На Дніпропетровщини знайдено український Стоунхендж?
- 12.09.11, 22:44
- Історія України
У Криворізькому районі Дніпропетровщини археологи зробили сенсаційну знахідку – стародавнє поховання, яке відносять до епохи пізньої бронзи. Фахівці переконані: якщо вдасться встановити точний вік, відкриття можна буде сміливо порівнювати з відомим всьому світові Стоунхенджем. Територію поблизу села Недайвода на Криворіжжі називають останньою ділянкою цілинного степу Дніпропетровщини. Наразі археологи виявили тут давнє поховання. Його датують епохою бронзи, це 14-12 століття до нашої ери.
Вченим вдалось відкопати тут унікальні артефакти. Серед них – гранітна брила, яка могла слугувати жертовним каменем, а також кам’яна стела висотою майже 4 метри із зображенням людського обличчя. Це найбільша така стела, виявлена на теренах України, пише Радіо Свобода . Як зазначають автори дослідження, знахідки дозволяють припустити, що тут було давнє капище. На користь цієї версії свідчать і виявлені вченими поховання, зокрема, дорослої людини, імовірно, жерця, та дитини.
«Була розкопана кам’яна конструкція, що нагадує змію. Камені різних кольорів і різних порід граніту були складені у вигляді концентричних кілець, у центрі композиції була дитяча могила», – сказала археолог Ірина Стеблина. В археологічному шарі також виявили частини давнього посуду – амфор, глечиків тощо. Усе це ще належить дослідити. А втім, археологи вже запевняють: їхня знахідка – епохальна.
Якщо фахівці Спілки археологів України підтвердять датування знахідки бронзовим віком, то її сміливо можна буде прирівнювати до англійського Стоунхенджу, каже завідувач відділу охорони пам'яток Криворізького історико-краєзнавчого музею Олександр Мельник.
«У цій конструкції є велетенські камені, блоки, доставка яких потребувала велетенських фізичних зусиль. Це однозначно вказує на винятковість цього архітектурного і духовного центру. Можливо, це був якийсь об’єднуючий міжплемінний центр того часу», – зазначив Олександр Мельник.
Примітно, що там, де нині виявили давнє поховання, ще кілька місяців тому планували гірничі виробки. Приватна фірма, що отримала землі в довгострокову оренду за рішенням облради, мала намір створити тут гранітний кар’єр. Мешканці довколишніх сіл стали на захист степу і навіть були готові лягти під колеса бульдозерів. Тепер плани щодо гірничих розробок, запевнила влада, скасовані.
«Стародавнє поховання знайдене на території, відведеній для розробки гранітного родовища. Хочу подякувати всім небайдужим людям – вченим, експертам, жителям села за відповідальне ставлення до свого краю і його історичної спадщини», – сказав на прес-конференції голова облради Євген Удод
Коментарі
Кривовус
112.09.11, 23:17
Саничок
212.09.11, 23:34
анонім
312.09.11, 23:48
Кацапы скажут , что эти дела принадлежат скифам-китайцам , а не украинцам.
Росомон
413.09.11, 00:32Відповідь на 3 від анонім
Щось подібне. Хоч скіфи лише в 7 ст до н е сюди прийшли. Та нехай чешуть, самобрехи - самовіри.
Пробіотик
513.09.11, 00:36
В нас чимало такого, за що треба боротися. Це класно, що знайдене нова історична пам'ятка.
Ще б оберегти старі від розкрадання і ті що так і не побаче широкий світ (лише приватний через чорних археологів).
анонім
613.09.11, 00:40Відповідь на 4 від Росомон
Скифами греки называли наших предков .
Просто старо-греческим "скифос"означает то ли сердитый , то ли злой , не помню точно .
Дурня о скифах-монголоидах и скифах-иранцах - чепуха.
анонім
713.09.11, 00:58
"Особлива подяка Криворіжанці та її землякам за успішну боротьбу" . Молодці , я теж дуже переживала, читаючи Криворижанку. Дякувати богу , що все так вдало обійшлося.
Якщо це можливо , розкажіть, якщо буде відомо, що ж це за стародавнє поховання.
" Скіфо " на сьогодні в італьянській означає -неприємний , противний.
Росомон
813.09.11, 02:17Відповідь на 6 від анонім
До кого скіфи не мали відношення,так це до монголоїдів. З походженням-кілька версій. Вони займали південні степи. З лісостепу розпочинались землі землеробів-наших предків(*скіфи-пахарі*). Та ще й Лукомор"я - величезний ліс від Дніпра до Донбасу, території по річках як транспортне сполучення. Це не *справи степовиків*. А греки - візантійці навіть Святослава називали скіфом чи тавроскіфом. Що вже говорити про *ідєолого-билінніков*.
rosa19631
913.09.11, 06:54
анонім
1013.09.11, 07:59
Та в Україні купа тих "Стоухенджів" Одна Камяна могила переважить усі інші археологічні памятки разом узяті. Але антиукраїнській владі афішувати ті всі памятки не до шмигу. Їй аби поскорше знищити нашу память.