www.zarvanycia.cc.ua 1 неділя Великого Посту.

  • 01.03.17, 18:11

www.zarvanycia.cc.ua 1 неділя Великого Посту.

Торжество Православ’я. Покликання апостолів. Ін. 1:43-51 
Кожна неділя Великого посту має свою тему для спогадів і роздумів. Зазвичай піст слугував особливим періодом підготовки оголошених до прийняття святого таїнства хрещення й саме таким чином підбиралися недільні Євангельські читання. Але протягом історичного часу кожна неділя посту отримала другу додаткову тему. Першу неділю Великого посту присвятили перемозі Істинної Святої Православної Віри. Віри яка перемогла світ: “ця перемога, що перемогла свiт, – вiра наша” (1Ін.5:4). Фактично, Церква святкує перемогу над усіма єресями, що роздирали Тіло Христове протягом перешого тисячоліття, а особливо над єрессю іконоборства. 

Ін. 1:43-51 
43 Наступного дня Ісус захотів йти до Галілеї; і знаходить Пилипа, і каже йому: йди за Мною. 44 Пилип же був з Віфсаїди, з одного міста з Андрієм і Петром. 45 Пилип знаходить Нафанаїла і каже йому: ми знайшли Того, про Якого писали Мойсей у законі і пророки, Ісуса, сина Йосипа, з Назарета. 46 Але Нафанаїл сказав йому: чи може щось добре бути з Назарета? Пилип говорить йому: піди і подивись. 47 Ісус, побачивши Нафанаїла, який ішов до Нього, го­ворить про нього: ось воістину ізраїльтянин, у якому нема лукавства. 48 Нафанаїл говорить Йому: звідки Ти мене знаєш? Ісус відпо­вів йому: перше ніж покликав тебе Пилип, Я бачив тебе під смоковницею. 49 Нафанаїл відповів Йому: Учи­телю! Ти – Син Божий, Ти – Цар Ізраїлів. 50 Ісус сказав йому у відповідь: через те, що Я сказав тобі, що бачив тебе під смоковницею, ти віруєш; біль­ше цього побачиш. 51 І говорить йому: істинно, істинно кажу вам: віднині побачите небо відкрите і ангелів Божих, які піднімаються і спускаються над Сином Людським.

www.zarvanycia.cc.ua Святий Онисим

  • 28.02.17, 12:04

www.zarvanycia.cc.ua Святий Онисим

Святий Онисим († 95) — жив у місті Колоси у Малій Азії і був невільником-поганином у багатого чоловіка Филимона, який став християнином. 

Одного разу Онисим, провинившись перед Филимоном, зі страху перед карою втік до Рима, де в той час св. Павло перебував у в'язниці і проповідував Христову науку. Апостол Павло у Посланні до Филимона заступається за Онисима. Під впливом св. апостола Онисим прийняв св. Хрещення та згідно Послання до колосян (Кол. 4.9) був спіпробітником апостола Павла. 

Згодом Филимон простив Онисимові провину і відпустив його на волю. Відтоді Онисим ревно допомагав св. Павлові у його апостольській праці. Він разом з Тихіком відніс листа св. Павла до колосян. Перед смертю св. Павло висвятив Онисима на єпископа Верії. Покинувши у 67 році Рим, Онисим проповідував Христову віру в Греції і країнах Малої Азії. Був єпископом м. Візантія (Константинополя). У часі царювання імператора Траяна святий Онисим був схоплений і приведений на суд до єпарха Тертилли. Загинув мученицькою смертю 95 року, його жорстоко побили камінням і потім усікли голову мечем.

День пам'яті святого апостола Онисима — 28 лютого.

http://www.zarvanycia.cc.ua/ , 
http://vk.com/zarvanycia , 
https://www.facebook.com/zarvanycia.net , 
http://www.odnoklassniki.ru/profile/533438398557 , 
https://twitter.com/Zarvanycia , 
http://blog.i.ua/user/6200557 ,
https://www.youtube.com/embed/545lC7s9Rv0

www.zarvanycia.cc.ua Стигматик із Кальво

  • 25.02.17, 13:09


www.zarvanycia.cc.ua Стигматик із Кальво 

У Страсний тиждень він фізично відчуває страсті Христові. Має стигмати — щоп'ятниці рани на його руках, ногах і боці відкриваються. Він володіє даром білокаціі, зцілення, читає серця людей. Він зробив уперше в історії знімок Ісуса. 

Про нього говорять: «Брат розради» або «другий отець Піо». Багато хто порівнює його історію з життям святого Франциска Ассизького. Брат Еліа, 54-річний монах — спочатку в ордені капуцинів — в 2000 році заснував спільноту Апостолів Бога (Apostoli di Dio) в Кальві, в Умбрії. Сам себе називає «ослятком Бога». Церква спостерігає за ним від самого початку. Монаха прийняв Бенедикт XVI, а незабаром він зустрінеться з Папою Франциском. 

Багато хто не може повірити в справжність цієї історії . Незважаючи на те, що муки Еліа були зняті на відео, є сотні свідків, а самого ченця неодноразово оглядали лікарі, які підтвердили його здоровий глузд і надприродний характер ран. Але смиренність, з якою він підходить до своєї місії, його скромність і послух кожному рішенню Церкви розвіює сумніви. А тисячі людей після зустрічі з ним відчувають постійний мир в серці. Багато хто повертається до Бога, таїнств, молитви, повністю змінюючи своє життя. «Бог визначив йому мету: зокрема, має пробудити в нас віру! Нагадати, що ми діти Бога, — каже отець Марко Белладеллі, духовний опікун Еліа, призначений єпископом дієцезії Умбрія Терні. 

Прийми ці стигмати 

1962 рік. Франкавілла Фонтана в провінції Бріндізі на півночі Італії. 20 лютого народився Катальдо Еліа. Хлопчик був восьмою дитиною Помпеї Арджентері та Кармело Еліа. Через два тижні дитина раптово перестає їсти. Це перший день Великого посту. Мама думає, що щось не так з її молоком, тому дає сину пляшечку. Але дитина відригує молоко. Батьки біжать до педіатра. «Приготуйте йому труну», — чують вони. Але дні йдуть, а дитина жива, хоча й не їсть. У Велику суботу, все повертається до норми». Так продовжується все його життя. Що би брат Еліа не взяв до роту у Великий піст, все вибльовує. Його організм відкидає їжу. Щороку він втрачає 15 кг», — розповідає о. Марко. 

Навколо дитини починають відбуватися інші незрозумілі речі. «У 7 років він бачить ангелів. Він кличе свою матір, але вона б'є його по обличчю і кричить: «Ти з глузду з'їхав!». Коли Катальдо було 10 років, він грав зі своїми друзями в м’яча, — продовжує розповідь духівник стигматика. — На вулиці підходить до нього жінка і каже: «Іди до церкви і відмов вервицю». Коли Катальдо з'являється в дверях, священик запрошує його: «Йди, проведеш сьогодні молитву на вервиці». Після молитви священик вручив йому медальйон Божої Матері. «Я цю пані нещодавно зустрів», — відповіла дитина. Іншим разом його друг отримав травму. Залізний стрижень проколов його тіло. Перш, ніж приїхала швидка допомога, Катальдо вийняв прут з тіла друга і поклав обидві руки на рани, з яких била кров. Хлопчик був зцілений, не залишилося ані слідів, ані шрамів. 

