Свято Домовика
- 25.01.10, 20:37
Міфологічне світосприйняття притаманне кожному з нас. Від дитячих літ призвичаюємося до думки, що ліси, поля, озера, річки та річечки заселені найрізноманітнішими казковими істотами. Найчастіше — добрими, іноді — не вельми, а часом — просто надзвичайно допитливими. Те саме стосується і житла людини.
А й справді, і хата вже якось не хата, якщо у ній не оселився сторож, охоронець, доброзичливий піклувальник, доскіпливий спостерігач, а частенько і діяльний учасник найваж-ливіших родинних подій — домовик!
У плині «дорослого» життя нам, звісно ж, ніколи думати про всіляких там русалок, дворовиківта, скажімо, вострухів (відповідальних за корів)... Тільки ось залишилася десь у пам’яті Мавка — незвичайна дівчина з «Лісової пісні», а то,трапляється, спересердя інколи згадаємо чорта...
І все ж якась незрима сув’язь, що поєднує нас із сивою давниною, виявляється набагато міцнішою, аніж могли ми собі уявити. І десь у підсвідомості коли-не-коли зринає бажання: а чом би не жити у моїй оселі (домі, квартирі, дачі, хаті) домовикові!
Ми не маємо на меті щось беззаперечно стверджувати, якщо вже зайшлося про цих створінь, а надто — розкручувати кампанію із заселення домовиками кожної оселі. Спробуємо хіба що побіжно оглянути деякі історичні та етнографічні джерела, які стосуються демонології.
Витоки міфологічних уявлень сягають своїм корінням дохристиянської доби, тобто язичництва — часів, коли людина не мислила себе поза цим невидимим світом. Віра ж у домовика — це, вочевидь, своєрідне «перевтілення» споконвічного сімейно-родового культу предків, дуже інтимна, дуже приватна розмова з минувшиною.
Вважалося, що домовик виник з краплин, які стріпнув ненароком чорт, умочивши пальця у воду. Отакий ось «суржик» із християнського та язичницького віровчень.
Домовик. Бог дому, родини, який походить, вірогідно, від культу Предка і домашнього вогнища. Недарма він живе за піччю або під порогом хати. Домовик невидимий, але іноді він показується маленьким дітям. Його перевозять у нову хату, щоб охороняв родину. Коли родина живе у злагоді зі своїм Домовиком, він навіть намагається допомагати по господарству. Домовик має Доманю (Домасю, Домаху, Домцю), що означає "пані, господиня дому". Вона інколи допомагає жінкам прясти. Домовики люблять домашніх тварин, особливо кішку й козу, але бояться сороки. Домовика не можна залишати, коли переїздять у нову хату, слід покликати його за собою, підставивши черевик: "Домовик, Домовик! Ось тобі сани - сідай, їдь з нами" або й просто: "Хазяїне, ходи з нами до нової хати!" Інакше він образиться, що його не шанують і буде турбувати людину, а часом навіть і шкодити їй. Існує повір'я, що інколи Домовик "душить" сплячу людину, ніби навалюючись на неї, не дає дихати. Тоді треба спитати: "На добро чи на зло?" Якщо він теплий - на добро, якщо холодний - віщує хворобу. Як твердять лікарі, таке відчуття може з'явитися у людини, якщо вона спить у незручному положенні (найчастіше на лівому боці, що тисне серце). Залишившись у хаті, з якої вибиралися господарі, Домовик починає шкодити новим господарям: стукає вночі, розкидає речі. Таке ж відбувається, якщо до хати випадково впустять чужого Домовика. Зображають Домовика у вигляді дерев'яної скульптурки бородатого дідуся і ставлять на Покуть поруч з іншими Богами. Наш Домовик як опікун родини і домашнього вогнища близький до античних Пенатів та римських Геніїв.
Коментарі
анонім
126.01.10, 08:34
Реабілітація дідуся