хочу сюди!
 

Ліда

50 років, водолій, познайомиться з хлопцем у віці 46-56 років

Еврейські імена. Та наші. Значення насправді.

Еврейські імена та значення.

 По Вальці Тихоші. Автор підручників української мови 4-10 кл.

.

Як свідчить порівняльний аналіз єврейських імен в Житомирській області та ін, в умовах розсіяння народу по різних територіях вони зазнавали впливу інших мов і культур. Змінювались імена і під впливом релігійних поглядів.

Очевидно, що багато імен, значення яких наразі неможливо пояснити, утворилися саме так. Серед цих імен трапляються й такі, що утворилися «осмислено», тобто збережений корінь слова вказує на походження: Діна від Даніїл, Хана від Хейне. Деякі імена стали перехідним мостом до більш сучасних імен євреїв, які називають християнськими, правильніше буде – загальноєвропейськими,

хоча насправді вони є чисто язичницькою спадщиною, або європеїзацією семітичного кореня.

Як наприклад, сучасні Леонід і Люба, що є переробкою імен Лейба і Либа.

.

У древні часи під впливом античного еллінізму Гілель став Юлусом, Йосип - Язоном, Хаїм - Єфим (або Юхим).

Такі зміни викликались самим життям, оскільки євреї спілкувались з місцевим населенням, не завжди їхні імена були зручними для вимови.

 Тому частина єврейських імен записана в українській інтерпретації: Крейна Клара, Гершко – Григорій, Вигдор – Віктор, Хайкель – Харитон, Леє -  Олена, Вольф – Володимир, Шейндл – Софія.

Дослідження єврейських імен на Херсонщині показують, що їх було не так уже й багато, бо більшість з них повторюється. Так, на першому місці стоїть ім’я Моше (Мойсей), на другому Авраам, третє місце належить Якову родоначальнику 12 поколінь євреїв. У кінці ХХ на початку ХХІ століть популярними стали імена Ілля, Хаїм, Менахем, Мордехай, Арон, Ізраїль, які асоціюються з народною єдністю. Серед жіночих імен на першому місці стоїть ім’я праматері євреїв Сари, за нею слідують Ревека, Лея, Рахіль, Маріам, Естр, Хана.

Серед єврейських антропонімів найчастіше зустрічаються вибудовані за моделлю «особисте ім’я людини». Їх семантиці особливого значення надавали батьки та раввини, які записували імена в синагогах. Аналіз номенів євреїв свідчить, що на першому місці серед них стоять імена видатних біблійних героїв та прабатьків, як-то: Мойсей, Йосип, Давид, Ісаак, Авраам. Перевага, що надається цим іменам, очевидно, криється у їх семантиці. Авраам – перший праотець єврейського народу. Він присвятив своє життя розповсюдженню знань про Б-га на землі. Авраам знаменитий своєю добротою. Значення його імені «батько багатьох народів». Мойсей — древньоєврейське чоловіче ім’я, що згадується в Біблії, в Торі і в Корані. Існує кілька версій походження і значення цього імені. «Мойсей» значить «врятований з води». Так могла назвати дитя єгипетська принцеса, знайшовши його в папірусі на березі річки Ніл. За іншою версією це ім’я єгипетського походження й означає «дитя». На користь цієї версії свідчить той факт, що ім’я Моша (Мойша – скорочене від Мойсей) входило в імена фараонів Єгипту: Рамсес Ра – мосес – «син бога Ра», Тутмос – «син бога Тота» (бог освіти і науки в єгиптян). Можливо, що Мойсей спочатку мав ім’я, яке вказувало на те, що він дитя якогось бога, але після виходу євреїв з Єгипту перша частина імені Мойсея відпала. Є ще одна версія про тотожність Мойсея і фараона Яхмоса, корінь імені якого походить з древньої мови й означає «людина» або «чоловік». Варіантів цього імені в різних мовах світу багато: а) Моше, Мойше, Мейше, Миши, Мовша – єврейські варіанти імені;

б) Муса – варіант імені в ісламських країнах;

 в) Моузес – англомовний варіант;

г) Мовсес вірменський варіант;

 д) Мойсей – український варіант.