У 18 років Катальдо переїжджає до Мілану. Працює листоношею. Одного разу він мав доставити пакет до монастиря капуцинів. Коли він увійшов усередину, то відчув, що це місце для нього. Довго розмовляв з настоятелем. У той же день повідомив про це на пошті. Весною 1985 року вступає до новіціату ордена Братів Менших Капуцинів в провінції Ломбардія і приймає ім'я брат Еліа, від свого прізвища. У 1990 році складає перші обітниці. І тоді починається його Голгофа. 11 лютого 1990, Elia 28 років. Він отримує стигмати. «Він отримав їх у присутності інших братів, під час занять з літургіки, — каже о. Белладеллі на зустрічі в монастирі францисканців у Величці. — Він читав бревіарій. З чола брата Elia почали капати краплі крові. Брати викликали швидку допомогу. Лікарі забрали Elia в лікарню, але не могли пояснити, що відбувається. Перев'язаного пацієнта відвезли до монастиря. На його руках з'явилися рани. Тоді один з братів сказав: «Еліа, ти отримав стигмати. Мусиш з цим жити». Вражений Еліа побіг до каплиці, відкрив дарохранительницю і закричав: «Господи, забери це від мене! Я не справлюсь!» Потім він вибіг з монастиря. Побіг вперед, аж до обриву скелі. Хотів кинутися вниз. І тоді якась величезна сила кинула його на траву. Переляканий, він впав. Дивиться — перед ним стоїть Божа Матір: «Прийми ці стигмати, візьми участь в Страстях Мого Сина. Він тебе про це просить». Брат Еліа повернувся до дарохранительниці. Став на коліна. Брати бачили, як Еліа оточило світло. Протягом наступних восьми місяців він не міг погодитися з стигматами. «Я молився, щоби Бог їх забрав, тому що я не заслужив їх. Щоб дав їх якомусь священику. Я просто звичайний брат», — говорить брат Еліа. 

«Це не просте життя, бо він не хоче бути в центрі уваги. Крім того, він постійний об'єкт нападок диявола. Я сам бачив, як злий кинув його до стіни. Іншим разом, коли Еліа мив підлогу в церкві, раптом кинулися на нього всі лавки. Одного разу злий душив його, як змія, — розповідає о. Марко. — Еліа часто буває виснажений. Тоді Бог посилає до нього ангела. Якось він запитав Богородицю, чому він повинен все це терпіти. Вона відповіла: «Так ти визволяєш багато душі від пекла» 

Ісус живий 

Чернець ховає стигмати під довгими рукавами білого габіту. Він не хоче викликати сенсацій. «Завтра мушу одягти сорочку з довшими рукавами» — каже брат Еліа. А о. Марко, бачачи моє здивування, коли Еліа показує рани, пояснює: «Стигмати відкриваються щоп'ятниці, вони будуть кровоточити. Але по ньому нічого не буде видно, він завжди веселий». 

У 1990 році Еліа вперше в Страсний тиждень переживає страсті Христа. Все починається в Страсну п'ятницю вранці. Висока температура, Еліа втрачає сили. Після 14-ї години починає відчувати бичування, його спина кровоточить. У нього підбиті очі і опухле обличчя, як у побитого Ісуса. Непритомніє після 15-ї години. Починає вмирати, як Христос. Це повторюється протягом 26 років. 

«Як можна пережити агонію Христа? — питаю я брата Еліа. «Я переживаю це спокійно, хоч і відчуваю біль. Це не для мене, а для людей. Тому що Ісус живий і справжній! Я в цей час не сам. Мій ангел-охоронець Лехітіель бере мене за руку і я відчуваю відділення душі від тіла. Я бачу, що відбувається з моїм тілом, з боку. Я відчуваю біль, але мені легше», — відповідає стигматик. 

Цілу ніч біля нього чергують його брати зі спільноти та священики і декілька мирян. Триває молитва. В цей час кілька разів міняють простирадла, просякнуті кров'ю. У Велику Суботу рани повільно зникають, увечері залишаються тільки стигмати. У Великдень, в неділю вранці, Elia встає, ніби нічого не сталося. «Коли я сказав Ісусові «так», то не знав, що мене чекає. Скажи Богу «так» в житті, а він буде направляти тебе в невідоме і прекрасне. Це, як з таїнством шлюбу. Говориш «так», але не знаєш, що тебе чекає». 

«Але Ви страждаєте», — кажу я. «Страждання, пережите разом з Ісусом, змінює людину повністю. Це свого роду трансформація. Таким чином, Бог робить людину сильною», — пояснює Еліа. 

Не кричіть і не проклинайте 

В останні вихідні кожного місяця до монастиря в Кальві в Умбрії з’їжджаються десятки автобусів. «Близько 1500 осіб за один день» ,— говорить Фіорелла Туроллі, офіційний біограф брата Еліа (ангел вказав на неї брату Еліа як на людину, яка відкриє йому двері в багатьох місцях; Фіорелла написала біографію Елія, яка була перекладена багатьма мовами). «Еліа молиться над кожним, до пізньої ночі», — додає вона. 

Решту місяця він і його брати занурюються в тишу, в роботу. «Ora et labora». Кальві розташований в 100 км від Риму і в 100 км від Ассізі. Еліа, слухняний Богу, залишив орден капуцинів і вирушив у дорогу. Він досяг руїн монастиря, який заснував у часи св. Франциска один з його учнів, св. Бернард з Кальві. «Бог вибрав це місце для Елії, — підкреслює о. Марко. — Воно було заросле, в руїнах. Еліа і кілька братів спали під зірками. Еліа пішов просити єпископа про допомогу у відновленні монастиря. Але той сказав: «Якщо те, що відбувається навколо тебе, справа Бога, то Бог тобі допоможе, монастир відбудуй сам. На даний час ремонтні роботи наближаються до завершення. Монастир виглядає, як середньовічна перлина. Еліа недавно отримав ще й 8-метрову статую Діви Марії. «Це має бути центр молитви, де можна перебувати день і ніч на адорації Ісуса, куди всі бажаючі зможуть приїхати і «відновити свою душу», — додає Фіорелла. — Зараз ми дуже мало молимося, а молитва необхідна, щоби залишатися в близькості з Богом». 

Брат Еліа: «Молитва — це діалог, бажання бути з Богом. Не проси у Нього занадто багато, тільки те, що потрібно, що добре. 10 хвилин в день. Починай з цього». 

До монастиря постійно приходять листи. З різних куточків світу. За підписом єпископа і проханням про свідчення. Еліа потім їде до єпископа Умбрії. Той, якщо погоджується на поїздку Elia, виділяє йому священика або їде з ним особисто. «Брат Еліа вже був у Німеччині, Франції, Люксембурзі, Полінезії й тричі ми були в Індонезії, де мусульмани намагалися нас вбити, — каже Фіорелла. — Бог хоче, щоб там виник будинок для сімей та дітей. Але ще не зараз», — розповідає Еля. 

Брат Еліа ніколи не говорить про себе сам, його історію розповідає делегат єпископа. У Велічці він сказав: «Ісус Христос живий! А ми? Чи ти і я живі? Скільки разів ти чув, як Він говорить з тобою у твоєму серці? Ти вслуховуєшся в це, чи тільки, коли тобі подобається?» І ще: «Коли переживаєш кризу, Бог говорить тобі: «Прийди, сядь і поговорити зі мною. Якщо ти не говоритимеш, як я тебе зрозумію?» 

