День соборності
- 22.01.24, 14:17
ДЕНЬ СОБОРНОСТІ. СВЯТО ДЛЯ ТИХ, ХТО «ІСТОРІЮ УКРАЇНИ НЕ ЗНАЮ, АЛЕ ДУЖЕ ЛЮБЛЮ».
Давайте коротенько.
Перша світова війна закінчується, Австро-Угорська імперія розвалюється.
18 жовтня 1918 року у Народному домі у Львові формується Українська Національна рада (УНРада), а наступного дня, 19 жовтня 1918 року відбувається проголошення Української держави. За аналогією з Українською державою Скоропадського.
Українці Галичини, Буковини і Угорської Русі (ага, а ви думали Закарпаття всю історію «Закарпаттям» називали?) пропонують чиновникам колишньої імперії визнати ці землі – окремою Українською державою (тобто, ЗУНР).
Австріякам на українців, скажемо культурно, все-одно.
Вони ці землі бачать польськими.
Тоді 01 листопада 1918 року в Львові відбувається антипольське повстання Української Галицької армії (колишніх українських загонів Австро-Угорщини), що зараз має назву «Листопадовий чин».
Повстання невдале.
Повсталі контролюватимуть ряд адміністративних будівель, але не зможуть взяти під контроль вокзал, що слугуватиме однією з причин поразки.
Повністю під контроль не те що заявлені території, навіть Львів взяти так і не вдасться.
Шукаючи підтримки Петрушевич (очільник ЗУНР) зав`язує стосунки з Гетьманом Скоропадським і накльовується Акт Злуки.
Однак Скоропадського скидає Директорія і Акт Злуки вже треба підписувати з Винниченком та Петлюрою.
Петрушевичу діватися нікуди, треба підписувати.
«Другых союзныков у мэна для вас нэт!»
22 січня 1919 року в Києві підписується Універсал Директорії Української Народньої Республіки, так званий «Акт злуки УНР та ЗУНР».
ЗУНР втрачає свою будь-яку державність і входить в склад УНР як її західна область, а Петрушевич стає просто одним з чиновників УНР.
Українська Галицька армія перепідпорядковується Директорії УНР.
НА МОМЕНТ ПІДПИСАННЯ НІ УНР, НІ ЗУНР НЕ КОНТРОЛЮЮТЬ СВОЇ ЗАЯВЛЕНІ ТЕРИТОРІЇ. Одних затисли поляки, інших – червоні.
Це вже договір двох збитих льотчиків. Але ізюм не в цьому.
Коли Винниченко втік до Франції і новий очільник Директорії Петлюра допер, що, щоб воювати з червоними, йому треба допомога поляків, він моментально з ними домовився про військову допомогу в обмін на всю Західну Україну. (да-да, жовто-сині українці продали жовто-синіх українців. Шок, канєшно, но нада з цим якось жить.)
У Петлюри взагалі з Петрушевичем не склалося. Він підозрював його у спробі скинути його, Петлюру, з посади Голови Директорії.
Через ці підозри довелося розстріляти Болбочана, якого Симон вважав замішаним в у змові. (да-да, жовто-сині українці розстріляли жовто-синього українця. Шок, канєшно, но… ви поняли.)
З іншого богу, ну а що Симон мав робити? Є вчинки хороші, є погані, а є вимушені. Ось це – він.
Українська Галицька армія вирішила, що з українцями Наддніпрянської України єй больше нє попуті і підписує Зятківський договір… з білими.
Тобто, переходить на бік ворогів УНР, до Денікіна, який Петлюру, його УНР і ідею її незалежності ненавидів так, що аж їсти й спати не міг. (вона потім ще і до червоних побіжить, але то вже інша історія. В-вірність!)
Петрушевич від таких манців теж абалдєл і 20 грудня 1919 року на засіданні т.зв. уряду ЗУНР у Відні ухвалює рішення про ОДНОСТОРОННЮ ДЕНОНСАЦІЮ АКТУ ЗЛУКИ.
Заявлено про це ще 04 грудня і ось це сталося офіційно. (да-да, жовто-сині українці послали на х... жовто-синіх українців. Шок, канєшно. Нікагда такого нє било і вот апять!)
АЛЕ І ЦЕ БУЛО НЕ НАЙГІРШИМ.
Найгіршим було те, що на Паризькій мирній конференції, куди делегація від УНР поїхала випрошувати у цивілізованих європейців визнання і доводити, що «УНР – це Європа»… Прямо на цій конференції… прямо перед всіма цима Жоржами Клемансо і Вудро Вільсонами… туди, куди повезли оту чудову, але дуже наївну і нічим не обгрунтовану карту… делегація розвалюється.
Частина колишніх ЗУНРівців просить вважати їх делегацією від окремої держави, а цих мудаків-Іуд з Наддніпрянщини вони знать не знають…
Чи були шанси на визнання?
Дайте відповідь самі.
Святкувати День Соборності, це теж саме, що укласти шлюб, побути в ньому менше року, перегризтися, зі страшним скандалом розлучитися, а потім щорічно відзначати річницю весілля.
Адекватна людина таке робитиме?
Ось що таке День Соборності України.
Єдність, ага…
Р.S.
У цьому тексті відображено лише роздуми автора. Текст не закликає жодну особу до будь-яких дій чи бездіяльності. Текст не претендує на об`єктивність. Висновки, оціночні судження та фактичні твердження, наведені у ньому, не відображають позиції будь-яких інших фізичних чи юридичних осіб.
©Andrii Vasylenko