Мойсей (Мойша) – найвизначніший з пророків, що вивів євреїв з Єгипту, водив їх пустиною сорок років, аж поки не виросло нове покоління, яке не знало рабства. Якщо це ім’я означає «той, що його витягли з води», то у цьому імені глибокий зміст – адже Мойсей фактично «витягнув» єврейський народ з рабства.

Аарон – означає «той, що світиться». Він був першим священиком і прославився тим, що «любив мир і прагнув миру», світився добротою.

 Залман – це ім’я є аналогом імені Соломон, що значить «мудрий». Соломон – син царя Давида, наймудріший з людей, побудував перший єрусалимський храм.

Берко (Берел) – буквально означає «ведмідь», символізує силу, перекликається з аналогом Дов, що на івриті означає «ведмідь».

 Лейб (Лейба) – значить «лев» символ царювання, за єврейськими джерелами – символ коліна Йєгуди.

Іцхак (Ізя, Ісаак) . Має семантику «він сміятиметься». Іцхак – другий патріарх єврейського народу. За Кабалою Іцхак мав можливість контролювати й керувати фізичним світом.

Йосип означає «возвеличить Всевишній». Йосип один із синів Якова, який був проданий у рабство в Єгипет і став правою рукою фараона. Його ім'я за Кабалою означає «з’єднання».

Леві (Левіт) має значення «супровідник». Він, дійсно, виконував такі функції у Єрусалимському храмі.

Мордехай означає «воїн». За писемними джерелами,він пророк і чоловік Естер, який допоміг їй врятувати євреїв від тотального знищення в епоху Пуріма.

Шломо (Шлёма) (Соломон)) походить від «шалом» «мир», а друга версія від «шалем» «досконалий», «цілісний».

 Шмуель (Самуїл) вживається із значенням «Бог почув». В переводе с еврейского языка — «слушайте Бога» или «имя Божье». Русское — Самойла.(Самойлов). На Западе — Самуэль. У армян — Самвел. Мусульманский вариант — Шаміль. (Басаев, думали чечен))).

Яаків (Яков, Яків) означає «той, що тримається за п’ятку». Яаків третій патріарх єврейського народу, який мав дванадцять синів, які започаткували дванадцять поколінь Ізраїля. Друге значення цього імені – «гармонія», «цілісність».

Малка - означає «цариця».

Сара «володарка», «правителька». Сара в Торі – велика пророчиця, перша з праматерів, дружина Авраама й мати Іцхака.

 Фріда (у еврея М.Булгакова) – означає «мирна» на мові ідеш.

 Хана – має значення «приємна», «милосердна», «красива». Це ім’я асоціюється зі здатністю жінки молитися від усієї душі і складати молитви. Хана в ТаНаХе молиться Богу, просить його про народження сина; Всевишній прислухався до її молитв і послав їй сина Шмуеля – майбутнього пророка.

 Хая (Хайка, Єва, Ева)  – «жива», «та, що живе», за Торою це перша жінка, «мати всього живого».

Естер – означає «зірка». На івриті це ім’я тлумачиться, як похідне від кореня «ховати», «сховати». Йдеться про те, що Естер врятувала євреїв від знищення царедворцем Амаком. Друге тлумачення кореня «сховати» таке: відомо, що Естер була дуже красивою жінкою, але те, що було «сховане» під очей, її внутрішні якості, властивості характеру, були ще прекрасніші.

Дора – жіноче ім’я, що запозичене євреями з грецької мови Доротея, Ісидора, Феодора з самого початку мало скорочену форму в івриті і означало «подарунок», «дар». Дора – мати Ангели Меркель.)

 Адель – «благородна», «урівноважена», ім’я в часи середньовіччя було запозичене в іврит з німецької мови.