Еліа любить ставити запитання: «Молитва, це для вас прикрий обов’язок чи ви не можете дочекатися її?» І додає: «Ісус просить вас щодня молитися за хворих дітей, за тих, хто страждає. І ніжним голосом, але твердо: «Не кричіть у себе вдома, не проклинайте! Бо так ви допускаєте диявола. Розмовляйте зі своїми дітьми. Це найголовніше!» І, на кінець: «Ви знаєте, що таке людина без Бога? Вона загублена. Але з Богом не боїться нічого і нікого». 

Пробачай і люби 

На вівтар в саду францисканців у Величці відразу після причастя щохвилини забігає якась дитина. Тулиться до брата Еліа. Після Меси шереги людей — їх тут кілька тисяч — горнуться до стигматика. Еліа кладе руки на їхні голови, благословляє. О. Белладеллі, що 8 років супроводжує створену ченцем спільноту Апостолів Бога (Apostoli di Dio, що чекає повного схвалення Святого Престолу), йде поруч. У Еліа в очах радість. І світло. Він скромний, покірний. Він говорить мало, але по суті. «Я відповім на твоє запитання, а ти даси мені відповідь на моє. Згодна?» Він дивиться на мене допитливо і запитує: «Чи ти можеш любити? Прощати? Чи завжди? Чи говориш щовечора своїм близьким, «люблю», «Давай пробачимо один одному?» Скажи». «Це найважливіше?» — питаю я. «Так. Ісус говорить сьогодні: любіть одне одного, вчіться цього. Не робіть один одному зла, не ров’язуйте війн. 

«Еліа, ми нетерплячі, ми хочемо знати вже зараз, що Бог хоче від нас. І коли прийде», — кажу я. 

Еліа дивиться на мене: «Твоя мама носила тебе дев'ять місяців, щоби народити. Потрібен час і терпіння, щоби відкрити Бога. Кожного дня бери в руки Євангеліє. Читай, і в один прекрасний день ти будеш проповідувати Його слово. І те, що любов це велич Бога. Ми не можемо любити і прощати, як Бог. Він гойдає мене, обіймає, носить. Чи ти віриш в Нього? Напиши це собі на аркуші паперу. «Я вірю». І побачиш, як багато зміниться. Credo — в цьому весь секрет. Повторюй це кожного дня. Але повторюй: «Я вірю в Бога». 

Церква супроводжує і спостерігає за братом Еліа. Ще коли чернець отримав стигмати, на прохання архієпископа Умбрії Вінченцо Пальїні йому довелося їхати в Нью-Йорк. Там його мала дослідити комісія лікарів. Протягом декількох місяців його оглядали хірурги і психіатри. «Вони хотіли, в тому числі, перевірити його видіння. Еліа постійно розмовляє з Христом і бачить його, як я тебе. Ісус тоді сказав йому: «Не відповідай на їхні запитання, бо вони зроблять з тебе божевільного. Візьми фотоапарат і піди до найближчого храму. Сфотографуй білу стіну. Це буде доказ, — розповідає отець Белладеллі. — Психіатри покликали фотографів. А у брата забрали камеру, щоби не обманював». 

«Я пам'ятаю, що дали мені такий маленький, куплений у кіоску, одноразовий пристрій, — перебиває Еліа. — На стіні я побачив світло і почав робити знімки. І всі разом зі мною. І на фотографії я побачив Ісуса». 

«Це Ісус, якого бачить Elia — о. Марко показує мені фото на своєму мобільному телефоні. — У всіх інших на плівці була біла стіна. Психіатри втратили дар мови. Дали спокій». 

Фото Ісуса швидко облетіло світ. Воно нагадує картину, написана пензлем. Але якщо придивитеся до оригіналу уважно, то чітко видно, що це фотографія. «Ісус слідує за прогресом. Фаустині казав покликати художника, а брату — взяти камеру. Ця історія здається неймовірною. Як і муки, які відчуває Elia, стільки страждань. Навіщо все це?» — питаю отця Марко. 

«Ми раціоналісти. Нам здається, якщо ми віримо і ми в Церкві, що страсті Христа є легендою. Минулим. А це реальність, яка триває досі. Бог, вибираючи таких, як Еліа, нагадує про себе. Ці вісім років, які я провів з братом Еліа, і був свідком страждань, які він переживає, це для мене досвід живого Бога. Бог існує, і Він є для тебе, для мене. Elia має багато дарів: зцілення, втіхи. Я бачив, як люди змінюють своє життя після зустрічі з ним. Він володіє даром білокаціі. Церква не забороняє Elia проповідувати, зустрічатися з людьми. А це вже про щось свідчить. О. Піо, який постійно супроводжує брата Еліа, сказав йому, що він повинен завершити його місію. І це дійсно так — двері, які були зачинені перед стигматиком із Сан-Джованні-Ротондо, відкриваються перед братом Еліа. 

«Я лиш ослятко Ісуса, так називає мене Піо, — посміхається брат Еліа. — Але саме на ослятку Ісус в'їхав до Єрусалима…» 

Joanna Btkiewicz-Broek, Go Niedzielny 

http://www.zarvanycia.cc.ua/
http://vk.com/zarvanycia
https://www.facebook.com/zarvanycia.net
http://www.odnoklassniki.ru/profile/533438398557
https://twitter.com/Zarvanycia , 
http://blog.i.ua/user/6200557&nbsp
https://www.youtube.com/embed/os8VR4v6ric

www.zarvanycia.cc.ua Сиропусна неділя - проповідь

  • 25.02.17, 00:19

www.zarvanycia.cc.ua Сиропусна неділя - проповідь 

Сьогодні нам Свята Церква пропонує повчання Господа Ісуса Христа, яке може налаштувати нас на правильне проведення Великого посту: таке, при якому піст принесе нам користь і допоможе повернути даровану в Таїнстві Хрещення благодать, яку ми необдумано втратили, подібно до того як позбулися райського проживання наші прабатьки. 

Господь наш Ісус Христос говорить: «Коли ви прощатимете людям їхні провини, то й Отець ваш небесний простить вам. А коли ви не будете прощати людям, то й Отець ваш небесний не простить вам провин ваших.» Мт.6.14-15. Протягом посту ми повинні, по-перше, подбати про те, щоб принести гідний плід покаяння, по-друге, зрозуміти, що правдиве покаяння і прощення Богом наших гріхів можливі тільки в тому випадку, якщо ми будемо прощати тим, хто винен по відношенню до нас . Ми винні перед Богом, але Він прощає нам гріхи, а тому і ми повинні пробачити нашим кривдникам все, у чому б їх вина перед нами не полягала. Тільки тоді, коли ми будемо каятися і прощати інших грішників, наш піст буде угодний Господу і набуде сенсу. Без покаяння, особливо без покаянної молитви, піст буде лише обмеженням у їжі, чимось на зразок дієти, а аж ніяк не духовним заняттям. Піст, який не супроводжується переміною в серці, заради якого все це і робиться, перетворюється на якусь фізичну вправу, приносячи користь, може бути, нашому здоров'ю, але ніяк не душі. 

