Світовий негатив не залишив ринок України осторонь
Скорочений тиждень на українському фондовому ринку розчарував інвесторів, оскільки підтвердив наявність корекції ринку після впевненого зростання протягом останніх місяців. Протягом чотирьох сесій продавці намагалися фіксувати прибутки через суцільний негатив на світових ринках, спричинений поновленням бойових дій у Лівії та черговою природною стихією – тепер у Японії.
Увага, як і раніше, біла прикута до ситуації на ринку нафти. І хоча землетрус у Японії призвів до тимчасового відкату цін нижче позначки у $100 за барель, побоювання щодо подальшого зростання вартості енергоресурсів залишаються. Більш того, Зменшення кредитного рейтингу Іспанії агенцією Moody’s примусило учасників ринку пригадати боргові проблеми ЄС.
Спроси вирівняти ситуацію у суботу не призвели до бажаного результату, оскільки світові ринки у цей день не працювали, а українським інвесторам не вистачило поштовху для нових дій. Таким чином, за підсумками минулого тижня, який був скороченим через святкування світа 8 березня, індекс ПФТС втратив 5,3%, відступивши до рівня 1056,20 пп, у той час як індекс Української біржі впав на 7,17% до позначки 2636,07 пп.
Новини України:
Міністерство фінансів України здійснило погашення загальної суми та сплату купонного доходу з облігацій зовнішнього державного займу, які були розміщені у 2004 році. Минулого тижня Мінфін сплатив купонний дохід з єврооблігацій 2004 року. Загальна сума платежу досягла $620,63 млн.
Національний депозитарій отримав підтримку уряду, Президента та Національного Банку щодо отримання статусу Центрального депозитарію. Тепер депозитарій не лише отримає від Нацбанку повноваження з обліку державних облігацій, та й розпочне розрахунок усіх цінних паперів у країні.
Серед макроекономічних публікацій минулого тижня варто сказати, що зі слів керівника групи радників голови НБУ Валерія Литвицького, сьогодні інфляція у країні складає 7,2% р/р. Він також пригадав, що зростання цін споживачів у порівнянні до січня поточного року уповільнилося на 0,1%. У лютому 2010 року зростання цін споживачів прискорилося на 0,1%. Інфляційний тиск зменшився до 7,2% проти 8,2% у січні. За два місяці ціни збільшилися на 1,9%. У 2010 році у аналогічному періоді цей показник був у два рази вищим - 3,7%.
Інший звіт показав, що, згідно з попередніми підрахунками, реальний ВВП України у січні поточного року збільшився у порівнянні до січні минулого року на 5,1%. Підсумкова оцінка буде опублікована 31 березня. У 2010 році ВВП України збільшився на 4,2%.
Серед корпоративних новин уваги варті наступні: Фонд Державного Майна України (ФДМУ) закінчив багаторічну епопею з приватизації національного оператора зв’язку Укртелекому, підписавши договір про продаж 92,79% акцій за 10,575 млрд. грн. ($1,3 млрд.) компанії ЄСУ, котра є дочірнім підприємством австрійської компанії EPIC. Процедура підписання договору пройшля у присутності представників преси.
Також у фокусі ринку опинився багатостраждальний Луганськтепловоз. ФДМУ планує протягом двох тижнів підписати світову угоду з Брянським машинобудівним заводом з питання продажу Луганськтепловозу. Договір буде підписаний на тлі взаєморозрахунку та жодна зі сторін не буде сплачувати додаткові кошти.
Пригадаємо, що 15 червня 2010 року Брянський машинобудівний завод став переможцем конкурсу з продажу акцій Луганськтепловозу. Російська компанія не сплатила за придбання та Фонд Держмайна запропонував розірвати угоду куплі-продажу.
