Штраф у мільйон за правду про забудовника: на чийому боці суд

  • 23.07.21, 11:26

У цій історії багато моментів, які самі по собі є дивними, а разом взагалі складають абсурдну картину. Наприклад, виявляється, у нашій країні можна виграти суд найвищої інстанції, а потім його ж у цій самій справі програти. Або можна отримати штраф у мільйон гривень, лише сказавши правду про дії забудовника. Але найголовніше – на наших очах формується прецедент свавілля, мета якого залякати будь-кого виступати проти забудовників і взагалі захищати свої права.

 

В 2017 році Ярослав Осадчий виграв справу проти ТОВ «Фінансова компанія Прайм» – спочатку в Апеляційному суді міста Києва, а далі в суді вищої інстанції – Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних та кримінальних справ. Забудовник хотів відібрати у чоловіка квартиру за те, що той відмовлявся підписувати кабальні угоди на комунальні послуги із завищеними тарифами.

Здавалося б, справедливість перемогла. Але вже через тиждень після прийнятого рішення до ВССУ надходить касаційна скарга від третьої сторони – особи, якій була продана незаконно відібрана в Осадчого квартира. Скарга «під копірку» списана зі скарги ТОВ «Фінансова компанія Прайм». Але – о, диво! – цього разу суд чомусь вирішує задовольнити її.

Як може бути так, що прочитавши один і той же документ, суд в першому випадку приймає рішення «проти», а другий раз «за», залишається загадкою. Хоча насправді висновок напрошується сам. Очевидно, суд змінив рішення, зовсім не з огляду на суть справи. Очевидно, забудовник включив інші важелі впливу на суд – корупційні – і продовжує користуватися ними.

 

Мільйон за правду

Квартиру в Ярослава Осадчого таки відібрали. Але на цьому забудовник не зупинився. У січні 2021 року Подільський районний суд міста Києва за позовом компанії ТОВ «ГІДРОІНЖ-БУД» постановляє стягнути з чоловіка 1 140 000 гривень штрафу. Начебто забудовник зазнав ці збитки через шкоду його діловій репутації. Осадчому «прив’язали» організацію мітингів проти забудовника, згадали коментарі, які він давав журналістам, про те, що забудовник діє незаконно і порушує права інвесторів. Цікаво, що сума – у безпрецедентному для України розмірі – взята взагалі «зі стелі». Начебто, саме стільки забудовник заборгував своїм підрядникам. При чому тут Осадчий, незрозуміло.

Щоб хоч якось довести, що збитки були понесені, забудовник прикладає до справи написані від руки папірці. Начебто, дві особи таки відмовилися від інвестування через те, що прочитали чи почули в інтернеті про компанію. Ні договорів, ні інших документів у справі немає, суд навіть не встановив особи цих людей. Складається враження, що будь-які докази у цій справі суду не потрібні. Потрібно лише одне – показати всім, що проти забудовників виступати зась.

 

Показове шмагання

Якби дійсно забудовник хотів стягнути понесені збитки, чи не логічніше було б розподілити їх між усіма учасниками мітингу? Адже доказів того, що саме Осадчий їх організовував, немає. Та й в будь-якому випадку, ні організація, ні участь у мітингах, ні тим паче говорити правду, не заборонено законодавством. Судом так і було не було доведено, що Осадчий десь сказав про дії забудовника неправду.

Правда в тому, що насправді забудовнику потрібні не кошти, а публічно покарати непокірного інвестора. Було мало позбавити людину квартири, мало виснажувати її судами впродовж п’яти років. Справжня мета – це показати, що так буде з кожним, хто посміє захищати свої права. Змиріться і платіть. Або втратите все і ще й отримаєте штраф у мільйон. А суди завжди будуть на стороні «сильних світу цього».

 

А судді хто?

Що мав би зробити суд, отримавши нахабний позов про штраф до людини у мільйон гривень? Правильно, відмовити нахабам та встановити справедливість. Однак Київський апеляційний суд, куди Ярослав Осадчий подав скаргу, вчиняє більш ніж дивно. Під час першого засідання у травні він оголошує перерву та переносить розгляд справи на червень. У червні, ледь відкривши засідання, головуюча суддя Ніна Ігнатченко ставить лише одне безглузде запитання до представника ТОВ «ГІДРОІНЖ-БУД»: у чому ж, на їхню думку, полягає порушення їхніх прав.

Все це вже обговорювалося на попередньому засіданні, тож запитання прозвучало не для того, щоб з’ясувати обставини справи, а лише для того, щоб створити видимість проведення другого засідання. Адже після цього єдиного запитання суд ні з того, ні з сього… знову оголошує про перенесення засідання, вже на серпень. Обмовившись при цьому фразою «суддям потрібно розібратися в суті справи».

 

Справедливість vs гроші

Відповідно до законодавства, судді «розбираються в суті справи» під час прийняття рішення у нарадчій кімнаті. Навіщо ж раз за разом переносити засідання? Не можуть домовитися із забудовником про те, яке винести рішення? Соромно безпідставно штрафувати людину на мільйон, а відмовити забудовнику не в змозі? Чи досі тривають торги?

Схоже на те, що судді досі не вирішили, як саме «вийти сухими з води» в цій ситуації, щоб і підіграти забудовникам, і не осоромитися на всю країну мільйонним штрафом. Вони добре розуміють, що яке б рішення не прийняли, воно стане прецедентом для України. Або трагічним, коли кожен власник квартири змушений буде боятися свавілля забудовників. Або обнадійливим – що не все ще втрачено у судовій системі.

