хтось допоможе безпосередньо музейникам. Проблем чимало… Картка Ощадбанку України – 5274100001314356
Мар`їнський район. Прифронтова зона. Перша лінія оборони. Донеччина.
Музей має 700 кв метрів площі. Цікава експозиція. Дещо хаотична. Деякі зали просто забетонували радянські 60-80 роки. І в цьому щось таке неймовірно-містичне є. Машина часу...
У будівлю потрапило два снаряди. Відновилися. Винесло все скло… З тривогою чекають нових обстрілів.
Аби потрапити на екскурсію до Новомихайлівського музею, треба пройти кілька блок-постів, промчатися напівзаміновою дорогою просто в Першій лінії оборони. Під прицілами снайперів. Даю ідею для туристичного буклету, аби зрозуміли комічний драматизм ситуації.
Накинулися, що я взяв у Першу лінію оборони 18 літнього сина. Ростік захотів сам. Міг залишитися в готелі Краматорська. Поїхав. У Мар`їнці у той момент не стріляли. А от від блока - десь 700-800 метрів до сепарів, вже було трохи тривожно. Міномети-арта... Але, не стріляли.
Та дорога вздовж фронту частково замінована на узбіччі. Але, не зупинялися, з асфальту не сходили. Школа снайперів ДНР там пострілює. Але, не на всіх ділянках. Відстань і посадки. Та і наші снайпери...
До того ж, ми Малого з Аліною Певною затисли на задньому сидінні - я його закривав. Якби теоретично долетіло, на тій відстані, вже ізльот. Технічні питання... Значить, було умовно безпечно.
І хай краще, він зрозуміє, що таке фронт, реальне життя, ніж буде буянити по генделикам... Патріотичне виховання. Якщо у твоїй країні війна, кожен чоловік повинен побувати хоча б біля фронту... Подолати ВЛАСНИЙ страх...
Нормальні люди туди ніколи не доїдуть. Лише військові і місцеві. Скрізь міни, постійні арт-обстріли, снайперські засідки. Тож чекати туристів - марно. Хіба екстремали. Музей задумували і зробили для своїх. І він прекрасно виконує цю функцію. Це - без пафосу.
Вільної площі багато. Можна привезти сюди якусь резонансну виставку з Києва. Чи Львова. Не уявляю художників-самогубців, які ризикнуть самі і своїми роботами.
Традиційно обійшлися комплектом патріотичного плакату нашого арт-директора Юрія Неросліка. Хоча, зрозумійте, при найменшому коливанні лінії розмежування, село опиниться або в нейтралці, або сюди увірвуться сепаро-рашенські головорізи. І що вони зроблять з музеєм, родиною завідувачки і патріотичними плакатами, пояснювати вже нікому не треба... Отака жахлива правда життя.
Добре, що Аліна Певна і Світлана Чупєєва не залишають такі заклади без уваги. Ось пресу привезли. Робимо резонанс. Курс влади - жорсткий! Подібні заклади культури зберегти, врятувати, розвинути. І це єдине правильне рішення! Якщо тут все закрити - здичавіння воєнне наступить миттєво.
В експозиції, де було прийнятне світло, записали відео.
https://www.youtube.com/watch?v=FSbkDAgdG6s
Ми з Ростіком зробили фотосесію. Пообіцяли зробити, наповнити, розкрутити сайт. Зробили - https://novomimuseum.wordpress.com/
Можна всіх розхвалити чи облаяти. Нічого від того не зміниться. Новомихайлівка стоїть. Музей працює. І фронт. Я знаю, що ці люди будуть рятувати музей до останнього. Навіть після десятків снарядів. Цього не розуміють ні іноземці, ні примітивні рашенські агресори.
...Давно не був так близько від рідного села в окупованому Старобешівському районі... Чомусь стало сумно.
Нас ще чекали в пекельній Красногорівці - поговорити, випити чаю. Вже ледве встигли на автобус з Курахового до Краматорська, де поїзд.
Увечері почали стріляти. "Діяльність КПВВ "Мар'їнка" буде відновлена лише після стабілізації ситуації навколо нього Про це на своїй сторінці в Facebook написав глава Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський". Мочили затято. 22 рази. По райцентру і тій Першій лінії, вздовж якої ми їхали. Музей цілий.
Ось така вийшла "екскурсія" в музей на лінії розмежування. Чи бойовий рейд. Люди живуть у таких умовах два роки. Можна лише співчувати і висловлювати моральну підтримку, надаючи якусь посильну допомогу. Що ми і зробили.
-Ми продовжимо інспекційні поїздки закладами культури поруч з лінією розмежування! - сказала Аліна Певна, - Люди повинні знати, що Україна їх не забула, опікується. Робимо все, що можемо. Запрошуємо журналістів, музейників, експертів-культурологів, художників до участі в таких рейдах! Управління культури Донецької ОДА буде всіляко сприяти!
Я про ті Мар`їнські музеї чомусь постійно думаю. Вразили. І хочу побажати лише миру в Єдиній Україні!
Слава українським музейникам!
Віктор Тригуб, редактор журналу "Музеї України"
Фото - Ростислав Тригуб, студент Університету "Україна", учасник Музейної експедиції в АТО
Десь, поруч з передовою...
К.Шаповалова і А.Певна
Донька Яна - фахівець міжнародних відносин. Може хтось допоможе з роботою?
Апарат! Їздить!
Осколки. Експонати, що прилетіли самі.
Осколки пішли в стелю
Виставка Юрія Неросліка буде!
Скла не вистачає. Як хто здатен допомогти - пишіть...
Коментарі