Альона
36 років, телець, познайомиться з хлопцем у віці 30-40 років
K-ATRIN
Чумацтво, чумакування — купецький, торгівельно-візницький промисел українців на землях Великого Степу від 15 століття до середини 19 століття. Чумаки є правонаступниками і продовжувачами купецьких торгових традицій Заходу і Сходу, Європи і Великого Степу, Київської Русі і Монгольської імперії.Основними предметами чумацького промислу були сіль та риба. Значну роль у чумацькій торгівлі відігравав й інший крам: горілка, тютюн, полотно, масло. А з Криму привозили вино, горіхи, бавовну.Чумацтво – називали на Україні не тих хто їздив за сіллю в Крим (Чумаки ніколи за сіллю в Крим не їздили). Вони ходили «Шляхом» (рус. Путь,, кит. Дао) за Розумом (УМОМ) т. зв. «Чумацьким Шляхом» що є «Умным деланиием»….
Промисел назвали від хворобиУ часи існування чумаків Європа була накрита епідемією чуми. Чумаки, аби не занести вірус в Україну, з ніг до голови вимазувалися дьогтем. За однією з версій, слово «чумак» пішло саме від візуальної схожості темних постатей з образом недуги, котру зображали як стару жінку в чорному вбранні.
Чумаки__ Народная картина. Слобожанщина. 19 в.
Малюнок. М. Каразін__Чумаки в дорозі.
Чумаки породили козацтвоСкладність їхньої праці полягала в тому, що вони не просто перевозили товар на відстані тисяч кілометрів, а й захищали його від численних розбійників (лугарів). Напади останніх були справою частою, і це розвило в чумака відчуття воїна не в меншій мірі, ніж торгівця. Саме зі старих чумаків сформувався стержень козацтва як класу.Чумацтво належало до найпрестижніших видів заняття і промислу. Повагу до нього зумовлювали, з одного боку, відносна надійність заробітку, з іншого — працелюбність, сумлінність, доброта, лагідність, щирість та інші позитивні риси характеру прасола. Тому в середньовіччі майже всі юнаки мріяли стати якщо не лицарем-козаком, то бодай чумаком.
Орловский Володимир Донатович (1842–1914) __ВІДПОЧИНОК У СТЕПУ_1844
Виктор Зарецкий__ Чумак 1973 г.
Евгений Николаевич Ткаченко__Чумацький шлях
На передньому возі біля отамана знаходився півень, який допомагав визначити час та орієнтуватися у пітьмі. А досвідчені чумаки могли по тембру голосу півня навіть передбачити, якою буде погода. Вважалося, що півень захищає від придорожнього чорта. Нелегка це була справа — чумакування. Дорога вимагала великих грошей. Тому ходили по родичах позичати гроші. Крім того, шлях був далекий і таїв у собі багато небезпек.
Чумаки були не просто групою людей, які разом їздили на промисел. Це був певний соціальний тип людей із своєю особливою психологією, своєрідною організацією побуту, звичаями і традиціями. Вже на саму зовнішність чумака накладало свою сувору печатку його повне тривог життя. «Чумак переважно помовчує, замкнений, він дивиться на життя з деяким презирством. У всій його поведінці повно самоповаги. В ньому завжди є іронія, і він завжди готовий розважати жартом товариство. Лице його горде й веселе або задумливе», — писали дослідники.
Подорож слобожанських чумаків (прасолів) добре змалював очевидець і дослідник чумацького промислу, український народознавець середини XIX ст. Григорій Данилевський: «Рано-вранці. години за три до сходу сонця, ватажок будить товаришів, вартові поять і запрягають волів, і валка зорює, тобто йде на зорі до нового привалу. Цей привал роблять уже тоді, коли сонце підбивається над землею в два дуби, тобто близько шостої або сьомої години. При цьому, поки воли відпочивають і пасуться, чумаки снідають. Опівдні другий привал і обід. Увечері га зорі, вечеря, а за нею — нічліг і справжній випас волів. Взагалі намагаються за день пройти верст тридцять. Їдять дорогою пшоняну кашу з салом, хліб із сіллю, галушки, а з Дону назад — солону і в'ялену рибу. Звичай чумаків — у дорозі утримуватися в їжі. Волам вибирають кращий корм на луках і толоках і кращий водопій. Минають ближні погані криниці заради дальших і кращих. Уникають дороги через солончаки, якими всіяний лівий бік Дніпра до Сиваша, і трави, що зветься чихир. Від неї у волів з'являється кровотеча. Крім того, волам не дають життя ґедзі, комарі й мошки, які набиваються їм у вуха та в ніздрі й нерідко їх душать».
Владимир Руденок__ «Чумаки»
Чумацкий шлях. Небесные поводыри__Лашко Наталья
Чумаки__Непоменко Александр Владимирович
Із зміцненням Запорозької Січі чумацькі валки мали можливість спокійно мандрувати запорозькими землями. Бували випадки, коли татари захоплювали чумаків у полон і продавали їх у каторгу. Історичні дані про напади на чумаків відбиваються в чумацьких піснях: «Де не взялася орда, Порубала чумака. Всіх чумаків орда зняла. А котрих старих — вирубала, А молодих в полон взяла. А маленьких витоптала». На Запорожжі чумак знаходив не тільки захист від розбійників, а й притулок в козацькому зимівнику. Коли ж чумак переїздив Дніпро і попадав на землі Кримського ханства, то готувався до небезпеки: змащував одяг дьогтем (проти гадюк і зарази), набивав рушницю, витягав з воза списа і вішав на грудях гаман, в якому знаходився білет з казенною печаткою, перекладений на турецьку мову і підписаний російським урядовцем.