Михайло Савченко кришує ділків з «Кріогенсервісу»

  • 29.07.19, 17:37

Уже майже півроку триває наше розслідування щодо афери засновника компанії «Кріогенсервіс» – Сергія Защенкова. Усе вказує на те, що підприємство постачає в дитячі лікарні та пологові будинки по всій країні замість медичного кисню – кисень технічний, який в рази дешевший і небезпечний для здоров’я людей. Але не дивлячись, що інформаційний простір рясніє публікаціями про подробиці та масштаби цієї афери, вона досі залишається поза увагою державних органів.

Найбільше питань у журналістів та громадськості виникає до Романа Ісаєнка – голови Держлікслужби. Найголовніше з них – чому весь цей час Держлікслужба мовчки спостерігає за тим, як Защенков безсоромно, на очах у всіх «труїть» пацієнтів українських лікарень?

Ми розповідали, що у червні цього року учасники ГО «Рух за чесну медицину» та небайдужі громадяни подали до ДЛС звернення, в якому просили про проведення перевірок в «Кріогенсервіс». Пройшов майже місяць, але жодної реакції від органу, який безпосередньо відповідає за дотримання компаніями ліцензійних умов, не було взагалі.

Тоді 10 липня під стінами Держлікслужби відбулася масштабна акція протесту. Громадяни зі всієї країни з плакатами «Кисень, який вбиває», «Кріогенсервіс» труїть дітей та вагітних» тощо вимагали від контролюючого органу нарешті відреагувати на оборудки Защенкова та зупинити поставки небезпечного фальсифікату до медичних закладів.

Скоріше за все, щоб вгамувати обурений натовп, посадовці ДЛС надали активістам лист, в якому ліцензійний орган звернувся до Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування, щоб та погодила позапланову перевірку в «Кріогенсервіс». Крім цього, Ісаєнко доручив опрацювати звернення від громадян головному спеціалісту з питань запобігання та виявлення корупції ДЛС – Михайлу Савченку. Саме він мав зібрати інформацію, яка обґрунтовує необхідність проведення перевірки в «Кріогенсервіс».

Та час йшов, але Савченко так і сидів склавши руки. Напевно, сподівався, що хвиля громадського невдоволення незабаром вщухне.

Але сподівання Савченка були марними. З кожним днем історія з цинічною аферою ласого до наживиЗащенкова набуває все більшого розголосу. І днями люди знову прийшли до приміщення Держлікслужби, і особисто до Савченка, щоб отримати відповідь на питання – як просувається справа. І коли нарешті до «Кріогенсервіс» прийдуть з перевіркою?

Та, виявилось, що Савченко взагалі не займається цим питанням. Більше того, він заявив, що звернення громадян є необґрунтованим (!) Уявляєте? Тобто уся інформація про непрацюючу установку, оборудки з тендерами, кримінальні справи проти «Кріогенсервіс» в Запоріжжі та Одесі не є підставою для того, щоб перевірити, що приховують стіни цього підприємства!

Сергій Косенко
Сергій Косенко
Правозахисник, ГО «Рух за чесну медицину»

Бізнес на здоров’ї українців.

  • 16.07.19, 21:52
Бізнес на здоров’ї українців: Защенков скуповує елітну нерухомість за мільйони, відмиті на тендерах?

У попередніх матеріалах ми розповідали про аферу століття, яку, найвірогідніше, організував засновник компанії «Кріогенсервіс» Сергій Защенков. Її суть полягає в тому, щоб продавати технічний кисень під виглядом медичного, адже останній в рази дорожчий. Не зупиняє спритника і той факт, що через свої домішки технічний кисень є небезпечним для здоров’я людей

Не дивлячись на те, що про оборудки Защенкова правоохоронцям вже давно відомо (аферу було розкрито в декількох областях) жодних слідчих дій по відношенню до організатора цих цинічних оборудок не відбувається. Підробка документів, тендерні махінації, поставки фальсифікату – це тільки частина справ, які були відкриті щодо компанії Защенкова. Але до кінця ці справи так ніхто і не довів. З усіх гучних скандалів Защенкову вдалося вийти сухим із води. Ми не знаємо, які «відкати» отримують за це правоохоронці та чиновники, але за інсайдерською інформацією, цих грошей вистачає, щоб закрити очі на махінації компанії в тендерах по всій країні та поставки небезпечного фальсифікату в дитячі лікарні та пологові будинки.

А поки пацієнти українських лікарень навіть не здогадуються, що кожного дня боряться з «невидимим ворогом» за своє життя, схоже, що головний організатор афери не може натішитися своїми статками – роз’їжджає по курортах та скуповує елітну нерухомість за вкрадені бюджетні гроші.

Так, із відкритих джерел нам стало відомо, що лише за останній час Защенков придбав 2 земельні ділянки в місті Вишгороді, на одній із яких побудував майже царський маєток на три поверхи, якому б позаздрив сам Пшонка. Також на нього зареєстровано 2 шикарні квартири в Боярці та ще одна в Києві на вулиці Мельникова, 71. І це лише та нерухомість, яка офіційно зареєстрована на Защенкова, яку йому, по всій видимості, не шкода буде втратити у випадку конфіскації майна. Можемо тільки уявити, скільки земельних ділянок та квартир Защенков приховав від очей громадськості, адже суми, які він, найвірогідніше, «відмивав» на тендерах, колосальні.

Крім цього, нам стало відомо, що в березні 2019 року Защенков взяв у лізинг Toyota Raw 4. Не реєстрував він на себе автомобіль, схоже, навмисно. Якщо з парою-трійкою квартир йому, скоріше за все, попрощатися легко, то із улюбленим залізним конем – ні. Цікаво також те, що за інформацією з надійних джерел, Защенков постійно змінює місце фактичного проживання, не затримується на тривалий час в жодній зі своїй квартир. З цього робимо висновок, що він ховається від правосуддя та громадськості.