Ривка (Ревекка) має значення «упряжка». За Торою Ривка – четверта праматір євреїв. Дружина Іцхака і мати Якова.

Рахель (Рахіль) – означає «вівця», має таке ім’я за свій тихий, спокійний характер. Рахель за Торою – одна з праматерів, дружина Якова і мати Йосипа, яка просить Всевишнього змилостивитись над її синами – єврейським народом, зберегти його. Тому її вважають «заступницею євреїв».

Ціля (Циля) – «та, що перебуває в тіні Бога».

Фаїна – ім’я, запозичене в іврит десь у 303 –304 роках до нашої ери з грецької і вважається єврейським. Має значення «сяюча», «блискуча».

Хаман варіантні форми: Геня, Геся, Гінда, Гітля – древньо-єврейське ім’я, що означає «милосердна», «лагідна» (на теренах України – Ганна). Аня.

.

.

Скорочено:

 Аня та Ганна - це Хаман насправді.

Ева - це Хайка.

Шаміль та Самвел - це Шмуель.

Соломон он же Залман - це Шлёма.))

Муса и Мовсес - Моїсей. Мойша.

Софія - це Шейндл.

Володимир - це Вольф ( це ви знали))).

0лена (Елена) - це Леє.

Харитон - це Хайкель.

Віктор - це Вигдор.

Григорій (Гріша) - це Гершко.

Клара - це Крейна.

Юхим - це Хаїм.

Язон древньогрецький - це Йосип, Іосіф. Ізя.

Леонід (Алексей)  -це Лейба.

Люба (Любов) -це Либа.

4

Коментарі

119.02.18, 19:25

Проще перечислить нееврейские имена Вера, культура, наука, бизнес, имена - всё у нас от евреев. Но находятся скоты неблагодарные, которые вместо почтения злословят, ненавидят и преследуют евреев.

    Гість: NoTaRь

    219.02.18, 19:25

    Ну трошки не так- по війні багатьох вцілілих євреїв - ашкеназитів паспортисти перейменовували на просто поширені імена. Моше масово стали Михайлами. Абрам- Александр і т.д.
    Залишення свого імені було рідкістю і переважно стосувалися Західної України

      319.02.18, 19:27Відповідь на 2 від Гість: NoTaRь

      Ну трошки не так- по війні багатьох вцілілих євреїв - ашкеназитів паспортисти перейменовували на просто поширені імена. Моше масово стали Михайлами. Абрам- Александр і т.д.
      Залишення свого імені було рідкістю і переважно стосувалися Західної України
      Михаил по любому еврейское имя. А вот Александр - греческое.

        Гість: NoTaRь

        419.02.18, 19:35Відповідь на 3 від palomn!k

        Більшість єврейських імен в Європі принаймні- еллінізовані з 3 ст.до н.е.- 2 ст. н.е.

          анонім

          519.02.18, 19:36

          Ты про Вольфа расскажи дедушке Гитлеру он тебя паразита в газовой камере задушит.

            Гість: NoTaRь

            619.02.18, 19:36Відповідь на 3 від palomn!k

            Плюс ідиш є германською мовою

              719.02.18, 20:19

              да, я знаю пр0 пасп0ртистів. І як Абрами ставали різк0 Александрами, це бул0.
              стаття не пр0 це. А пр0 те, як 0браз0вувались імена. І з час0м змінювались. без пасп0ртистів.
              В0ни зр0бились "сприйнятні краще вух0м"...))) Тепер В0л0димир - гарне ім'я..! Юхим! Люба, Аня!

                819.02.18, 20:26

                Муса, Самвел, Григ0рій - зараз не сприймаються, як еврейські...)))

                  919.02.18, 20:33

                  цікаво. У мене був родич Єфрем. Мені Сара подобається. І Регіна.

                    Гість: Сети

                    1019.02.18, 20:50

                    А у хазар які були імена ?

                      Сторінки:
                      1
                      2
                      попередня
                      наступна