Тому справжньою чеснотою, будь то піст, молитва чи милостиня, вважається чеснота, вчинена саме без «зовнішньої само реклами», потай від самого себе. Коли ми постимо заради Бога, заради прощення гріхів, а не заради того, щоб люди мали про нас добру думку, тоді ми отримуємо нагороду від Бога, тому що Він бачить таємне, а явним як би нехтує. За наш намір здійснювати подвиг посту заради нашого спасіння, ради Бога, а не заради людей Він відплачує нам явно, але явно не перед іншими, а для нас самих. Наші ближні, може бути, і не примітять, чи є в нас благодать, чи з'явилася в нашій душі духовна радість, - головне, щоб ми самі відчули дію благодаті у своїй душі, очищення її Божественною дією. 

Давайте поставимося до посту ревно, правильно, будемо постити по-євангельському. Згадаймо наших прабатьків, які через нехтування найлегшої заповідді позбулися райського блаженства. Не будемо нехтувати такими простими і легко здійснимими справами, як утримання від їжі і посилена молитва про прощення гріхів (що саме по собі, навіть без нагороди, радісно і приємно), не будемо позбавляти себе надії на вічне життя. Не будемо уподібнюватися нашим прабатькам в їх гріху недбальства, яке призвело до такого страшного результату, але станемо наслідувати їх, Адама і Єву, в тому покаянні, яке вони мали після вигнання з раю, бо плач став їх супутником. Церковний переказ говорить, що перший хліб Адам приготував, змішуючи каменями зерна пшениці зі сльозами. Подібно розкаюваному праотцю Адаму ми теж повинні смакувати свою пісну їжу, змішуючи її зі сльозами або, принаймні, з жалем сердечним. Тоді Господь наш Ісус Христос дійсно подасть нам свою благодать і ми сподобимось чистим серцем з вірою зустріти велике християнське свято - Воскресіння Христове, яке саме по собі є найбільшим свідченням істинності вчення Господа нашого Ісуса Христа. 

В чому полягає початковий зміст обряду прощення? Згадаймо життя Марії Єгипетської, трохи про старця Зосиму, який відвідував преподобну в пустині і причащав її святих тайн. Був у цьому монастирі такий звичай, заради якого Бог привів туди Зосиму. У перший тиждень Великого посту за літургією всі причащалися Пречистого Тіла і Крові Господньої і куштували трохи пісної їжі; потім всі збиралися в церкві, і після старанної уклінної молитви старці прощалися один з одним, і кожен із поклоном просив у ігумена благословення на майбутній подвиг. 

Після цього відкривалися монастирські ворота, і зі співом псалма «Господь - просвічення моє і Спаситель мій, кого боятимуся,» ченці виходили в пустелю і переходили річку Йордан. У монастирі залишалися тільки один або двоє старців, не для охорони майна - вкрасти там було нічого, - але щоб не залишити церкву без богослужіння. Кожен брав з собою трохи їжі, скільки міг і хотів за своїм тілесним потребам: один небагато хліба, другий - смокви, хто фініки або мочену у воді пшеницю. Деякі з собою нічого не брали, окрім руб'я на своєму тілі, і харчувалися, коли примушував їх до того голод, зростаючими в пустелі травами. 

Перейшовши через Йордан, всі розходилися далеко в різні боки і не знали один про одного, як хто постить і трудиться. Якщо хто бачив, що інший йде до нього назустріч, то йшов в інший бік і продовжував своє життя наодинці в постійній молитві, споживаючи в певний час дуже мало їжі. Так ченці проводили весь Великий піст і поверталися в монастир за тиждень до Воскресіння Христового, коли Церква урочисто святкує Урочистий Вхід Ісуса Христа в Єрусалим. Прийшовши в монастир, ніхто з братії не питав один одного, як він провів час у пустелі і чим займався, маючи свідком одну тільки свою совість. Такий був монастирський статут Йорданського монастиря ». 

Ще один такий цікавий приклад, що в одній обителі, коли відбувалася сварка між ким-небудь з братів, між ченцем або послушником, то духовний батько не дозволяв їм читати молитву Господню. Чому? Тому що в цій молитві ми молимося: «Відпусти нам борги наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим». Тобто, прости нам гріхи наші (борги це - гріхи), тому що і ми прощаємо винуватцям нашим. Або: остільки оскільки ми прощаємо винуватцям нашим. «Значить», - говорив духовний батько своєму духовному синові – «якщо ти не прощаєш своєму ближньому його гріхів, то значить, ти просиш у Господа, щоб Він не пробачив тобі гріхи твої. А я не хочу, щоб ти про це молився. Тому, поки ти не помиришся, не читай молитву Господню» Звичайно це є всім зрозуміло, що відразу губився спокій і весь час приходило на розум: «Який же я, власне, християнин, якщо я не маю права читати головну християнську молитву?» І це швидко призводило до свідомості необхідності примиритися. 

Просити вибачення не так легко. Часто кажуть: вибачте, даруйте, коли ненавмисно наступають вам на ногу або ненавмисно загородили дорогу. Але ми не про це говоримо, а про той настрій, про який говориться в Євангелії, коли одна людина говорить іншому: «каюсь» Лк.17.4. Так просити пробачення - не легко: це праця і жертва. Треба вирвати з серця погане почуття відокремленості, охолодження і непримиренності. Просити вибачення не легко тому, що вперто сидить в нас демон самолюбства, гордості і амбіцій. Ось ці почуття і треба ретельно і наполегливо виганяти. Їх треба вирвати з серця. Це не формальність, а подвиг покаяння і примирення 

«Хто звик просити вибачення - помре після покаяння і примирення » так повчає митрополита Антонія Храповицького. Отже завершую сьогодні своє слово до вас словами вище згадуваного архіпастиря : «Поспішайте просити вибачення, не розбираючи хто правий і хто винен». Амінь. 

Протоієрей Тарас Огар, парафія Святої Параскеви

www.zarvanycia.cc.ua Неділя м’ясопусна

  • 20.02.17, 17:20

www.zarvanycia.cc.ua Неділя м’ясопусна

19 лютого – останній день, коли дозволяється вживати в їжу м’ясо, на церковнослов’янській мові він називається «м’ясопуст». Попереду – Сирна седмиця, чи як її називають в народі – Масляниця. Вона називається так тому, що з цього дня за церковним Уставом не дозволяється їсти м’ясо, а тільки молочні продукти, яйця і рибу. Смисл цього древнього звичаю в тому, щоб поступово відступати від звичної їжі і переходити до великопісного утримання. 
В середу і в п’ятницю Сирної седмиці замість Божественної літургії звершується особливе богослужіння, схоже з великопісним чином. У суботу Сирної седмиці звершується пам’ять всіх преподобних отців, в подвигу просіявших. Також з вечірнього богослужіння у вівторок розпочинається читання великопісної молитви преподобного Ефрема Сіріна.

www.zarvanycia.cc.ua Неділя Блудного Сина

  • 10.02.17, 18:20

www.zarvanycia.cc.ua Неділя Блудного Сина

"Глянь, Христе, на печаль мого серця, глянь на моє 
навернення, глянь на сльози, Спасе, і не відкинь мене!" 
(Дев'ята пісня канону утрені неділі Блудного Сина). 
Свята Церква, готуючи нас до Великого посту, вказала на перший крок до навернення у притчі про митаря і фарисея — це покора. А цієї неділі вона, наводячи притчу про блудного сина, вчить, як виглядає повернення до Бога в практиці. А де покора і скруха серця, там відкрита дорога до Божого милосердя. 