Так чи інакше, але факт залишається фактом – час іде, а аферу Защенкова так ніхто і не розслідує. Уся імперія Защенкова, побудована на обмані та цинізмі, процвітає. І скільки дітей, онкохворих та породіль постраждали від цієї цинічної афери та ще постраждають – складно навіть уявити.

Сергій Косенко
Сергій Косенко
Правозахисник, ГО «Рух за чесну медицину»

ДБР України відкрило справу проти львівського слідчого

ДБР України відкрило справу проти львівського слідчого: активісти підозрюють його в «кришуванні» місцевих лабораторій

У попередньому матеріалі я розповідав про слідчих Личаківського відділку поліції, які, впевнений, навмисно не розслідують оборудки лабораторії «Медіс» та намагаються спустити справу на гальмах. Цього разу розповім про останні новини щодо одного з посіпак медичних ділків, що, на моє переконання, з «особливим натхненням» перешкоджає розслідуванню та демонструє неприхований інтерес у цій справі – це слідчий Личаківського відділку Андрій Неофіта.

 

Коротко нагадаю, як після звичайної розмови зі слідчим я та мій колега мало не опинилися в лікарні.

 

У лютому цього року я подав заяву до Личаківського відділку поліції щодо кричущих порушень в лабораторії «Медіс». Пройшов місяць, але розслідування так і не було розпочато. Щоб з’ясувати, чому поліція не поспішає виконувати свої обов’язки я приїхав до відділку. Та на конструктивний діалог я сподівався марно. Поки я намагався отримати хоч якусь інформацію від слідчого, який мав вже вести цю справу – у Дмитра Бороми, до кабінету зайшов інший слідчий – Андрій Неофіта – та, почувши, що мова йде про оборудки лабораторій, почав кидатися з кулаками на мого колегу, який весь цей час знаходився поряд зі мною та здійснював відеозйомку. Певно, пан Неофіта дуже не хотів, щоб громадськість дізналася, що місцева поліція відмовляється захищати громадян та «кришує» недобросовісні лабораторії.

 

Звичайно, така поведінка слідчого є неприпустимою, тож ми подали заяву про його протиправні дії до Державного бюро розслідувань у місті Львові. Але, на моє здивування, на зухвалу поведінку Неофіти слідчим ДБР Львова було байдуже, вони навіть не вносили відомості до ЄРДР.

 

Розуміючи, що у Львові мені справедливості не добитися, я вирішив скаржитися на свавілля слідчого в Києві. І, на щастя, правосуддя не змусило себе довго чекати. Шевченківський суд м. Києва, не вагаючись, став на бік закону – зобов’язав львівське ДБР внести відомості до ЄРДР і негайно розпочати розслідування щодо, скоріше за все, поплічника «Медіса», який не гребує жодними брудними методами, і при цьому прикривається законом.

 

Здавалося б, справедливість взяла гору: от-от безкарності слідчого Неофіти прийде кінець і слідство проти недобросовісних лабораторій розпочнеться. Але не тут було – час йшов, а слідчі ДБР Львова не поспішали виконувати рішення суду. Схоже, що фінансовий інтерес у цій справі для них набагато вагоміший, ніж закон.

Можливо, хтось би подумав, що протидіяти тотальній корупції і круговій поруці у Львові – марна справа. Але я налаштований йти до кінця, адже на кону безпека цілого міста. Тому я пішов ще далі – і звернувся до Державного бюро розслідувань України. Моя наполегливість нарешті дала закономірний результат – слідчі ДБР України відреагували на ситуацію, що склалася в Львові, — вони відразу ж внесли відомості до ЄРДР та дали розпорядження ДБР Львова негайно розпочати слідство щодо протиправних дій Неофіти. Вчора я отримав відповідний витяг з реєстру.

 

Тож, сподіваюся, що вже зовсім скоро впевненість слідчого Неофіти у своїй безкарності серйозно похитнеться. А слід за нею з тріском завалиться і вся ця брудна схема обману пацієнтів, за яку, на мою думку, він разом з місцевими лабораторіями так міцно вчепився.

Едуард Синяговський
Едуард Синяговський
Голова ГО «Рух за чесну медицину»

Я мало не помер:

  • 26.06.19, 20:28
Я мало не помер: обурені львів’яни просять зупинити оборудки лабораторії «Ескулаб»

Мало не щодня на адресу громадської організації «Рух за чесну медицину» ми отримуємо листи, в яких жителі Львівщини пишуть слова подяки або розповідають, як особисто стикнулися з недбальством та зухвалістю працівників медичних закладів. Деякі з цих листів (за згодою авторів) ми вирішили сьогодні опублікувати. Можливо, ця інформація допоможе зберегти комусь здоров’я чи життя.

 

Перший лист відразу привернув нашу увагу, адже це була не просто історія про візит до лабораторії «Ескулаб», а справжній крик душі.

 

Пан Андрій розповів, що одного разу сильно занедужав. Щоб скоріше поставити точний діагноз і негайно почати правильне лікування лікар направив його здати аналізи в лабораторію. Із всього списку лабораторій, які працюють у Львові, його увагу привернула лабораторія «Ескулаб».

 

Перш за все тому, що на своєму сайті вони заявляють, що працюють із найсучаснішим обладнанням та гарантують точність результатів аналізів. Зізнаюся, останнє для мене було найважливіше, адже лікар констатував, що затягувати з лікуванням в моєму випадку дуже небезпечно. Такі симптоми можуть бути проявом серйозної хвороби, – пише він

 

Наступного ж дня пан Андрій приїхав до лабораторії і здав аналізи, які йому призначив лікар. І на всякий випадок здав ці самі аналізи в місцевій поліклініці, щоб бути впевненим на сто відсотків, що лікуватиметься правильно.

