хочу сюди!
 

Маша

50 років, козоріг, познайомиться з хлопцем у віці 37-65 років

Хто отримав "Укргазвидобування". 1

  • 04.06.14, 14:11

Після зміни влади в країні ми очікували на боротьбу з корупцією, реформування органів влади та на зміни в підходах до управління. Але вже з перших днів діяльності "наступників" ставало зрозуміло, що схеми "попередників" нікуди не поділися.

На прикладі діяльності найбільшої державної газовидобувної компанії ми спробували розібратися, що змінилося після перемоги революції, та чи змінилося щось узагалі.

Трохи історії

21-23 лютого 2014 року, після кривавих подій у центрі Києва та втечі екс-президента Віктора Януковича, депутати почали масово тікати з Партії регіонів. Одними з перших були "найвідданіші" члени партії, не чужі газовому бізнесу. Наприклад, Володимир і Сергій Кацуби, Ярослав Москаленко й інші. 

У цей же час повним ходом ішов процес реалізації амбіцій окремих парламентських діячів щодо створення власних фракцій у Верховній Раді. Зокрема, з'явилася депутатська група "Суверенна європейська Україна" під проводом іншого "нафтогазового" бізнесмена Ігоря Єремєєва, куди й увійшли названі вище Кацуби та Москаленко.

Сергій Кацуба

Паралельно відбувалися зміни керівників у переважній більшості державних органів та компаній. На які, щоправда, мало хто звертав особливу увагу на тлі окупації Криму та військового конфлікту на Сході.

Зокрема, нове керівництво отримало й "Укргазвидобування" (УГВ). Головою правління держкомпанії став Сергій Миколайович Костюк. Ця людина раніше працювала в УГВ заступником начальника відділу реалізації і була звільнена через скорочення посади у вересні 2013 року. Після цього Костюк був працевлаштований у НАК "Нафтогаз" на посаду заступника директора департаменту реалізації газу.

За нашою інформацією, новий керівник УГВ має близькі стосунки з одним із власників компанії МПП "Феон", яка, своєю чергою, пов'язана зі згаданим вище депутатом Москаленком.

Ярослав Москаленко

Першим заступником Костюка став Олександр Юрійович Сомов. Раніше він працював головою правління в газовидобувній компанії "Пласт", що належала ще одному видатному діячеві сучасності – депутату від "Батьківщині" Миколі Мартиненку, який є головою парламентського комітету з паливно-енергетичного комплексу.

Зараз "Пласт" належить народному депутатові Олександру Оніщенко, який був близьким соратником екс-міністра палива та вугільної промисловості Едуарда Ставицького.

Заступником голови правління УГВ було призначено Вадима Олександровича Шленчака. Це один із власників мережі АЗС "Калина", яку 2011 року планувало придбати УГВ. Утім після відмови Мінекономіки в наданні дозволу на цю угоду більшість заправок під брендом "Калина" було продано мережі WOG Ігоря Єремєєва.

Володимир Кацуба

Начальником департаменту МТР "Укргазвидобування" став Геннадій Юрійович Лазарєв. Раніше ця людина працювала першим заступником голови райдержадміністрації в місті Дергачі Харківської області. Головою цієї райдержадміністрації був Володимир Кацуба. За інформацією Forbes, його син Сергій Кацуба пов'язаний із закупівлями "вишок Бойка".

Новопризначені керівники "Укргазвидобування" мають очевидні зв’язки з Миколою Мартиненком, групою Ігоря Єремєєва та її новоспеченими членами – родиною Кацуб та Ярославом Москаленком.

Усе б нічого, якби за такий стислий період нове керівництво УГВ не встигло допомогти заробити за рахунок держави компаніям, пов’язаним із названими вище поважними людьми.

"WOGом по слідах Курченка"

Саме скраплений газ ми заправляємо в балони та автомобілі. Саме зі скрапленого газу почалась імперія Сергія Курченка. Саме за схеми зі скрапленим газом "младоолігарха" оголошено в розшук.

Згідно з законом, щомісячний обсяг виробленого скрапленого газу компаніями, в яких є частка держави більш ніж 50%, має бути проданий через аукціон для потреб населення.

За результатами конкурсу Міненерговугілля 2013 року, біржею для реалізації скрапленого газу держкомпаній була визначена "Перша незалежна біржа", яку пов'язують із Курченком.

Але після втечі Курченка в лютому місяці разом із серверами "газової" біржі продавати скраплений газ стало ніде.

Нормативні акти, які регулюють порядок реалізації скрапленого газу, не змінилися. Тобто виходить, що вся реалізація скрапленого газу державних компаній поза біржею Курченка - незаконна. Адже нова влада не встигла ухвалити відповідні рішення для дерегуляції цього питання.

Зараз "Перша незалежна біржа" пише листи на адресу Міненерговугілля з вимогами та погрозами. До речі, цілком на законних підставах.

Звісно, продавати скраплений газ необхідно хоча б тому, що зупиняти виробництво - вкрай невигідно. Але якщо вже продавати з порушенням закону, то ціна має бути ринковою.

Та чи зацікавлені нові керівники УГВ продавати скраплений газ за ринковими цінами?

