Будівництво гідроелектростанції та історичне середовище маєтку
- 09.10.14, 07:57
Державний історико-культурний заповідник «Самчики», зважаючи на неможливість будівництва малої гідроелектростанції /МГЕС/ в гідрогенеруючій історичній будівлі млина (1905-1960 рр.) та незадовільний стан гідротехнічних споруд на греблі р. Случ (за висновками замовлених обстежень ТОВ «РЕСУРСЕКОЕНЕРГО»), не заперечує будівництво МГЕС в шлюзі мосту (1905 р. побудови). Але, з метою захисту традиційного історичного середовища унікального палацово-паркового ансамблю «Садиба Самчики» (млин та гребля з мостом перебувають під державною охороною як пам’ятки архітектури у складі палацово-паркового ансамблю), недопущення втрати успадкованого вигляду й об'ємно-просторової структури історичного населеного місця, застерігає ТОВ «РЕСУРСЕКОЕНЕРГО» про завчасне юридичне оформлення вимог Заповідника щодо будівництва (зовнішній вигляд, обшири), ремонтування гідротехнічних споруд (мости, гребля), відтворення втрачених елементів мосту та шлюзів, зовнішнього вигляду гідрогенеруючої історичної будівлі млина, утримання водного плеса р. Случ на узгодженому рівні (як одного із компонентів палацово-паркового ансамблю), попереднього погодження проектної документації, тощо. /Із листа директора заповідника Богдана Пажимського до Управління культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадміністрації, від16 липня 2014 р./.
Зауваження
Державного історико-культурного заповідника «Самчики»
щодо проектної документації на будівництво мікро-ГЕС на р. Случ
в охоронній зоні регулювання забудови пам’ятки архітектури та містобудування національного значення «Садиба Самчики»
Серед основних художніх композиційних елементів пам’ятки архітектури та містобудування національного значення палацово-паркового ансамблю «Садиби Самчики» Державного історико-культурного заповідника «Самчики», як і маєтків України XVIII-XIX ст., є – рельєф, насадження, вода, архітектура. Плесо р. Случ, мости, гребля, млин – серед провідних компонентів композиції палацово-паркового ансамблю. Плесо водної поверхні, як декоративний елемент, відіграє одну з основних ролей в просторовому вирішенні ансамблю. Названі компоненти палацово-паркового ансамблю, серед інших, входять безпосередньо до його терену, охоронних зон які створюють містобудівне історичне середовище населеного місця. Реалізатор будівництва МГЕС, перш за все мав би врахувати це, але на превеликий жаль цього не сталось, чим поставив заповідник в надто скрутне юридичне становище: компроміси мають бути з обох сторін.
ТОВ «РесурсЕкоЕнерго» не погоджувало роботи з будівництва і виготовлення проекту МГЕС із Державним історико-культурним заповідником «Самчики», відтак, згідно із Генеральним планом розвитку заповідника має попередньо узгоджувати та погоджувати проектну документацію в напрямках робіт на історичних архітектурних об’єктах (млин, мости, гребля) та історичного ландшафту (водне плесо р. Случ, береги тощо), а саме:
1. При реконструкції (ремонті) дерев’яних конструкцій та покрівлі даху млина й фасадів використовуючи автентичні матеріали або наближені до них – дахівка, цегла у відновлені пошкодженого карнизу, вохра у фарбуванні фасадів млина і його деталей тощо. Недопущення будь-яких архітектурних змін.
2. Архітектура будівлі МГЕС в шлюзі мосту повинна бути у характері (стилі) мосту із використанням цегли та каменя із розшивкою кладок. Не перевищувати по висоті міст з його парапетом й декоративними цегляними стовпчиками. Стіни – кам’яні із цегельними деталями (обрамлення вікон, кути кам’яних стін які переходять в завершеннях декоративними прямокутними стовпчиками, подібними до стовпчиків парапетів мосту). Покрівля – вагонного типу, формою подібна до цегляних пологих арок мосту, що опираються на кам’яні бики.
3. Зняття ґрунту (намулу) перед опорними стінками греблі та парку палацово-паркового ансамблю «Садиба Самчики» на глибину не менш ніж на 50-70 см.
4. Відтворити опорні стінки греблі та парку.
5. Наповнити басейн р. Случ перед греблею на рівень води 1956 року.
6. Для відводу води (аварійний спуск) біля будівлі млина відтворити канал довжиною 60 м. до основного русла води нижнього б’єфу річки.
7. Відбудувати (відтворити) зруйновану кам’яну стіну укріплення мосту.
Відтак, Державний історико-культурний заповідник «Самчики» не може погодити проект будівництва МГЕС в сьогоднішньому варіанті до повного узгодження його зауваг ТОВ «РесурсЕкоЕнерго» (особливо у зовнішньому вигляді запроектованої будівлі МГЕС). /лист директора заповідника Богдана Пажимського до Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини області від 17 вересня 2014 р./
0
Коментарі