Через деякий час я отримав результати з обох лабораторій. І тут я зрозумів, що по факту мене просто ошукали. Аналізи в поліклініці показали, що в мене в горлі присутня небезпечна бактерія, яка спровокувала ці жахливі симптоми і продовжувала отруювати мій організм. В той самий час в «Ескулабі» в моїх аналізах не знайшли нічого. А коли я попросив прокоментувати ситуацію, мені спочатку нахамили, а надалі відмовились йти на контакт. Як таке може бути? В мене тільки дві версії, чому так сталося – або в лабораторії використовують неякісне обладнання, або просто беруть гроші і не виконують свою роботу (можливо економлять, я не знаю). І те і інше – недопустимо! – зазначає обурений клієнт «Ескулабу»

Пан Андрій попросив нас допомогти йому достукатися до влади та контролюючих органів, тому що одному боротися проти свавілля лабораторії «Ескулаб» йому дуже важко:

Я думаю не за себе, а за моїх дітей та онуків, які також можуть опинитися в такій ситуації. І мені страшно. Давайте боротися проти непрофесійності та безкарності таких шахраїв, як «Ескулаб», разом. Готовий зустрітися і розповісти про свій сумний досвід «співпраці» з цією лабораторією докладніше, – написав він.

Ще один лист, який зачепив нас за живе, був від пані Олександри зі Львова. Важко уявити, який жах пережила жінка, коли почула від працівників лабораторії «Ескулаб», що в неї гепатит С:

 

Щоб перевірити чи це справді так я пішла в другу лабораторію. Поки чекала на результати думала зійду з розуму. А потім отримала результати і мені сказали що я здорова і ніякого гепатиту нема. Такий самий аналіз здала втретє в ще одній лабораторії і також був результат негативний, – написала нам пані Олександра

Жінка розповіла, що після цього пішла до лабораторії «Ескулаб», щоб їй пояснили, як так вийшло. Як наслідок, назавжди розчарувалася в цьому закладі:

Мене запитали – а може ваші аналізи переплутали з чиїмись? Ви бачили чи саме на вашу пробірку з кров’ю клеїли наклейку? Мене це шокувало. Не розумію чому я заплативши такі великі гроші ще маю слідкувати щоб мої аналізи не переплутали. Прошу вас допомогти розібратися з тим що твориться в цій лабораторії

Вивести ділків з «Ескулабу» на чисту воду  просить також пан Сергій з містечка Жовква.

Він розповів, що про професійну підготовку та елементарну вихованість в цьому закладі ніколи не чули:

Коли моя дружина пішла туди здавати аналізи, то їй нагрубили через те, що вона поцікавилася чому ціни тут вищі ніж в інших лабораторіях. На мою думку це не причина для такої поведінки. Хіба ми не маємо права знати за що з нас беруть гроші?

Крім цього, пан Сергій запевняє, що особисто переконався в тому, що дуже часто в «Ескулабі»  результати аналізів виявляються недостовірними:

Я знаю мінімум чотири мешканця, це мої сусіди, які їхали до Львова здавати аналізи повторно, бо тут аналізи не показували хвороби з якими вони живуть все життя. Тому люди не довіряли цій лабораторії та їхали в інші. Я і сам декілька разів здавав аналізи в Ескулабі, бо місто маленьке і вибору лабораторій як такого нема, і теж залишився незадоволений. Перший раз мені неправильно поміряли рівень цукру, внаслідок чого я втратив можливість з самого початку лікувати діабет. А іншого разу знайшли в аналізах якусь бактерію, якої не було. Дочка вмовила поїхати до Львова і здати аналіз в іншій лабораторії. Він показав, що в мене цієї бактерії нема. З того часу в цю лабораторію не звертаюся, – розповів він.

На жаль, ми не можемо опублікувати всі ті сотні листів, які отримуємо від громадян, які переживають за своє місто та хочуть, щоб свавіллю недобросовісних лабораторій прийшов кінець. Але, запевняємо, кожен такий лист для нас дуже важливий, і кожен зачіпає за живе та мотивує рухатися далі.

 

Ми, учасники руху «За чесну медицину» дякуємо усім вам за відвертість та запевняємо, що не зійдемо зі свого шляху. Впевнені, що разом ми зможемо зупинити ділків від медицини та зробити медицину чесною та відповідальною. Бо за нами правда.

Будьте здорові!

 

Едуард Синяговський
Едуард Синяговський
Голова ГО «Рух за чесну медицину»

Слідчі Личаківського відділку поліції покривають оборудки лабора

  • 21.06.19, 20:47

Скандал навколо сумнівної діяльності львівської лабораторії «Медіс» набирає обертів. Мало не щодня з’являються нові підтвердження того, як цинічно та підло ця лабораторія дурить своїх пацієнтів та наражає на небезпеку жителів міста. Але, не дивлячись на обурення львів’ян та їхню вимогу нарешті зупинити свавілля медичних ділків, місцева поліція досі бездіє. Більше того – схоже, що поліцейські відкрили справжнє полювання на тих, хто заважає «Медісу» й надалі втілювати свої афери в життя.

Ще у квітні цього року я розповідав, що мешканці одного з житлових будинків по вул. Некрасова 35-В в місті Львові повідомили мені, що на першому поверсі їхнього будинку знаходиться лабораторія «Медіс». Люди були серйозно занепокоєні, що за їхніми стінами проводяться дослідження з небезпечними хімікатами, щодня туди-сюди переносяться біоматеріали з різними вірусами, і у випадку якоїсь надзвичайної ситуації все це може створити загрозу для здоров’я їхніх родин. Тому мене попросили розібратися, на яких підставах лабораторія здійснює діяльність в цьому будинку.