Знавці Святого Письма називають притчу про блудного сина перлиною серед усіх притч. Вона має глибокоморальний зміст, а її драматична історія вічно повторюється в серцях тисяч і мільйонів душ у цілому світі. Блудний син — це символ кожної грішної душі. За допомогою цієї притчі переконуємося, що ніщо земне не може заспокоїти наше бажання щастя. Правдиве щастя і спокій тільки там, де Господь Бог, наш люблячий Батько. Деякі учителі духов­ного життя називають цю оповідь притчею про Божу любов. 

Кожний, хто через гріх залишає Бога й шукає щастя поза Ним, рано чи пізно буде змушений сказати собі разом із блудним сином: "Встану та й піду до батька мого" (Лк. 15, 18), — та промовляти разом зі святим Августином, що довгі літа був блудним сином: "Неспокійне наше серце, Боже, доки не спочине в Тобі". 

ВАЖЛИВІ ПОДІЇ ПРИТЧІ 

За приклад до цієї притчі Ісус Христос бере життя багатої родини. Молодший син прагне повної свободи, щоб жити за бажан­нями свого серця. Тож вирішує покинути батьківський дім і забрати свою частку майна. 

За тутешнім законом найстаршому синові при поділі майна належало дві третини маєтку, а одну третину ділили поміж иншими синами. У родині було тільки двоє синів, тож молодшому припала третина. 

Перші дні й місяці вільного життя поза родинним домом були для нього такі радісні, милі, щасливі. Необмежена свобода, повна калитка, багато приятелів, — а вони зараз знайдуться там, де гро­ші — вічні забави робили блудного сина наче п'яним від задово­лення і щастя. Та він ще добре не нажився, коли, наче весняний сніг, стопився його маєток, щезли приятелі, померкли бенкети й забави, а він залишився без засобів до життя. А до того ще в тій 

Блудний син 

країні, де перебував, настав великий голод. І так багацька дитина хоч-не-хоч стає пастухом свиней. Тоді вважали свиней за не­чистих тварин, тож бути їхнім пастухом уважалося за найбільше приниження. 

Серед біди й голоду приходить правильне рішення. Блудний син вирішує повернутися до батьківського дому. Він готовий навіть бути за слугу в домі свого батька. Та добрий батько перший бере його у свої обійми і повертає гідність сина, даючи йому святочний одяг, перстень і сандали. 

На Сході дати комусь святочний одяг було ознакою особливого відзначення. Перстень з печаткою був символом влади. Його носили королі й високі достойники. У Біблії читаємо, що коли фараон зробив Йосифа своїм намісником над Єгиптом, то "зняв з руки своєї перс­тень з печаткою, настромив його Йосифові на руку, одягнув його в шати вісонові, вклав золотий ланцюг на його шию" (Бут. 41, 42). Сандали свідчили про заможність, бо бідні ходили босоніж. 

БЛУДНИЙ СИН — СИМВОЛ БОЖОГО МИЛОСЕРДЯ ДЛЯ ГРІШНИКА 

Притча про блудного сина має для нас глибоко символічне значення. Осмислюючи її, ми спонтанно відчуваємо, що блудний син — це будь-хто з нас, кожна людина, яка через свої гріхи покидає Господа Бога. Тому ця притча для кожного така близька, бо є наче частиною інтимної історії нашого життя. Вона — це вічний символ нашої невірности щодо Господа Бога, але й символ безграничного Божого милосердя. Сьогоднішній світ роїться від блудних синів і доньок. Тож і сьогодні драма цієї притчі часто-густо повторюється у глибині сердець тисяч і мільйонів душ. Кожна людина є або тим старшим сином, що завжди вірний своєму бать­кові, або молодшим сином, який щойно через тяжкий і дуже боліс­ний досвід життя переконується, що поза батьківським домом ніде нема щастя. 

Ось приклад модерного блудного сина чи радше блудної доні. Часописи США з 14 квітня 1974 року подавали таку сенсаційну вістку: відома американська кінозірка і співачка Бетті Гаттон (Betty Hutton), яка в 40-их і 50-тих роках була відомою через свої фільми і пісні, навертається до Католицької Церкви і працює кухаркою в одній католицькій парафії у штаті Ровд Айленд. Що було причиною її навернення? 

Послухаймо історію життя жінки, записану з її уст: "Я прогай­нувала ввесь свій маєток і залишилася без засобів до життя. Вісім місяців тому я випадково зустріла католицького священика, який з милосердя прийняв мене за кухарку. Чотири рази я була заміжня, і всі мої шлюби були нещасливі, усі вони закінчилися розлучен­нями. Мої діти також не принесли мені щастя. Ніщо не давало мені правдивого щастя, аж доки я не пізнала католицьку віру. Я мала гроші, мала славу, але не була щаслива. Ще десять літ тому я заробляла на тиждень 150 тисяч долярів. Я не мала проблем з грошима. Зате любов стала моєю проблемою. Я мусила купувати любов, і так кожного купувала. Щойно коли я прийшла сюди, то зазнала милосердя католицького священика та побачила католиць­ку віру в практиці, то зрозуміла, що існує правдива любов". 

Притча про блудного сина вчить нас, що Господь прощає і приймає навіть найбільшого грішника, коли той кається у своїх гріхах. Історія людського роду — це історія Божого милосердя. "Милосердя Господнє, — каже псалмопівець, — від віку й до віку, над тими, що бояться Його" (Пс. 103, 17). 

ДУХ БОГОСЛУЖЕНЬ НЕДІЛІ БЛУДНОГО СИНА 

Уся богослужба цієї неділі поетично на прикладі марнотратного сина змальовує і тугу за Богом грішної душі, і її нужду, і плач над упадком, жаль і щире каяття, і любов та милосердя небесного Вітця. Навіть напіви цього дня нагадують покаянно-молитовний плач душі. 

Свята Церква, щоб пригадати, що всі ми вигнанці на цій землі й далеко від небесної вітчизни, каже цього дня співати найкращу пісню туги за рідним краєм, яку знає історія. Це пісня туги ізраїльського народу у вавилонській неволі. Ця тужлива пісня записана у 137-му псалмі. На утрені цієї неділі співають такі стихи згаданого псалма: 

"Над вавилонськими ріками, Алилуя, там ми сиділи й ридали, як згадували Сіон. Алилуя. Співайте нам пісень сіонських! Алилуя. Як нам співати пісень Господніх на чужій землі? Алилуя. О, дочко вавилонська, окаянна, щасливий, хто, вхопивши дітей твоїх, розіб'є їх об камінь. Алилуя". 

Спів цього псалма має особливий напів. Кожний стих закін­чується протяжно-зворушливим співом потрійного "Алилуя". Цей псалом співається ще в М'ясопусну й Сиропусну неділі. 

З туги за Богом, за прикладом блудного сина, серце грішника плаче над грішним станом своєї душі. На великій вечірні неділі Блудного Сина в першій стихирі співаємо: 

"Удався я в країну безгрішну і життєдайну, посіяв гріх, серпом пожав колосся лінивства, і жменями пов'язав я діл моїх снопи, що їх не постелив на тоці покаяння, але молю Тебе, предвічного Ділателя (Ісуса Христа), нашого Бога: вітром Твого милосердя розвій полову моїх діл, і дай моїй душі пшеницю прощення, замк­нувши мене в Твою небесну житницю, і спаси мене". 

