Музеї - фасад держави. Мінкульт про це не знає...
- 17.05.15, 10:48
Україна має кілька музейних рекордів світового і європейського рівня. У нас чи не найбільше різноманітних музеїв у світі - десь 5000. Маємо найбільший скансен Європи - у Пирогові. І найменший музей світу - Музей плакату при журналі "Музеї України"!
Музеї давно стали важливою складовою ідеології, інформаційних війн. Відповідно, ці заклади повинні більш ефективно управлятися, контролюватися, розвиватися саме державою. Приватні музеї ще не скоро вийдуть на пристойний рівень... Але, дивна команда, особисто призначена в Мінкульт нинішнім випадковим Міністром культури, чия жінка є банальною плагіатницею в "кулькі" Поплавка, цього ніколи не зрозуміє...
Десь 500 музеїв діють в системі Мінкульту і підпорядковані місцевим органам влади. Сотня – в частинах Міноборони. Десь 3500 при навчальних закладах. Сотні при підприємствах різної форми власності. І абсолютно недосліджена стихія – приватні музеї, яких вже кілька тисяч. За обережними підрахунками, маємо не менше 5000 різноманітних музейних закладів.
Офіційно, опікується музейною галуззю Міністерство культури України. Однак, кілька жіночок, які сидять у музейному відділі щось знають лише про Національні музеї. Дещо чули про великі обласні. Що відбувається у музейному житті на міських, районних, сільських рівнях – не орієнтуються. Про музеї інших відомств та приватні, інформації просто нема!
Про ганебний рівень і корупційну складову нових директорів найбільших музеїв держави, призначених упослідженим бюрократом Славіком Кириленком, не писав хіба що лінивий... І громадськість активно протестує...
А в фондах музеїв зберігається така кількість цінних експонатів, справжніх скарбів, яку просто неможливо оцінити грошима. Кажуть, кілька річних бюджетів держави… Не випадково, більшовики після 1917 року, здійснили масовий вивіз музейних цінностей: було що вивозити і кому…
З радянських часів ми успадкували продуману музейну систему. Шкільні, відомчі музеї, які мали статус громадських, народні музеї в маленьких населених пунктах. Районні та міські музеї, що керувалися місцевими органами культури. Заклади обласного підпорядкування. Та музеї загальнодержавного значення, які нині називають національними.
Після 1991 року, більшість сільських і відомчих музеїв були ліквідовані. Експонати або розтягли, або передали до державних закладів. Згадується масована кампанія пограбувань і підмін…
Постійно писати про таку велику і важливу галузь, доводиться маленькому журналу «Музеї України», який випускається з 2004 року, нині як незалежне інтернет-видання.
Ми створили Музей слідопитів, Музей булатної зброї (на жаль вже закриті, після смерті директорів), відомі Музей плакату України з легендарною виставкою "Плакати Майдану", Музей української пропаганди - перший на Троєщині. Нині формуються віртуальні колекції двох нових закладів - Музей карикатури Георгія Ключника у Хмельницькому та Музей плакатів АТО Юрія Неросліка - бійця 92 бригади з Харкова...
Нині команда "Музеїв України" ініціює процес відставки нинішнього очільника Мінкульту Славіка Кириленка, не спроможного, на нашу думку, керувати таким складним напрямом. Це вже четвертий міністр, якому ми з ганьбою допомогли з відставкою. Сподіваємося, це станеться найближчим часом...
Завдання: Необхідно розробити і прийняти Закон «Про недоторканність землі, приміщень, колекцій державних музеїв», з жорсткою кримінальною карою за порушення.
При Мінкульті створити повноцінний Департамент музейної справи. Який би всіляко опікувався всією вертикаллю музейних закладів, розробляв методологію, організовував би навчання кадрів, забезпечував контроль, реставрацію, наукові дослідження… В перспективі, слід створити Державний комітет музеїв, з відповідними правами і функціями.
Музеї успішно працюють. Щодня приймають тисячі відвідувачів з різних регіонів України, інших країн. Ми маємо що показати, знаємо, чим пишатися. Музейна галузь давно стала основною презентативною частиною міжнародного іміджу України. І треба, щоб це розуміли всі. І влада, і музейники, і відвідувачі.
Тож просто привітаємо всіх з Міжнародним днем музеїв!
Віктор Тригуб, редактор журналу «Музеї України», Почесний працівник туризму України, директор Музею плакату і Музею української пропаганди
Коментарі