Те, що «Медіс» знаходиться в приміщенні багатоквартирного будинку, мене дуже здивувало. Адже Державними будівельними нормами України категорично заборонено розміщення лабораторій в будівлях, де проживають люди. Та, як ми вже зрозуміли, закони «Медісу» читати ніколи. Але відповідати людям на їхні питання, як би не хотілося, а доведеться. Тож я вирішив поїхати до лабораторії і задати ці питання особисто керівництву.

Та на конструктивний діалог та адекватну відповідь я сподівався марно. Схоже, що висловлювати свою думку тут звикли лише за допомогою неадекватних тітушок. Мені не те що пояснювати нічого не стали, а просто силою випхали з приміщення. А через деякий час «Медіс» написав на мене заяву до Личаківського відділку поліції. Мовляв, я своїм візитом та простими запитаннями «заважав їм здійснювати господарську діяльність» (докладніше про так звану діяльність цієї лабораторії ви можете дізнатись в моїх попередніхстаттях).

Та не дивлячись на абсурдність звинувачень та очевидну спробу «Медісу» позбутися незручного активіста, поліція віднеслась до цієї заяви неабияк серйозно. Весь цей час мене мало не щодня викликають на всеможливі допити, просять дати одні й ті самі пояснення по декілька разів, здійснюють моральний тиск. Мені здається, якщо б поліція з таким захватом та відданістю підходила до розслідувань справжніх злочинів, рівень злочинності в Україні впав би до нуля. Але, схоже, фантазія та кмітливість у наших поліцейських прокидається тільки тоді, коли вони чують під своїми столами шелест зелених папірців.

І, схоже, що слідчі Личаківського відділку поліції до такого шелесту звикли. Саме з цих причин, на мою думку, вони навмисно відволікають мене від розслідування щодо «Медісу».

Мої здогадки підтверджує і те, що, з головою поринувши в боротьбу з моєю громадською діяльністю, поліція фактично закрила очі на оборудки цієї лабораторії. Уявіть, не дивлячись на те, що заяви стосовно виявлених мною порушень в «Медісі» я подав ще в лютому, мене досі ні разу не викликали для дачі пояснень по справі. Жодної інформації про початок розслідування я теж не отримував. Тому не здивуюсь, якщо мої заяви лежать запилені в столі слідчого, який чекає чергових вказівок від керівництва «Медісу».

Що ж, уже традиційно правоохоронні органи демонструють свій непрофесіоналізм та заангажованість, а наслідки від цього маємо страшні – Львів продовжує перетворюватись на смітник, а мешканці міста щодня наражаються на небезпеку зараження через інфіковані аналізи в маршрутках та смітниках. Цікаво, а самі поліцейські не переживають з приводу того, що їхнім дітям ще жити в цьому місті? Чи, можливо, сподіваються, що грошей, отриманих від медичних ділків, вистачить, щоб втекти за кордон?

У цій ситуації хочеться сказати одне –  якщо нова влада насправді вирішила оголосити війну корупційним зв’язкам та круговій поруці в країні, саме час виконати свої обіцянки та зупинити свавілля медичної мафії у Львові. А поки ми, громадськість, боремося проти цієї закоренілої системи лише власними зусиллями. І будемо боротися до кінця.

Едуард Синяговський
Едуард Синяговський
Голова ГО «Рух за чесну медицину»

Посадовці Київської клінічної лікарні №1 відмивають гроші

  • 20.06.19, 19:58
Посадовці Київської клінічної лікарні №1 відмивають гроші через тендери?

Я продовжую своє журналістське розслідування щодо сумнівної діяльності одного з виробників технічних газів – компанії «Кріогенсервіс», власником якої є не менш одіозний пан – Сергій Защенков.

 

Коротко нагадаю про суть справи. Раніше я дізнався, що одеські правоохоронці викрили брудну та цинічну схему відмивання грошей в одному з філіалів «Кріогенсервісу». Суть афери полягала в тому, що компанія за дуже підозрілих обставин вигравала тендери на постачання медичного кисню в місцеві лікарні, а натомість постачала кисень технічний, який в рази дешевший та небезпечний для здоров’я людей через сторонні домішки. Надихатись цією отрутою, на жаль, встигли пацієнти 15 комунальних медичних закладів Одещини, серед яких – дитячі лікарні та пологові будинки.

 

Пізніше я з’ясував, що це далеко не єдина темна пляма на репутації «Кріогенсервісу» та, як виявилося, ласого до бюджетних грошей очільника цієї компанії.

 

Відомо, що подібну аферу керівництво підприємства намагалося провернути і в Запоріжжі. Але тендерний комітет Запорізької обласної дитячої клінічної лікарні, немов відчувши, що справа не чиста, докладно перевірив документи, які «Кріогенсервіс» подав для участі в тендері. І, як виявилося, не дарма. З’ясувалося, що підприємство надало завідомо підроблений документ – гарантійний лист про готовність та можливість відомого виробника медичних газів – ПАТ «Південтехгаз» – постачати «Кріогенсервісу» медичний кисень для задоволення потреб лікарні. Важко навіть уявити, скільки людей постраждали б від фальсифікату «Кріогенсервісу», якби не уважність голови тендерного комітету лікарні.