Де розуміння власної нужди, там і щирий жаль, і каяття, там також і молитва за прощення, і Боже милосердя. Ці почуття пере­дає наступний тропар: "Поспішись розпростерти для мене батьків­ські обійми, бо блудно змарнував я моє життя, та через превелике багатство Твого милосердя, Спасе, не погорди моїм зубожілим серцем, бо до Тебе, Господи, у розкаянні кличу: "Згрішив я, Отче, перед небом і Тобою". 

А там, де плач, каяття і жаль за гріхи, там також щедре Боже милосердя, яке оспівує стихира великої вечірні: 

"Пізнаймо, браття, таїнства силу, бо блудного сина, що від гріха прибіг до батьківського дому, предобрий батько побачивши цілує, і знову дарує йому розуміння своєї слави та справляє бенкет, незрозумілий для жителів неба, заколюючи годоване теля, щоб і ми разом перебували з чоловіколюбним Отцем, що заколов, і зі славною жертвою, Спасителем душ наших".

www.zarvanycia.cc.ua Неділя митаря і фарисея

  • 05.02.17, 14:11

www.zarvanycia.cc.ua Неділя митаря і фарисея 

Каже Христос, два чоловіки зайшли в храм помолитися: один фарисей, а другий митар. Фарисей в людських очах був праведною людиною, а митаря вважали всі за великого грішники. Фарисей заходить ніби без гріха, а виходить грішним і неоправданим. Митар заходить з гріхами, а виходить без гріха і виправданий. Що ж вони таке вчинили в храмі, що так змінило стан їхніх душ? Каже Христос: молилися. Невже ж це можливе, щоб молитва, яка має освячувати людину перед Богом, стала такою згубною для фарисея? Видно, що так, коли гордий фарисей виходить із храму грішним. Щоб взнати причину не оправдання фарисея, мусимо вникнути в суть молитви і подивитись на поведінку фарисея. Які ж мала хиби молитва фарисея? По-перше, фарисей поводиться гордо, чванькувато, по-друге, засуджує інших, каже – я не такий, як інші люди: грабіжники, чужоложники, або як цей митар; по-третє, вважає себе самодостатньою людиною, забувши, що добре зроблене діло є благодаттю Божою. 

А тепер послухаймо, що каже нам свята Євангелія про митаря. А митар, стоячи здалека, не смів і очей звести до неба, тільки бив себе в груди кажучи: «Боже милостивий, будь мені, грішному!» Митар є свідомий, що багато зробив гріхів, своїх ближніх не засуджує, а в жалю із покорою просить Бога, щоб простив йому гріхи. Ось тому і митар вийшов з храму оправданим. Як бачимо, що не завжди ми є такими у Божих очах, як про нас думають люди. Господь серцевидець, дивиться на внутрішній стан людини, а людина дає оцінку за зовнішніми ознаками. 

Тепер перейдемо від притчі до нашого особистого життя. Насамперед цікавить питання: чи завжди у неділю і свята беремо участь у святій літургії, як наказує друга церковна заповідь? Чому саме поставлено це запитання? Тому, що багато людей вважають, що вдома можна так само помолитися. Але молитва вдома і молитва в церкві – це абсолютно різні речі. Молитва вдома є також доброю справою, що єднає нас з Богом. Молитва в церкві є більш особливою, тому що вона возноситься від всього собору людей, в числі яких є набагато щирих і чистих сердець, які заносять молитву до Бога. Ось тому не варто залишати церковні молитви. Тому, що храм Божий є домом для молитви і жертвоприношення. «Дім Мій буде домом молитви», – говорить Господь. Однак присутність людини у храмі ще не робить її праведною, святою. Вернімся ще раз до притчі, фарисей вернувся з храму не оправданим. У нинішньому часі хоча і немає фарисейської секти, але і тепер є, так звані «фарисеї». Де їх буває найбільше всього? На превеликий жаль – у храмі. Вони приходять до церкви тільки на те, щоб на них подивилися люди, звернули увагу на їхнє вбрання, найновішу моду. Чи немає у церкві таких, що цілу Службу Божу розмовляють, часто розглядаються на всі боки, навіть можуть собі дозволити думати про грішні справи, тільки не про молитву? А як вийдуть з церкви, то точнісінько скажуть, хто був в якій хустці, хто скільки кинув на тацу, а що говорив священик на проповіді, цього вони вам не скажуть. Нарешті згадаймо, чого я прийшов до храму. «Чи шукати скалку в оці брата свого, а колоди у власному очі недобачаю? Лицеміре! Вийми спершу із свого ока колоду, а тоді побачиш, як вийняти з ока брата твого скалку» (Мт. 7. 3.) Чи лицемірить людина, чи ні, найкраще видно з її поведінки. Дерево пізнається по плодах, а людина по розмові і поведінці. Гордий тип людини для християнина протирічить його гідності. «Хто гордому товариш, той до нього уподібниться» (Сир. 13. 1.) «Якщо чорт хоче кого кинути в пекло, то зачинає від гордости зводити його» (св. Бонавентура). «Гордість - це дорога до пекла» (св. Григорій Богослов). Які засоби проти гріха гордости? 

Один подвижник, щоб протистояти напастям диявола, на стіні своєї келії написав такі слова: покора, послух, любов і інші чесноти. З того часу, як тільки ним опановував дух гордині, вивищення, він підходив до стіни келії і читав написані слова, сам говорив до себе: «Допоки ти не набудеш тих чеснот, до тих пір ти далекий будеш від Бога». 

Однією а підвалин духовного життя християнина це є покора. Покора – дорога до неба (св. Григорій). Найкращий приклад покори подає нам Ісус Христос він понизив себе, ставши слухняним аж до смерті, смерті ж – хресної (до Филип’ян 2.8.) Я служив Господеві за всякою покорою – каже ап. Павло. Бо не вистачає упокоритися десь-колись, або про людське око. Покірними маємо бути в слові, ділі, в поживі й одежі. 

У житті святих читаємо про великого в подвигах слуги Божого Пімена. З молодих літ посвятився він цілковито на службу Богові. Незабаром рознеслася слава чеснот про святого Пімена. Люди стали горнутися до лаври, щоби побачити цього святого. Св. Пімен не тільки не вийшов на прохання князя цього краю, навіть не вийшов до рідної матері. В глибокій своїй покорі вважав себе за великого грішного чоловіка, котрий може легко впасти у гріх гордості. 

Святий пустельник Антоній розповів раз своїм братам монахам, що він під час однієї гарячої молитви бачив, як на цілій землі були розставлені сіті злого духа. І коли він важко зітхнув та й сказав собі: «Хто ж може з них вирватися». Він почув голос, який промовив: «Одна покора. Антонію, ніяка сіть не в силі її спіймати». Святий Бонавентура так навчає, що чим менша риба, тим легше може звільнитись із сіті на волю. Подібно й покірна людина скоріше зможе втекти перед сітями злого духа. Чим нижче стоїмо, тим менша небезпека, що ми впадемо та зробимо собі шкоду. 