Чумаки були дипломатамиВони укладали міждержавні економічні угоди незалежно від військово-політичної ситуації земель, на яких здійснювали свою діяльність. Це дозволяло чумакам не боятися армій сусідів, із якими постійно точилися війни, а стабільно займатися своєю справою та відкривати для себе нові ринки збуту й імпорту.
Ой мамцю, хлопці їдуть, Ой мамцю, воли женуть, А все воли круторогі, А все хлопці чорноброві. А все воли круторогі, А все хлопці чорноброві.
Ой мамцю, хлопці їдуть, Ой мамцю, рибу везуть, А все риба судачина, — Славний хлопець чумачина! А все риба, все карасі, — Для дівчини для Парасі!
Чумацька пісня
Влада підтримувала чумацтвоУ Катеринославі 1788 року Потьомкіним був організований «обоз» (близько трьох тисяч чотириволових фур, понад тисяча волів та півтори тисячі погоничів) для постачання стотисячної армії, що тримала в облозі Очаків. До нього ввійшли здебільшого мешканці Єлисаветградщини, оскільки саме там був один із найбільших осередків чумацтва.
Верещагин Василий Васильевич (1842-1904)__Телега для раненых. 1877
Чумаки заклали сучасні дорогиМайже всі шляхи загальноукраїнського значення сьогодні – засновані саме чумаками. Коли нашу територію вкривали безкраї степи, більшість доріг виключно з’єднували між собою найближчі села. Чумакам було не вигідно втрачати час, подорожуючи поселеннями, і вони прокладали власні маршрути, прив’язуючись лише до річок (задля орієнтації на місцевості та постійного доступу до прісної води).
Онацько Михайло Олександрович
Возвращение чумаков с Эльтона __С картины художника И.Сорокина
У XVIII столітті чумаки мали монополію на торгівлю сіллю, у 1830-1840 pp. лише на 50-60 %. Тоді привозили щороку 2,5-4 млн пудів соли і 600—900 тисяч пудів риби. Всього чумаки транспортували річно 60-80 млн пудів різних вантажів, у тому числі 25-40 млн пудів хліба. Вони обслуговували ярмарки, доставляли вантажі до Москви та їнших міст Росії, Північного Кавказу, Білорусі, Польщі й Молдавії.Чумакування занепало зі середини XIX століття і цілком зникло з розвитком залізничного та водного транспорту. Проте ще у 1880-х pp. нараховували 200 000 чумаків.
" Квилить пугачик жалібно над дахом, у небі – золотий ЧУМАЦЬКИЙ ВІЗ… О, скільки вас за тим МОЛОЧНИМ ШЛЯХОМ ішло до Криму! Де ж хоч би заніз із ваших маж? Нам, мислячим комахам, не жить без революцій і без криз: де ЧУМАКИ ішли, як черепахи, будують башту в небеса –комахи! "
НеЖриМоэСало5
14.10.13, 07:45
анонім
24.10.13, 08:03
Гість: Luda1945
34.10.13, 08:15
Чудова задумка та виконання! Дякую!
о го го
44.10.13, 08:24
у
54.10.13, 08:42Відповідь на 1 від НеЖриМоэСало5
дякую!
Гість: Dиззззз
64.10.13, 08:42
весной тоже за солью поедем
74.10.13, 08:43Відповідь на 2 від анонім
красно дякую !!
84.10.13, 08:43Відповідь на 6 від Гість: Dиззззз
весной тоже за солью поедем а в магазинах нету?
94.10.13, 08:45Відповідь на 3 від Гість: Luda1945
Чудова задумка та виконання! Дякую!Красно дякую Вам за добрі слова і за увагу!!!! рада. що Вам сподобалось
104.10.13, 08:46Відповідь на 4 від о го го
спасибооооо за внимание!!!!!
Коментарі
НеЖриМоэСало5
14.10.13, 07:45
анонім
24.10.13, 08:03
Гість: Luda1945
34.10.13, 08:15
Чудова задумка та виконання! Дякую!
о го го
44.10.13, 08:24
у
K-ATRIN
54.10.13, 08:42Відповідь на 1 від НеЖриМоэСало5
дякую!
Гість: Dиззззз
64.10.13, 08:42
весной тоже за солью поедем
K-ATRIN
74.10.13, 08:43Відповідь на 2 від анонім
красно дякую !!
K-ATRIN
84.10.13, 08:43Відповідь на 6 від Гість: Dиззззз
а в магазинах нету?
K-ATRIN
94.10.13, 08:45Відповідь на 3 від Гість: Luda1945
Красно дякую Вам за добрі слова і за увагу!!!! рада. що Вам сподобалось
K-ATRIN
104.10.13, 08:46Відповідь на 4 від о го го
спасибооооо за внимание!!!!!