Російський Трансмашхолдинг, до складу якого входить Брянський машинобудівний завод, вважає, що вже розрахувався за Луганськтепловоз, коли приватизував підприємство у 2007 році. Конкурс тоді був признаний протизаконним, але фонд не повернув гроші. У 2010 році Луганськтепловоз був проданий за 410 млн. грн (близька $52 млн.). У 2007 році сплачена сума прирівнювалася до $58,5 млн.
Головними аутсайдерами на ПФТС протягом останнього тижня стали Укрсоцбанк (USCB) (-2,51%), Центренерго (CEEN) (-5,17%), Укртелеком (UTLM) (-3,7%), Укрнафта (UNAF) (-7,37%).
На українській біржі у фокусі були металурги, включно з Єнакіївським металургійним заводом (ENMZ) та Алчевським металургійним комбінатом (ALMK). Також доволі активними були інвестори з приводу акцій Мотор-Січі та Укртелекому.
Світові новини:
Головним джерелом негативу на минулому тижні були події у світі. Через поновлення конфлікту у Лівії вибухнув один з нафтопереробних заводів країни, що знову призвело до сплеску зростання цін на нафту.
Між тим, для азіатських фондових ринків останні п’ять сесій стали найгіршими за останні вісім місяців, оскільки ситуація погіршала у п’ятницю, коли стало відомо про новий природний катаклізм – землетрус у Японії. Так, індекс FTSE Asia-Pacific index впав на 3,3% до 258,82 пп, у той час як японський індекс Nikkei 225 Average втратив 4,1%, відступивши до 10,25443.
Активний продаж акцій спостерігався серед машинобудівних та фінансових компаній, де акції Toyota подешевшали на 5%, акції Sony – на 5,8% та акції Mitsubishi UFJ Financial – на 5,1%. Індекс Гонконгу Hang Seng відступив на 0,7% за підсумками тижня, у той час як падіння індексу у п’ятницю становило 1,6%. Серед аутсайдерів опинилися експортери, включно з Li & Fung (-2,3%) та Esprit Holdings (-0,9%).
У Європі головного удару зазнали страхові компанії через очікування зростання кількості компенсаційних виплат через руйнівний землетрус у Японії, який спровокував цунамі. Сгідно з оцінками Munich Re, природні катаклізми, разом з землетрусом у Новій Зеландії у лютому, обійшлися компанії у першому кварталі у $1,5 млрд. Однак компанія зауважила, що планує отримати у 2011 році прибуток у розмірі €2,4 млрд. Але це стане можливим лише у тому разі, якщо до кінця року виплати будуть меншими за очікування.
Акції Swiss Re впали на 6,9%, акції Hannover Re – на 4,3%. Ринкова капіталізація Allianz зменшилася на 4,6%, а французької Axa - на 2,7%. Акції голандської Aegon подешевшали на 3,4%, а швейцарської Zurich Financial - на 4,8%. За підсумками тижня індекс FTSE Eurofirst 300 втратив 2,3% до 1122.53.
У фокусі ринку також була зустріч лідерів країн ЄС, які у п’ятницю прийняли рішення про збільшення тимчасового фонду фінансової стабільності до 440 млрд. євро. Раніше сума фонду складала 250 млрд. евро.
Фондовий ринок США також відступив: індекс Dow на 1%, у той час як індекс S&P 500 - на 1,3%. Також серед аутсайдерів опинилися страхові компанії. Акції Aspen Insurance Holding подешевшали на 4,2%, у той час як акції Platinum Underwriters - на 4,6%. Найбільші страти, між тим, були зафіксовані у технологічному секторі, де акції Verizon втратили 1,5% вартості. Індекс Nasdaq Composite за підсумками тижня впав на 2,5% та показав найгірший результат з серпня.
Скоріш за все, негативна динаміка буде спостерігатися на ринках ще деякий час, оскільки на ринки з одного боку тиснуть події на Близькому Сході, а з іншого – землетрус у Японії.
Пiдготовлено: Олена Злобіна, аналітичний відділ TeleTRADE, м. Київ
Коментарі