 

І тут мені, корінному киянину, стало цікаво, а як «Кріогенсервіс» бере участь в торгах у столиці України? Чи дозволяє собі компанія так само по відточеній схемі «труїти» пацієнтів київських лікарень, де увага правоохоронців і громадськості до тендерів в рази більша? Я вирішив це перевірити.

 

Із відкритих джерел я дізнався, що найбільшу кількість так званого медичного кисню в «Кріогенсервісу» закуповує Київська міська клінічна лікарня №1. Тож саме з неї я і розпочав перевірку медичних закладів столиці.

 

 

І, як виявилося, мою увагу цей медичний заклад привернув не дарма.

Я дізнався, що обставини, за яких «Кріогенсервіс» виграв тендер на постачання медичного кисню в лікарню, м’яко кажучи, дивні. По суті, в підприємства навіть не було конкуренції на торгах. Єдина компанія, яка також подалася на цей тендер, уявіть – «прийшла на торги без документів». Хіба не абсурд? Схоже, що фантазії ділків з «Кріогенсервісу» не вистачило навіть на те, щоб створити ілюзію чесних торгів. Хоча, їх можна зрозуміти. Навіщо заморочуватись, якщо до цього працювати по відточеній схемі в тій же Одесі вдавалося легко і без жодних питань. Напевно, сподівалися, що і тут проканає. І, на жаль, проканало.

 

Та сумнівна перемога «Кріогенсервісу» у вказаних торгах – не єдине, що привернуло мою увагу. Я дізнався, що сума, на яку лікарня закуповує кисень в «Кріогенсервісу» – невиправдано величезна – майже півтора мільйони гривень! І це при тому, що лікарня фактично не зможе використати таку кількість кисню, враховуючи її потреби. Цікаво, правда?

 

От і мені стало цікаво, тому я вирішив поїхати до лікарні і задати це питання особисто її керівництву.

 

Та на відкритість та конструктивний діалог з посадовими особами закладу я сподівався марно. Тільки-но я запитав заступника головного лікаря і за сумісництвом голову тендерного комітету лікарні Ірину Бобошко, чому лікарня закуповує в «Кріогенсервісу» більше кисню, ніж потрібно, вона відчутно занервувала. А питання, чи прозоро лікарня витрачає бюджетні кошти, взагалі викликали в пані Бобошко спочатку тремтіння рук, а потім незрозумілу агресію.

 

В кінці-кінців, на жодне з моїх питань вона так і не відповіла, натомість –  намагалася перекласти відповідальність за проведені закупівлі та прийняті нею особисто рішення на головного лікаря закладу. Певно, пані Бобошко навіть в очі не бачила Закон про публічні закупівлі, якщо не знає, що як голова тендерного комітету особисто несе відповідальність за проведення тендеру.

А, можливо, навпаки – навмисно прикидається жертвою, аби відвести від себе підозри щодо можливої змови з ділками із «Кріогенсервісу». Адже, можна з легкістю припустити, що дізнавшись про успішні оборудки «Кріогенсервісу» в інших регіонах, пані Бобошко теж вирішила долучитися до цієї схеми і по-тихому роздеребанити бюджетні кошти. А те, що хворі діти лікарні, де вона працює, будуть дихати «отрутою», напевно, Ірину Бобошко мало хвилює.

 

Очевидно одне – запитань в цій історії поки більше, ніж відповідей. Але я обов’язково все з’ясую. А на черзі – наступні лікарні столиці. Тож далі буде…

Сергій Косенко
Сергій Косенко
Правозахисник, ГО «Рух за чесну медицину»

Посадовець МОЗу Ігор Слонецький «кришує» лабораторії?

  • 20.06.19, 09:54
Посадовець МОЗу Ігор Слонецький «кришує» лабораторії «Медіс» та «Ескулаб»?

Уже майже півроку триває моє розслідування щодо львівських лабораторій «Медіс» та «Ескулаб». Все вказує на те, що вони безсоромно дурять своїх пацієнтів та забруднюють місто небезпечними відходами. Втім, не дивлячись на хвилю громадського невдоволення та резонанс навколо цієї історії, оборудки медичних ділків досі залишаються поза увагою державних органів.

 

У мене є власне бачення того, чому контролюючі структури закрили очі на очевидні порушення лабораторій та всіляко уникають запитань журналістів на цю тему. Але про все по-порядку.

 

Після того, як я з’ясував, що «Медіс» та «Ескулаб» викидають залишки аналізів на звичайні смітники та перевозять заражені біоматеріали в громадському транспорті, я звернувся до МОЗ. Адже першочергова функція цього контролюючого органу –  гнати з медичної сфери тих, хто лише створює ілюзію законної діяльності, а насправді – нахабно наживається на чужому горі та провокує в регіоні екологічну катастрофу.

 

Що мав би зробити МОЗ за законом? Ознайомитися з результатами мого розслідування та призначити позапланову перевірку в закладах, діяльність яких турбує громадян та створює загрозу суспільству. Я гадав, що так і буде. Тим більше, що розібратися в ситуації мені особисто пообіцяв начальник Управління ліцензування МОЗ Ігор Слонецький.

 

Пригадую, як під час нашої зустрічі його неабияк обурили кадри так званої утилізації медичних відходів лабораторіями. Я добре запам’ятав, як, б’ючи себе в груди, пан Слонецький запевняв мене, що хвилюватися львів’янам більше не потрібно, негідники, які труять людей та забруднюють місто, будуть покарані і він особисто зробить для цього все можливе. А потім, поглянувши на свій дорогий годинник, Слонецький заявив, що вже найближчим часом відправить необхідні документи для призначення перевірок в Державну регуляторну службу.