Брама небесна є вузькою і лише покірні можуть ввійти нею (св. Вернордир). Не молімся як той фарисей, бо гордість і обмова нівечать і найкращі наші діла перед Богом. Радше будьмо свідомі своїх гріхів, помилок і наслідуймо в молитві покірного митаря, а молитва покірного завжди подобається Богові і буде вислухана. 

www.zarvanycia.cc.ua Неділя ЗАКХЕЯ

  • 29.01.17, 22:52

www.zarvanycia.cc.ua Неділя ЗАКХЕЯ

Євангеліє від Луки 19,1-10 

1Увійшовши в Єрихон, Ісус проходив через (місто). 2А був там чоловік, Закхей на ім’я; він був головою над митарями й був багатий. 3Він бажав бачити Ісуса, хто він такий, але не міг із-за народу, бо був малого зросту. 4Побіг він на перед, виліз на сикомор, щоб подивитися на нього, бо Ісус мав проходити тудою. 5Прийшовши на те місце, Ісус глянув угору і сказав до нього: «Закхею, притьмом злізай, бо я сьогодні маю бути в твоїм домі». 6І зліз той швидко і прийняв його радо. 7Всі, бачивши те, заходилися нарікати та й казали: «До чоловіка грішника зайшов у гостину». 8А Закхей устав і до Господа промовив: «Господи, ось половину майна свого даю вбогим, а коли чимсь когось і покривдив, поверну вчетверо». 9Ісус сказав до нього: «Сьогодні на цей дім зійшло спасіння, бо й він син Авраама. 10Син бо Чоловічий прийшов шукати й спасти те, що загинуло».

www.zarvanycia.cc.ua Неділя по Богоявленні

  • 21.01.17, 17:10

www.zarvanycia.cc.ua Неділя по Богоявленні 

Мт. 4, 12-17. 
Покайтеся, бо царство небесне близько 

Неділя після Богоявлення словами Євангелія вказує нам на духовні плоди свята Богоявлення – хрещення Ісуса в Йордані. А важливим його плодом є покаяння. Хтось можливо спитає і скаже: скільки можна чи потрібно каятися у житті. Я ж охрещений, живу в шлюбі, нікого не вбиваю, чужого не краду, з ніким не ворогую, що ще маю робити, з чого мені каятися і сповідатися. 

Відповідь на питання, чим насправді є покаяння, дає апостол цієї неділі. Апостол Павло у своєму посланні до Ефесян пояснює, що покаяння, це не тільки сповідь з гріхів, це щось більше, це пізнання Бога і себе, постійний духовний зріст. Пізнаючи Бога, людина пізнає також себе, порівнює себе з Ним, і бачить, що відрізняє мене від Бога, не дає мені бути подібним до Нього у любові. Пізнання Бога стає для людини духовним дзеркалом, в якому людина має можливість краще побачити стан Божої подоби у собі, свою подібність до Бога у власних вчинках і відмінність від Нього, духовні здобутки і гріхи, недоліки, що ще потрібно виправити у собі, щоб стати більше подібним до Бога своєю поведінкою, тісніше з’єднатися з Ним. 

Апостол Павло у сьогоднішньому посланні закликає нас до духовного зросту – зміцнення віри, котра провадить до пізнання Христа. Бо пізнання Христа, це важливий плід віри, як зв’язку з Христом, прояв духовного зросту. Адже духовний зріст неможливий без пізнання Христа. Пізнаючи Христа і Його любов до нас, ми духовно зростаємо, тобто зміцнюється наш зв’язок любові і довір’я з нашим Спасителем, що і є метою духовного життя християнина, його молитви і покаяння. 

Коли говоримо про покаяння, то потрібно пам’ятати, що визнання гріхів, це лише частина покаяння. Щоб покаятися за свої гріхи, спочатку треба пізнати стан душі, пізнати Бога, щоб побачити власні гріхи, свою відмінність від Бога. Це пізнання людина здобуває з допомогою частої особистої молитви, участі у Богослужіннях, Святих Тайнах, розважання Святого Письма. Тому покаяння, це справа не одного дня, а всього життя. Бо скільки живемо, стільки пізнаємо себе, пізнаємо Бога і Його любов, і це пізнання будемо поглиблювати всю вічність, будемо відкривати і поглиблювати велич Божої любові. 

Правдиве покаяння провадить людину до єдності з Богом, зміцнення зв’язку любові з Ним, наповнення світлом і дарами Святого Духа. Апостол Іван потверджує це такими словами: „Ми пізнали і увірували в ту любов, яку Бог до нас має. Бог є любов, і хто перебуває в любові, той перебуває в Бозі, і Бог перебуває в ньому” (1 Ів. 4, 16). 

Один чоловік прийшов до священика і каже: „Коли слухаю проповідь або науки, перебуваючи у храмі, то все мені ясно і зрозуміло, але коли повертаюся до праці, до родини, до щоденного життя, то часто роблю помилки, часто роблю не те, що хочу і потрібно. Чому це так?” Отець відповів: „У щоденному житті ти є подібним до подорожуючого темним лісом. І тому потребуєш, щоби хтось йшов біля тебе і освітлював твій шлях. Коли ж Дух Святий увійде в твоє серце, тоді світло твоєї душі буде освітлювати твій шлях. Тоді будеш розуміти, де є добро, а де зло, де є правда, а де фальш і лицемірство, що для твоєї душі є корисним, а що шкідливим. Молися, щоби Дух Святий просвічував тебе, і твоя душа, що перебуває у темряві, побачила світло”. 

Те, що світло є для ока, те саме Дух Святий для душі. Без світла око нічого не може бачити, і тому людина може падати у ями та провалля або натикатися на перешкоди. Без Божої Благодаті, тобто без Духа Святого, наша душа погано розпізнає, де є справжнє добро, а де зло маскується під видом добра, тому така людина часто потрапляє у різні життєві неприємності і переносить життєві терпіння. З приходом Святого Духа у душу людини приходять всі Його плоди і духовні дари. Вони роблять людину мудрою та щасливою. 

Молімося часто до Святого Духа про глибокий дух покаяння. Пізнаваймо через покаяння Божу любов, щоб завдяки ній ми ставали духовно сильними, відчували Бога близько себе та щедро зростали в нашій душі плоди миру і радості. Амінь. 

о. Михайло Чижович

www.zarvanycia.cc.ua Обрізання Господа нашого Ісуса Христа та св

  • 14.01.17, 16:44

www.zarvanycia.cc.ua Обрізання Господа нашого Ісуса Христа та свято святого Василія

Обрізання ГНІХ – велике свято, що слідує за Різдвом Христовим. 
Найближчою важливою подією із життя Ісуса Христа, що наступає після празника Христового Різдва, є Господнє Обрізання і надання імені. Святе Євангеліє про це так говорить: “Як сповнились вісім днів, коли мали обрізати хлоп’ятко, назвали Його Ісус — ім’я, що надав був ангел, перше, ніж Він почався у лоні” (Лк. 2, 21). Ісус Христос, як Бог і Законодавець, не був зобов’язаний виконувати релігійні приписи ізраїльського народу, та все таки Він їм добровільно підкорився і їх зберігав. З тієї причини Він восьмого дня після народження піддався обряду обрізання. Цю подію святкуємо першого січня. 
Коротка історія празнику Обрізання ГНІХ 