Перша реалізація газу поза аукціоном "після Курченка" відбувалася ще за "попереднього" керівництва УГВ.

24 лютого, вперше за чотири роки, УГВ на добровільних засадах почало реалізацію скрапленого газу поза аукціоном, за прямими договорами, встановивши ціни реалізації на рівні 9780 грн/т.

Уже 27 лютого "Укртатнафта", яка є одним з індикаторів ринку завдяки прозорим механізмам реалізації скрапленого газу через "електронні" торги, спробувала продати газ за тією самою ціною, але безуспішно.

На наступний аукціон, який планувався на 7 березня, "Укртатнафта" оголошує ціну 9000 грн за тонну скрапленого газу. УГВ встановлює таку ж ціну реалізації за прямими договорами. Боротьба за покупця триває на конкурентних засадах.

Ігор Єремєєв

А далі стає цікавіше. Наступне рішення щодо ціноутворення вже ухвалює нова команда керівництва УГВ. 13 березня ціну на газ встановлено на рівні 7602 грн за тонну, що майже на сімсот гривень нижче за ціну аукціонів "Укртатнафти" у відповідний період.

Газ за цією ціною поза аукціоном могла купувати єдина компанія – "ВОГ Трейдинг", яку контролює Ігор Єремєєв.

Ціну реалізації для "ВОГу" не змінюють майже місяць - до 20 квітня. За цей час було підписано шість доповнень до договору купівлі-продажу скрапленого газу на загальний обсяг майже 30 тисяч тонн та на загальну суму понад 200 мільйонів гривень.

За цей час на адресу "ВОГ Трейдинг" було відвантажено залізницею тільки близько тисячі тонн газу. Весь інший обсяг "ВОГ" перепродає.

У період із 14 березня по 20 квітня, коли діяла єдина ціна для "ВОГу" від УГВ, "Укртатнафта" проводить безліч торгів. Але різниця в цінах у першій декаді квітня сягає майже 3500 грн на тонні.

УГВ не реагує на це та не змінює ціни для "ВОГу". Навіть після проведення 9-го та 16 квітня власного аукціону, де газ продавали за ціною понад 10 тисяч грн за тонну, державна компанія не змінює ціни і продає "ВОГу" газ по 7602 грн/т.

Ще цікавіше те, що в умовах договору на продаж газу "ВОГу" вказана можливість для УГВ змінювати ціну залежно від кон'юнктури ринку. Але цим правом державна компанія вирішила не користуватися.

Ще більш недалекоглядним виглядає порушення менеджментом УГВ підписаного договору з "ВОГом" у частині умов оплати.

Так, у договорі продажу газу компанії "ВОГ Трейдинг" вказана 100% передоплата. Але фактично товар із кінця березня відвантажується без оплати. Борг "ВОГ Трейдинг" станом на 1 квітня становить майже 21 мільйон гривень, на 16 квітня – вже 56 мільйонів. Станом на 20 травня борг не погашено.

Відповідальний заступник голови правління УГВ, підписуючи доповнення до договору, бере на себе відповідальність за реалізацію товару за неринковою ціною. Хоча має всі можливості підвищити ціну. Та ще й відвантажує товар без оплати, порушуючи умови договору.

Голова правління Костюк, якій підписав договір і зобов'язаний контролювати його виконання, чомусь також нічого не робить.

Наостанок зазначу, що, знаючи особисто найбільших покупців газу, які придбали його у "ВОГ Трейдинг", було не складно запитати, чи розрахувалися вони с приватною компанією. Відповідь: "Звісно, ще у квітні".

Залишилося запитати керівників державної компанії, чому не змінювали ціну та продавали набагато "дешевше за ринок", чому відпускали товар без передоплати та чому нічого не робиться для повернення грошей?

Слід нагадати, що саме за відпуск компаніям Курченка природного газу на безоплатній основі за аналогічними договорами було затримано екс-керівника "Нафтогазу" Євгена Бакуліна. Його звинуватили, навіть незважаючи на те, що всі документи НАКу було "вкрадено", та й узагалі, за нашою інформацією, не він це робив.

Ми запитали ПАТ "Укргазвидобування" ще у квітні, чи здійснюється відвантаження без попередньої оплати, чи нараховуються відсотки за користування товарним кредитом, чим забезпечена відстрочка платежу, якщо вона має місце, чи здійснює компанія реалізацію товару поза аукціонами та за якихи цінами?

Компанія ігнорує закон "про доступ до публічної інформації" та протягом місяця не надала жодної відповіді.

Недоотриманий прибуток від зазначених порушень становить десятки мільйонів гривень, не отриманих коштів за товар - понад 50 млн грн. Ми сподіваємося, що цими фактами займуться компетентні органи. Навіть незважаючи на те, що вони дуже активно шукають компромат на попередників, хоча самі працювали та все бачили на власні очі, але чомусь нічого не робили.

Редакція INSIDER готова надати можливість висловитися з приводу діяльності УГВ усім згаданим у тексті особам.

http://www.theinsider.ua/business/537de0b6aece7/

0

Останні статті

Коментарі