 

Та пройшов місяць, але жодної перевірки не було призначено. Увесь цей час я дзвонив пану Слонецькому і він відчайдушно запевняв мене, що причин для хвилювань немає, перевірки от-от почнуться, адже він, як і обіцяв, передав усі документи Регуляторній службі. В підтвердження своїх слів Слонецький навіть надав мені вихідні номери листів до ДРС. Дуже вже хотів, щоб я повірив у його відверте бажання служити народу та боротися проти покидьків, які цей народ труять.

 

Перекинувши всю відповідальність та людський гнів на Регуляторну службу, Слонецький, напевно, почувався спокійно. А я, вважаючи, що саме ДРС гальмує весь процес, разом з небайдужими  громадянами провів акцію протесту під Регуляторною службою. Вимога була єдина і цілком очевидна –  розпочати перевірки, про які так «клопотав» МОЗ.

 

І яким було моє здивування, коли під час акції протесту я дізнався, що, виявляється, ДРС не отримувала жодних листів від Слонецького! Чи варто казати, що після цього пан Слонецький на зв’язок зі мною більше не виходив.

Фото документа от ДРС

 

Стало зрозуміло, що така бурхлива реакція пана Слонецього на свавілля лабораторій була лише добре відрепетируваною акторською грою. Для чого? Скоріше за все, щоб «замилити» очі громадськості, допомогти своїм «друзям» уникнути відповідальності.

 

Враховуючи, яку небезпеку для життя людей несе діяльність цих псевдомедичних закладів, я вирішив не чекати і разом з постраждалими від оборудок лабораторій громадянами влаштувати пікет під МОЗом. Напевно, злякавшись розлюченого люду, якому набридло терпіти, що над ним цинічно знущаються, Слонецький вирішив відступити. Цього ж дня мені вдалося забрати в МОЗ документи, які Слонецький, звичайно, нікуди не відправляв, і особисто відвезти їх до Регуляторної служби.

 

Але тут на мене чекав ще один «сюрприз» від поплічників лабораторій. Як виявилося, документи про призначення перевірок, навколо яких було стільки галасу, більше були схожі на звичайну відписку від МОЗ, і від Ігора Слонецького особисто.

 

Справа в тому, що відповідно до закону МОЗ має документально обґрунтувати підстави для проведення перевірки та пояснити, чому вони мають бути проведені негайно в конкретних закладах. У випадку ж із перевірками в «Медіс» та «Ескулаб» Слонецький лишень написав: «надсилаю вам звернення від Едуарда Синяговського, на думку якого лабораторії забруднюють навколишнє середовище». Хіба це схоже на зацікавленість контролюючого органу в припиненні правопорушень?

Фото письма от МОЗ

А де інформація про перевезення заражених біоматеріалів у маршрутках, про створення загрози здоров’ю мешканців міста? Хочеться запитати, а на вашу думку, пане Слонецький, перевірити заклади, які тривалий час плюють на закон та умови ліцензії, яку ви самі ж їм видали, не потрібно?

 

За попередньою інформацією, засідання ДРС щодо вирішення доцільності проведення перевірок в лабораторіях відбудеться 25 червня. Але, як мені повідомили працівники ДРС, після такого «абстрактного листа» від МОЗ шанси, що комісія погодить ці перевірки, мізерні. Напевно, саме цього і прагнув досягти Слонецький, коли замість об’єктивних обґрунтувань адресував ДРС нікчемний аркуш паперу, який назвав листом від міністерства.

 

 

Не важко спрогнозувати, яку позицію Ігор Слонецький як представник МОЗ займе під час майбутнього засідання. Скоріше всього, впевнений у своїй безкарності, він продовжить ховати медичних ділків за своєю спиною. Хоча існує й мала вірогідність того, що бюячись втратити свій зручний кабінет, Слонецький все-таки наполягатиме на проведенні перевірок в лабораторіях. Але в такий варіант розвитку подій чомусь віриться мало.

 

Очевидно одне: грошовий обіг через мережу лабораторій може складати до мільйона гривень на добу і навіть більше. І цих грошей, мабуть, вистачає, аби знайти тих, хто ціною власної репутації буде «кришувати» їхні оборудки. Так, пане Слонецький?

Едуард Синяговський
Едуард Синяговський
Голова ГО «Рух за чесну медицину»

Брудна атака на «Черкасиобленерго»

  • 11.06.19, 20:01
сьогодні о 07:15 | переглядів: 70
Брудна атака на «Черкасиобленерго»: кому вигідно та хто за цим стоїть?

Уже більше року триває судова тяганина між «Чекрасиобленерго» і найбільшим споживачем послуг ПАТ «Азот», яке заборгувало підприємству майже 2 млрд гривень. Нещодавно сторони домовилися про реструктуризацію боргу і підписали довгоочікувану мирову угоду. Та схоже, що це не на жарт стурбувало деяких політичних діячів, які мали на обидва підприємства власні плани.

Усе почалося з того, що в період з 2015-2016 рр. ПАТ «Азот» заборгував «Черкасиобленерго» за спожиту електроенергію чималу суму – 1 млрд 700 млн гривень. Як наслідок, найбільший постачальник електроенергії опинився в критичній ситуації: в підприємства виник борг за куповану електроенергію в ДП «Енергоринок», 4 тисячі працівників залишилися без заробітних плат, почалися страйки та масові звільнення.

У цей самий час стало відомо, що, найвірогідніше, цей величезний борг – результат брудних схем очільниці обленерго Світлани Кузьмінської. Все вказувало на те, що вона вивела ці кошти з підприємства, а трохи пізніше прихопила ще 61 млн грн. Так чи інакше, а з 2016 року підприємство фактично залишилось без керівника та грошей.