Звичай обрізувати дітей чоловічої статі є дуже старою практикою багатьох народів Сходу. Обрізання звичайно відбувалося у віці дозрівання хлопців і вважалося символом їхньої зрілости. 
В ізраїльському народі обрізання стало законом від Авраама. Воно мало для жидів велике значення тому, що було символом їхнього союзу з Богом, у книзі Буття про це читаємо: “Сказав Бог до Авраама: “Ти берегтимеш союз мій, ти і твої потомки, в їхніх поколіннях. Ось мій союз, що його маєте берегти між мною і вами, і між потомками по тобі: кожного чоловіка серед вас обрізати. Ви обріжете тіло на передній вашій шкірці, і це буде знаком союзу між мною і вами. На восьмім дні життя мусить бути обрізане в вас кожне хлоп’я, у ваших поколіннях” (17, 9-12). 
Празник Обрізання зародився і розвинувся спочатку в Західній Церкві, а потім перейшов до Східної. Латинська Церква первісно називала цей празник Господньою октавою, бо це був восьмий день після Різдва, що випадав якраз на Новий рік. 
На Сході празник Обрізання став загальним десь у VІІІ-ІХ сторіччі, бо щойно з того часу візантійські календарі подають першого січня празник Обрізання і празник Василія Великого. Святий Андрій Критський (VIII ст.) має проповідь на празник Обрізання і святого Василія Великого. 
Значення свята Обрізання для нас 

Празник Обрізання говорить нам насамперед про жертву й самовідречення. Нема правдивої служби Богові без дотримання Божих Заповідей та сповнення християнських обов’язків. Кожний християнин мусить практикувати духовне обрізання, яке є перемогою своїх похотей, злих нахилів та своїх пристрастей. “Ми бо “обрізання”, — каже святий апостол Павло, — що духом служимо Богові, що хвалимось у Христі Ісусі, не покладаючися на тіло” (Флп. З, 3). 
Надання Христові імені Ісус вказує на святість і силу того імені та на його велике значення для кожного християнина. Сам Господь Бог надав Христові ім’я. “Вона породить сина, — говорить ангел Господній до святого Йосифа, — і ти даси йому ім’я Ісус, бо Він спасе народ свій від гріхів їхніх” (Мт. 1, 21). 
Перед вознесінням на небо Ісус Христос дав своїм учням таку обітницю: “Ім’ям моїм виганятимуть бісів, говоритимуть мовами новими; гадюк руками братимуть, і хоч би що смертоносне випили, не пошкодить їм; на хворих руки будуть класти і добре їм стане” (Мр. 16, 17-18). Про святість і силу святого імені Ісуса свідчить святий апостол Павло: “Тому й Бог вивищив і дав Йому ім’я, що понад усяке ім’я, щоб перед іменем Ісуса всяке коліно прикло­нилося — на небі, на землі і під землею” (Флп. 2, 9-10). 
Святий Йоан Золотоустий, пояснюючи слова псалмопівця: “Господи, яке предивне Твоє ім’я по всій землі” (Пс. 8, 2), каже: “Тим іменем знищена смерть, зв’язані біси, створене небо, відчи­нені брами раю, зісланий Святий Дух, раби стали вільними, воро­ги — синами, чужі — наслідниками, люди — ангелами”. А до слів псалма “святе і страшне ім’я Його” (110, 9) він говорить: “А як ім’я Його святе і страшне? Його страхаються біси, бояться хвороби; тим іменем апостоли навернули вселенну; його, замість зброї, ужив Давид і побив чужинця; ним доконано багатство великих діл; ним доконуємо священні таїнства” (Бесіди на Псалми). 
Тож нашим святим обов’язком є прослава святого Христового імені, йому честь віддавати, його призивати, його з почестю мати на устах, як мали його Божа Мати, святий Йосиф, тисячі й тисячі мучеників та ісповідників, що з тим іменем йшли на муки та смерть. Святе Ім’я Христове — це запорука благословення, вислу­хання наших молитов, через Нього відбувається прощення наших гріхів, у Ньому сила встояти в спокусах, через Нього наше спасен­ня. Ніколи не сміємо забувати, що називаємось християнами, отже, носимо на собі Христове ім’я. Наш гарний і давній християнський звичай каже нам Христовим іменем вітати один одного. 
На святому хрещенні ми дістали ім’я нашого святого. І це ім’я повинно бути для нас святе й дороге. З ним ми підемо у вічність. “Ніщо так не робить імені людини безсмертним, — каже святий Йоан Золотоустий, — як чеснота. Це доказують мученики, доказують останки апостолів, доказує пам’ять тих, що жили чеснотливо… А рибалка Петро не зробив нічого великого, але, віддавшися чесноті, заняв царський город і після смерті сяє ясніше від сонця” (Бесіди на Псалми). 
Про св. Василія Великого 

Чотирнадцятого (за старим стилем – першого) січня, на початку року, наша Церква святкує пам’ять смерті одного з найбільших і найвизначніших Отців Церкви, учителів віри й монаших законодавців, святого Отця Василія Великого, архиєпископа Кесарії Кападокійської в Малій Азії (329-379). Його особа з будь-якої точки зору незвичайна, велична, світла та гідна подиву. Він не тільки аристократ за походженням, а й аристократ духу, характеру, науки і святості. Печать його глибокої віри, героїчної любови до Бога і ближнього, науки і святости спочиває на цілій Христовій Церкві, на монашому житті Сходу й нашого народу. 
Знаменна прикмета святого Василія як архипастиря — це безстрашність у визнаванні й обороні святої віри. В його часи єретики-аріяни люто переслідували правдивих визнавців Христа. Цісар Валент (364-379), охрещений аріянським єпископом, став завзятим апостолом аріянізму. Серед нелюдських і жорстоких гонінь єпископів і вірних лише Василій зважився стати перед самим цісарем. Історики описали зустріч святого Василія з Модестом, префектом Преторії. Він, як Валент, запеклий аріянин наказав спалити разом з кораблем 88 священиків. Модест кличе святого Василія до себе і приймає його гордо й зухвало. Він навіть не звертається до нього як до єпископа. Кричить на святого Василія і погрожує йому вигнанням, конфіскацією майна, муками і смертю. На всі ті страшні погрози святий Василій спокійно відповідає: “Грози мені чим іншим, бо ніяка з тих кар мене не зворушує”. Модест відтак, звітуючи цісареві Валентові про свою розмову з Василієм, сказав: “Пане, єпископ нас переміг. Він вищий понад усякі погрози і стійкий перед усякими переконуваннями”. І цісар залишив святого Василія у спокої. 
Святий Василій ревний апостол живого слова-бесіди. Проповідь у його часи була дуже важливим, могутнім і майже єдиним чинником у навчанні святої віри. Святий Василій — це проповідник і бесідник з Божої ласки, його слово палке, вогненне, поривисте. Оповідає святий Єфрем Сирин (Єфрем Сирін), який прийшов до Кесарії відвідати святого Василія і зайшов до церкви, де якраз той проповідував, і побачив білого голуба на рамені святого Василія. І тоді святий Єфрем вигукнув: “Великий Ти, Боже, у своїй правді. Василій — це вогненний стовп і його устами говорить Святий Дух”. Вогненний стовп — це символ його геройської любові до Бога і ближнього. Він став символом і його духовних синів у Василіянському Чині. 
Святий Василій Великий — митець і апостол пера. Небагато прожив, але багато написав, його велика духовна спадщина — це твори догматичні, моральні, аскетичні, полемічні, пояснення Святого Письма і 366 листів.