Незважаючи на переслідування правоохоронними органами, Кузьмінська не полишала спроб повернути собі контроль над підприємством, тому всіляко блокувала зміну керівництва компанії. Тітушки, рейдери, інформаційні атаки – задля досягнення своєї мети Кузьмінська не гребувала жодними методами.

Та попри усі перешкоди та блокування роботи, у лютому 2017-го року акціонерам «Черкасиобленерго» нарешті вдалося обрати нового керівника – Олега Самчука. Він переконав колектив припинити страйки та за короткий час зумів перезавантажити роботу підприємства.

Наразі компанія не має боргів із виплати заробітної плати, оновлюється інфраструктура, покращується якість надання послуг. Та найголовніше – новим керівництвом було розроблено та підписано мирову угоду з ПАТ «Азот» про реструктуризацію боргу, за якою лише за два місяці поточного року «Азот» перерахував «Черкасиобленерго» 18,8 млн грн. Усі кошти, стягнені з ПАТ «Азот» за мировою угодою, миттєво надходять в ДП «Енергоринок» в рахунок погашення заборгованості «Черкасиобленерго». Таким чином, підприємство, яке було доведене до занепаду, почало не тільки впевнено підводитися з колін, а ще й виплачувати борги.

Але, очевидно, що це зовсім не входило в плани колишнього керівництва компанії та зацікавлених осіб. І, скоріше за все, завадити цьому вони вирішили звичними для себе методами – задіяти підконтрольні державні структури. Підтвердженням цьому є останнє засідання в Апеляційному господарському суді, де розглядалась скарга Фонду держмайна щодо укладання мирової угоди між «Черкасиобленерго» та ПАТ «Азот». 

Здавалося б, держава має бути дуже зацікавлена в тому, щоб сторони нарешті перестали судитися, визначилися з матеріальними претензіями один до одного та почали працювати на державу, на народ. Та з невідомих причин Фонд державного майна чомусь вважає, що укладення мирової угоди між компаніями суперечить інтересам держави. І це при тому, що той самий фонд легко надає згоду на менш привабливі угоди інших державних обленерго, наприклад в Одесі. Дивно також, що незрозуміло звідки у справі з’являється ще одна особа – антикорупційна прокуратура, яка, виявляється, також має претензії до цієї мирової угоди і хоче вступити у справу, щоб підтримати позицію Фонду державного майна. Усе це вказує на те, що на суд здійснюється тиск з боку екс-президента і його оточення. Навіщо це їм – здогадатися не важко. Якщо підприємства не домовляться про сплату боргу, вони обидва збанкрутують. Тож, схоже, що кінцева мета замовників – штучно довести «Черкасиобленерго» до банкрутства, за безцінь віддати його в приватні руки та захопити активи ПАТ «Азот», що має величезні борги перед обленерго.

Викликає сум той факт, що, схоже, наша антикорупційна прокуратура виявилася найбільш корупційною і робить лише те, що скажуть її політичні боси. Здається, прокурори навіть не бояться зіпсованої репутації і допомагають на повну, порушуючи закон. Складається враження, що всім цим можновладцям байдуже на людські життя і сльозі. Підприємства годують тисячі родин, але їх доля байдужа державним діячам епохи Порошенка.

Але ті, хто розпочав усю цю брудну гру, забули врахувати одну річ – трудовий колектив «Черкасиобленерго» неабияк згуртувався за ці роки, для більшості з них це справа усього життя, тому за своє рідне підприємство вони будуть боротися до кінця.

Навіть проти держави.

«Кріогенсервіс» сертифікувала неіснуюче виробництво лікав?

Моє розслідування щодо сумнівної діяльності фірми «Кріогенсервіс», яку очолює одіозний Сергій Защенков, триває.

На цьому тижні я вирішив особисто завести в «Кріогенсервіс» листа, в якому прошу керівництво компанії у форматі відеоінтерв’ю відповісти на наступне: чи дотримується «Кріогенсервіс» лізензійних умов під час виготовлення та реалізації медичного кисню, чи має компанія кваліфікованих спеціалістів та сертифіковане обладнання для виготовлення такої продукції, чому правоохоронці в різних областях України звинувачують посадових осіб компанії в розкраданні бюджетних коштів та постачанні технічного кисню замість медичного?

Користуючись можливістю, також вирішив подивитися, як то кажуть на місці, як же виглядає найбільше виробництво медичного кисню в Україні.

Цікаво, що відповідно до всіх дозвільних документів «Кріогенсервіс» повинен мати потужну виробничу базу з виробництва рідкого медичного кисню в Київській області, в Києво-Святошинському районі, а також в місті Вишневому (на сайті підприємства – селище Петрівське). Але ніякого сучасного європейського підприємства з виробництва лікарських засобів за вказаною адресою я не знайшов.

Від працівників «Кріогенсервісу» я дізнався, що рідкий медичний кисень ніколи у Вишневому не виготовлявся та висловили припущення, що виробництво кисню може знаходиться у філіях: або в Києві в Дарницькому районі, або в місті Яготині Київської області.

Але все вказує на те, що ні в Києві, ні в Яготині «Кріогенсервіс» рідкий медичний кисень не виготовляє і ніколи не виготовляв.

Тепер питання до Міністерства охорони здоров’я України, Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками та інших контролюючих органів: а яким чином фірма «Кріогенсервіс» сертифікувала неіснуюче виробництво, отримувала дозвільні документи та вигравала тендери на сотні мільйонів бюджетних гривень, фактично не маючи виробничої бази з виготовлення рідкого медичного кисню?

Відповіді на ці запитання ми неодмінно отримаємо і оприлюднимо.

Далі буде…

Сторінки:
1
2
попередня
наступна